Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bir Garip Kararsızlık (Japon vs. Çinli İçerir)

Motovento
    REKLAM ALANI
    freelancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba mübarekler. Ne zamandır arazi motoru kurcalıyorum, sonunda motoru da sattım. Sattım satmasına da, tam "aha bu motor, alıyorum lan" dediğim alete öyle pat diye ulaşamayacağımı fark ettim.

Evet, doğru bildiniz. Dorsoduro 1200'den bahsediyorum. Adamlar bir de üstüne Fiat Multijet motor imiş gibi 1.2 yazmışlar, bu nasıl bir vizyonsuzluktur? Koy oraya kocaman kocaman 1200 diye, millet motor hacmi görsün.

Şaka tabii. Ben çok daha mütevazı hayallerde bir adamım. Bahsettiğim ikili Yamaha WR125R ile Lifan X-plore 200M. Normal şartlar altında çok da karşılaştırılabilecek bir ikili değil, size danışacağım nokta tam da bu zaten.

Şimdik durum şöyle. Beklediğim maddi desteği bulamayınca elimdeki yaklaşık 4500 lirayla tabiri caizse kakalak gibi kaldım. Halbusü WR'ye kanım o kadar da ısınmıştı ki. Hem 187cm'lik boyuma uygundu, hem enjeksiyonluydu, hem sıvı soğutmalıydı, hem 6 vitesti, hem Japondu; hem esprili, hem de yakışıklıydı. Lakin şu an elimdeki bütçeye uygun değil.

Şimdi sormak istediğime gelirsek... Bir işe girip birkaç ayda aradaki farkı tamamlarım tahminen, kış girmeden de WR'yi almış olurum büyük ihtimalle. Lakin bir ihtimal daha var, o da ölmek mi dersin? Yani şey, yedek parça. Ben öğrenci adamım sonuçta, gelirim sınırlı. Fakirliğimi bilmeden WR alıp da dağda bayırda düşünce n'olur? Ki aldığım motoru da düşecek korkusuyla götün götün değil, ağız tadıyla kullanmak isterim.

Yani diyorum ki, X-plore beni mutlu eder mi sizce? Belki zengin değil, belki o kadar yakışıklı da değil. Ama beni severse neden olmasın? Kullanıcıları mutlu gibi. Lifan konusundaki endişemse haydi tuttuk aldık diyelim, seneye değiştirmeye karar versem şak diye satabilir miyim ki?

WR kullanıcıları zaten memnun, ben asıl olarak X-plore kullanıcılarının yorumlarını merak ediyorum şimdilik. Piyasası nasıl hacılar, Karabük gibi sapa yerde satmak istesem satabilir miyim? Yedek parçası her yerde bulunuyor mu?

Böyleyken böyle işte genç ruhlu arkadaşlarım. Değerli fikirlerinizi bir deyiverin hele, bende kafalar karışık.

Özet geç birader:

Yahu yine yazmışım da yazmışım. Lakin size yazmayacağım da kime yazacağım. Uzun lafın kısası, WR'nin yedek parçası düşsem etsem beni üzer mi, karşılığında Lifan alsam satabilir miyim diyorum hacılar. Diğerleri detay filan hep.
    buteo, tommygun, GezeGeze ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    en azından, para biriktirme motivasyonun var
    GezeGeze bunu beğendi.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    dorsoduro süper moto değil mi

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    mondial x treme bak onuda kullananlar memnun

Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dorsoduro süper moto değil mi
    Benim için aşırı süper moto. Çok süper yani, öyle böyle değil.

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mondial x treme bak onuda kullananlar memnun
    Max 200'e bakmıştım zamanında; kullanıcısından herhalde, motor beni çok büyük hayal kırıklığına uğratmıştı. Asıl sorunsa bölgedeki yetkili servis, Mondial'in resmi sitesinden yedek parça yalnızca servise gönderildiği için servisle muhatap olmak istemiyorum. Ama piyasası hızlıysa belki üçüncü firmalardan daha pahalıya yedek parça almak kaydıyla göz ardı edilebilir, tam emin değilim.

Ben de lifan x-plore 200m i cidden ilgiyle takip ediyorum, çok fazla alınıp satılan bir model değil o yüzden ha deyince satmak çok kolay olmayabilir ama her eşya satılır illa ki doğru fiyat politikasıyla, kuba black cat de var tasarımı çok hoşuma gitti ama titreşimi çokmuş sanırım, özellikle yuki izci modeli de hoşuma gitti hem 250 cc hem tasarımı güzel bir de yanlış bilmiyorsam lifan üretiyormuş sanırım sadece türkiye de yuki adıyla satılıyor onun dışında x-treme max 200 ve 250 lik enduro lar gayet iyi gibi

ama bunların içinde nispeten en iyisi lifan x-plore 200m sanırım

Alıntı buteo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de lifan x-plore 200m i cidden ilgiyle takip ediyorum, çok fazla alınıp satılan bir model değil o yüzden ha deyince satmak çok kolay olmayabilir ama her eşya satılır illa ki doğru fiyat politikasıyla, kuba black cat de var tasarımı çok hoşuma gitti ama titreşimi çokmuş sanırım, özellikle yuki izci modeli de hoşuma gitti hem 250 cc hem tasarımı güzel bir de yanlış bilmiyorsam lifan üretiyormuş sanırım sadece türkiye de yuki adıyla satılıyor onun dışında x-treme max 200 ve 250 lik enduro lar gayet iyi gibi

ama bunların içinde nispeten en iyisi lifan x-plore 200m sanırım
    Ben de bu tayfa arasından 200M'i beğeniyorum. Bir tane de İzci'ye bakmıştım, malzeme kalitesi berbat değil ama iyi kesinlikle değil. Gaz teli gibi bazı basit parçaların bulunamadığını hatırlıyorum, ancak uydurulabilir. 200M bence bir fiyat/performans denilebilir bunların arasında; güçlü olmasa da pahalı değil ve parçaları uygun. Gerçi parça konusunda Çinlilerden kimse Mondial'in eline su dökemez sanırım ama X-treme'ler de kocaman seleleriyle arazi sürüşünü biraz zorlaştırmıyor değil.

Black Cat konusunda da birkaç küçük sıkıntı duydum ama ne yalan söyleyeym, boy konusunda bana pek hitap etmediği için hiçbir zaman tam olarak değerlendirmemiştim. Bir de verdiği şeye göre pahalı gibime geliyor biraz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:44 ----------

Yok mu aramızda şu kardeşinizi 200M'in piyasası konusunda aydınlatacak bir hayırsever?

Motosikleti
    honda cm125t ve kuba dragon 110cc
    Alacağınız motor commuter veya scooter değil ki zorlamadan sakin sakin şehiriçinde kullanasınız. Bu nedenle japon-çinli ayrımı daha da belirginleşiyor. Arazi için alıp kullanacağınız çinli sizi üzer.

Alıntı Sadistic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alacağınız motor commuter veya scooter değil ki zorlamadan sakin sakin şehiriçinde kullanasınız. Bu nedenle japon-çinli ayrımı daha da belirginleşiyor. Arazi için alıp kullanacağınız çinli sizi üzer.
    Haklılık payınız var; ancak diğer taraftan bakınca da alacağım Japon beni yedek parça olarak üzebilir. Benim de gönlüm elbette WR'den yana ama ne bileyim, soru işaretleri almadan bitmeyecek herhalde. Kierkegaard'ın dediği gibi; hayat seçimlerle dolu ve hangisinin doğru seçim olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok

Lifan'cılar yorum yapsa esasında düşük riskli yaklaşım olarak 200M'i görüyorum. Beğenmezsem satabildiğim sürece sıkıntı yok bence.

Benim aklım hero x-pulse modelinde aslında da türkiye ye gelir mi gelmez mi gelse bile ne zaman gelir bilinmez zaten bunlar kadar ucuz da olmaz herhalde ama tipi tam istediğim gibi

Bir de lifan kullanıcısı bir arkadaş yorumlasa şu lifan x plore 200m i :D

Lifan tayfa, nerdesiniiiiiiz! Wallahi ararun bak Mondial'i

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:40 ----------

Alıntı buteo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.drivespark.com/img/2017/...at-eicma-2.jpg

Benim aklım hero x-pulse modelinde aslında da türkiye ye gelir mi gelmez mi gelse bile ne zaman gelir bilinmez zaten bunlar kadar ucuz da olmaz herhalde ama tipi tam istediğim gibi

Bir de lifan kullanıcısı bir arkadaş yorumlasa şu lifan x plore 200m i :D
    X-pulse'ın da tipi güzelmiş, tam bir mini enduro touring. Lakin biraz alçak gibi bana.

Alıntı freelancer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lifan tayfa, nerdesiniiiiiiz! Wallahi ararun bak Mondial'i

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:40 ----------

X-pulse'ın da tipi güzelmiş, tam bir mini enduro touring. Lakin biraz alçak gibi bana.
    evet alçak zaten pek öyle sert cross, enduro ya gelecek bir motor gibi durmuyor, uzun yola gitmelik arada hafif araziye girmelik gibi sanırım

Mondial x treme max 200 ün tipi falan hoşuma gidiyor ama sanki lifan kadar kaliteli değilmiş gibi geliyor

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eğer imkanın var ise al geç wr yi. Öyle sürekli parça istemelik bir durumu yok. Ayrıca zaten wr ile hard enduro yapılmaz, kolay kolay da düşülmez, çünkü hafif ve kontrolü iyi, yani ufak tefek düşmeler çok sorun yaratmaz, veya bir koruma demirine bakar.
    freelancer bunu beğendi.

Zonguldak'ta arkadaşım kullandi 1 yil dağ taş gitti subap ayari bozuldugundan ses geliyor istop ediyor diyordu onu yaptirdi elcik değiştirdi araziye de bayagı girdi 50-100 km yola da gitti bana bir sıkıntısını anlatmadı.
    Lifanda parcalar ucuz ve temin edilebilir malûm Düzce'de fabrikası var. Ama arada kaliteli değil adi dediğini hatırlarım.
    Aslinda bu forumda cok iyi bir inceleme yazisi var lifanla ilgili.

Satmaya gelince de karar verdi 1 ay icinde satip 50 cclik kubalardan aldi Karabük'ten.
    freelancer bunu beğendi.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Geçen sezon baya bir dağa bayıra merak sardıydım... Kuba Black Cat düşünmüştüm o zamanlar... 2. el bulabilirsiniz belki...

Parça fiyatına gelince... Dağda bayırda, olur da kalacak olursanız, ata ata aşağıya indireceğiniz motora acımayacağınız bütçelerde olsun.

Ha bir de üstüne üstlük, üst patikadan alt patikaya ata ata indirdiğiniz motora binip bir 50 km de artçılı geri gelebiliyorsanız; motor iyidir.

Kuba CR1 ile bunu yaptıysam, Kuba Black Cat hayli hayli işimi görürdü...
    freelancer bunu beğendi.

Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer imkanın var ise al geç wr yi. Öyle sürekli parça istemelik bir durumu yok. Ayrıca zaten wr ile hard enduro yapılmaz, kolay kolay da düşülmez, çünkü hafif ve kontrolü iyi, yani ufak tefek düşmeler çok sorun yaratmaz, veya bir koruma demirine bakar.
    Mesela şehir içinde, düzgün kullanıldığı zaman parça istemeyeceğinin ben de farkındayım; kaliteli motor sonuçta. Düzgününü almak lazım sadece. Benim asıl demek istediğim arazide düşüp kalkma durumları ki, ona da yorum yapmışsınız esasında. Haksızsınız diyemiyorum, şu kararsız zihnim için güzel şeyler söylüyorsunuz lakin. Elbette düşülür kalkılır ancak umarım dediğiniz gibi kolay kırılmaz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:06 ----------

Alıntı Birheves adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zonguldak'ta arkadaşım kullandi 1 yil dağ taş gitti subap ayari bozuldugundan ses geliyor istop ediyor diyordu onu yaptirdi elcik değiştirdi araziye de bayagı girdi 50-100 km yola da gitti bana bir sıkıntısını anlatmadı.
    Lifanda parcalar ucuz ve temin edilebilir malûm Düzce'de fabrikası var. Ama arada kaliteli değil adi dediğini hatırlarım.
    Aslinda bu forumda cok iyi bir inceleme yazisi var lifanla ilgili.

Satmaya gelince de karar verdi 1 ay icinde satip 50 cclik kubalardan aldi Karabük'ten.
    Bu büyük oranda beklediğim cevap, teşekkür ederim. Ekmek/köfte eğrisinin farkındayım, yine de bir sıkıntı çıkması durumunda Çinli bana çok daha ucuza mal olur. Ben bahsettiğiniz yazıyı bulup okuyayım; yazı Lifan'la mı ilgiliydi, 200M'le mi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:08 ----------

Alıntı GezeGeze adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen sezon baya bir dağa bayıra merak sardıydım... Kuba Black Cat düşünmüştüm o zamanlar... 2. el bulabilirsiniz belki...

Parça fiyatına gelince... Dağda bayırda, olur da kalacak olursanız, ata ata aşağıya indireceğiniz motora acımayacağınız bütçelerde olsun.

Ha bir de üstüne üstlük, üst patikadan alt patikaya ata ata indirdiğiniz motora binip bir 50 km de artçılı geri gelebiliyorsanız; motor iyidir.

Kuba CR1 ile bunu yaptıysam, Kuba Black Cat hayli hayli işimi görürdü...
    Haklısınız, haklısınız. Cross yaparken hakikaten atmaya acınmayacak motorlar lazım, yanına da bütçe lazım kırık döküğü toplamak için. Black Cat'le boylarımızın uygun olduğunu düşünmüyorum sadece; bir ara sıfırının üstüne binmiştim, alet yerle arasındaki mesafenin yarısını kat etmişti.

Ben de zamanında Mondial 150 MR Vulture ile yapmıştım arazi, tadı hala damağımdadır :D Dolayısıyla evet, tutun ki başka imkan yok, Black Cat göz kapalı alınır herhalde.

murat 60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda crf 250l rally
    wr 250 bandında eniyisi diyebilirim herşeyiyle kaliteli bir makine arkadaşımın kırdıgı sadece pilakalık idi yaz kış herşartta kullanıyor tavsiye ederim

Alıntı murat 60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    wr 250 bandında eniyisi diyebilirim herşeyiyle kaliteli bir makine arkadaşımın kırdıgı sadece pilakalık idi yaz kış herşartta kullanıyor tavsiye ederim
    Hoca n'aptın, evi ocağı satsam anca alırım WR250'yi 25 bin diyor namıssızlar, ben şurada 5 binle iş yapmaya çalışıyorum

Wr 250 cidden dünya çapında üne sahip harika bir makine lakin bütçe meselesi bunlar :D mondial x-treme maxx 200 de orasından burasından sürekli problem çıkaran çok titreşimli bir makineymiş sanırım , geriye black cat ve x plore 200m kalıyor gibi , black cat küçük kullanımı rahattır sanırım titreşim varmış ama idare eder seviyedeyse tasarımı lifandan bir tık daha güzel

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yalnız bir şeyi hatırlatmadan edemeyeceğim; saydığın motorların hiç biri cross değil. Cross deyince çok başka makinalar akla gelir. Yani bu aletlerin hiç birinden öyle hoplamalı zıplamalı bir beklentin fazla olmasın. Ha ben mesala zamanında Ybr ile bir çok enduro kullanıcısının bile girmeyeceği yerlerde sürdüm, ama dediğim gibi cross ayrı bir dünya.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)