Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ön tekerlek (jant) sürtünme sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI
    hsndmrcn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R6
    Ön tekerlek jant göbek kısmında anlayamadığım bir sürtünme (aşınma) oluşumu söz konusu, bu durumun neden olabileceği ile ilgili görüş ve yardımlarınızı rica ediyorum.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Fotoğraflardaki mavi kısım sürtünmenin hareket halinde devam edip etmediğini anlamak için işaretlenmiştir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Amortisörün altında da bir iz var , kaldırım kenarına yakın sürerken jantıda değdirmiş olabilirsiniz..
    hsndmrcn bunu beğendi.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Hocam kaza durumu olsq söylerdiniz herhalde onun için kazadan kaynakli olmadığını var sayıyorum.

Bunun dışındada sert bir çukur yada tümsekten kaynakli eğilme ihtimali geliyo aklıma..
    Ha bi de en en ekstrem ihtimal olan, başka birinin jantı tekmeleme yamultma ihtimali, ama onun içinde seyit onbaşı gibi bi vatandaşın felan vurmasi etmesi gerekir heralde.

Enteresan.

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Orda boya da gözüküyor, sizin çizik dediğiniz yer normalde çizik değil, çizilmiş olsa o boya orda olmaz, genelde fabrika bandında bazı vida somun üzerinde ve motor üzerinde boya işaretleri olur buda o şekil, varsa başka kullanıcılarından karşılaştırma yapın.

Motosikleti
    Yamaha R6
    Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam kaza durumu olsq söylerdiniz herhalde onun için kazadan kaynakli olmadığını var sayıyorum.

Bunun dışındada sert bir çukur yada tümsekten kaynakli eğilme ihtimali geliyo aklıma..
    Ha bi de en en ekstrem ihtimal olan, başka birinin jantı tekmeleme yamultma ihtimali, ama onun içinde seyit onbaşı gibi bi vatandaşın felan vurmasi etmesi gerekir heralde.

Enteresan.
    Hocam motoru sağ taraf yaklaşık 2 ay önce yatırdım. Yatırma anında asfalt ile toprak zemin birleşim yerinde motor sürüklendi. O bölgedeki aşınma kaza anında da olmuş olabilir diye düşünüyorum.Kontrol ettiğimde motorda o bölgeye sürerken aşınmaya sebep olacak herhangi bir unsur farkedemedim. Jant yamuldu desek,herhangi bir balans sorunu da mevcut değil

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:43 ----------

Alıntı kdiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Orda boya da gözüküyor, sizin çizik dediğiniz yer normalde çizik değil, çizilmiş olsa o boya orda olmaz, genelde fabrika bandında bazı vida somun üzerinde ve motor üzerinde boya işaretleri olur buda o şekil, varsa başka kullanıcılarından karşılaştırma yapın.
    Boya diye bahsettiğiniz mavi çizgi se tarafımdan çizildi. Motor hareket halinde mi sürtüyo diye kontrol etmek amacıyla yapıldı.
    Yamaha R6

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı hsndmrcn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam motoru sağ taraf yaklaşık 2 ay önce yatırdım. Yatırma anında asfalt ile toprak zemin birleşim yerinde motor sürüklendi. O bölgedeki aşınma kaza anında da olmuş olabilir diye düşünüyorum.Kontrol ettiğimde motorda o bölgeye sürerken aşınmaya sebep olacak herhangi bir unsur farkedemedim. Jant yamuldu desek,herhangi bir balans sorunu da mevcut değil

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:43 ----------

Boya diye bahsettiğiniz mavi çizgi se tarafımdan çizildi. Motor hareket halinde mi sürtüyo diye kontrol etmek amacıyla yapıldı.
    Hocam eğer eliniz anahtar tutuyorsa, yada tanıdık bir usta varsa ön yant milini bi çıkarıp bakın yamulma varmı.
    Mil yamulduysa eğer sürtünme yapabilir ama bu ihtimal çok düşük, çünkü mil yamulduysa yalpalama yapar mutlaka.
    Aklıma gelen kontrol edilebilecek kısımlar,

Jantn göbeğini söküp iyice kontrol edip anormal bi durum (taş toprak sikismasindan kaynaklı esnemede olabilir) varmı diye bakın.
    Sürtünmenin göbekte olduğuna emin değilseniz disk ve balatayı kontrol edin, sesten kaynaklı bi sürtünme hissettiyseniz, yani goremiyorsaniz ama ses geliyosa %90 balata ve diskle alakalıdır.
    Bahsettiğiniz yatırmada her ne kadar size hafif bi kaza gibi gelsede, ufacık bi darbe kaynaklı esneme olabilecek ilk yer ön teker takımı.

Biraz işini seven usta bulup göstermek lazım.
    Şehir senegal demişsiniz, istanbulda iseniz bu problemi maksimum 1 iş günü içinde cozebilecegini düşündüğüm bi usta var.
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

Motosikleti
    Yamaha R6
    Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam eğer eliniz anahtar tutuyorsa, yada tanıdık bir usta varsa ön yant milini bi çıkarıp bakın yamulma varmı.
    Mil yamulduysa eğer sürtünme yapabilir ama bu ihtimal çok düşük, çünkü mil yamulduysa yalpalama yapar mutlaka.
    Aklıma gelen kontrol edilebilecek kısımlar,

Jantn göbeğini söküp iyice kontrol edip anormal bi durum (taş toprak sikismasindan kaynaklı esnemede olabilir) varmı diye bakın.
    Sürtünmenin göbekte olduğuna emin değilseniz disk ve balatayı kontrol edin, sesten kaynaklı bi sürtünme hissettiyseniz, yani goremiyorsaniz ama ses geliyosa %90 balata ve diskle alakalıdır.
    Bahsettiğiniz yatırmada her ne kadar size hafif bi kaza gibi gelsede, ufacık bi darbe kaynaklı esneme olabilecek ilk yer ön teker takımı.

Biraz işini seven usta bulup göstermek lazım.
    Şehir senegal demişsiniz, istanbulda iseniz bu problemi maksimum 1 iş günü içinde cozebilecegini düşündüğüm bi usta var.

Kendim söküp yant miline bakabilirim hocam. HErhangi bir yamulma varsa zaten değişim yapılır ancak dediğiniz gibi yamulma durumunda yalpamalam yapardı ama yine de kontrol edeyim.

Sorun balata ve disk olabilir demişsiniz ancak balata ve diske gerçekten uzak bir noktada bahsettiğimiz bölge ve balata ve diskten kaynaklanacağını düşünmüyorum. Zira balatalar 1 hafta önce tarafımdan değiştirildi.

Maalesef Senegaldeyim. Yakınlarda olsa tavsiyenize uyarak ustaya gösterebilirdim.
    Yamaha R6

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı hsndmrcn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendim söküp yant miline bakabilirim hocam. HErhangi bir yamulma varsa zaten değişim yapılır ancak dediğiniz gibi yamulma durumunda yalpamalam yapardı ama yine de kontrol edeyim.

Sorun balata ve disk olabilir demişsiniz ancak balata ve diske gerçekten uzak bir noktada bahsettiğimiz bölge ve balata ve diskten kaynaklanacağını düşünmüyorum. Zira balatalar 1 hafta önce tarafımdan değiştirildi.

Maalesef Senegaldeyim. Yakınlarda olsa tavsiyenize uyarak ustaya gösterebilirdim.
    Valla enteresan bi durun,senegalde işler nasıl yürüyor bilmiyorum ama imkan varsa bi usta gözüyle bakılmasında fayda var.
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Kardeş,video ekle bir bakalim

Motosikleti
    Yamaha R6
    Hocam motoru sürdükten sonra boyadığım kısımda herhangi bir sürtünme meydana gelmediğini farkettim. Eski fotoğraflara bakarak sorunun ne zamandan beri olduğu anlama çalıştım.Ön lastik değişimi sonrasında olduğunun farkına vardım. Büyük ihtimal balans ayarı yapılırken olabileceği düşünüyorum. Boyalı kısmı ara ara yine kontrol edip burada paylaşıcam. Yardımlarınız için teşekkürler.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Jantın göbek kısmına seyir halinde sıkışan taş parçası veya yabancı cisim de bu sorunu yaratabilir. Araya girip cıkmıştır.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)