Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tezatlar Silsilesi Bir Ehliyet

Motovento
    REKLAM ALANI
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    E-Devletteki ehliyet bilgilerimde her şey karman çorman (mı)

Bugün E-Devlete girdiğimde şu yeni ehliyet bilgilerime bakayım deyince aşağıdaki görüntüyle karşılaştım.

M -Motorlu Bısıklet (Moped)...... ( bisiklet, "i" değil "ı" harfiyle yazılı) (vardır bir hikmeti herhalde )
    A1-Motorlu Bisiklet.............. ( burada bisiklet "i" harfiyle yazılı )
    A2-Motorsiklet................... ( burada motosiklet değil moto"R"siklet şeklinde yazılmış)
    B1-Motosıklet (Dört tek. moto.)...( burada motosiklet "i" değil, "ı" harfiyle yazılmış) (nedense )

Öncelikle bundan sonra forumda motoRsiklet yazan birine,
    "daha motosiklet yazmayı bilmiyorsun" diyerekten atar gider yapanı görürsem kalbini kırarım .

Baksanıza koca E-Devlette bile MotoRsiklet yazıyor Dahamı iyi bileceksiniz

Bu "ı" veya "i" ile yazmanın bir önemi anlamı şifresi var mıdır bilemiyorum. Ama resimden göreceğiniz üzere kimi "ı" kimi "i" ile yazılmış.

Karayolları trafik kanununa göre tanımlar şu şekilde geçiyor. (trafik.gov.tr deki son kanun metnine göre)

Motosiklet : (Değişik: 12/7/2013-6495/13 md.) Azami tasarım hızı 45 km/saatten ve/veya silindir kapasitesi 50 santimetreküpten fazla olan sepetli veya sepetsiz iki veya üç tekerlekli mo-torlu taşıtlar ve net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kulla-nılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı aşmayan dört tekerlekli motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz. Bunlardan karoseri yük taşıyabilecek şekilde sandıklı veya özel biçimde yapılmış olan ve yolcu taşımaların-da kullanılmayan üç tekerlekli motosikletlere yük motosikleti (triportör) denir.

Motorlu bisiklet (Moped): (Değişik: 12/7/2013-6495/13 md.) Azami hızı saatte 45 kilo-metreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanla-rın net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

Kanun metnine göre,

Motorlu Bisiklet (Moped) anlaşıldı. Özetle, patlar motorlu için 50cc den küçük olacak ve hızı 45 km/saati geçmeyecek.

Motosiklet anlaşıldı. Özetle, patlar motorlu için 50cc den büyük hacimde ve/veya üst hızı 45 km/saatten yüksek olacak.

İki metinden anlaşılan şu, bir aracın Motorlu Bisiklet sayılabilmesi için hem 50cc den küçük, hemde son hızının 45 km/saatten düşük olması gerekiyor.
    Birinden biri belirtilenden fazlaysa araç Motosiklet sınıfına giriyor.

Gelelim zurnanın zırt dediği yere

Eğer herkesin ehliyeti için E-Devlette resimdeki ibareler geçiyorsa, bu durumda A1 ehliyeti sahibi bir kardeşimiz 124cc lik bir motosikleti nasıl kullanacak?

A1 in karşısında her ne kadar Moped ibaresi olmasada "Motorlu Bisiklet" yazıyor. Motosikletinin ruhsatında ise "Motosiklet" yazıyor olacak.

Bu tezata göre o kardeşimiz mevcut A1 ehliyetiyle, 125cc altı bir motosikleti kullanamayacak yada kullanmamalı ikilemi çıkıyor.

Eğer A1-Motorlu Bisiklet ehliyetiyle, ruhsatında motosiklet yazan bir aracı kullanbiliyorsa...

Ki bu tezat, 125 cc altı olup ruhsatta motosiklet olarak geçen aracın aslında Motorlu Bisiklet olarakta kabul edildiğini göstermez mi?

Yine trafik kanununda bisiklet ve motorlu bisikletle ilgili şu ibarede tezatlardan birisi.

Madde 66 – Bisiklet,motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerine aşağıdaki kurallar uygu-lanır.
    a) Ayrı bisiklet yolu varsa, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yolunda,Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde,Bunlardan ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yanyana,
    Sürülmesi yasaktır.

Örneğin bilenler için, Veliefendi önünde boydan boya bisiklet yolu var.
    Şimdi yukarıdaki tezatlara göre A1 ehliyetle 125cc kullanan kardeşimiz taşıt yolunu kullanmayıp bisiklet yolunumu kullanmak zorunda

Gibi, gibi tezatlar silsilesi

Okuma lutfunu gösterdiğiniz için teşekkürler.
    Tezatları olsa da, bir tanedir benim ülkem

NOT : E-Devlet şifreniz varsa sizlerde ehliyet bilgilerinize bakıp yazarsanız sevineceğim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    This is Turkiyeeeeee!
    Göksel_Eren bunu beğendi.

Bızıklama işte
    Göksel_Eren bunu beğendi.

sutlusoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Böyle şeylere takılıp başlık felan açıyorsun ama dikkat et hocam silivri soğuktur bu aralar.
    lifegoeson13 bunu beğendi.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı sutlusoda adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Böyle şeylere takılıp başlık felan açıyorsun ama dikkat et hocam silivri soğuktur bu aralar.
    Sanmıyorum ama eğer bu bir tehditse tehdidinizi görüyor ve REST çekiyorum bu bir.

İkincisi, galiba yazının içeriğini okumayıp sadece E-Devlet ve emojilerini gördünüz.

İçeriği okumanızı tavsiye ederim.
    Hakaret mi var? Yok. O zaman sorunda yok.

E-Devlete girip kendi ehliyetinize baktınızmı ne yazıyor diye?

M sınıfı Motorlu Bisikletse (Moped), A1 sınıfı nasıl Motorlu Bisiklet olabiliyor? Sorguladınız mı?

Bence önce bunları sorgulayın. Sonra restime karşılık restinizi bekliyorum...

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    beynim eridi

Rakaful - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Turkiye.gov.tr'den bu bilgilere bakan herkes aynı şeyleri görür. Ancak trafikçi arkadaşlar buna göre değerlendirmeyecekler sizi. Kanun var yönetmelik var. Google'ye karayolları trafik yönetmeliği yazarsanız boşa kürek çekmezsiniz.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı Rakaful adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Turkiye.gov.tr'den bu bilgilere bakan herkes aynı şeyleri görür. Ancak trafikçi arkadaşlar buna göre değerlendirmeyecekler sizi. Kanun var yönetmelik var. Google'ye karayolları trafik yönetmeliği yazarsanız boşa kürek çekmezsiniz.
    E-Devletten bakan herkes aynı şeyleri görür mü? Yoksa siz bakıp gördünüz mü?
    Benim birinci merak ettiğim herkes aynı şeyleri görüyor mu?

Kanun ve yönetmeliği zaten yukarıda yazdım.

Kusura bakmayın ama sanırım siz de okumadınız

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    turkiye.gov.tr de bu bilgiler hangi hizmet altında çıkıyor. Ben aradım bulamadım. Ya da neyse çok önemli bir konu değil bayağı bir irdelemişsiniz ama sürücü belgenizde yazan sınıflarda bir hata yoksa sorun yok.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Ehliyet diye aratınız.
    Sürücü belgesine yazılan cezalar bölümünde çıkıyor yanılmıyorsam.

Önemli gibi görünmemekle birlikte bir tezat.

Anayasada yapılan değişiklikleri hatırlayın. Br virgül neleri drğiştiriyordu.

Öyle değil mi?

Motosikleti
    PCX,Pulsar,MT-25,MT-07
    hakkını helal et okuyamadım valla bi yerden sonra.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Evet buldum benimkileri. Bence yazım hatasından başka bir şey değil. Tezat falan yok.

A-MOTOSIKLET (üç tek. moto.)
    D1-MİNİBÜS
    A2-MOTORSİKLET (2016 Sonrası)
    B1-MOTOSIKLET(Dört tek. moto.)
    M-MOTORLU BISIKLET (Moped)
    A1-MOTORLU BİSİKLET
    B-OTOMO-KAMYONET(2016 Sonrası)
    F-LASTİK TEKERLEK TRAKTÖR

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Tezat var. Ama tezat "i" yerine "ı" ve MotoRsiklet yazılmış olması değil. Bu olmaması gereken bir yazım hatası. Böyle bir hata olmamalıydı.

Şimdi gelelim asıl konuya;
    Trafik kanunumuzda MOTORLU BİSİKLET (MOPED) , MOTOSİKLET ve BİSİKLET kavramları (araçlar) ayrı ayrı başlık altında tanımlanmış.

Ancak ne trafik kanununda nede karayolları trafik yönetmeliğinde MOTORLU BİSİKLET diye bir başlık ve tanım yok.

Karayolları trafik yönetmeliğinde A1 ehliyet ile özetle 125cc kadar 15kw gücü geçmeyen MOTOSİKLET kullanabileceğiniz yazıyor.

E-Devletteyse A1 ehliyetin karşılığında
    A1-MOTORLU BİSİKLET yazıyor.

Sadece A1, A2, M vs yazsa yine sorun yok.

Ama A1 karşılığında MOTORLU BİSİKLET gibi (moped ibaresi olmadan motorlu bisiklet) karşılığı olmayan bir ibare yazınca sorun var.

Zira moped ibaresi olmadan yazılan MOTORLU BİSİKLET diye bir araç kanunlarımızda yok.

Yorumsal olarak MOTORLU BİSİKLET bir MOPED dir diyebiliriz.

İşte tezat burada.

Kısaca E-Devletteki ehliyet bölümünü her kim hazırlamışsa kanun ve yönetmelikte yeri olmayan bir araç tipi ile doldurmuş. Bu bir yazım hatası değil. Büyük bir bilgi eksikliği ve A1 in karşısındaki ibareden Mopedi kaldırarak sadece MOTORLU BİSİKLET yazmak tam bir uydurmasyon. Devlette uydurma olmaz.

Neyse odur...

Sağlıcakla kalın...

Not:
    Bunu ilk yazımda yazmadım. Forumun okuma, okuduğunu anlama ve araştırma eğilimini görmek istedim.

Not2: A1 karşısında yazması gereken MOTOSİKLET olmalıydı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:06 ----------

Hala gülüyorum

Motorlu Bisiklet ama Moped değil ha ona göre.

Peki nasıl bir şey?

Moped gibi işte

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:16 ----------

Nasıl Moped gibi oluyor?

Hani 50cc Mopedi modifiye edip 125cc yapıyorsunya onun gibi işte

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:44 ----------

E peki 125cc olunca MOTOSİKLET olmuyor mu?

Yok. Orjinal 125 cc olursa MOTOSİKLET olur.
    Mopedden bozma 125cc olursa MOTORLU BİSİKLET. Ama mopedsiz yazılacak

Motosikleti
    MT-07
    M, A1, A2, B1, B, D1, F işte. Neyine takılıyorsun? Milletin ağır vasıta ehliyetlerinden Tır'ı silip, yeni sistemde sadece kamyona düşürdüler

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    M, A1, A2, B1, B, D1, F işte. Neyine takılıyorsun? Milletin ağır vasıta ehliyetlerinden Tır'ı silip, yeni sistemde sadece kamyona düşürdüler
    Tır benim ilgi alanıma girmiyor

Bir şekilde E-Devlette yanlış bilgi var.
    E-Devlet dökümüne göre A1 ehliyetiyle 50cc den büyük ve 45 km/saatten hızlı giden aracı kullanamazsın. Ben demiyorum. Karşısında Motorlu Bisiklet diyor.

Yargıtay kararlarında da Motorlu Bisikletin (moped yazısız haliyle) ne olduğuna bakıldığında kararlara hep 50cc den küçük 45km den yavaş giden motorlu bisiklet şeklinde geçmiş.

Önemsiz! gibi görünen bir tezat
    Takılmamak elde mi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)