Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2. Egsoz cezası

Motovento
    REKLAM ALANI
    anılbel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Wolf 125/ VSTAR
    "Neden TR de yuksek cc kullanilmaz " vol bilmem ne ... Orjinal egzosu takın , diğer 2 ceza icin de bir bardak soğuk su için .
    DisturbedXL bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Emrah Düzgit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FAZER 8 ABS 2016
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Soru, bu egzozlar Türkiye'ye yasal ithalat yoluyla giriyor, değil mi? İthal edilen parçalara da Sanayi Bakanlığı ithalat izni veriyor. Sanayi Bakanlığı, TC mevzuatına uygun olmayan bir egzosa niye ithalat izni versin? Bunu motorda değil de duvarda süs eşyası olarak kullanılacak mı zannediyorlar? Vardır bunun yasalara uygun olduğunu kanıtlayan bir belge.
    Hocam bu egzozların ithalatına izin veriliyor ama trafik dışı alanlarda kullanılması serbest diye biliyorum. Yanlış mı biliyorum acaba? Yani piste soktuğunu motorunuza takabilirsiniz buna kimse karışamaz ama trafikte bu egzoz ile süremezsiniz gibi?

Yanmanın patlamanın termodinamik kısmına girmeyeceğim. Egzoz modifikasyonu egzoz gazının motoru daha verimli terketmesinin yanında Motosikleti hafifletmek için yapılır. Ara gazı vermek diye tabir edilen şey cehalet ürünüdür. Egzoz işi bilenler tarafından kusursuz gaz kontrolüne ulaşabilmek için yapılır. Mesele motorun kompresyona girme anını duymak ve yine arka tekerin kaydığını egzoz sesinden duyup anlayarak aksiyon almaktır.

Özürlüler gibi gazlarken işi bilen az kişi tarafından da olsa dalga konusu olduğunuzu bilin. Yüksek devirler için modifiye edilmiş bütün egzozlar düşük devirlerde kötü ses çıkarır. Gaz kontrolünü öğrenmek akıcı sürüşe kafa yormak gibi bir niyetiniz yoksa o sistemlere o kadar para vermeyin ve boşu boşuna ceza da yemeyin.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ya biri bana açıklasın, bu kaçıncı soruşum; abartı egsoz nedir aga?

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı Emrah Düzgit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bu egzozların ithalatına izin veriliyor ama trafik dışı alanlarda kullanılması serbest diye biliyorum. Yanlış mı biliyorum acaba? Yani piste soktuğunu motorunuza takabilirsiniz buna kimse karışamaz ama trafikte bu egzoz ile süremezsiniz gibi?
    Olabilir. İthalat iznine bakmak lazım herhalde. Tabii bu ayrı konu da sonuçta desibel ölçümü yapılmadan ceza yazılamaz.
    May the Force be with McLaren Mercedes

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    Alıntı enderbilgi adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Özürlüler gibi gazlarken ...
    bu özürlü gazlaması nasıl oluyor hocam biraz açıklar mısın ?

konu sahibine;

3. cezadan önceki cezadır.
    yalağuz dikkatimi çeken cezaların durdurulmadan yazıldığını yazmışsın.

egzoz cezası için durdurmak gerekir.
    zira itiraz ederseniz, aracın standart dışı olduğunu nasıl kanıtlayacaklar ?
    itiraz etmedin mi ?

Egzoz değişikliği, fabrika çıkışı sonrası yapılan "teknik" değişikliklere girmiyor. Yani teknik onay almadan takılabiliyor. Yasak değil.
    sen nerde yaşıyorsun ya?

DisturbedXL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R25, Yamaha R6
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu özürlü gazlaması nasıl oluyor hocam biraz açıklar mısın ?

konu sahibine;

3. cezadan önceki cezadır.
    yalağuz dikkatimi çeken cezaların durdurulmadan yazıldığını yazmışsın.

egzoz cezası için durdurmak gerekir.
    zira itiraz ederseniz, aracın standart dışı olduğunu nasıl kanıtlayacaklar ?
    itiraz etmedin mi ?
    Belirttiğim gibi hocam, ilk yediğim cezada açıklama kısmında "abartı eksoz" yazıyordu ve o ceza maddesi ile 2. cezanın maddesi aynı olduğu için yine açıklamaya eksoz yazıklarına neredeyse tamamen eminim. Diğer arkadaşlarda başka birşeydendir demişlerde standart dışı bir durum yok ortada, sıradan ekipman ile hatta arkamda kimse olmadan yaptığım bir sürüştü. Ve evet itiraz etmedim sebebide eğer ki orjinal olmadığı ispat edilirse (bence düşük bir ihtimal bu marka modelin orjinal olduğunu susturucu takmam halinde ülkemiz şartlarında anlamalarının çok zor olduğunu düşünüyorum) orjinal eksoz almaya şu an için bütçemin bulunmaması.

Yardımlarını esirgemeyen arkadaşlara, üstadlara sonsuz teşekkür ederim ancak halen ya da iğneler yorumda bulunabilecek arkadaşlara sözümdür benim 1 insanın bile hayatını tehlikeye atmayıp - rahatsız etmeyip buna rağmen abartı eksoz taktırmamın alay konusu ya da aptalca olduğunu düşünmek ve bu bakış açısında olan Devletimizin polislerinin dahil şahsen tamamen ötekileştirici ve art niyetli kişiler olduğuna inanıyorum bu sözüme saygı duyulup duyulmaması malesef bu fikrimi hiçbir zaman değiştirmeyecek..

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:29 ----------

Şimdi bu durumda (son sorumdur) polis ekipleri tarafından durdurulmadan plaka yazılıp eve gönderilen cezalar aracımın trafikten men edilme sebebi "olmayacaktır" doğrumu anladım? E-Devletten baktığımda da ceza puanım 0 olarak görüntülenmekte.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Alıntı DisturbedXL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Belirttiğim gibi hocam, ilk yediğim cezada açıklama kısmında "abartı eksoz" yazıyordu ve o ceza maddesi ile 2. cezanın maddesi aynı olduğu için yine açıklamaya eksoz yazıklarına neredeyse tamamen eminim. Diğer arkadaşlarda başka birşeydendir demişlerde standart dışı bir durum yok ortada, sıradan ekipman ile hatta arkamda kimse olmadan yaptığım bir sürüştü. Ve evet itiraz etmedim sebebide eğer ki orjinal olmadığı ispat edilirse (bence düşük bir ihtimal bu marka modelin orjinal olduğunu susturucu takmam halinde ülkemiz şartlarında anlamalarının çok zor olduğunu düşünüyorum) orjinal eksoz almaya şu an için bütçemin bulunmaması.

Yardımlarını esirgemeyen arkadaşlara, üstadlara sonsuz teşekkür ederim ancak halen ya da iğneler yorumda bulunabilecek arkadaşlara sözümdür benim 1 insanın bile hayatını tehlikeye atmayıp - rahatsız etmeyip buna rağmen abartı eksoz taktırmamın alay konusu ya da aptalca olduğunu düşünmek ve bu bakış açısında olan Devletimizin polislerinin dahil şahsen tamamen ötekileştirici ve art niyetli kişiler olduğuna inanıyorum bu sözüme saygı duyulup duyulmaması malesef bu fikrimi hiçbir zaman değiştirmeyecek..

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:29 ----------

Şimdi bu durumda (son sorumdur) polis ekipleri tarafından durdurulmadan plaka yazılıp eve gönderilen cezalar aracımın trafikten men edilme sebebi "olmayacaktır" doğrumu anladım? E-Devletten baktığımda da ceza puanım 0 olarak görüntülenmekte.
    Sürücüsü siz olduğunuzu ispat edemedikleri (durdurulmadığınız için) size ceza puanı gelmemiş. Trafikten men olayında ise tam olmamakla beraber muhtemelen durdurulmadığınız için herhangi bir sıkıntı yok. Taki 3. Kez durdurulma durumunda men olayı olabilir.
    Plakaya kayıtlı cezalar çıkarsa durduran polisin karşısına men edebilir.
    En kısa zamanda orijinal egzozu motosiklete takar gezerdim yerinizde olsam.
    İtiraz işine gelince orijinal haline getirmeden itiraz etmemek mantıklı olmuş yoksa direk trafikten men edin demiş olurdun.
    Üstüne itiraz kabul edilmez bir ton da itiraz için para öderdin
    Alıntı YZFR25 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı şeyi cam filmleri ile ilgili düşünüyordum. Cam filmi yasağı da bana çok mantıksız geliyordu. Arabayı muayeneden geçiriyorsun ama trafikten men ederim diyorsun cam filmi varsa. E o zaman tüv neden muayeneden geçiriyor arabayı? Yasağın amacını da bir türlü anlamadım. Güvenlik tehdidi deniyor falan. Kapalı kasa kamyonetleri de yasakla o zaman trafikten men et. Ülkede abuk subuk bir düzen var.

Şimdi cam filminden ceza kesmedikleri için başka yollara başvurup açığı kapatmaya çalışıyorlar. Ben çok kez polislerle film yüzünden tartıştım bazıları en sonunda dayanamayıp bize yukarıdan emir geliyor yapacak bir şeyimiz yok diyor. Adamlara günlük ceza kesme kotası veriyorlar. Polislerin de yapacak bir şeyi yok.
    Cam filmi olayı apayrı. Sadece ön cama ( şoför sol camı ile ön yolcunun sağındaki cam hariç) film yasağı var. Çok koyu olmamak şartıyla (3 numara sanırsam) film ön cam hariç yasak değil yasak kaldırıldı.

Polisler de haklı araç durduracaklar ama ön cam filmli içinde terörist yada aranan kişi var mı veya başka şüpheli durum var mı camdan görmeleri için yasak.
    DisturbedXL bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Alıntı coderadam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen nerde yaşıyorsun ya?
    Bildiğiniz birşey varsa yazın, hepimiz öğrenelim.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Bildiğiniz birşey varsa yazın, hepimiz öğrenelim.
    motosiklete fabrikasyon dışında taktığın herşey kanunen yasaktır. sis farları çakar vs dahil. ama polislerimiz göz yumuyor. zaten dikkat ettiysen adam ilk cezasını alanen egzostan yemiş. Neye dayanarak yasak değil diyebiliyorsun? O zaman herkes kafasına göre istediği egzosu taksın yasak değil. Bununla ilgili youtube da bir sürü video var. Hatta bir arkadaş emniyet şeridinde giderken aragazı vermediği halde bir ekibe denk geliyor ve ceza yiyior. İzleyebilirsin memurun söylediklerini. Bilip bilmeden konuşup burada yorum yapıyorsunuz sonra onlara inanan genç kardeşlerimizin de canı yanıyor.

Motosikleti
    speederbike
    Bildiğiniz birşey yokmuş, anlaşıldı.

Bildiğiniz birşey yokmuş, anlaşıldı.
    hala konuşuyorsun insanda biraz utanma olur.

Motosikleti
    speederbike
    Lafının arkası sağlam olmayan kişilerin yaptığı gibi görüşünüzü delillerle savunmak yerine karaktere hakaret etmeye başlıyorsunuz. Memurun söyledikleri yasaya uygun değilse kimseyi bağlamaz. Mesela bu başlığı açan arkadaşa memurlar gürültüden ceza kesmişler. Desibel ölçümü yapılmadan motora ceza kesilemez, izin verilen desibelin üstüne çıktığının kanıtlanması lazım. Elinde desibel ölçüm cihazı varsa ve izin verilen değeri aşarsa ceza yazar. Ama arkadaşa değil ölçüm yapmak, durdurmadan ceza yazılmış. Şimdi bu cezayı yazan memur yazdı diye bu uygulama doğru mu olmuş oluyor? Bu bir.

İkinci olarak, şu linkteki arkadaşın yazdıklarını okuyun. Emniyet şeridindeki ekibe değil, tüm yetkili kurumlara sormuş konuyu.

http://www.gebzemoto.com/forum/showthread.php?tid=2373

Bundan sonra cahilliğinizden mi utanırsınız, babanızın oğluymuşum gibi utanmaz olduğumu ima edişinize mi utanırsınız, o kısmı size kalmış. Veya siz de bu kurumlarla görüşüp, hatta dilekçe verip cevabı bizimle paylaşırsınız, doğrusunu öğreniriz. Yukarıda bildiğiniz bir şey varsa yazın öğrenelimden kastım buydu. Bildiğiniz mevzuat, yasa, başvuru sonucu varsa yazın ki biz de yanlışımızı düzeltelim diye dedim. Ama siz, dediğinize gerekçe göstermek yerine yok "o egzoz gürültüsünden ceza yedi" gibi mevzuata tamamen aykırı örnekler verdiniz, yok "Sen de utanma yok mu?" tarzı dediğinizi kanıtlamaktan uzak cevap verdiniz.

Şimdi, yukarıdakinden başka bildiğiniz mevzuat vs varsa söyleyin, öğrenelim.

Lafının arkası sağlam olmayan kişilerin yaptığı gibi görüşünüzü delillerle savunmak yerine karaktere hakaret etmeye başlıyorsunuz. Memurun söyledikleri yasaya uygun değilse kimseyi bağlamaz. Mesela bu başlığı açan arkadaşa memurlar gürültüden ceza kesmişler. Desibel ölçümü yapılmadan motora ceza kesilemez, izin verilen desibelin üstüne çıktığının kanıtlanması lazım. Elinde desibel ölçüm cihazı varsa ve izin verilen değeri aşarsa ceza yazar. Ama arkadaşa değil ölçüm yapmak, durdurmadan ceza yazılmış. Şimdi bu cezayı yazan memur yazdı diye bu uygulama doğru mu olmuş oluyor? Bu bir.

İkinci olarak, şu linkteki arkadaşın yazdıklarını okuyun. Emniyet şeridindeki ekibe değil, tüm yetkili kurumlara sormuş konuyu.

http://www.gebzemoto.com/forum/showthread.php?tid=2373

Bundan sonra cahilliğinizden mi utanırsınız, babanızın oğluymuşum gibi utanmaz olduğumu ima edişinize mi utanırsınız, o kısmı size kalmış. Veya siz de bu kurumlarla görüşüp, hatta dilekçe verip cevabı bizimle paylaşırsınız, doğrusunu öğreniriz. Yukarıda bildiğiniz bir şey varsa yazın öğrenelimden kastım buydu. Bildiğiniz mevzuat, yasa, başvuru sonucu varsa yazın ki biz de yanlışımızı düzeltelim diye dedim. Ama siz, dediğinize gerekçe göstermek yerine yok "o egzoz gürültüsünden ceza yedi" gibi mevzuata tamamen aykırı örnekler verdiniz, yok "Sen de utanma yok mu?" tarzı dediğinizi kanıtlamaktan uzak cevap verdiniz.

Şimdi, yukarıdakinden başka bildiğiniz mevzuat vs varsa söyleyin, öğrenelim.
    ya ben senin gibi insan hayatımda görmedim kusura bakma ama.

emniyet şeridindeki memurun söylediğine mi inanıcaz diyorsun resmen. yasayı kanunu uygulayan adama da güvenmeyeceksek ölelim artık.. bu ülkenin polisine askerine böyle güvensizliğiniz hiç hoş değil. böyle kolluk kuvvetlerimiz hakkında atıp tutuyorsunuz sonra motorunuz çalındığında onlara koşuyorsunuz. Nedir bu polis düşmanlığınız yada polislere saygısızlığınız? Bu mualif kesimde ne yazık ki bu var. Polisi devletin polisi diye adlandırıp kaale almamak. Halbuki onlar bizim için varlar hamd olsun.

Konuya gelecek olursak senin yanlışın şurada arkadaşım. Polis gürültüden ceza yazmıyor. Fabrikasyon üretim dışındaki bir aksesuarı motora takmaktan yazıyor. Gidip sağda solda belge arayacağına önce biraz mantıklı düşün.

Motosikleti
    speederbike
    Okumak ile anlamanın farklı olduğunun canlı kanıtısınız, kusura bakmayın. Bütün polisler yanlış biliyor demiyorum. Ama bazı polisler herşeyi bilmiyor. En basitinden örnek verdim. Desibel ölçümü yapılmadan gürültüden ceza yazılamaz. Başlığı açan arkadaşa neyden ceza yazmışlar? Gürültüden. Kim yazmış? Polis. Polis yazdı diye doğru mu oldu şimdi? Doğru diyorsanız bundan sonrasını okumanıza gerek yok. Ama yanlış diyorsanız, her polisin doğru uygulamayı bilmediğini kabul ettik demektir. Herkes herşeyi bilmez. Bu da kabahat değildir.

Devam edelim. Verdiğim linki okusaydınız oradaki arkadaşın da gürültü değil (o da biliyor desibel ölçümü yapılmadan gürültü cezası yazılamayacağını), fabrikasyon dışındaki aksesuar açısından olayı araştırdığını öğrenirdiniz. Ayrıca, yine okusaydınız, o arkadaşın emniyet genel müdürlüğü -ki onlar da polis- yanısıra polisin bu konuda izleyeceği kuralı belirleyen sanayi bakanlığı ile görüşmüş olduğunu anlardınız. Gördüğünüz gibi devlet kurumuna güvensizlik yok. Öte yandan, emniyet genel müdürlüğü ve trafik ekibindeki polis farklı şey söylüyorsa hangisini kabul edeceksiniz? Ekipteki polis polis de emniyet genel müdürlüğündeki polis polis değil mi? Tabii bunları bilmiyorsunuz, çünkü verdiğim linki okumadınız. İnandığınızdan o kadar eminsiniz ki başka bir şeye bakma ihtiyacı bile duymuyorsunuz. Siz bildiğiniz gibi devam edin. Konuya merak duyan kişiler verdiğim linke bakabilir. Linkten kuşku duyanlar da ilgili kurumlara kendileri dilekçe vererek cevap alabilir. Artık CİMER sayesinde dilekçe vermek de çok kolay zaten.

Not: Kolluk kuvveti hakkında atıp tutma ithamınızı da şiddetle reddediyorum. Okumayı becerirseniz emniyet genel müdürlüğü ve ekip polisinin farklı değerlendirdiğini, hiyerarşi nedeniyle üstün dediğinin doğru olduğunu belirtiyorum. Kendi bilinçaltınızdaki şeyleri benim üstüme atmayınız.
    twisten bunu beğendi.

Okumak ile anlamanın farklı olduğunun canlı kanıtısınız, kusura bakmayın. Bütün polisler yanlış biliyor demiyorum. Ama bazı polisler herşeyi bilmiyor. En basitinden örnek verdim. Desibel ölçümü yapılmadan gürültüden ceza yazılamaz. Başlığı açan arkadaşa neyden ceza yazmışlar? Gürültüden. Kim yazmış? Polis. Polis yazdı diye doğru mu oldu şimdi? Doğru diyorsanız bundan sonrasını okumanıza gerek yok. Ama yanlış diyorsanız, her polisin doğru uygulamayı bilmediğini kabul ettik demektir. Herkes herşeyi bilmez. Bu da kabahat değildir.

Devam edelim. Verdiğim linki okusaydınız oradaki arkadaşın da gürültü değil (o da biliyor desibel ölçümü yapılmadan gürültü cezası yazılamayacağını), fabrikasyon dışındaki aksesuar açısından olayı araştırdığını öğrenirdiniz. Ayrıca, yine okusaydınız, o arkadaşın emniyet genel müdürlüğü -ki onlar da polis- yanısıra polisin bu konuda izleyeceği kuralı belirleyen sanayi bakanlığı ile görüşmüş olduğunu anlardınız. Gördüğünüz gibi devlet kurumuna güvensizlik yok. Öte yandan, emniyet genel müdürlüğü ve trafik ekibindeki polis farklı şey söylüyorsa hangisini kabul edeceksiniz? Ekipteki polis polis de emniyet genel müdürlüğündeki polis polis değil mi? Tabii bunları bilmiyorsunuz, çünkü verdiğim linki okumadınız. İnandığınızdan o kadar eminsiniz ki başka bir şeye bakma ihtiyacı bile duymuyorsunuz. Siz bildiğiniz gibi devam edin. Konuya merak duyan kişiler verdiğim linke bakabilir. Linkten kuşku duyanlar da ilgili kurumlara kendileri dilekçe vererek cevap alabilir. Artık CİMER sayesinde dilekçe vermek de çok kolay zaten.

Not: Kolluk kuvveti hakkında atıp tutma ithamınızı da şiddetle reddediyorum. Okumayı becerirseniz emniyet genel müdürlüğü ve ekip polisinin farklı değerlendirdiğini, hiyerarşi nedeniyle üstün dediğinin doğru olduğunu belirtiyorum. Kendi bilinçaltınızdaki şeyleri benim üstüme atmayınız.
    Allah sana hidayet versin kardeşim. Hala laf yetiştirme derdindesin. Ben polisimin dediğine inanırım. Allah onları ve devletimizi başımızdan eksik etmesin. Bana buraya binlerce döküman da koysan yok. Dediğim gibi hükümetimize devletimize karşı boynumuz kıldan ince. Onlar ne derse odur. Ceza yazılıyorsa da emin ol benim de senin de iyiliğin için. Allah kolluk kuvvetlerimize ve devletimize hükümetimize zeval vermesin. Amin.

Motosikleti
    speederbike
    Emniyet Genel Müdürlüğü'nü polisten saymıyorsanız o sizin bileceğiniz iş.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nü polisten saymıyorsanız o sizin bileceğiniz iş.
    Polis arasında ayrım yapan sensin ben değil. Ben devletine hükümetine sağdık bir vatandaşım. Benim için emniyet genel müdürü de bu vatanın evladı mecidiyeköyde görevde olan polis memuru kardeşim de bu vatanın evladı. Ast üst ilişkisi ile ayrım yapan sensin.

Motosikleti
    speederbike
    Ayrım yapıyor gibi duruyorsunuz. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ne dediğini umursamıyor, ekipteki polisin ne dediğini umursuyorsunuz. Ve bütün kolluk kuvvetlerinde hiyerarşi vardır. Hatta devlet kurumlarında da vardır. Bir şeyin yanlış olduğunu düşünüyorsanız üst makama sorarsınız, dikkat edin, şikayet edersiniz demiyorum. Üst makamın dediği geçerli sayılır. Devlet işleyişi budur.

Ehliyetimi yenilerken sınıfım eksik yazılmıştı, emniyetteki memur sistem ne diyorsa odur demişti. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne konuyu sorduğumda sistemde yanlış gözüktüğünü, ama öyle olmaması gerektiğini, müdürlüğe gidip düzelttirebileceğimi söylediler. Genel müdürlüğün yazısını götürdüm ve düzelttirdim. Şimdi sizin mantığınızla eksik bilen memurun dediğini doğru kabul edip hak kaybına uğrayacaktım. Memuru şikayet ettim mi peki? Hayır. Eksik bilebilir, yanlış bilebilir. Polis memurları bizim için çalışıyor da Allah değiller, peygamber değiller, onlar da herşeyi tam bilemeyebilir. Bunun memuru karalamakla ilgisi yok. Zaten şikayet etmek için değil, bilgi almak için sordum genel müdürlüğe.

Neyse, konu polisi karalamak değil. Konuyu saptırdınız. Konu mevzuat, o konuda da yukarıdaki link yeterli bence. Farklı bilgisi olan arkadaşlar paylaşır. Sizin paylaşacağınız yok.
    ufoz ve twisten bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)