Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorsiklet Lastik Psi değerleri

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial 125 Mh Drift 2016
    Merhaba Falcon Crown 150 motorum var yaklaşık 2 aydır kullanıyorum lakin bugün ön lastiğin biraz inik olduğunu gördüm. Benzin istasyonunda 14 psi gösteriyordu ben 20 ye ayarladım ama asıl psi ölçüsü ne olmalı bir türlü bulamadım, ön lastik 90 90 18 arka lastik ise 110 90 16 arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim motorda bir ağırlık var direksiyon ağır dönüyor psi değerleri kaça kaç olmalı bu ölçülere göre acaba? Motorun kullanım kılavuzu yok ikinci el aldım

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Phoenixs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    S1000RR
    Ön 27 arka 29 basın hocam

kaanklky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Alıntı jessepnkmn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba Falcon Crown 150 motorum var yaklaşık 2 aydır kullanıyorum lakin bugün ön lastiğin biraz inik olduğunu gördüm. Benzin istasyonunda 14 psi gösteriyordu ben 20 ye ayarladım ama asıl psi ölçüsü ne olmalı bir türlü bulamadım, ön lastik 90 90 18 arka lastik ise 110 90 16 arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim motorda bir ağırlık var direksiyon ağır dönüyor psi değerleri kaça kaç olmalı bu ölçülere göre acaba? Motorun kullanım kılavuzu yok ikinci el aldım
    Lastiğin yanağında yazmalı hocam.

Motosikleti
    Alıntı Phoenixs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ön 27 arka 29 basın hocam
    Lastiğin yanağına baktım abi ön 44 psi yazıyor arkada 33 psi yazıyor bunlar maximum değerler heralde. Ön lastik daha küçük ama nasıl 44 psi basabilirsin diyor anlamadım ne kadar basayım şimdi 27 ön 29 arka mı

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    kitapçığa bakın olmadı arka maşaya bakın zincir tarafına olmadi genel olarak 26 28 basın

Motosikleti
    Alıntı EUOGLU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kitapçığa bakın olmadı arka maşaya bakın zincir tarafına olmadi genel olarak 26 28 basın
    Kitapçık yok maalesef bulamadım

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:20 ----------

Biriniz 27-29 bas dedi diğeriniz 26-28 bas dedi. Hangisini yapayım çok önemli mi

Motosikleti
    ns 200 & mt-07
    Ön lastik için 27-28-29-30 psi
    arka lastik için 28-29-30-31-32 psi uygundur

Kullanma klavuzu olmadığı için bilmeniz mümkün değil. Genelde üreticiler maşaya bir etiket koyarak lastik hava basıncını belirtirler.

Lastiğinize hava basarken lastiğin soğuk olmasına dikkat edin.
    Artçı ile binecekseniz arka lastiğin basıncını 3-5 psi artırın ve zincirinizin gerginliğini azaltın.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Benzincilerdeki lastik şişirme zımbırtılarının kalibrasyonu çoğunlukla yapılmıyor. Motosiklet lastiği ile uğraşan yerlerde kontrol ettirmenizde fayda var.

Motosikleti
    Peugeot 103
    Max degerin 5 psi altina basin, psi basinc degeri oldugundan capi ince olan lastiklere daha fazla basinc gerekir. Mesela ince lastikli yaris bisikletlerine 100 psi basilir. Basinci hava hacimiyle karistirmayalim

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    ben ön ve arkaya 39 vuruyorum

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı kaanklky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lastiğin yanağında yazmalı hocam.
    Ona bakarak lastiğinizi şişirmeyin.Kitapçıkta yazan değerlere göre şişirin.

Metilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    https://tirepressure.com/find-tire-pressure

Şöyle bir sayfa var. Kendi motorunuzun adını bulamazsanız ağırlık ve lastik ebadı yakın olan bir model seçin.

Lastik küçüldükçe basınç değeri artar. Yol bisikletime 110 psi hava basıyorum.

Kitapçıktan ziyade lastiğin üstündeki rakamlara göre hareket etmelisiniz. Kitapçıktaki değerler fabrika çıkışı lastiklere göre verilmiştir.

Bir lastiğe kaç psi hava basacağınızı lastik üreticisinin tavsiyesine göre yapın. Maksimum değerin 3-5 psi altında hava basabilirsiniz.
    Ali Mert ve hasmet bunu beğendiler.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Lastik yanağında basınç değeri var ise, bu o lastiğin güvenle dayanabileceği en yüksek basınçtır ki motosikletinizin lastiğine asla o değerde hava basmamanız için yeterli sebeptir.

Kullanma talimatına bakmalısınız, yoksa tahmini değer ön ve arka için 26-32 PSİ arasıdır diye kaba bir ortalama verebilirim.

1-2 PSİ basınç farkı sizin için de motosiklet için de farketmeyecektir.

Zaten büyük ihtimalle basınç saati de o kadar hassas göstermiyor/ölçmüyordur. Eğer ön teker basıncınız düşük ise gidonu çevirmekte zorlanmaktan öte, sanki motosiklet kendiliğinden dönmek istiyormuş gibi bir his yaratır. Bilin ki ya ön lastik aşırı inik, ya da patladı. Buna göre deneme yanılma yoluyla kaba bir fikir de edinebilirsiniz.

Uzun vadede ise ön lastiğinizin orta kısmı olağanüstü, hatta arka lastiğin ortasından dahi hızlı bitiyor ise (sonuçta pistte yarışmıyoruz ki yanaklar önce bitsin) ön lastiğinizin basıncının çok fazla olduğunu da buradan anlayabilirsiniz.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Benim motor için kılavuzda yazan değerler ön 36 arka 42 . Genelde 1 psi fazla basarım

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Lastik basınçları motordan motora değişkenlik gösterir. Mesela benim motorum için ön 20 arka 29. Motosikletinizin kullanım kitapçığını bulmaya çalışın en doğrusu oradadır

Motosikleti
    Arkadaşlar benim motoruma uygun ebatlara sahip bir motor olan mondial 150 vulturenin kullanım kılavuzunu buldum ve kılavuzdaki ön ve arka lastik ebatları benimki ile uyuşuyor. Ön 29 arka 32 diyor mondial 150 vulture için . Ebatlar aynı olduğu için ben de kendime ön 29 arka 32 bastım. Lakin bastıktan sonra direksiyon zor dönmeye başladı. Acaba eskiden basıncı yüksek olduğu için çok mu kolay savruluyordu, şimdiki hali normal mi anlayamadım yardımcı olurmusunuz. Direksiyon sanki asfalta yapışmış gibi zor dönüyor

Thesinner83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250-R25
    Şimdi hort olacak ama r25 için orjinal ebatta 29-33 fakat benim lastiklerim orjinal olan 110-140 yerine 120-160 yine 29-33 mu basmalı?

Ali Mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Alıntı Thesinner83 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi hort olacak ama r25 için orjinal ebatta 29-33 fakat benim lastiklerim orjinal olan 110-140 yerine 120-160 yine 29-33 mu basmalı?
    Lastiğin üzerindekilere bakın bence. Lastik boyutunu arttırdıysanız daha fazla basmayın sakın, daha az basmanız gerekiyor.
    Lastik hacmi arttıkça daha az basınç, hacim düştükçe daha çok basınç gerekiyor. Bisiklet lastiklerine tır lastiklerinden daha çok basınç verilmesi gibi.

Thesinner83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250-R25
    27-31 nasıl sizce?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)