Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorsiklete Sonradan ABS takılırmı? TAKILIR...!

Motovento
    REKLAM ALANI

Motorsiklete Sonradan ABS takılırmı? TAKILIR...!

Genelde motorsikletlerdeki ABS sistemi motorsikletin beynine bağlı olmayan kendi abs beyni olan bir sistemdir. Euro 4 standartlarında ABS sistemi zorunlu hale geldiği için bir çok motorsiklet firması eğer motor şasesi güncel ise sadece ufak tekef makyaj yaparak motorda veya hiç bir makyaj yapmadan sadece abs sistemi entegre ederek yeni modellerini piyasaya sürüyor. Benim motorum BENELLİ TNT 25 yeni modeli ise BENELLİ BN 251 yaz ayında türkiye piyasasına sürülcek ve tnt 25 ile ayni motor ek olarak ABS beyni abs sensörleri ve disk sisteminde ufak tefek değişiklik ve ekleme var yani yeni modelin abs sistemi eski modele düz mantıkla entegre edilebilir.

İşin ekonomik ve ticari boyutu küresel piyasalarda hiç bir firma abs sistem kiti çıkarıp satmadı neden eğer öyle bir kit çıkarırsa yeni ABS'li modellerinin satışı azalır buda işlerine gelmez.

Sıfırdan ABS sistemi entegre eden varmı motoruna diye merak edenler var hemde bir Türk kardeşimiz onun linkinide burdan veriyim isteyen bakabilir.

http://www.enduroist.com/forum/showthread.php?11051-Sonradan-ABS-tak%FDlabilir-mi-Yapt%FDm-oldu

Özetle işini bilen iyi bir usta veya kendi el becerisi yüksek mühendis beyinli bir kişi kendi ABS sistemini bir çok motora uyumlu hale getirip takabilir. tabi taktıktan sonra bir çok test yapıp işin güvenliğinden asla ödün vermeden. Keşke sağlam bir firma ABS kiti çıkarsada makul fiyata satsa... Veya bu yazıyı okuyan bir yatırımcı bu işi araştırıp iyi bir firmaya böyle kit yaptırsa birçok modele uyumlu hem birçok kişi için faydası olur hemde iyi bir kazanç elde edebilir...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Rahmetli bir 600 rr kullanıcısı vardı forumda o yapmıştı diye hatırlıyorum ama detaylarını bilmiyorum.

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Alıntı wing41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rahmetli bir 600 rr kullanıcısı vardı forumda o yapmıştı diye hatırlıyorum ama detaylarını bilmiyorum.
    Sonradan ABS takan arkadaş, Allah rahmet eylesin...
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...-hakkinda.html

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    çok zahmetli bir iş , önerim abs olan modele yönelmeniz çünkü abs disk çizgileri ebada ve fren vuruş gücü ona göre yapılıyor

şimdi kampanacılar alınmasın, xmax da sürdüm benim motoru benim motorun büyük tekerleri daha çok güven veriyor bana, belki sonraki motorum integra olur zira scooter da son nokta,

mesela arkama biri bindiğinde abs nin vuruşu değişiyor sonradan takacağınız abs hassasiyeti tam motorun şaşesine özel olmayacağı için irili ufaklı farklılıklar olabileceğini düşünüyorum,

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok zahmetli bir iş , önerim abs olan modele yönelmeniz çünkü abs disk çizgileri ebada ve fren vuruş gücü ona göre yapılıyor

şimdi kampanacılar alınmasın, xmax da sürdüm benim motoru benim motorun büyük tekerleri daha çok güven veriyor bana, belki sonraki motorum integra olur zira scooter da son nokta,

mesela arkama biri bindiğinde abs nin vuruşu değişiyor sonradan takacağınız abs hassasiyeti tam motorun şaşesine özel olmayacağı için irili ufaklı farklılıklar olabileceğini düşünüyorum,
    ben de "bu deli oğlan nerede kaldı, başına bir şey mi geldi acaba" diyordum içimden.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    bakışlarımdan etkilemiş olabilirisn:D

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster

kampanaya da abs takılır ama motorda olur mu bilemem. kamyon tır ve otobüs frenleri komple kampanadır ve abs dir...
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

absli motor alamıyorsak ve motoru zevk için kullanıyorsak fren çalışmak daha iyi olucaktır, stoppie falan deneyebilirsiniz

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Uluslararasi duzgun bir firmadan "ABS kiti" beklemeyin. Cunku:

1. Bir cok aksami var, modele ozel olmasi gerekecek. Ucuz olmaz.
    2. Ayni sebeple monte edilmesi de cok basit olmayacak. Ekstra masraf demek.
    3. Monte esnasinda yapilabilecek herhangi bir ihmal veya hata, ve sonrasinda bir kaza esnasinda ABS'nin devreye girmemesi, pahali davalari beraberinde getirir. Risk, elde edilecek kara degmez.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uluslararasi duzgun bir firmadan "ABS kiti" beklemeyin. Cunku:

1. Bir cok aksami var, modele ozel olmasi gerekecek. Ucuz olmaz.
    2. Ayni sebeple monte edilmesi de cok basit olmayacak. Ekstra masraf demek.
    3. Monte esnasinda yapilabilecek herhangi bir ihmal veya hata, ve sonrasinda bir kaza esnasinda ABS'nin devreye girmemesi, pahali davalari beraberinde getirir. Risk, elde edilecek kara degmez.
    sonradan abs ekleyenin aklına şaşayım ben.

Aliexpresste abs kitleri var. Linki paylaşamadım, motosiklet abs kit yazarsanız çıkıyor. Onlar işe yarar mı sizce ustadlarım?

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eve sonradan balkon eklemek daha mantıklı

Motosikleti
    Artık Yok...
    güncel mevcut üretilen kasaların hepsine çok rahat yapılır. özellikle euro3 gelip sonradan euro4 olduğu için abs li gelen kasalar.. birebir herşeyiyle hemen hemen aynı tek farkı çoğunda abs okadar.. misal daelim daystar,gv250 nin şu anda üretilen 300 modeli , rx3 bunlar çok rahat abs liye çevrilir kasa motor elektrik aksamı yürüyen her şey aynı.

ama işte maliyet astarı yüzünü geçer.

Motosikleti
    Ybr 125
    Takılsa bile daha maliyetli olur muhtemelen. Orijinal kadar sağlıklı çalışır mı oda bilinmez. Elinizde orjinal üzerindeki parçalarda boşta kalır, motoru alırken sonuçta bunların maliyetini de vermiş oluyoruz.

Eski revize edilen motorlar haricinde çokta mantıklı olmaz gibi geliyor bana.

Motosikleti
    Artık Yok...
    yeni motorlarda verimli çalışır çünkü sistem birebir aynı kasa yürüyen motor a dan z ye bütün aksamlar aynı firmalar euro4 olayı yüzünden güncel modellere mevcut kasa üstüne ekstra abs yi eklediler o yüzden güncel kasalarda orjinal gibi bile diyemem aynen orjinal olarak verimli çalışır..

Tek sorun maliyet .. bu konuda tahminim çinli markalar bir adım önde avantajlı olur onların yedek parça fiyatları daha uygundur.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tnt25'de zaten abs vardı. Bizim ülkeye abs'siz getirildi.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Konuyu açan arkadaşımın motosikletle bir ilgisi varmı yokmu bilemedim. Abs tabiki her motosiklete takılabilir zaten uzay teknolojisi birşey değil. Eğer aynı motosikletin absli versiyonu varsa takmak ve parçalara ulaşmak çok daha kolay olur ..

Fakat konuda hesaba katılmayan şey x markasının abs kit üretmesi için her motosiklete özel abs beyni her motosiklete göre abs sensörü kablosu montaj parçaları ıvırı zıvırı üretmesi gerek. Normalde bozulan abs beyinlerinin fiyatından haberiniz yok sanıyorum kıçı kırık fazerın tek başına abs beyni 10 liraya yakın bir para. Bir çok motosiklette bu böyle. Yani x markanın abs kitini satın almaktansa motoru satıp üzerin 3 4 lira koyup absli motor almanız daha kolay

Yapmak isteyen arkadaş önce piyasadaki en ucuz motorların abs beyin veya abs sensörlerinin fiyatına bakarak nedemek istediğimi daha iyi anlayabilir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)