Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Neden Birbirimize Bunu Yapıyoruz?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Exectus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA R25
    1) Sıfır almazsan motor fiyatları düşmez hepsi dolar/euro.

2) Sıfır fiyatı yükselirse 2.el de ona bağlı olarak yükselir. Bu bağlantıyı kuramayanın beyninden şüphe ederim. İlk geldiğimde 12.5k ya alınan r25 leri kullandık diye 8'e satmak mantıklı mı ? Mantıklı gelirsa siz öyle yaparsınız.

3) Lastik/plaka masrafları da göz önüne alınsa da 2. Eli sıfır motorun 0'dan daha pahalı olması saçma.
    Cloud bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aldığım motor ben alırken 5.5k idi ben 3.5'a aldım.

Su an 6.5 k ben 4 k a satacağım. Seneye 7 l olursa 5 k isteyeceğim.

Aç gözlülük değil; km ve yaş olarak temiz bir motor ise ederini talep etmek lazım.

Ev sahipleri kirayı belirlerken "10 sene önce 50bin tl e almıstım o zmaan 400 tl kira" değil de "evin değeri su an 300 bin o zaman kira 1.5k" diyorsa, motosiklet için de yapabiliriz

Motosikleti
    Artık Yok...
    tekrar ediyim sıfır fiyatta düşme hayal millet "almayın sakın hiç satılmassa 30 bin liralık motor 10-15 bine düşer kafasında" ne kullanıyorlarsa kullanmayı bıraksınlar.
    en fazla olucak indirim bin lira olur iki bin lira olur.. bin liranın hesabını yapan adamda gidip 30-40 bin liralık motor almasın. Tekrar ediyorum kimsenin elinde motor falan kalmaz bakdılar çok sıkışdılar beklediler satılmıyor başka pazarlara yollarlar oralarda satılır..

ikinci ele gelince dediğiniz örnekler ekstrem örnekler üç beş kişiyi burda genelleme yapmanıza luzum yok çünkü o insanlar zaten satamıyor motoru yada bazısı sadece piyasada sazan avı deriz sazan avına çıkmış yani satası zaten yok ama bir enayi düşerse o fiyata çakarım motoru o kafada.. bazısıda motoruna bir sürü aksesuar donanım ıvır zıvır yapıyor sırf onun reklamı olsun dikkat çeksin malı tanınsın diye saçma rakamlardan ilana koyuyor ..

Bunları geçersek şu anda piyaslarda yaprak kımıldamıyor ölü millet ölü rakamlardan mallarını satıyor alan yok daha yeni bir abimiz 2015 abs li secereli bakımlı yatması kalkması düşmesi olmıyan fazer8 ını adam 32 bin tl ye sattı piyasası 40 bin civarı iken..

uğraşamam 1 sene 2 sene değerinde satıcam diye beklemekle dedi kırdı fiyatı hemen elinden çıkartıp motoru sıcak paraya çevirdi bu adam mali müşavirdir birde paradan anlar..

bu piyasanın kızışık olduğu yerler piyasa motorları r25ler,cbr250 ler, pcx ler falan.. onlarda gençlerin kendi aralarında olan şeyler gençler işde çoğu daha motor olayından anlamıyor yeni girmişler mevzulara bazısıda araba olayı gibi zannediyor iki far taktım gidona bilmenenne taktım çakarım 2-3 bin tl ye fazlaya kafasındalar araba mantığı düşünüyorlarda onlarda satamayınca anlıyorlar anyayı konyayı..

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Birde şeyler var; "Rodajı itina ile yapılmış sürüşe hazır!!!"
    "Gırtlak dolusu!!!" (Sadece renkli manet, elcik falan var.)
    "Sigortalı, plaka, ruhsat hazır!!!!"

Ya hu gerizekalı herif, plaka ruhsat sanki babamın hayrına mı yaptın ?
    Sigorta konusuna girmiyorum bile, embesil beyinsiz.

Rodaj yapıldı sürüşe hazır nedir lan mal oğlu mal ? Ha fabrika bunu sürüşe hazırlayamamış sen nacizane yeteneğinle üstünden geçiyorsun çok teşekkür ederiz al sana fazladan 1000 lira.

Arkadaş, düşündükçe oturduğum yerde anksiyete geçiriyorum yemin ederim..
    Son Ütücü ve espresso bunu beğendiler.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    ikinci el satılan araba veya motora ne kadar güvenilir? sorusu benim de kafamı kurcalıyor. insanımızın genelinde bir yozlaşma olduğu fikrine katılıyorum. adeta herkes galerici olmuş, yalanın ve hilenin bin tanesini ayaküstü sarfediyor ve kime nasıl itelerim peşinde. ikinci el ilana bakıyorsun adam sıfır fiyatının üstünde para istiyor. topcase gibi, lastik gibi kayda değer ekstraları anladık da adam janta sticker yapıştırmış bunu listelemiş. değiştirdiği yağın, filtrenin parasını sıfır fiyatının üstüne eklemiş onları istiyor!

bir tarafta ilanlarda kabadayı ifadeler tok satıcıyım'lar, indirim için arayana şöyle-böyle yaparım'lar öte yanda dalga geçer gibi her ilana yarı fiyatını teklif edenler, selam bile vermeden son ne olur diye soranlar.

emin olduğum bir konu varsa "satıcının şu fiyatı istemesi" o fiyata satabileceği anlamına gelmiyor. bırakın ikinci eli, sıfır km alacak olduğunuzda dahi bayide pazarlık edip ciddi indirimler alabilmek mümkün. hele ki kış aylarında, yıl sonlarında listelere yansımayan ciddi indirimler yapıyorlar. ikinci elde de durum farklı değil. satıcı cidden satmak niyetindeyse ve alıcı malı beğenmişse bir orta yol bulunuyor. ilandaki rakamı boşverip kafanızda o motora biçtiğiniz değeri satıcıyla konuşmakta fayda var.

başlığı açan arkadaşa ben de katılıyorum. 3-5 yıl öncesinde ikinci el motor almak taraftarıydım, beğenmezsen satar değiştirirsin diye düşünürdüm. alıcı ve satıcı profilindeki yozlaşmadan dolayı ikinci el satmak da, almak da yorucu ve bezdirici olmaya başladı. şahsen sıfır km almayı ve uzun süre kullanmayı tercih ediyorum.

Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Satış rakamlarına bakılırsa ya siz haksızsınız ya da millet enayi
    Çünkü bu yıl şu zamana kadar 114bin civarı sıfır motosiklet satılmışken, 2. el satışları 350bin civarında.
    Yani millet çatır çatır satıyor motorlarını.
    Üstelik yıllardır bu böyle.
    Fakat yıllardır aynı konu tekrar tekrar açılıyor forumda.
    2.el sıfırdan pahalı konulu topicler herhalde yüzden fazladır.
    Ama bu arada millet 2. el almaya da devam ediyor.
    Dünyanın neresinde böyle ilginçlik var bilemiyorum ama sebep az çok belli.
    Motosiklet ya da başka bir şey olsun.
    Bu yıl 10 liraya aldığınız bir mal seneye 15 lira olursa 2. el de otomatik olarak artar.
    Enflasyon olan bir ülkede bu gayet doğal bir durumdur.
    Sıfırı 10 lirayken kullanılmışı 9 liraya mal satılabiliyorsa birinci sebep enflasyon, ikinci sebep alım gücüdür.
    Aradaki 1 lira fark az gibi görünse de alım gücü düşük olan için büyük paradır ve tercihini ondan yana kullanır.

Buradan örnek vereyim.
    Benim motorun sıfırı 17.990 euro
    Şu an ilan sitelerinde 3000-5000 kmde 2018 modeller 13.500-14.000 euro civarı.
    yani sene başından bu yana motosikletin değeri 4000 euro kadar düşmüş.
    Bir ay sonra o 14 isteyenler fiyatı 13'e çekecekler.
    14binde kalabilir o da 2019 modeller 19bin euro ve üstü fiyata gelir ve yeni modelde değişiklik olmazsa.
    Yeni model teknoloji ya da güç yönünden artıyla gelirse 2. el fiyatları bu kez 12 civarına düşer.
    Başka bir topiğe de yazmıştım.
    Ülke ekonomisi yerlerde sürünmese ve euro ile lira birbirine eşit olsaydı şu an 1000'lik spor motosikletleri 20bin lira civarına alabiliyor olacaktınız.
    Ama öyle değil.
    Ve beğenmediğiniz bin liraya millet 20 gün çalışıyor ve verirken kırk defa düşünüyor.
    Konuya tam ve net cevap verilmiş, bence bundan sonrası işi uzatmak olur.
    Niye öyle niye böyle al yukarıda adam hepsinin net sebebini yazmış.

Motosikleti
    HONDA CBR 250R / MONDİAL DRiFT 125
    Rodajı kendi Yaptığı için sıfır fiyatından pahalı satanlar var özellikle R 25 kullanıcıları bakıyorsun 2017 sıfır modeli 21.500 adam 22.500 yazmış

siptar23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ne güzel yere değinmişsiniz benim de yakındığım sorundur, Yamaha ybr 125 esd bakıyorum malum siteye 2014'te kendim 4750 almıştım.

Şimdi benimle aynı fiyata almışlar ve günümüze kadar kullanmış 6500 TL istemek hak mıdır.

Sıfır 4100 liraya aldım motoru. 2 yılllık Motor. 34bin km de.
    Şuanki sıfır fiyatı 6750.
    Motosikletim nerdeyse sıfır gibi görünüyor. Kaç lira fiyat çekeyim ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:12 ----------

Arkadaşım da r25 var. 13 bin liraya aldı. Emin degilim 3 yaşında sanırım. Fiyat ne yazsın?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı hacidayi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    NS 200 2017 düşük km adam 13 istiyo 2018 0(sıfır)15.750 niye 2. el aliyim ne oldugu belli bile değil.Neyse illa böyle yapmayan insanlarda vardır ama çoğunluğu böyle.

Sahibinden'e giriyorum ilgimi çeken tum motorların 2. eli gayet uygun fiyatlara bulunabiliyor.Uç örnekleri gösterip 2. el e yuksek fiyat cekiyolar
    demek doğru değil.

Ayrica yapılan araştırmalar gösteriyor ki sıfır km bir aracla 3 yıllık bir arac arasında sorun çıkma olasılığı neredeyse aynı.

Ama 2. elin fiyatı %30 - %40 arası daha ucuz. 2. el aldığınız motoru tekrar satmak istediğinizde cok az bir zararla elden cıkarabilirsiniz.

Hep sıfır motor aldım..kesinlikle amatörlük,bir daha asla!

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)