Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Taxfree konusunda yardım

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    Merhabalar bugün bir abimle konuşurken aklıma soktu.oda tam bilemedi ama burda yapan illaki vardır diye tahmin ediyorum.olay şöyle olucak.10 gün sonra ispanyaya gidicem gitmeden kask mont vs gibi alışveriş yapıcam ve kalıcağım otele göndericem malları.hem netten extra indirim kazanıcam hemde geri dönerken taxfree olayını havaalanında yapmayı planlıyorum.bu olay tutarmı çünkü internet üzerinden almış olucam.ayrıca dükkandan mal alırken orda taxfree dolduruluyor diye biliyorum.kaldıki taxfree oranını bilmiyorum açıkcası.ama şu kurda burdakinin yarı fiyatına çıkıyor taxfree hesaplamasak bile.kısaca bu şekilde alışveriş yapsam vergi iadesi alırmıyım?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tax free baska birşey. Sizin dediğiniz olay gümrük birliği anlaşması gereği çifte vergi ödememek. Zaten ürünleri Ispanyadan alırken ispanyol devletine vergi ödeyeceksiniz. TR geldiğinizde vergi vermeyeceksiniz. Yani zaten tek vergi ödüyorsunuz. Onu da almak istiyorsunuz?

Eskiden 150 euro gümrüksüz sınırı vardı. Fişi gösterip 30 euro alınıyordu. Şimdi 22euro. Vergisini alsan 4euro edecek ki zaten 22 euro'ya ne alabilirsin? 2 fincan kahve..

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    İnternetten tax free satışı da olmaz.
    burak burk bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alacağınız yerde taxfree anlaşması yoksa iade alamazsınız. Fiyatlar eur bazlı olduğundan çok da hesaplı olmuyor. Ben denedim sordum burası ile aynı paraya geliyordu. Tabi çok pahalı bir ürünse avantajlı olabilir. Benim sorduklarım orta seviye Caberg gibi markalardı. Shoei Arai Schubert alacaksanız mantıklı olabilir.

Motosikleti
    speederbike
    Tax free'de bütün vergiyi geri almıyorsunuz zaten. Bir kısmı kesintiye uğruyor.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    Alıntı osiosborn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tax free baska birşey. Sizin dediğiniz olay gümrük birliği anlaşması gereği çifte vergi ödememek. Zaten ürünleri Ispanyadan alırken ispanyol devletine vergi ödeyeceksiniz. TR geldiğinizde vergi vermeyeceksiniz. Yani zaten tek vergi ödüyorsunuz. Onu da almak istiyorsunuz?

Eskiden 150 euro gümrüksüz sınırı vardı. Fişi gösterip 30 euro alınıyordu. Şimdi 22euro. Vergisini alsan 4euro edecek ki zaten 22 euro'ya ne alabilirsin? 2 fincan kahve..
    Hocam anlamadın bende ispanyaya gidicem.gitmden otele sipariş edicem bavulumda getiricem.gümrükle vs işim yok.sormak istediğim internetten alsam taxfree havalaanında vergi iadesi yaparlarmı ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:19 ----------

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tax free'de bütün vergiyi geri almıyorsunuz zaten. Bir kısmı kesintiye uğruyor.
    Şimdi kot pantalonda kdv 18 dir.siz bunu alırsınız taxfree geçiyorsa havaalanında üzerini size öderler.oranını ispanyada bilmiyorum.250 euroluk mont alıcam yüzde18 vergi desen 205 euro civarına iner.internetten alırsam sitenin extra indirimleri var onuda kullanmak niyetim

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:23 ----------

Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alacağınız yerde taxfree anlaşması yoksa iade alamazsınız. Fiyatlar eur bazlı olduğundan çok da hesaplı olmuyor. Ben denedim sordum burası ile aynı paraya geliyordu. Tabi çok pahalı bir ürünse avantajlı olabilir. Benim sorduklarım orta seviye Caberg gibi markalardı. Shoei Arai Schubert alacaksanız mantıklı olabilir.
    Yok hocam tam tersi arai schubert gibi kasklar burdakiyle çok yakın fiyatlar.Beğensiğim şeyleri hesaplayınca agv k3 fiyatına hjc rpha11 alabiliyorum.3000 tl lik spidi deri montu taxfree ve sitedeki insirim olmadan 1700 tlye geliyor.tax ve site indirimi kupon yani oluyorsa bu 1300 lere alma ihitmalim var.ama arkadaşında bahsettiği gibi internet üzerinden alınan mallarda taxfree olmuyor sanırım.dandirik site indirmini alıp sonra tax alamazsak kol gibi girer bana riskli iş biraz.yapan olduysa ama merakla bekliyorum

Motosikleti
    speederbike
    Değil işte. Tax Free hesaplama sitesi: http://www.globalblue.com/tax-free-shopping/refund-calculator/
    100 avro fiyatı olan bir mal AB'de 18 avro KDV'si olur, 118 avrodan satılır. Verdiğim linke girip 118 yazın. Size ödenecek miktar olarak 13 avro bildiriyor. Yani 18 avronun 5'ini kesiyor. Bu kadar basit.
    Öte yandan, her yer tax free satış yapmaz. Bunun için ilgili kurumla anlaşma yapmış olması gerekir ve size de form vermesi gerekir.
    burak burk bunu beğendi.

fkambay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cb125e-mt 03 -cbr 250-ybr125-pcx125
    Alıntı burak burk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam anlamadın bende ispanyaya gidicem.gitmden otele sipariş edicem bavulumda getiricem.gümrükle vs işim yok.sormak istediğim internetten alsam taxfree havalaanında vergi iadesi yaparlarmı ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:19 ----------

Şimdi kot pantalonda kdv 18 dir.siz bunu alırsınız taxfree geçiyorsa havaalanında üzerini size öderler.oranını ispanyada bilmiyorum.250 euroluk mont alıcam yüzde18 vergi desen 205 euro civarına iner.internetten alırsam sitenin extra indirimleri var onuda kullanmak niyetim

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:23 ----------

Yok hocam tam tersi arai schubert gibi kasklar burdakiyle çok yakın fiyatlar.Beğensiğim şeyleri hesaplayınca agv k3 fiyatına hjc rpha11 alabiliyorum.3000 tl lik spidi deri montu taxfree ve sitedeki insirim olmadan 1700 tlye geliyor.tax ve site indirimi kupon yani oluyorsa bu 1300 lere alma ihitmalim var.ama arkadaşında bahsettiği gibi internet üzerinden alınan mallarda taxfree olmuyor sanırım.dandirik site indirmini alıp sonra tax alamazsak kol gibi girer bana riskli iş biraz.yapan olduysa ama merakla bekliyorum

Tax free nin mantığı şudur

Her hangi bir Avrupa ülkesindeki tax free olan mağazadan alışveriş yaparsanız geçerlidir. Yani o ülkeye vergi vermek zorunda olmadığınız için ürünü mağazadan satın alıp kasada Tax free formu doldurursunuz daha sonra o formla havalimanındaki gümrük bölümüne gidip ürüne ödediğiniz vergiyi nakit ya da kredi kartınıza iade alırsınız ( nakitte biraz kesinti yapıyorlar )

yani hem internetten hem tax free den vergi indirimi alamazsınız

Motosikleti
    CB250R
    Internetten sipariste cogu yer, hatta hemen hicbiri, tax free yapmaz.

Eger tax-free varsa, bi belgeyle beraber magaza muhurlu bir kagit dolduruyor. Onu da havaalaninda tax-free noktalarina teslim ediyorsunuz. Tabi bu sirada fatura, belge ve urune bakiyor gorevli. Bazi ulkeler urunun kutusu acilmasin istiyor mesela.

Geri iadeden de kesinti yapiliyor. Ispanya'da vergi %21 ve iade sirasinda yarisini kesiyorlar. Yani 100 euro'ya alinan bi urun icin 10,5 euro iade alinabilir.
    artemis99 ve burak burk bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    Değil işte. Tax Free hesaplama sitesi: http://www.globalblue.com/tax-free-s...nd-calculator/
    100 avro fiyatı olan bir mal AB'de 18 avro KDV'si olur, 118 avrodan satılır. Verdiğim linke girip 118 yazın. Size ödenecek miktar olarak 13 avro bildiriyor. Yani 18 avronun 5'ini kesiyor. Bu kadar basit.
    Öte yandan, her yer tax free satış yapmaz. Bunun için ilgili kurumla anlaşma yapmış olması gerekir ve size de form vermesi gerekir.
    İşte bende onu öğrenmeye çalışıyordum.her yer zaten vermiyor versede internetten alınan malın tax ödemesini alabilirmiyim diye merak ediyordum.ama böyle bir işe girmicem şu an artık orası kesinleşti.bu arada alışveriş yapıcağım dükkanlar www.motocard.com wwww.martimotos.com bir tane daha var ama onu şu an hatırlayamadım.en ucuz kim satıyorsa ondan alıcam.işin içine tabi taxfree de giriyor bakalm kim yapıyor kim yapmıyor.o siteden tam hesaplicam ve siteleri kontrol edicem tax ödemesi belirtiliyormu diye.herkese teşekkürler hesabım doğru tutarsa burdan koyarım aldıklarımı umarım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:49 ----------

Alıntı Genwa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Internetten sipariste cogu yer, hatta hemen hicbiri, tax free yapmaz.

Eger tax-free varsa, bi belgeyle beraber magaza muhurlu bir kagit dolduruyor. Onu da havaalaninda tax-free noktalarina teslim ediyorsunuz. Tabi bu sirada fatura, belge ve urune bakiyor gorevli. Bazi ulkeler urunun kutusu acilmasin istiyor mesela.

Geri iadeden de kesinti yapiliyor. Ispanya'da vergi %21 ve iade sirasinda yarisini kesiyorlar. Yani 100 euro'ya alinan bi urun icin 10,5 euro iade alinabilir.
    Peki belirtilen tutarın neden yarısı kesiliyor.çok aptalca bir iş yapıyorlar arkadaşlar o zaman.ne anladık vergi iadesinden.tutara göre değişiyordur doğrudur ama belirtilen oranın dışında yaparlarsa olay çıkarırım çemkiririm yıldırırım örneğin italyada 150 euro altı taxfree ye girmiyordu aldığım montta 145 euro idi pazarlık yapmıştık bileydik yapmazdık daha ucuza alırdık

Motosikleti
    CB250R
    Iade islemini yapan araci bi firma, islemden komisyon aliyor.

Eger araci firma olmadan yapmak istenirse islem daha farkli. Ulkeye gore degisebilir fakat genel olarak soyle: Magazadan urun ve formu alip, gumruge goturup damgalatip, tekrar magazaya goturup parayi almak.

CagrioneTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 300, MT 25, ARORA BEATRİX
    Senin yapacağın o internet sitelerinin eğer mağazaları varsa oraya gidip ürünlerin fiyatları aynı mı internetle ona bakmak. Sonra TAX FREE anlaşması var mı onu öğrenmek. Bu 2 durum da ok se alırsın kutusunu açmadan gümrükte TAX FREE noktasından katuraların ve TAX FREE formunla arkadaşların dediği gibi nakit alırsın %5 kesinti kredi kartına gönderilsin dersen kesintisiz alırsın. Nakit almanı tavsiye ederim. Para gelmez melmez biz türküz canlıyı severiz Ben İtalya'dan Drone almıştım. Parrot Bebop2 diye bir drone. Açtım çekimler yaptım ettim. TAX FREE noktasına geldiğimde ürünü görmek istemedi. Ama bir arkadaşımın kutu açık diye İtalya'da vermemiş. Sen eşşeğini sağlam kazığa bağla açma.

Mağaza gümrük mağaza diye bişey de yok uydurmayın. TAX FREE formunla havalanında ki noktasından işlemi yapıyorsun.
    burak burk bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    Alıntı CagrioneTR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin yapacağın o internet sitelerinin eğer mağazaları varsa oraya gidip ürünlerin fiyatları aynı mı internetle ona bakmak. Sonra TAX FREE anlaşması var mı onu öğrenmek. Bu 2 durum da ok se alırsın kutusunu açmadan gümrükte TAX FREE noktasından katuraların ve TAX FREE formunla arkadaşların dediği gibi nakit alırsın %5 kesinti kredi kartına gönderilsin dersen kesintisiz alırsın. Nakit almanı tavsiye ederim. Para gelmez melmez biz türküz canlıyı severiz Ben İtalya'dan Drone almıştım. Parrot Bebop2 diye bir drone. Açtım çekimler yaptım ettim. TAX FREE noktasına geldiğimde ürünü görmek istemedi. Ama bir arkadaşımın kutu açık diye İtalya'da vermemiş. Sen eşşeğini sağlam kazığa bağla açma.

Mağaza gümrük mağaza diye bişey de yok uydurmayın. TAX FREE formunla havalanında ki noktasından işlemi yapıyorsun.
    Tabi hocam var mağazaları yerlerini vs belirledim zaten.sitede yazmıyor taxfree ile ilgili hiç bir şey oraya gidince öğrenicez artık.kredi kartı olayını anlamadım açıkcası.nakitte var ama kartan alırım demiştim o anki kur ile hesaplanıyor diye biliyorum.taxfree de bir şey farkedermi ama onu bilmiyorum onuda orda görücez sanırım.mağazadan formu doldurup dönerken havaalanından paramı alıcam zaten.bu arada bu saydığım mağazalar dünya çapında ünlü yerler imkanı olan bakmadan gelmesin derim.wsb da vs resmi sponsorlardan biri.icon hariç her marka var.bu kur vs de ne işin var orda diyen varsada balayına gidiyoruz e gitmişken de boş geçmeyelim dedim

Motosikleti
    speederbike
    Yalnız paketleri açmazsanız da bu sefer TR'ye girerken kontrol ederlerse gümrük vergisi vermeniz gerekecektir.
    burak burk bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    Yalnız paketleri açmazsanız da bu sefer TR'ye girerken kontrol ederlerse gümrük vergisi vermeniz gerekecektir.
    Mont zaten kutu vs yok kaskda kendi çantasında kabine alıcam kutyu katlar çantaya tıkarım yada atarım.hele bi taxfree sökelim gavurlardangerisi kolay türke gümrük işlemez

Motosikleti
    speederbike
    Yukarıda demiş ya arkadaş, tax free'yi almak için ürünün kutusunun açılmamış olması lazım. Siz kutuyu katlayıp çantanıza koyacağınızdan bahsediyorsunuz. Neyse, işiniz rast gider inşallah.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    Yukarıda demiş ya arkadaş, tax free'yi almak için ürünün kutusunun açılmamış olması lazım. Siz kutuyu katlayıp çantanıza koyacağınızdan bahsediyorsunuz. Neyse, işiniz rast gider inşallah.
    Herkese fikir ve gorusleri icin tesekku ederim.taxfree olayini bitirmis durumdayim.102 euro yerine 100 aldim ofis pay aldi kendine
    Her ofis farkli pay aliyor.hic bir urunu gormek istemiyorlar.sadece pasaport fis ve taxfree formu gerekiyor.euro 7 tl kardes ne aldin dersen de netten hedefledigim herseyi aldim diyeblirim.ornegin spidi deri mont aldim tr fiyati 3300 tl ben 7 kusur euro kuruyla 1700tl ye aldim tax iadesiyle 1400 civarina geldi.spidi eldiven sanirim st4 modeli 60 euroya aldim tax ile 45 50 arasina geldi burada 700 tl.birde kask olayina tabiki girdim biraz zor oldu ve birazda acikcasi fazla para verdim.sinirli sayida ve ozel uretim birsey olunca burada da satilmayinca bir gazla aldim hjc hpa11 mcquen aldim extra fume cam ve pinlock dahil.bi tek buna fazla verdim dedigim gibi 370 360 euro gibi bir fiyata geldi.total topladigimda kask bedavaya geldi 7000 tl lik mali 4000e almis oldum.kafayi yedim orda zaten anlatilmaz yasanir bi yer.bu aldiklarim zaten bana bayaaa bir sure gidicek allah saglik verirse.şu saatten sonra tr den alisveris yapmam ozellikle ust seviye malzemeler icin.ornegin ls2 kasklar 90 110 euro falan satiyorlar bizde daha uyguna cok rahat aliriz.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı burak burk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese fikir ve gorusleri icin tesekku ederim.taxfree olayini bitirmis durumdayim.102 euro yerine 100 aldim ofis pay aldi kendine
    Her ofis farkli pay aliyor.hic bir urunu gormek istemiyorlar.sadece pasaport fis ve taxfree formu gerekiyor.euro 7 tl kardes ne aldin dersen de netten hedefledigim herseyi aldim diyeblirim.ornegin spidi deri mont aldim tr fiyati 3300 tl ben 7 kusur euro kuruyla 1700tl ye aldim tax iadesiyle 1400 civarina geldi.spidi eldiven sanirim st4 modeli 60 euroya aldim tax ile 45 50 arasina geldi burada 700 tl.birde kask olayina tabiki girdim biraz zor oldu ve birazda acikcasi fazla para verdim.sinirli sayida ve ozel uretim birsey olunca burada da satilmayinca bir gazla aldim hjc hpa11 mcquen aldim extra fume cam ve pinlock dahil.bi tek buna fazla verdim dedigim gibi 370 360 euro gibi bir fiyata geldi.total topladigimda kask bedavaya geldi 7000 tl lik mali 4000e almis oldum.kafayi yedim orda zaten anlatilmaz yasanir bi yer.bu aldiklarim zaten bana bayaaa bir sure gidicek allah saglik verirse.şu saatten sonra tr den alisveris yapmam ozellikle ust seviye malzemeler icin.ornegin ls2 kasklar 90 110 euro falan satiyorlar bizde daha uyguna cok rahat aliriz.
    Her ay düzenli yurtdışına biri seçip istediklerimizi mi aldırsak napsak

Motosikleti
    speederbike
    İngernet mağazasından tax free alabildiyseniz süper olmuş. Güle güle kullanın.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    İngernet mağazasından tax free alabildiyseniz süper olmuş. Güle güle kullanın.
    Yok yok öyle bir dünya yokmus insan gibi aldim zaten form dolduramicagindan oturu olmuyor canli almak şart alirken pasaport istiyorlar.benim sordugum açik gozluluk imkansiz otesi bir seymis.eşime verdim kagitlari sadece kaşe basicak parayi bile aldim kabul etmediler ben gittim.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)