Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Scooter 'im ile ilgili bir sorunum var??

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba foruma yeni katıldım konuyu yanlış yere açtıysam affola. Bugün scoter im le işe giderken motordan sanki balon patlaması gibi bir ses geldi ve sonra motor boşa düştü yani gaza basıyorum boşa dönüyor moturu itekleyerek benzinliğe kadar götürdüm. Acaba sorun nedir yardımcı olursanız sevinirim. Motor mondial mash 150...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Benim ilk motosikletim çinli bir scooter idi. O dönemde motosikletimin civata ve vidalarını günde iki kez tamamlar (durmadan kendiliğinden gevşer düşerdi), her parçasını zamanında önce değişirirdim ki sorun çıkarmasın. Peki ne oldu?

Bakımı yapan usta(!) bujiyi değişirken diş kaptırmış(!!!) ve öylece sıkıp göndermiş. Mecidiyeköy civarında;

-"Pattt, pırrrrrrrrrrrrrrrrrrr" diye bir ses ile motosikletin motoru cevap vermeyi kesti, kenara çekip kontrol ettiğimde buji piposunun yerinde olmadığını görüp yerine takmaya çalıştım ama takamadım. Baktım ki buji yok. Dedim çıktı herhalde, yuvayı parmaklayınca ( )anladım ki bujiyi tutacak dişlerin orada diş kalmamış, resmen honlanmış gibi, dişleri koparıp bujiyle uçmuş gitmiş.

Silindir kapağını değiştirmiştik. Uzun lafın kısası...

Bujini kontrol et, sıkılmamış ise titreşimden çıkmış olabilir. Çıktı ise piponun üzerinde olabilir, yuvasına takıp elinle sonuna kadar çevirip pipoyu tak, tamirciye kadar götürür (yangın riski vardır, malum yakıt hava karışımı kaçağı).

Eğer ki buji yoksa veya buji yuvası kaymak gibiyse diş kalmamışsa ya ittirecen ya çektiricen.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    hoş geldin

varyatör kayışı sorunu olabilir

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    Alıntı (ツ) adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hoş geldin

varyatör kayışı sorunu olabilir
    aynen kesinlikle kayış.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    tıkla burada gördüğün parçaların herhangi birinde sorun var

Teşekür ederim cevaplar için motor 16 bin km de hiç kayış değişmemişti. Genelde cross motorum
    olduğu için scoterlerle ilgili hiç bilgim yok içinde kayış olduğunu bile yeni öğrendim ayrıca bi patlama sesi geldi ve yola bişeyler saçıldı ama bulamadım... şayet eğer kayışssa az çok aletim var bunu kendim değişebilirmiyim yoksa motorcuyamı gideyim. Bi tornavida atsa 30 lira istiyor malum

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    kayışı alıp bir dene. değiştiremez isen o zaman tamirciye götür.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim ilk motosikletim çinli bir scooter idi. O dönemde motosikletimin civata ve vidalarını günde iki kez tamamlar (durmadan kendiliğinden gevşer düşerdi), her parçasını zamanında önce değişirirdim ki sorun çıkarmasın. Peki ne oldu?

Bakımı yapan usta(!) bujiyi değişirken diş kaptırmış(!!!) ve öylece sıkıp göndermiş. Mecidiyeköy civarında;

-"Pattt, pırrrrrrrrrrrrrrrrrrr" diye bir ses ile motosikletin motoru cevap vermeyi kesti, kenara çekip kontrol ettiğimde buji piposunun yerinde olmadığını görüp yerine takmaya çalıştım ama takamadım. Baktım ki buji yok. Dedim çıktı herhalde, yuvayı parmaklayınca ( )anladım ki bujiyi tutacak dişlerin orada diş kalmamış, resmen honlanmış gibi, dişleri koparıp bujiyle uçmuş gitmiş.

Silindir kapağını değiştirmiştik. Uzun lafın kısası...

Bujini kontrol et, sıkılmamış ise titreşimden çıkmış olabilir. Çıktı ise piponun üzerinde olabilir, yuvasına takıp elinle sonuna kadar çevirip pipoyu tak, tamirciye kadar götürür (yangın riski vardır, malum yakıt hava karışımı kaçağı).

Eğer ki buji yoksa veya buji yuvası kaymak gibiyse diş kalmamışsa ya ittirecen ya çektiricen.
    gaz veriyorum diyor, motor gitmiyor diyor, boşa dönüyor diyor. sen buji yazmışsın. bravo ibretlik tespit.

sorun: kayış

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Erhanbayram adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba foruma yeni katıldım konuyu yanlış yere açtıysam affola. Bugün scoter im le işe giderken motordan sanki balon patlaması gibi bir ses geldi ve sonra motor boşa düştü yani gaza basıyorum boşa dönüyor moturu itekleyerek benzinliğe kadar götürdüm. Acaba sorun nedir yardımcı olursanız sevinirim. Motor mondial mash 150...
    Gaz verdiginiz halde motorun devri artiyor ancak ilerlemiyorsa ve pat sesi duydum diyorsaniz kayis kopup muhafazaya carpmistir muhtemelen. Bir seyler yola sacildi demissiniz, lastik kayis parcalari olabilir. Lastigi degistirmek cok zor degil sanirim videolarda gormustum ama kendim yapmadim hic.

Dokulenler metal ise variator agirliklari (variator rollers) olabilir. Benim basima gelen motorun calismasi ama ilerlememesi idi, variator agirliklari yola dokuldu Variator seti degisti tamamen.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gaz veriyorum diyor, motor gitmiyor diyor, boşa dönüyor diyor. sen buji yazmışsın. bravo ibretlik tespit.

sorun: kayış
    Gaz verdiğinde gitmemesi kısmını atlamışım. Arada bakarken yazmıştım. Sizin kusursuz yorumlarınızın yanın yaklaşamadığımız için kusura bakmayın, ibret almak lazım katılıyorum.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    CVT'nin bulunduğu kısım tamamen kapalı değil mi?
    Nasıl yola bir seyler saçılıyor?

freewill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 400 Youtube: Sucuk Ekmek MotoVlog
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    CVT'nin bulunduğu kısım tamamen kapalı değil mi?
    Nasıl yola bir seyler saçılıyor?
    varyatör kapağının genel de alt kısmında bir delik oluyor mevcut sıcak havayı ve toz balata tozları gibi partikülleri atması için oradan atabiliyor.

Buyur dostum daha geçenler de kendım bakımını yapmıştır. En azından kullanman gereken alet edevat hakkında bilgin olur.

emremm bunu beğendi.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı freewill adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    varyatör kapağının genel de alt kısmında bir delik oluyor mevcut sıcak havayı ve toz balata tozları gibi partikülleri atması için oradan atabiliyor.

Buyur dostum daha geçenler de kendım bakımını yapmıştır. En azından kullanman gereken alet edevat hakkında bilgin olur.

https://www.youtube.com/watch?v=AGELMXLBQd4
    Eyv., bende scoo. yok. Merakımdan sordum.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gaz verdiğinde gitmemesi kısmını atlamışım. Arada bakarken yazmıştım. Sizin kusursuz yorumlarınızın yanın yaklaşamadığımız için kusura bakmayın, ibret almak lazım katılıyorum.
    hohahahahaha. alıngan seni ya!

Motosikleti
    ns 200
    25 liralık bir aparatla kayışınızı kendiniz değiştirebilirsiniz. Varyatör kapağını açmışken, varyatör filtresini ve bagaları temizleyin. Yayları kontrol edin. Geçmiş olsun.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)