Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Trafik davasi acildi ne yapmam gerek?😖😏😏

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar geçenlerde çarşı da 50 CC motorumla giderken arkadan sivil polis korna çaldı ben sağa geçecekken birden sağıma geçti motorun tescilli yoktu motoru baglamalarindan korkup kaçtım 1 -2 km kactikdan sonra yakaladılar kaza yaptım tek taraflı kafam kanamaya başlamıştı hastaneye götürdüler ordan ifademi almak üzere emniyete gittik polisler şikayet ci olmadılar bende polislige gidecem sicil bozulmasın dedim polislere onlarda merak etme biz ifadeyi ona göre yazacağı z hiçbir sıkıntı dava falan olmaz dediler tabii benim ehliyet vardı 470 tl ceza yazdılar motoruda parka cektikler bugün sabah kalktım mesaj gelmiş telefonuma 1.ayın 24 ünde aslı ceza mahkemeniz vardır Die bende hemen emniyete gittim sordum onu savsiciliktan açılmıştır trafik güvenliğini tehlike sokmakdan Die ondan bişey olmaz dedi bende aslı ceza mahkemesinin kalemine vardım Ankara caddesinde polisin dur ihtiharina uymayarak şüpheli bir şekilde kaçarak trafiği tehlikeye sokmaktan acil mis dava bu dava sonucun da ne olur?

Beraat mi ederim?
    Hapis cezasimi alırım?
    Para cezasimi alırım?

Ne yapmam gerek?
    Avukat tutmaya gerek varmı?
    Para cezası yersem polislik için sicilim bozulurmu?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha Nmax 155
    bende kaçıyorum polisten. böyle kaçtık diye arkamızdan dava mı açıyorlarmış :D

evural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 300
    Allah sana akıl fikir versin kardeşim. Polisten kaçmak da ne oluyor. Ölmediğine şükret. Mahkemeye git, ifadeni ver, pişman olduğunu belirt, hapis yatmazsın merak etme.

ARAL70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Birincisi tescili olmayan motor kullanarak suç işliyorsunuz, üzerine emniyet güçlerinden kaçarak ikinci suçu işliyorsunuz, sonra da ileride Polis olmayı istiyorsunuz. Pardon burada biraz sıkıntı var gibi... Hakime durumu açıkça anlatırsanız ( evrak eksikliğinden yakalanmaktan korktum vs gibi) az bir para cezası ile atlatabilirsiniz.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    İyi bir para cezası yersin..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Motosikleti
    Honda NC700S
    Köprüden sonraki çıkışı kaçırmak üzere iken aniden sağa kırıp bir motosikletlinin ölümüne sebep olsan kesin ifade alıp salarlardı ama mevcut adalet sisteminde 1 tepsi baklavaya 9 yıl hapis verildi, nice adamlar neler yaptılar ve serbestler... bir şey söylemek zor.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    25 sene önce şöyleydi.
    Hakkınızda dava açılır. 3 ay hapis cezası yersiniz. Hapis cezası paraya çevrilir.
    Bu durum adli sicil kaydınıza işler.
    Sabıka kaydı sorgularında çıkar.
    Dosya numarası ve ödeme dekontunu saklarsınız.
    10 yıl geçtikten sonra adliyeye dilekçe yazarsınız. Dosya numarası ve ödeme dekontu kopyalarına ihtiyacınız olur burda.
    3 ay sonra durum adli sicilinizden silinir.

Benim durumumda polisten kaçma yoktu, ceza yoktu, polis dahi yoktu.
    Bir gün eve gıyabımda kamu davası açıldığı, suçlu bulunduğum 3 ay hapis
    cezası aldığım, bununda 1994 ün parasıyla
    60 TL para cezasına çevrildiği, cezayı 7 gün içerisinde ödemem gerektiğine dair yazı gelmişti. İtiraz etme şansımda olmadı. Trafik ve insan emniyetini ihlal edecek detecede dikkatsiz araç kullanmaktan dolayı dava açıldığını cezayı öderken öğrendim.
    Çünkü herşeyin süresi geçmişti.
    Nerede, nezaman, kim, neden ceza yedim
    Onu bile bilmiyorum.
    Adli sicil kaydı temizliğinin çok ama çok önemli olduğu bir işle iştigal ediyorum. Üstelik firma ortağıyım. Her adli sicil aldığımda bu ceza kayıtlarda çıktı.
    Buna karşın bu ceza nedeniyle hiçbir zaman bir sıkıntı yaşamadım. Emniyetteki tüm işlemlerim sorunsuz halloldu. Gerekli yetki belgeleri verildi.
    2005 veya 2006 da dilekçeyle adliyeye başvurdum. Dosyayı bulmak 2 hafta sürdü.
    Evrak arayan kişiye bir miktar bahşiş verdim. Belki o sayede çabuk bulundu.
    3 ay sonra sicilimden silindi.
    Artık adli sicil kayıtlarım boş çıkıyor.

Umarım bu bilgi içinizi bir miktar rahatlatır.

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    25 sene önce şöyleydi.
    Hakkınızda dava açılır. 3 ay hapis cezası yersiniz. Hapis cezası paraya çevrilir.
    Bu durum adli sicil kaydınıza işler.
    Sabıka kaydı sorgularında çıkar.
    Dosya numarası ve ödeme dekontunu saklarsınız.
    10 yıl geçtikten sonra adliyeye dilekçe yazarsınız. Dosya numarası ve ödeme dekontu kopyalarına ihtiyacınız olur burda.
    3 ay sonra durum adli sicilinizden silinir.

Benim durumumda polisten kaçma yoktu, ceza yoktu, polis dahi yoktu.
    Bir gün eve gıyabımda kamu davası açıldığı, suçlu bulunduğum 3 ay hapis
    cezası aldığım, bununda 1994 ün parasıyla
    60 TL para cezasına çevrildiği, cezayı 7 gün içerisinde ödemem gerektiğine dair yazı gelmişti. İtiraz etme şansımda olmadı. Trafik ve insan emniyetini ihlal edecek detecede dikkatsiz araç kullanmaktan dolayı dava açıldığını cezayı öderken öğrendim.
    Çünkü herşeyin süresi geçmişti.
    Nerede, nezaman, kim, neden ceza yedim
    Onu bile bilmiyorum.
    Adli sicil kaydı temizliğinin çok ama çok önemli olduğu bir işle iştigal ediyorum. Üstelik firma ortağıyım. Her adli sicil aldığımda bu ceza kayıtlarda çıktı.
    Buna karşın bu ceza nedeniyle hiçbir zaman bir sıkıntı yaşamadım. Emniyetteki tüm işlemlerim sorunsuz halloldu. Gerekli yetki belgeleri verildi.
    2005 veya 2006 da dilekçeyle adliyeye başvurdum. Dosyayı bulmak 2 hafta sürdü.
    Evrak arayan kişiye bir miktar bahşiş verdim. Belki o sayede çabuk bulundu.
    3 ay sonra sicilimden silindi.
    Artık adli sicil kayıtlarım boş çıkıyor.

Umarım bu bilgi içinizi bir miktar rahatlatır.
    Yani hapis cezası alırım değilmi?
    Benim için önemli olan sicil ben20 yaşındayım 30 yaşında sicilimi temizleser hiçbir işe yaramaz

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Öncelikle yargılama asliye ceza mahkemesinde yapılan bir tehlike suçudur.
    Yargılama sırasında yanınızda bir avukat bulundurmanızda yarar var. En azından bir avukattan yargılama öncesi destek alınız derim.

TCK md79 şöyle diyor;
    Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır (TCK md.179/2-3). Alkollü veya uyuşturucu madde etkisi altında araç kullanan kişiler de bu madde hükümleri gereği cezalandırılacaktır.

Kısaca cezası 3 aydan - 2 yıla kadar çıkabiliyor.

Hakim verdiği cezayı adli para cezasına çevirebilir, erteleyebilir, hükmün açıklanmasını geri bırakabilir.

Adli Para Cezasına Çevirme, Erteleme ve Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması
    Adli para cezası, işlenen bir suça karşılık hapis cezasıyla birlikte veya tek başına uygulanabilen bir yaptırım türüdür. Trafik güvenliğini kasten veya taksirle tehlikeye sokma suçu nedeniyle hükmedilen hapis cezası, belli koşullarda adli para cezasına çevrilebilir.

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması sanık hakkında hükmolunan cezanın belli bir denetim süresi içerisinde sonuç doğurmaması, denetim süresi içerisinde belli koşullar yerine getirildiğinde ceza kararının hiçbir sonuç doğurmayacak şekilde ortadan kaldırılması davanın düşmesine neden olan bir ceza muhakemesi kurumudur. Trafik güvenliğini kasten veya taksirle tehlikeye sokma suçu nedeniyle hükmedilen hapis cezası hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması (hagb) kararı verilmesi mümkündür

Erteleme, mahkeme tarafından belirlenen cezanın cezaevinde infaz edilmesinden şartlı olarak vazgeçilmesidir. Trafik güvenliğini kasten veya taksirle tehlikeye sokma suçu nedeniyle hükmedilen hapis cezasının ertelenmesi de mümkündür.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) sizi kurtarır.

HAGB şu demek...

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması, sanık hakkında hükmolunan cezanın belli bir denetim süresi içerisinde sonuç doğurmaması, denetim süresi boyunca kasıtlı bir suç işlenmez ve yükümlülüklere uygun davranılırsa ceza kararının ortadan kaldırılması ve davanın düşmesine yol açan bir cezanın bireyselleştirilmesi kurumudur (CMK md.231). Erteleme, takdiri indirim gibi bireyselleştirme kurumlarında mahkeme kararı birtakım hukuki sonuçlar doğrururken, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumunda ortada sonuç doğuracak bir mahkeme hükmü yoktur. Mahkeme, hukuk sisteminde sonuç doğuracak şekilde kararını henüz açıklamamış, açıklamayı geri bırakmıştır.
    HAGB kararı, kişinin medeni, siyasi veya özel yaşamına hiçbir kısıtlama getirmeden adeta sanığa ikinci bir şans tanır. HAGB kararı, suç işleyen kişinin hayatına ceza hukuku müdahalesini adeta askıya almaktadır.

Hülasa HAGB sizi kurtarır. Ama bir avukatınız olmadan bunu sağlamanızın zor olduğunu düşünüyorum.

Kalın sağlıcakla...

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016

Forumdan Uzaklaştırıldı
    hoş geldin
    Alıntı Akkaya.3638 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadan sivil polis korna çaldı
    polisin dur ihtiharina uymayarak şüpheli bir şekilde kaçarak trafiği tehlikeye sokmak
    sivilin polis olduğunu ne zaman anladın(kimliğini gördün)

Alıntı (ツ) adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hoş geldin

sivilin polis olduğunu ne zaman anladın(kimliğini gördün)

Sağ tarafıma geçtiğinde gördüm

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:42 ----------

Yanlız arkadaşlar benim kullandığım motor. 45 km/h yapmakta hız sınırı ihlali yapmadım yani onun bi etkisi olurmu?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler