Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bmw 310 gs ve ilk motosiklet

Motovento
    REKLAM ALANI
    SeaWolf77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw g310 gs
    Herkese merhaba,

Kocaeli’de oturuyorum. 41 yaşındayım. Yaklaşık 23 senelik b sınıfı ehliyetim var ve araba kullanıyorum. Uzun zamandır da bisiklet kullanıcısıyım.

Motosiklet merakım uzun zamandır vardı ama son 8 ayda bayağı bir hız kazandı. Çok fazla tecrübem olmadığından sıkı bir şekilde önce teorik bilgi (kullanım, güvenlik, trafikteki motosiklet, ekipman, eğitim vs) edinmeye sonra da pratik olarak kendimi geliştirmeye başladım. Yamaha riding academy de eğitim, ehliyet kursunda eğitim alarak devam ediyorum. Kısa zamanda ise ehliyetime kavuşacağım inş. Açıkçası herşeyi sindire sindire yapmaya çalışıyorum. Alacağım eldiveni bile araştırıp, sorup, inceleyip, görüp alıyorum. Hiçbir şeyi gözü kapalı, anlamadan, ezbere yapmıyorum, almıyorum, kaynaklarımı da bu konuda kendini ispatlamış ve yer edinmiş kişi/kurumlardan temin ediyorum. Açıkçası motosiklet ile ilgili olarak tecrübesizliğin yaratabileceği tehlikenin farkındayım.

Uzun bir girişten sonra geleceğim nokta ise zincirin bence en önemli halkası olan motosiklet seçimine sıra gelmişti. Bu geçen sekiz ay boyunca türlü türlü motosikletleri gördüm, inceledim, bazılarını sürdüm. Sizi daha fazla detaylarla boğmak istemiyorum. Oturuş pozisyonu, beklentim, emmiyet vs vs nedeniyle enduro tipi motosiklette karar kıldım. Boyum 185 cm ve 89 kg’ım. Vitesli motora yeni başlamam vs vs nedeniyle 250-300 cc motorun yeterli olacağı, trafikteki tecrübelerimden daha düşük cc’li ve güçteki motorun beni tehlikelerden zamanlıca kaçmak için yeterşi olamayacağını düşündüğümden, bu grubun bana uygun olacağını değerlendirdim.

Motosiklet merakım ile birlikte para biriktirmeye ve eski mevcutlar ile birlikte kendime şu ana kadar 4500-5000 euro kaynak yarattım. Bu kıstaslara uyan ama fiyat olarak yüksek bulduğum Bmw 310 gs vardı. Bu motosiklet ile ilgili neredeyse tüm yerli yabancı incelemeleri izleyip, okumuştum. 313 cc 34 hp , son hızı yanılmıyorsam 145-150 km civarı, yüksek olması benim dikkatimi çekmişti. Daha önce irtibata geçöiş olduğum borusandan yetkili bemi arayıp Bmw 310 gs model motosikletlerde kampanya yapıldığından bahsetti. Ben de uzun zamandır bu modeli takip ediyordum. Bana bmw 310 gs fiyatının (7800 eurodan liste fiyatından 7020 euroya mayıs haziran gibi borusan indirim yapmıştı) 7020 eurodan 6000 euroya, sonra da 5160 euroya düştüğünü ve bu kampanyanın kısıtlı bir süre geçerli olacağından bahsetti. Biz de eşimle konuşup karar vererek motosikleti birikmiş parama bir miktar daha ekleyerek euro bazında satın aldım.

Açıkçası diğer ülkelerdeki bmw 310 gs fiyatlarını incelediğimde Almanya fiyatının 5900 euro olduğunu gördüm. Bize sunulan fiyat ise 5160 euro. Yani Almanya da üretilen bir malı ithal edildikten sonra bile euro bazında daha düşük fiyatla vermeleri ilginç geldi. Gerçi 5160 euroyu osmanlıya vurduğunuzda 39000 tl gibi bir para yapıyor. Borusan 36000-37000 gibi fiyatlardan bu motosikleti ocak 2018 gibi satmıştı. Not almıştım. Anladığım kadarıyla şimdi eski euro kuru üzerinden satışa başladı. Neticede ilk motoruma sahip oldum. Bugün fatura kesilecek, sonra tescil işlemleri olacak. İşim nedeniyle motosiklet belli bir süre teslim alamayacağım. Bakalım artık.

Biraz uzun oldu ama hem tanışma, hem motorcu ailesine ufak bir giriş, hem de tecrübe aktarımı nedeniyle paylaşmak istedim. Herkese çek selamlar, kazasız sürüşler dilerim..
    Kural [ Z ], blk_pasa, 68charger ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

hayırlı olsun hocam güle güle kullan
    SeaWolf77 bunu beğendi.

themeh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF250 RALLY KTM EXC300
    hayırlı olsun,
    güzel tercih. ben de uzun zaman inceledim bunu, ama dağ bayır rahat edeceğim crfye yöneldim.
    SeaWolf77 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    hoş geldin
    hayırlı olsun
    SeaWolf77 bunu beğendi.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kazasız belasız sürüşler dilerim. Fiyatını bir yana bırakırsak iyi seçim.
    SeaWolf77 bunu beğendi.

Motosikleti
    Bmw g310 gs
    Teşekkürler arkadaşalar, herkesin gönlünden geçen olur inş.

Motosikleti
    Yamaha MT-25 & Honda XL 185S
    hayırlı olsun kazasız sürüşler.
    SeaWolf77 bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Hayırlı olsun, güle güle kullanın. Bilinçli kullanıcı olmanız oldukça güzel velakin küçük bir öneri, tüm ekipmanı aldıktan sonra mutlaka uygun fiyatlı ama makul kaliteli çekim yapabilen bir de kask kamerası edinmeyi ihmal etmeyin.

Tekeriniz düz bassın, zevkli sürüşler yapın
    SeaWolf77 bunu beğendi.

papanax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM390 , Ducati Monster 797, Xmax 400
    hayırlı olsun güle güle kullanın kazasız belasız
    çok güzel motor ama sanırım BMW nin sadece bu modeli hindistanda yapılıyor diye biliyorum..
    SeaWolf77 bunu beğendi.

Motosikleti
    Bmw g310 gs
    Alıntı papanax adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun güle güle kullanın kazasız belasız
    çok güzel motor ama sanırım BMW nin sadece bu modeli hindistanda yapılıyor diye biliyorum..
    Evet Tvs fabrikasında Hindistan’da yapılıyor. Ama bu durum normal. Tıpkı apple ürünlernin bazılarının Çin’de yapıldığı gibi veya Harley-Davidson’ın yurtdışında üretim ile ilgili düşüncelerinde olduğu gibi, maliyetleri düşürüp rekabet edebilmek için ucuz iş gücü, ham maddeye yakınlık, vergi avantajları vb nedenlerle firmaların üretimlerini farklı yerde yapma isteği globalleşen dünyanın gereği. Önemli olan firmaların kalite kontrollerini nasıl sağladığı, ürününe nasıl sahip çıktığı. Mühendisliğini nasıl konuşturduğu.
    papanax ve oialdemir bunu beğendiler.

sdt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    Hayırlı uğurlu olsun.
    Keşke her kullanıcı sizin kadar bilinçli başlasa bu işlere.
    Kazasız belasız kullanmanız dileğiyle.
    Tekeriniz düz bassın.
    SeaWolf77 bunu beğendi.

fedos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hayırlı olsun, parasına göre güzel tercih.
    SeaWolf77 bunu beğendi.

travel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu an yok.
    Hayirli olsun. Neredeyse vstrom 250 fiyatina bmw almisiniz.
    Benim de cok begendigim bir motosiklet. Biraz kullandiktam sonra deneyimlerinizi dinlemek isterim.
    Kazasiz keyifli suruer dilerim
    SeaWolf77 bunu beğendi.

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Hayırlı olsun güle güle kullanın.
    SeaWolf77 bunu beğendi.

Gs310 beni cok heyecanlandiran bir motosiklet olmustu ancak tvs ortakligi filan derken acaba bildigimiz gs kalitesine sahip mi bilemedigim icin tracer700 aldim.
    SeaWolf77 bunu beğendi.

Motosikleti
    Bmw g310 gs
    Herkese çok teşekkürler. Motosiklet almaya karar verdikten sonra bmw 310 gs’yi eşimle samandıra/borusan’da görüp, konuşup beğenmiştik. İlk başta duruşu, estetiği çok hoşuma gitmişti. Yavaş yavaş inceleme videolarını seyredip karar vermeye çalıştım. Türk vlogerlar tarafından fazla inceleme bulamadım. Ama yabancı vlogerlar yeteri kadar her yönüyle inceleme yapmışlar. Ama ben de uygun olan bir zamanda kamera temin edip az da olsa deneyimleyeceğim hususları aktarıp merak eden arkadaşlara faydalı olmak isterim.

Yamaha riding academy’de ybr 125 kullanmıştım. Hali hazırda ehliyet için kursta mt-07 kullanıyorum. Mt 07 gerçekten güçlü bir motosiklet ama şu an için onun gücünü kullananilecek tecrübe bende mevcut değil. Eğer ben altındaki makinanın potansiyelini ortaya çıkaramayacaksam/çıkarmayacaksam kullanmayacağım gücü de tehlikeli bir şekilde elimde tutmama gerek yok diye düşündüm. Bu yüzden 250-300 cc’lik segmente bir motor düşünüyordum. Yamaha r25 diğer bir alternatif olanilirdi ama racing olması, oturuş pozisyonu nedeniyle kendimin rahat edebileceğimden kuşkularım vardı. Diğer bir alternatif Bmw 310r’dı. Ama naked motosikletlerin mt-07 de olduğu gibi rüzgar aldığını görünce ondan da vazgeçtim. Eğrisyle doğrusuyla bmw 310 gs’de karar kıldım. Yaşayıp görüp öğreneceğim.

Yalnız fiyatına ilişkin şunu da paylaşmak isterim. Motosikleti önceden beğendiğimi yukarıda değinmiştim. Bmw motorraid internet sitesine baktığımda fiyatların euro olduğunu gördüm. Biz de tam olarak karar vermemekle birlikte ilk hedef olarak bu motoru belirledik. Dolayısıyla motor için birikimlermizi euro olarak yapmaya karar verdik. Biz mayısta 4500 euro civarında birikim yapmıştık. Ne yazık ki Euro kurundaki dalgalanma, güzel ülkemin şu an yaşadığı kriz şans eseri biZim biriktirdiğimiz paranın değerlenip motosikleti daha kısa sürede almamızı sağladı. Bu ülkemiz için gerçekten üzücü bir durum. Umarım en kısa sürede bu olumsuzlukları atlatabiliriz. Herkes gönlünden geçeni rahatlıkla değerinde alabilir.
    sdt ve uugguurr86 bunu beğendiler.

Tengri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto CLX700 Heritage
    SeaWolf77, motosikletiniz hayırlı olsun. Bende 1 yıldır G310r versiyonu var, oldukça memnunum. Gerek şehir içi, gerek uzun mesafelerde sorun yaşatmayan, yeterince güçlü bir motor bloğu var. Frenleri çok çok iyi. Konforu da tek silindirli bir makinaya göre oldukça yeterli. GS versiyonunun daha yüksek sürüş pozisyonu, hafif araziye de girebiliyor oluşu ve karenaj/camdan dolayı rüzgardan daha az etkilenecek olmanız da önemli kazanç. Doğru bir karar verdiğinize sizi temin ederim Güzel günlerde kazasız belasız kullanmanız dileğiyle.
    SeaWolf77 bunu beğendi.

frankestayn1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS
    Hayırlı olsun inşallah Allah kaza bela vermez uzun yıllar motosiklet kullanırsınız.

Tabii ki maddi durum vb bilemem ama şahsen ne kadar param olursa olsun ben başlangıç motoru olarak bmw almazdım. 300 cc motor için gereksiz ikinci eli zaten yok... Bir süre sonra yetersiz gelecek diye düşünüyorum..

Ve 300 cc ye o para çok fazla.

Yine galiba çok konuştum :D

Neyse hayırlı olsun tekrardan :D
    SeaWolf77 bunu beğendi.

Motosikleti
    Bmw g310 gs
    Alıntı frankestayn1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun inşallah Allah kaza bela vermez uzun yıllar motosiklet kullanırsınız.

Tabii ki maddi durum vb bilemem ama şahsen ne kadar param olursa olsun ben başlangıç motoru olarak bmw almazdım. 300 cc motor için gereksiz ikinci eli zaten yok... Bir süre sonra yetersiz gelecek diye düşünüyorum..

Ve 300 cc ye o para çok fazla.

Yine galiba çok konuştum :D

Neyse hayırlı olsun tekrardan :D
    38.000 tl olarak belki fazla gelebilir ama Türkiye’de satılmaya başladığından beri 7800 euro liste fiyatı olan motosikletin yaklaşık %35 oranında bir iskonto ile 5160 euro’dan bana satılması bence avantaj olarak değerlendirdim. Almanya’dan ithal edildiği vergisz fiyatının 4800 euro civarında olduğu fiyat listesinde yazıyor. Neredeyse vergisz bir fiyat söz konusu olmuş durumda.

Diğer mesajlarımda da belirtmiştim. Açıkçası ben mayıs ayında, şu an aldığım motosikletin euro olarak değerini biriktirmiştim. Yani 26.000 tl’ya aldığım 5000 euro ne yazık ki ülkemin yaşadığı olumsuzluklar nedeniyle birden değerlenip almayı istediğim motorun fyatına geldi. Benim için süpriz oldu. Borusanın euro bazında fiyat düşürmesi sayesinde benim için uzakta olan motora ulaşabildim. Açıkçası arz ve talep benim için en uygun pozisyona geldi. Ama sizin söylediklerinize de saygı duyarım. Benzer maliyetle size hitap eden daha yüksek cc’li daha güçlü veya güçsüz, değişik tipte motosikletler alınabilir. Açıkçası araba olarak da bu markayı kullandığım için fiyat konusunda benzer markaların biraz ayrıştığını biliyor ve tecrübe ediyorum.
    frankestayn1 ve olcaytuna bunu beğendiler.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Onlar erdi muradına biz çıkalım kerevetine.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)