Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Uzun Yolda Rodaj Yapmak

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhaba. İstanbul'da yaşıyordum ama iş sebebi ile Bolu'ya taşındım. Ortalama 4-6 haftada bir kez İstanbul'a git gel yapıyorum. Motorsikletim yok, tecrübesizim. Otobüs ile gidip geliyorum. Sorum şu ki motorsiklet almak istiyorum. İnternetten araştırdığım kadarıyla yeni motosiklet için uzun yolda rodaj kimse tavsiye etmiyor. İkinci el almak isterim ama kendimi ikinci el nasıl alınır neye dikkat edilir gibi konularda yeteri kadar bilgili görmüyorum. Ekipman için 5-6 bin, motorsiklet için 15-16 bin lira bütçe ayıracağım. Ne tavsiye edersiniz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    merhaba
    Bolu trafiğine alışıldıktan sonra, İstanbul trafiğinde ofsayt a düşebilirsin
    bişey için motosikleti alet(aldatmaya) etmeye kalkma(özellikle başlangıçta). affetmez
    motosiklet kullanmak istiyorsan, ufak ufak başla
    önemli olan senin rodaj(uyum)ın

Bolu içerisinde günlük ise gidip geleceğim zaten. Günlük 10 km ye yakın kullanacağım. Bunun dışında uzun yolda sıfır motosiklet sıkıntı olur mu?

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Uzun yolda rödaj olmadığını zaten okumuşsunuz başka kaynaklarda.
    Şehir içi için çok mantıklı olur almanız ama uzun yol için şartlarınız pek uygun değil sanki. Hem şuanlık acemi olmanız hem de ayda 1 veya 1.5 ayda 1 gidip geliyorum demişsiniz. Bu da yağmur çamur kara denk gelmesi biraz yüksek ihtimal. Bunun yağmurluğu soğuk için ekipmanı derken otobüs daha mantıklı gelebilir
    Yine de düşünürseniz 250cc bir motosiklet sizin için mantıklı olur.

Motobike fuarında cfmoto 250 NK yu çok beğenmiştim Haziran'da gelecek demişlerdi ama hala piyasada yok yoksa onu alıp bende aranıza çoktan katılacaktım 🙂 dediğinizde haklısınız belirli bir tecrübe kazanana kadar şehiriçi en iyisi. Teşekkür ederim.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Tecrübesizseniz, sıfır motosiklet alın; yavaş yavaş öğrenirsiniz.

Uzun yol için rodajı sorun etmeyin. Zaten yavaştan elinizi alıştırıncaya kadar rodajı da tamamlamış olursunuz.

Uzun yol için 150 cc üstü bir motosiklete ihtiyacınız olacaktır; rahat ve daha güvenli bir sürüş için. 50 cc'lik mopedle dünya turu ayrı konu... 80 - 90 'ı son viteste, 8-9 bin devirlerde görünce, 10 bin devrin üstüne çıkmayan bir 150cc'likte, kamyonun arkasına takılıp kalınıyor...arkadan gelenler için de kenara çekilmek gerekiyor...

Bütçeniz yeterli olduğuna göre, eğitim konusunu da hallederim diyorsanız 13-16 bin TL bandında sıfır bir 250 cc'lik alabilirsiniz.

Yine de, bir 150 cc'lik ile başlamak fena fikir sayılmaz...

Uzun yol için en az 250 cc şart zaten. Eğitim almayı çok isterim ama gis, honda, yamaha vb eğitim yerleri Bolu'ya uzak. Burada da gerçek bir eğitimci var mı bilmiyorum, olduğunu da pek sanmıyorum.
    Eğitim için ayrıca plan yapmam, izin almam vs. gerekiyor oda şuanda -yanlış olduğunu bilsem de- olmayacak birşey. Şimdilik dünya turu için çok erken daha takım çantasını bile almadım ☺️
    Daha alacağım motoru kesinleştirmedim. Malum fiyatlar hem motorda hem ekipmanlarda arttı. Siz ne tavsiye edersiniz?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)