Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

CBR 250R kullanan bilen arkadaşlar birşey sorcam :)

Motovento
    REKLAM ALANI

yaklaşık 15 gün önce 250r aldım. 2011 model 22 binde. Anlayan bir abimizle almaya gittik temiz olduğunu söyledi neyse sorum şu ben hız yapan biri değilim fakat bahsettiğim abi max 152 yaptığını söyledi sizce bu nedendir bana sorun yaratır mı? şimdiden teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    06Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Hayırlı olsun. 2012 20 bin km deyim düz yolda 155-165 görüyor. Debriyaj balatası bitik olabilir. Arkadaşta 2014 kasa vardı debriyaj sıfırlanmıştı hatta kaçırıyordu 100 ü geçemiyordu. Hemen değişti motor normale döndü. Başka nedeni varsa arkadaşlar yazacaktır. İyi sürüşler dilerim
    saskin18 bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Motoru fazla zorlama,yazik gunah makinaya.

Yokuş çikarken motor devirlenince(bağırıyor)ama hizlanmiyorsa balataya bakilabilir.

Onun haricinde motorda uygun viskozitede yağ kullanildimi?zira uygun olmayan yağ deb.kacagina sebep olur.

Kisaca;

O motorla 135-145 km/h larin uzerine çıkma,Abii 165-172 yaptim sündürdüm makinayı..gibi sozlere itimat etme motoru kucagina alma..vari yoğu 27hp.

Ayrica,

2011 model 22 bin km de motor,orjinal km mi??
    7 yaşinda yilda 3.000km yapmiş gibi??
    saskin18 bunu beğendi.

Çok teşekkürler evet orjinal km aldığım arkadaşta çok binmediğini söylemişti araba kredisi yüzünden sattığını belirtti dediğim gibi motorda hız yapmayı pek istemiyorum hafif tırsma var sadece hani makine kötü mü bunu bilmek için sordum yoksa şehir içinde kullanıyorum oda max 60 70 dir
    levend84 bunu beğendi.

scorpions_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    racer 200_discovery150_cbf 150_cbr 250_
    İkinci cbr ı kullanıyorum halen, ikiside 152 km/h geçiyordu.
    Zincir gergisi, lastik basıncı, yol ve rüzgar durumu etkiler son sürati.

Yeni almışsın Bi bakım yaptırsaydın, yağını, zincir bakımı gergisi gibi.

Şunuda belirteyim ben birkaç defa çıktım o süratlere, motosikletin canı gidiyor ve durmak çok zor tavsiye etmem, maks 130km/h geçme derim, tabi sizin bilceğiniz iş.

Hayırlı olsun, Kazasız belasız sürüşler dilerim.
    saskin18 ve efendy06 bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı saskin18 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkürler evet orjinal km aldığım arkadaşta çok binmediğini söylemişti araba kredisi yüzünden sattığını belirtti dediğim gibi motorda hız yapmayı pek istemiyorum hafif tırsma var sadece hani makine kötü mü bunu bilmek için sordum yoksa şehir içinde kullanıyorum oda max 60 70 dir
    Tvs180 ni alali 3 ay olmadi,6.700km ye geldim.(4 defa uzun yol yaptim toplam 3.700km)

Imreniyorum 250lik makina alip yilda 3bin km yapanlara

Başlık parasini vermişim kullanim hakki benimdir,garajda yatirmaya almadim makinayı.
    saskin18 bunu beğendi.

halo1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX636R
    debriyaj balatası, kötü yağ, kötü hava filtresi. bunlardan bir tanesi yüzündendir bence. benimki 170i falan zorluyordu iyice uzun bir düzlük varsa
    saskin18 bunu beğendi.

ağır bakımlarını yeni yaptırdım dedi o yüzden değiştirmemiştik Bende garajda yatırmak istemiyorum biraz gezmek istiyorum fakat biraz daha alışmam lazım çünkü ilk motorum daha önceden tecrübem vardı fakat 4 sene kadar binmedim
    levend84 bunu beğendi.

scorpions_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    racer 200_discovery150_cbf 150_cbr 250_
    Alıntı saskin18 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ağır bakımlarını yeni yaptırdım dedi o yüzden değiştirmemiştik Bende garajda yatırmak istemiyorum biraz gezmek istiyorum fakat biraz daha alışmam lazım çünkü ilk motorum daha önceden tecrübem vardı fakat 4 sene kadar binmedim
    Sen Bi bakım yaptır, bu devirde kimseye güvenme, birde son sürat deneme sakın.
    İyi geceler.
    saskin18 bunu beğendi.

Kdr543 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    40bin km cbr250 kullandım. Şu an suzuki gsr 600 kullanıyorum. 2014 modeldi cbrım ve 4,5 kez 180i gördüm. Eğer 150 görüyorsa o işte problem var ayrıca kmnin orijinal olduğuna canı gönülden inanıyorsan seni kutluyorum.
    saskin18 bunu beğendi.

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    Ben 2 tane sifir aldim. Ikiside duz yolda 155 160 arasi gidiyor. Mudanyada yokus aşağı ilk motorumla 181 gordum. 2015 modeldi. Yeni motorumla denemedim. Yalniz şunu soyleyeyim. 130 la git zaten 27 bg makina diyen arkadaslara hem katiliyorum hem katilmiyorum. Katilmiyorum cunku 181 de bu alet yeni redline sınırında idi. Sonuçta 160 ile redline gitmiyoruz ve bu alet saglamligiyla nam salmis, ayrica o kadar para verip japon almisiz. Altimizdaki cin mali alet degil. Katiliyorum çünkü o hizlarda duramazsiniz arkadaslar. Abs yok hele stok lastikleyseniz hic duramazsiniz. Bu hizda gidecekseniz yol bomboş olsun. Isik vardir kirmiziya doner, önünüze yaya hayvan atlar telef olursunuz ona göre.
    saskin18 bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    CBR250R 19 hp arka tekerde güç üretir diye biliyorum. Bende uzun süre CBR250R kullanmışımdır, asla 25hp motosiklet hissiyatı vermemiştir.

Bu motosiklet 180 km/h hıza çıkabiliyor derler. Şahsen hafif rampa aşağı 181 görüp makinenin kesiciye girdiğini farkettiğim oldu. Düz yolda 174 görmüşümdür ki bunu en fazla 4-5 kez yaptım. Normal sürüş hızım 135 üzerine çıkmazdı, motosikletin en az yakıt tükettiği stabil sürüşü 110 km/h ile yapabilirsiniz ki tavsiyem odur.

Motoru iyice dinlemeli veya anlayan birine dinletmelisiniz, bu motosiklette özellikle triger zinciri ve gergi mekanizması sıkıntı yaratabilir. Eğer ki gergi sorun çıkardı ise değiştirmişlerdir ancak triger zinciri için silindir kapağı ve silindirin sökülmesi gerektiğinden ona pek yanaşmazlar. Gerçek kilometre 40-60 bin civarı ise triger zinciri ve kayıcıları ile gergi mekanizmasının değiştirilmesini öneririm.

Bu esnada debriyaj disk ve balatalarını da inceleyin ve debriyaj telini değiştirin.

Motor yağı olarak Motul 7100 kullanın. En iyi randımanı onda almıştım. Her yağ değişiminde yağ filtresini de değiştirmeyi, yağ filtresini doğru yönde takmayı ihmal etmeyin.

Gösterge panelinde ledlerde sorun farkederseniz bir elektronikçi işinizi görecektir. Kaliteli ve istediğiniz renkte ledler ile gösterge ledlerini değiştirmeniz gerekir. CBR250R' ın kronik sorunlarından biridir.

Soğutma sıvısını kontrol edin, gerekiyor ise kaliteli bir antifriz ile %50 oranında saf su ile sulandırarak değiştirin. Kesinlikle %100 antifriz ile değiştirmeyin, devirdaim patlar.

Aküyü kontrol edin, eğer sıkıntılı ise emsali bir akü ile değiştirin. Eğer ki yolda stop etme gibi sorunları var ise ilk şüpheniz şarj sistemi olmalı ki bu da konjektör ve stator değiştirmeniz gereiyor demektir ve size yaklaşık 1300 TL' ye mal olur.

Ön amortisör yağının da belirli kilometre aralıklarında değiştirilmesi gerektiğini hatırlatmak isterim. Sanırım 30.000km' de bir idi. Emin olun ki daha önce kimse değiştirmemiştir, iş size kalır.

Gaz kelebek gözdesinin içini de balata spreyi ile iyice temizlerseniz rölanti ve 4.000 d/dk arasında devirde gezme sorununu çözebilirsiniz.
    saskin18 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    CBR250R 19 hp arka tekerde güç üretir diye biliyorum. Bende uzun süre CBR250R kullanmışımdır, asla 25hp motosiklet hissiyatı vermemiştir.

Bu motosiklet 180 km/h hıza çıkabiliyor derler. Şahsen hafif rampa aşağı 181 görüp makinenin kesiciye girdiğini farkettiğim oldu. Düz yolda 174 görmüşümdür ki bunu en fazla 4-5 kez yaptım. Normal sürüş hızım 135 üzerine çıkmazdı, motosikletin en az yakıt tükettiği stabil sürüşü 110 km/h ile yapabilirsiniz ki tavsiyem odur.

Motoru iyice dinlemeli veya anlayan birine dinletmelisiniz, bu motosiklette özellikle triger zinciri ve gergi mekanizması sıkıntı yaratabilir. Eğer ki gergi sorun çıkardı ise değiştirmişlerdir ancak triger zinciri için silindir kapağı ve silindirin sökülmesi gerektiğinden ona pek yanaşmazlar. Gerçek kilometre 40-60 bin civarı ise triger zinciri ve kayıcıları ile gergi mekanizmasının değiştirilmesini öneririm.

Bu esnada debriyaj disk ve balatalarını da inceleyin ve debriyaj telini değiştirin.

Motor yağı olarak Motul 7100 kullanın. En iyi randımanı onda almıştım. Her yağ değişiminde yağ filtresini de değiştirmeyi, yağ filtresini doğru yönde takmayı ihmal etmeyin.

Gösterge panelinde ledlerde sorun farkederseniz bir elektronikçi işinizi görecektir. Kaliteli ve istediğiniz renkte ledler ile gösterge ledlerini değiştirmeniz gerekir. CBR250R' ın kronik sorunlarından biridir.

Soğutma sıvısını kontrol edin, gerekiyor ise kaliteli bir antifriz ile %50 oranında saf su ile sulandırarak değiştirin. Kesinlikle %100 antifriz ile değiştirmeyin, devirdaim patlar.

Aküyü kontrol edin, eğer sıkıntılı ise emsali bir akü ile değiştirin. Eğer ki yolda stop etme gibi sorunları var ise ilk şüpheniz şarj sistemi olmalı ki bu da konjektör ve stator değiştirmeniz gereiyor demektir ve size yaklaşık 1300 TL' ye mal olur.

Ön amortisör yağının da belirli kilometre aralıklarında değiştirilmesi gerektiğini hatırlatmak isterim. Sanırım 30.000km' de bir idi. Emin olun ki daha önce kimse değiştirmemiştir, iş size kalır.

Gaz kelebek gözdesinin içini de balata spreyi ile iyice temizlerseniz rölanti ve 4.000 d/dk arasında devirde gezme sorununu çözebilirsiniz.
    Hocam bende de cbr 250 var bir sorunum var motor ilk çalıştığı zaman sorun yok biraz gezip ısındıktan sonra motoru kapatıp geri çalıştırdıgım zaman egsozdan öksürme gibi patlama gibi ses geliyor bir türlü çözüme kavuşturamadım gitti önerin varmıdır birde gaz kelebeği tam nerede acaba resmi varmı
    saskin18 bunu beğendi.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    O bahsettiğin öksürme gibi sesi duyup incelemek gerek. Çok kaba tahminle; ilk çalıştırma esnasında enjeksiyon sisteminin, motorun kolay çalışması için fazla yakıt göndermesi sonucu tam yanmayan yakıtın eksoz içerisinde yanarak genleşmesi sonucu oluşan patlama sesi olduğunu var sayabilirim.

Her zaman ihmal edilen bakımlardan biridir gaz kelebek gövdesi temizliği.

Özellikle 20-30 bin km ve üzerindeki katlarda temizlenmesi gerekir. Diğer birçok noktada aranan yakıt tüketiminde artış, rölantide düzensizlik, sabit gazda devirde gezme gibi şikayetlerde ateşleme sistemi kontrolünden başlayan macera sürer gider. Kimsenin aklına bu parça gelmez. Sonra bir tesadüf eseri kendiliğinden düzelir çünkü titiz bir usta parçanın kirli olduğunu görüp arada temizlemiştir.

Temizliği kolay, ulaşması genellikle güçtür. O yüzden pek temizlenmez, kirlendikçe kirlenir, GAM oluşumu ile birlikte hava geçişinde düzensizliğe ve enjeksiyon sisteminin çalışmasında anormalliklere neden olur. Özellikle rölantide hissettirir.

Böyle bir parça

Şöyle bir donanıma sahip

Motosikletinizdeki yeri ise Yakıt deposunun altında, gaz telinin ve hava filtre kabının bağlandığı, silindir kapağına doğrudan bağlı, karbüratörün olması gereken yerde ve karbüratöre banzeyen parçadır. Aşağıya basit bir resim ekliyorum, aceleye geldi kusura bakmayın.

Temizliğini üstübü ile değil pamuklu bez ile yapın. Pamuklu beze bol balata spreyi sıkıp bir elinizle tam gaz verirken (kontak kapalı durumda, motor çalışmaz iken) diğer elinizle balata spreyi sıkılmış bezle elinizle parmağınızla artık neyinizle isterseniz( ) kelebeğin üzerini ve özellikle kelebeğin gövde ile temas ettiği karşılık kısımları çok iyi temizlemelisiniz. Kesinlikle kolaya kaçıp spreyi doğrudan sıkarak temizlemeyin. Bunu yaparsanız kelebek gövdesi içerisindeki kelebek konum müşiri ve rölanti devresine zarar verebilirsiniz ki parçanın sökülüp dışarıda temizliği şart olur. Temizlik öncesi ve sonrası durumu gösterelim.

Bu işlem için biraz teknik bilgi, biraz takım, biraz da sabır gerek. Tamirci yapmaz, uğraşmaz. Servis işçilik için eşek yükü para isteyebilir. En iyisi bilen birinden yardım almanız veya kendinizin yapması.
    saskin18 bunu beğendi.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    O bahsettiğin öksürme gibi sesi duyup incelemek gerek. Çok kaba tahminle; ilk çalıştırma esnasında enjeksiyon sisteminin, motorun kolay çalışması için fazla yakıt göndermesi sonucu tam yanmayan yakıtın eksoz içerisinde yanarak genleşmesi sonucu oluşan patlama sesi olduğunu var sayabilirim.

Her zaman ihmal edilen bakımlardan biridir gaz kelebek gövdesi temizliği.

Özellikle 20-30 bin km ve üzerindeki katlarda temizlenmesi gerekir. Diğer birçok noktada aranan yakıt tüketiminde artış, rölantide düzensizlik, sabit gazda devirde gezme gibi şikayetlerde ateşleme sistemi kontrolünden başlayan macera sürer gider. Kimsenin aklına bu parça gelmez. Sonra bir tesadüf eseri kendiliğinden düzelir çünkü titiz bir usta parçanın kirli olduğunu görüp arada temizlemiştir.

Temizliği kolay, ulaşması genellikle güçtür. O yüzden pek temizlenmez, kirlendikçe kirlenir, GAM oluşumu ile birlikte hava geçişinde düzensizliğe ve enjeksiyon sisteminin çalışmasında anormalliklere neden olur. Özellikle rölantide hissettirir.

Böyle bir parça
    https://i.ebayimg.com/images/g/chMAA...gnc/s-l300.jpg

Şöyle bir donanıma sahip
    https://smhttp-ssl-70541.nexcesscdn....f/e/-/e-18.jpg

Motosikletinizdeki yeri ise Yakıt deposunun altında, gaz telinin ve hava filtre kabının bağlandığı, silindir kapağına doğrudan bağlı, karbüratörün olması gereken yerde ve karbüratöre banzeyen parçadır. Aşağıya basit bir resim ekliyorum, aceleye geldi kusura bakmayın.
    https://i.hizliresim.com/7DJppL.jpg

Temizliğini üstübü ile değil pamuklu bez ile yapın. Pamuklu beze bol balata spreyi sıkıp bir elinizle tam gaz verirken (kontak kapalı durumda, motor çalışmaz iken) diğer elinizle balata spreyi sıkılmış bezle elinizle parmağınızla artık neyinizle isterseniz( ) kelebeğin üzerini ve özellikle kelebeğin gövde ile temas ettiği karşılık kısımları çok iyi temizlemelisiniz. Kesinlikle kolaya kaçıp spreyi doğrudan sıkarak temizlemeyin. Bunu yaparsanız kelebek gövdesi içerisindeki kelebek konum müşiri ve rölanti devresine zarar verebilirsiniz ki parçanın sökülüp dışarıda temizliği şart olur. Temizlik öncesi ve sonrası durumu gösterelim.
    http://2.bp.blogspot.com/-usQVVmz82w...d_clean_TB.gif

Bu işlem için biraz teknik bilgi, biraz takım, biraz da sabır gerek. Tamirci yapmaz, uğraşmaz. Servis işçilik için eşek yükü para isteyebilir. En iyisi bilen birinden yardım almanız veya kendinizin yapması.
    2011 cbr 250 ler 125 ler gibi enjeksiyonlu değil mi ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:29 ----------

okuma özürü oluşmaya başlamış bende şimdi gördüm karbüratöre benzer demişsin :D
    saskin18 bunu beğendi.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2011 cbr 250 ler 125 ler gibi enjeksiyonlu değil mi ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:29 ----------

okuma özürü oluşmaya başlamış bende şimdi gördüm karbüratöre benzer demişsin :D
    Estağfurullah

Enjeksiyonlu.

Aslında bu sorunu tüm dizel ve benzinli araçlarda yaşıyoruz. Tabi bilen var bilmeyen var. Hiçbir usta(!) durduk yere otomobilin manifold önündeki hava emiş borusunu söküp de sarf malzemesi ve zaman harcayıp bunu da temizleyeyim demez. "Usta, motor tekliyor, rölantide geziyor v.s..." diye şikayetle gelmeni bekler ki buradan da adamı yolsun.
    saskin18 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Estağfurullah

Enjeksiyonlu.

Aslında bu sorunu tüm dizel ve benzinli araçlarda yaşıyoruz. Tabi bilen var bilmeyen var. Hiçbir usta(!) durduk yere otomobilin manifold önündeki hava emiş borusunu söküp de sarf malzemesi ve zaman harcayıp bunu da temizleyeyim demez. "Usta, motor tekliyor, rölantide geziyor v.s..." diye şikayetle gelmeni bekler ki buradan da adamı yolsun.
    Üstad benim usta rolanti sensörünü temizledi sıkıntı biraz gitti acaba bu parça rolanti sensörü olarakta geçiyormu
    saskin18 bunu beğendi.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı Asikurt68 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstad benim usta rolanti sensörünü temizledi sıkıntı biraz gitti acaba bu parça rolanti sensörü olarakta geçiyormu

Yukarıdaki 10 numaralı parçayı söküp temizlemiş. Ben komple gaz kelebek gövdesinin temizlenmesini öneriyorum. Ustanız biraz kolaya kaçmış. Anlattığım gibi yapılırsa "sıkıntı biraz gitti" yerine "sorun çözüldü" diyebilmeniz gerekirdi
    saskin18 bunu beğendi.

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    2015 Düz yol 174 yapıyor canı çıkmıyor son hızı bu değil. Bildiğim kadarıyla 2011 orjinal haliyle 165 yapıyor.
    Bilgili arkadaşların anlattıkları doğrultuda en uygun fiyatlı bakım onarım işlemleriyle aleti sağlıklı hale getirebilirsiniz.
    Bu arada km konusunda bende inanmıyoedum insanlar garajda yatırmak için mi alıyorlar diyordum.Bendeki 2015 cbr 13000 km şuan insanlar sadece motosiklete biner ve yaşam biçimi bu şekildeyse km yapar ancak benim gibi işler güçler arabayla yapılırsa, geziler çoluk çocuk arabayla olursa. Motosiklet ayda 1 veya 2 kez arkadaşlarla yakın illere kamp amaçlı olursa km artmıyor ilginç ama oluyor.
    İyi bir usta bul paracı olmayan bir baktır uzun süre arızasız binersin
    saskin18 bunu beğendi.

CagrioneTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 300, MT 25, ARORA BEATRİX
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tvs180 ni alali 3 ay olmadi,6.700km ye geldim.(4 defa uzun yol yaptim toplam 3.700km)

Imreniyorum 250lik makina alip yilda 3bin km yapanlara

Başlık parasini vermişim kullanim hakki benimdir,garajda yatirmaya almadim makinayı.
    yılda 3.000 mi ulan ben bir buçuk ayda yaptım onu ev iş arası 55 km olunca git gel 110 km hergün
    saskin18 bunu beğendi.
    baba bilgisiyle adam olunmaz bekar hayatı yaşa.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)