Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yağ değiştirme hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    Trailblazer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    Arkadaşlar merhaba, yağ değiştirdikten sonra çıkan atık yağı herhangi bir yerde kullanabilir miyiz, zincir yağlarken vs. Veya o yağı nereye atmak gerek? Çöpe veya lavaboya dökülmez sonuçta. Benzinlikler topluyor mu böyle yağları?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    melez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS WİNNER 200
    ben çıkan yağı zor zamanlarda üstüne iki tane yumurta kıraraktan tüketiyorum. memleketin hali belli ziyan olmasın. zincir yağlamada bir seçenek tabi efendim.

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    Alıntı Trailblazer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba, yağ değiştirdikten sonra çıkan atık yağı herhangi bir yerde kullanabilir miyiz, zincir yağlarken vs. Veya o yağı nereye atmak gerek? Çöpe veya lavaboya dökülmez sonuçta. Benzinlikler topluyor mu böyle yağları?
    yağı kendiniz değiştiriyorsanız yani o seviyeye geldiyseniz sorunun cevabını verebilirsiniz.. yok yağı usta yada servis değişiyorsa zaten onlar size vermez atık yağı.. çünkü onu satan da varrr, yakan da varr

zekvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 300
    Atık yağ ile zincir yağlamanın sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Ben yağ değiştikten sonra bir şişeye koyup ağzını kapatıp çöpün kenarına asıyorum.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Bir yakıt istasyonuna uğradığınızda yağ değiştiren elemana verirseniz (tamam abi) der alır.

Zincir yağlamakta da kullanabilirsiniz

1/1 oranda motorin ile karıştırıp zincir temizliğinde de kullanabilirsiniz.

Santrifuj ve filtrasyondan geçirdikten sonra kaynatıp çökeltiyi aldıktan ve soğuttuktan sonra deterjan ve viskozite düzenleyici katıkları ekleyip yeni yağ olarak da satabilirsiniz

Bir tornacının yanından geçerken verirseniz bir teşekkür alabilirsiniz

Bir oto tamircinin yağ sobasına destek olabilirsiniz

Kömürlük ve bahçe kapısı menteşelerini yağlamada kullanabilirsiniz

Kalıp ayırıcı olarak kullanabilirsiniz

Metal yüzey sertleştirmede kullanabilirsiniz

Fuel Oil ile çalışan bir kazanınız varsa direk yakıt tankına dökebilirsiniz, daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olacaktır

v.s. v.s..
    Trailblazer bunu beğendi.

Rhombeuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Garajımda 6 litre atık yağ birikti 1 lt bidonlar halinde. Zincir yağ 60-70 liraları bulunca bu çıkma yağları kullansam nasıl olur dedim ve 1 lt civarı kullandım.

Hiç tavsiye etmiyorum. Arka jant komple leş oluyor. Yağ zincirden çok çabuk atılıyor bunun sonucu olarak da zaman zaman zincirde yağ yok yola çıkıyorsunuz. Vites geçişleri çatur çutur insanın içi yanıyor. Zincir-dişli 1000 lira civarı iken ki bunun şanzumanada zararı var.

Zincir yağ satın aldım ve dünya varmış ..

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    Alıntı Rhombeuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Garajımda 6 litre atık yağ birikti 1 lt bidonlar halinde. Zincir yağ 60-70 liraları bulunca bu çıkma yağları kullansam nasıl olur dedim ve 1 lt civarı kullandım.

Hiç tavsiye etmiyorum. Arka jant komple leş oluyor. Yağ zincirden çok çabuk atılıyor bunun sonucu olarak da zaman zaman zincirde yağ yok yola çıkıyorsunuz. Vites geçişleri çatur çutur insanın içi yanıyor. Zincir-dişli 1000 lira civarı iken ki bunun şanzumanada zararı var.

Zincir yağ satın aldım ve dünya varmış ..
    hangi motorun zincirini çıkma yağ ile yağladınız siz?

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Kullanılmış yağ içerisinde çok aktif zehirli ve kanserojen bileşikler oluşuyor. Ayrıntılı bilgi internette var. Doğaya ve sağlığa acaip zararlı bir şey. Geri dönüşüm yapan bir yere (kurumsal yetkili servislerin herhangi biri) vermenizi tavsiye ederim. Rastgele kullanacak veya yakacak bir servise vermeyin kesinlikle.

Unutmayın, yere dökülürse bir şekilde içme suyumuza, biri yakarsa da soluduğumuz havaya karışacak.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)