Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Debriyaj Balatasından Duman Gelme!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Carlsberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    Motorumu daha bugün aldım, debriyaj tası, balatası, sacları, antifrizi, yağı komple değişti. Eve geldim kontağı kapattım, debriyaj balatasının kutusundan duman geldiğini gördüm ve keskin bir koku aldım, içinde de çok ufak bir tık tık tık sesi vardı, 2-3 dakika sonra soğuyunca geçti. Şu an tekrar çalıştırmaya korkuyorum, ne olmuş olabilir, ne yapmalıyım? Tamire bırakıp, debriyaj balatası değişmeden önce kesinlikle yoktu böyle bir sorun.

NOT: Hararet göstergesi normal, 2 çizgi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Normalde motosikleti aşırı derecede zorladığınızda debriyajdan duman gelir.Mesela aşırı dik yokuş çıkarken yada lastik yakarken vb...
    Ama sizin debriyaj plakası yeni değişmiş herhangi bir zorlama yoksa işi yapan usta ya debriyaj plakalarını düzgün takamamış yada debriyaj ayarını düzgün yapamamış.Debiryaj tam yerine oturmadığından sürtünmeden ısınma ve sonrası duman çıkmış.

Moral bozmak gibi olmasın ama debriyajınızın ömrünün bir kısmını tüketmiş olabilirsiniz.Bence öncelikle gidin işi yapan usta ile bir konuşun durumu anlatın.Ama motosiklet bu şekilde kullanmayın.
    Carlsberg bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Normalde motosikleti aşırı derecede zorladığınızda debriyajdan duman gelir.Mesela aşırı dik yokuş çıkarken yada lastik yakarken vb...
    Ama sizin debriyaj plakası yeni değişmiş herhangi bir zorlama yoksa işi yapan usta ya debriyaj plakalarını düzgün takamamış yada debriyaj ayarını düzgün yapamamış.Debiryaj tam yerine oturmadığından sürtünmeden ısınma ve sonrası duman çıkmış.

Moral bozmak gibi olmasın ama debriyajınızın ömrünün bir kısmını tüketmiş olabilirsiniz.Bence öncelikle gidin işi yapan usta ile bir konuşun durumu anlatın.Ama motosiklet bu şekilde kullanmayın.

Daha yeni aldığın debriyajın ömrünü yedin diyosunuz yani... Mükemmel ya...
    Motoru zorlamak gibi bir durum söz konusu değil çünkü 10 dakika sürdüm sadece yapıldıktan sonra, hani istesem bile zorlayamam.
    Şimdide ustaya ulaşamıyorum, çıldıracağım resmen.
    Taklitler Aslını Yüceltir!

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı Carlsberg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorumu daha bugün aldım, debriyaj tası, balatası, sacları, antifrizi, yağı komple değişti. Eve geldim kontağı kapattım, debriyaj balatasının kutusundan duman geldiğini gördüm ve keskin bir koku aldım, içinde de çok ufak bir tık tık tık sesi vardı, 2-3 dakika sonra soğuyunca geçti. Şu an tekrar çalıştırmaya korkuyorum, ne olmuş olabilir, ne yapmalıyım? Tamire bırakıp, debriyaj balatası değişmeden önce kesinlikle yoktu böyle bir sorun.

NOT: Hararet göstergesi normal, 2 çizgi.
    Bende de cbr 125 var o tık tık sesi gelir normaldir takılma ona ayrıca yağ direkt debriyajın oraya doluyor zaten :D 1 lt yağı komple koydular değil mi ? o yanık kokusu yağ değişimi sırasında akan yağdan geliyordur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:42 ----------

yağ değişimi sırasında yağ egzoza akar egzozda ısınıca o yağ yanar :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:45 ----------

sen her 4000 km de hava filtresini değiştir zinciri yağsız bırakma lastik havalarına dikkat et ver gazı gitsin :D birde sakın motor sıcakken yıkama :D Adam gibi kullan haberlere çıkma :D
    Carlsberg bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende de cbr 125 var o tık tık sesi gelir normaldir takılma ona ayrıca yağ direkt debriyajın oraya doluyor zaten :D 1 lt yağı komple koydular değil mi ? o yanık kokusu yağ değişimi sırasında akan yağdan geliyordur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:42 ----------

yağ değişimi sırasında yağ egzoza akar egzozda ısınıca o yağ yanar :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:45 ----------

sen her 4000 km de hava filtresini değiştir zinciri yağsız bırakma lastik havalarına dikkat et ver gazı gitsin :D birde sakın motor sıcakken yıkama :D Adam gibi kullan haberlere çıkma :D
    Yanıtın için teşekkür ederim, motorlarımız modellerinden rengine kadar tıpa tıp aynı.

Hava filtresi ve yağ keçeleri zaten sıradaki değişim, onları değişeceğim.

Yalnız sorun şu ki, özellikle kontrol ettim, duman bariz şekilde debriyaj kutusundan çıkıyordu hani egzoz ile alakalı bir durum olduğunu sanmıyorum.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    debriyaj kutusundan duman gelmesi neredeyse imkansız gibi bir şey komple conta ile kapalı orası birde dumanın çıktığı yerin resmini bir atsana çok merak ettim :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:08 ----------

Motorun kaç km de ?
    Carlsberg bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    Henüz 23.000'de. Şuan motor yanımda değil, garajda yatıyor ama şöyle göstereyim;

@Carlsberg son bir şey sorayım.Bugün motosikleti kullanırken motosiklet normalden kolay devirlenmesine rağmen normal şekilde hızlanmadığı oldu mu?Hafif bir performans düşüşü hissettin mi?
    Carlsberg bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    @Carlsberg son bir şey sorayım.Bugün motosikleti kullanırken motosiklet normalden kolay devirlenmesine rağmen normal şekilde hızlanmadığı oldu mu?Hafif bir performans düşüşü hissettin mi?
    Çok uzun bir süre kullanmadım, bi' 10 dakika kadar anca sürdüm dediğim gibi ancak performans düşüşü değil aksine daha bi' rahat geldi, yağ gibi akıyordu motor.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Şimdi tık tık dediğiniz ses egzozdan geliyor, yani bloğun altındaki egzoz borusundan o normal bir şey.

Debriyajdan duman gelmesi de kuru debriyajlarda mümkün ama motosiklet gibi yağlı tip debriyajlarda pek olası bir şey değil. Debriyajı takmadan önce yağa yatırılmadıysa ve çalışır vaziyette yağsız kaldıysa bir ihtimal olabilir ama pek sanmıyorum.

Egzoz üzerine plastik bir şey yapışmış olmasın?
    Carlsberg ve Thracian bunu beğendiler.

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi tık tık dediğiniz ses egzozdan geliyor, yani bloğun altındaki egzoz borusundan o normal bir şey.

Debriyajdan duman gelmesi de kuru debriyajlarda mümkün ama motosiklet gibi yağlı tip debriyajlarda pek olası bir şey değil. Debriyajı takmadan önce yağa yatırılmadıysa ve çalışır vaziyette yağsız kaldıysa bir ihtimal olabilir ama pek sanmıyorum.

Tık tık sesi egzozdan geliyor olabilir evet ona çok dikkat etmedim ama muhtemelen önceden de vardı.
    Duman ve kokunun ise egzozdan geliyor olmasına imkan yok çok dikkatli baktım debriyaj kutusundan geliyordu.
    Debriyaj balataları İstanbuldan bugün geldi bu sabah paketten çıkarılıp takıldı, herhangi bir yağa yatırma yok. Zaten içine yağ alıyor gerek olmuyor yıllardır bu şekilde yapıyoruz dendi bana. Banada mantıklı geldi açıköası pek sorun olacağını düşünmedim, acaba bundan mı kaybaklı?

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Tık tık sesi egzozdan geliyor olabilir evet ona çok dikkat etmedim ama muhtemelen önceden de vardı.
    Duman ve kokunun ise egzozdan geliyor olmasına imkan yok çok dikkatli baktım debriyaj kutusundan geliyordu.
    Debriyaj balataları İstanbuldan bugün geldi bu sabah paketten çıkarılıp takıldı, herhangi bir yağa yatırma yok. Zaten içine yağ alıyor gerek olmuyor yıllardır bu şekilde yapıyoruz dendi bana. Banada mantıklı geldi açıköası pek sorun olacağını düşünmedim, acaba bundan mı kaybaklı?
    Genelde yağa yatırılır ve bir süre sonra takılır ama ben yağa yatırılmadan takılmasından dolayı bir şey olacağını düşünmüyorum. Büyük ihtimalle sizin bloğunuzun dışında yağ kaldı kapak sökülüp takıldığı için bir miktar yağ bulaşması normaldir. Yada egzoza bir şey yapıştı. Yani olay büyük değil, yarın gözlemleyin isterseniz servisinize danışın. Ancak içiniz rahat olsun bir şey yok bence.
    Carlsberg bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    Genelde yağa yatırılır ve bir süre sonra takılır ama ben yağa yatırılmadan takılmasından dolayı bir şey olacağını düşünmüyorum. Büyük ihtimalle sizin bloğunuzun dışında yağ kaldı kapak sökülüp takıldığı için bir miktar yağ bulaşması normaldir. Yada egzoza bir şey yapıştı. Yani olay büyük değil, yarın gözlemleyin isterseniz servisinize danışın. Ancak içiniz rahat olsun bir şey yok bence.
    Yarın iş dönüşü tekrar deneyeceğim, duman bayağı bir korkutmuştu ancak içimi rahatlattınız teşekkür ederim. Ustam ile de konuştum zaten, sıkıntı yok merak etme getir bi bakayım sorun neyse hallederiz hemen için rahat olsun dedi. Yarın yine sorun çıkarırsa götüreceğim.

yanık balata kokusu var mı
    Carlsberg bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı ',' adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanık balata kokusu var mı
    Yanık balata nasıl kokar bilmiyorum ama keskin bir yanık kokusu vardı.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Henüz 23.000'de. Şuan motor yanımda değil, garajda yatıyor ama şöyle göstereyim;

https://i.hizliresim.com/5yQk6D.jpg
    benimde 26.000 de şu an debriyajdan sorunum vardı senin olayın bana tecrübe oldu servise gittiğimde nasıl taktıklarını sorarım. sana kaç para çıkarttılar sadece parçayı ?

Dalgınlıkla araba debriyajı muamelesi yaptık motosikletin debriyaja.

Bende merak ettim şimdi.Yağlı debriyajdan neden duman çıkar?

BikeManiac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw f700 gs
    Yağ içinde çalışan debriyajdan duman felan çıkmaz. Neyin tartışması anlamadım.

Motosikleti
    YZF R25
    Dalgınlıkla araba debriyajı muamelesi yaptık motosikletin debriyaja.

Bende merak ettim şimdi.Yağlı debriyajdan neden duman çıkar?
    Sanırım yağı tam yemediği için böyle oldu, en azından ben öyle tahmin ediyorum. İnşallah daha fazla sıkıntı çıkmaz, ciddi bir şeyi yoktur, çünkü cebimdeki son parayı verdim, hatta 250TL borca girdim. Benzin koyacak ğaram yok şu an, Ağustos’un 10’una kadar çulsuz gezicem. ��

Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benimde 26.000 de şu an debriyajdan sorunum vardı senin olayın bana tecrübe oldu servise gittiğimde nasıl taktıklarını sorarım. sana kaç para çıkarttılar sadece parçayı ?
    Benim debriyaj tamamen kilitlenmişti, iç tası kırılmış, kabuğundan, tasına, balatasından, sacına, yağından, antifrizine her şey baştan aşağı değişti. Toplam 700TL maliyeti vardı, işçilik dahil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:17 ----------

Alıntı BikeManiac adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağa yatırılmadı balatalar takılmadan önce, direk takıldı. Yağı tam yememiştir belki, bundan olamaz mı? Hayli eminim çünkü dumanın debriyaj kutusundan geldiğine...

Alıntı BikeManiac adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tartışma yok sadece koku ve dumanın nereden geldiğini çözmeye çalışıyor.Büyük ihtimalle motor bloğunun tam debriyaj civarına ya naylon yapıştı ya tamirci yağ yada başka bir madde bulaştırdı.O yüzden kullanan arkadaşa debriyajdan duman ve koku geliyor gibi geldi.Zaten söylediğine göre debriyajdan kaçırmaz yokmuş.En başta dalgınlıkla aklıma ilk kuru araba debriyajı geldi.
    Carlsberg bunu beğendi.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)