Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yaralanmalı Kaza Sonrası Süreçte Yapılması Gerekenler

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns 200
    Merhabalar, 5 Kasım sabah saat 9 gibi sağ şeritte ilerlerken sol şeritte ki arabanın sağa şeride kırarak solumdan çarpması sonucunda kaza yaptım. Yaklaşık 27 metre sürüklendikten sonra anca durabildim ve kazadan sonra olay yerine gelen ambulans vasıtasıyla hastaneye kaldırıldım. Tam ekipman olmamdan dolayı Allah'a şükür, darbeye bağlı ağrılarla ve bir kaç ufak tefek sıyrıklarla kazayı atlattık. Kaskım ve montum kullanılmaz hale geldi ayrıca motorun ön takımında hasar var. Şimdi asıl meseleye gelirsek bugün polisin tuttuğu tutanak elime geçti. Tutanakta her iki tarafında ifadesi yer alıyor ve bu ifadeler şuan da iddia konumunda yer alıyor. Daha önce böyle bir kaza geçirmediğim için işte bundan sonra ki prosedürü bilmiyorum. Bu tutanakla tam olarak nereye başvurmam veya götürmem gerekiyor. Bana söylenene göre motoru servise çektiriyorum servis gerekli işlemleri hallederek bilirkişi çağırıyor bilirkişi raporuna göre de kim haklı kim haksız sonucuna varılıyor. Bildiklerim doğru mu yoksa daha başka şeylerde mi var bu konuda yardımcı olur musunuz ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    Öncelikle geçmiş olsun. Aşağı yukarı aynı kaderi paylaşmışız. Neyseki sende sağlamsın. Şimdi olaya gelelim. Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında polis zaten olay yerinde 2 tarafada kusurlarını işlemiş oluyor. Bunu experler görüyorlar. Motorunu al servise götür, servis kayıt açıp exper çağıracak. Motorun olası tamirat durumu için dosya açılacak. Açılacak dosyadaki masraf motorunun rayiç bedelinin %50'si ve üstünde ise aracın pert olacak ve sigortadan parayı alacaksın.

Diyelimki; kendi kazamı örnek vereyim ben %25 kusurlu bulundum die sigorta ödeyeceği paranın %25'ini kesip ödedi. Gerisi sen çektiğin acı ve kaybettiğin para ile kalıyorsun.

Not: Kaskının ve montunun faturaları yanındaysa onlarıda listeye eklettir ve paralarını talep et. Kırık, çıkık, kalıcı hasar veya iz varsa ayrıca dava açabilirsin. Zaten hukuk ve sigorta büroları arka arkaya aramaya başlamışlardır.

Tekrardan geçmiş olsun ve gazan mübarek olsun...

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns 200
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun. Aşağı yukarı aynı kaderi paylaşmışız. Neyseki sende sağlamsın. Şimdi olaya gelelim. Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında polis zaten olay yerinde 2 tarafada kusurlarını işlemiş oluyor. Bunu experler görüyorlar. Motorunu al servise götür, servis kayıt açıp exper çağıracak. Motorun olası tamirat durumu için dosya açılacak. Açılacak dosyadaki masraf motorunun rayiç bedelinin %50'si ve üstünde ise aracın pert olacak ve sigortadan parayı alacaksın.

Diyelimki; kendi kazamı örnek vereyim ben %25 kusurlu bulundum die sigorta ödeyeceği paranın %25'ini kesip ödedi. Gerisi sen çektiğin acı ve kaybettiğin para ile kalıyorsun.

Not: Kaskının ve montunun faturaları yanındaysa onlarıda listeye eklettir ve paralarını talep et. Kırık, çıkık, kalıcı hasar veya iz varsa ayrıca dava açabilirsin. Zaten hukuk ve sigorta büroları arka arkaya aramaya başlamışlardır.

Tekrardan geçmiş olsun ve gazan mübarek olsun...
    İyi dilekleriniz için teşekkürler. Ekipmanlarım olmasaydı ne olurdu bilmiyorum. Anladığım kadarıyla polis tutanağında kusur oranları bize belirtilmemiş olsa bile, eksper bize belirtilmeyen kusur oranlarını sistem üzerinden kendisi görebiliyor.

Motosikleti
    MT-07
    Aynen öyle. Benim gibi tramer sorgulama başında çaresiz bekleme. Exper geldikten sonra şirketi arayıp direk Bilgi al. Hem işim hızlanır hem de boşuna beklemezsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:25 ----------

Tabi önce servisin fiyat listesi çıkarıp, exper amca biz hazırız. Hazırsan sende gel demesi gerekiyor.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns 200
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle. Benim gibi tramer sorgulama başında çaresiz bekleme. Exper geldikten sonra şirketi arayıp direk Bilgi al. Hem işim hızlanır hem de boşuna beklemezsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:25 ----------

Tabi önce servisin fiyat listesi çıkarıp, exper amca biz hazırız. Hazırsan sende gel demesi gerekiyor.
    Peki şöyle bir durum oluşursa eksper geldikten, kusur ormanlarımızı öğrendikten sonra sizin kazanızda olduğu gibi banada %25 oranda kusur bulunduğu varsayarsak böyle bir durumdan sonra itiraz hakkımız oluyor mu peki ? Karşı taraf ifadesinde 'kaza anında manevra yapıyordu' gibi alakasız bir iddiada bulunmuş bu sebepten dolayı merak ediyorum.

En önemli iş panik yapmamak sanırım o an. Sakin kalmayı başarırsanız bir çok şeyin üzerinden gelebilirsiniz.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns 200
    Tekrardan merhaba, bugün bir polisle aklımda kalan soru işaretlerini gidermek için konuştuk. Yazımın en başında da kimseye kusur oranlarının verilmediğini sadece iki tarafında iddiadan ibaret olduğunu belirtmiştim. Polis bana iddianızı dava açarak kanıtlamanız gerektiğini, servise çekilen motorun eksper tarafından sadece hasarının belirleneceği kusur oranları belli olmadığı içinde dava açmamız gerektiğini belirteceğini söyledi. Şimdi asıl sıkıntıya gelirsek kaza yerinin ilerisinde ve gerisinde olmak üzere kameralar var ancak tam kaza yaptığım nokta kör noktada kalıyor ve herhangi bir görüntü elde edemiyoruz kaza hakkında. Şimdi olası bir dava açmam durumunda ise iddiamı kanıtlayamazsam hem motorun tamir masrafları, üstüne avukat cart curt mahkeme masrafları da benim üzerime kalmış olacak. Şimdi nasıl bir yol izlemem lazım ? Kendi açımdan baktığım zaman zaten bu konuda hiçbir şey yapamayacağımı düşünüyorum. Kamera yok,görgü tanığı yok nasıl olacak bu iş peki ?

Motosikleti
    MT-07
    Sıkıntılı durum. İddia elde edilemez ise takipsizlikle sonuçlanabilir. Genede tanıdık avukat bulup danışmakta fayda var.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Hocam Bu tutanakta yer alan karşı tarafın ifadesi kanıt olarak yeterli gelmiyor mu?
    Yoksa farklı yalan ifade durumu mu var???

Anfibi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 ABS
    Aralik 2017 de benzer bir kaza yaşadım diz kapagimin etrafi ve parmagim yarıldı.Polis tutanak tuttu sikayetci oldugumu belirttim ve tutanagi imzaladim.Ayni sekilde karakola gidip ifade verdikten sonra tekrar sikayetci oldugumu resmi bir sekilde beyan ettim.O sirada motor otoparktaydi ve otopark ucretini karsi taraftan talep ettim onlarda gonderdi.4 5 hafta sonra adliyeden uzlaşmacı aradı uzlaşmak istermisiniz herhangi bir talebiniz varmi diye.Ben yaralanmadan oturu 5 bin lira ucret istedim 4 bin lira ya anlastik.(Isteyim aceleyle tek elden yaziyorum o yuzden okumasi zorlayabilir simdiden kusura bakmayin).

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)