Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bajaj pulsar ön fren diski ?!?

Motovento
    REKLAM ALANI
    serconline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt25 ABS
    Arkadaşlar merhaba.

Yeni aldığım 2017 bajaj pulsar200NS motosikletin ön fren diskinde bir sıkıntı var motoru freni sıktığım zaman böyle sallıyor anladığım kadarıyla diskte bir yamukluk serviste çalışan bir arkadaş var bizim mahallede ona gösterdim fakat artık disk ve jant yamukluklarının garantiye girmediğini söyledi.
    Motosiklet daha 6000KM'de ve yan yatması değişeni kazası belası yani Allah nazardan korusun ama üzerinde çizik dahi yok bu fabrika hatası ve bunun değişmesi gerekmez mi ?
    Bu konu hakkında kuralkana mail atsam bir yararı olurmu ?
    Daha önce böyle bir sorun yaşayan varmı ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Garantiye girmesi gerekiyor. Firmayla detaylıca görüşün. Eğer jantta herhangi bir darbe olmaksınız eğrilik söz konusu ise ve ısrarcı olursanız değiştirirler. Jantlar ucuz değil, gerekirse tüketici mahkemelerine başvurmaktan çekinmeyin.

Garantiye girmemesi kadar saçma birşey yok. Kuralın dediği gibi bir darbe almadıktan sonra nasıl yamultabilirsiniz ki bir jantı

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    Alıntı advRider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Garantiye girmemesi kadar saçma birşey yok. Kuralın dediği gibi bir darbe almadıktan sonra nasıl yamultabilirsiniz ki bir jantı
    sicak yaz gunu kullanirsin, bolca frenleme yaparsin isitirsin diski. sonra bir yerde yikatayim bunu dersin. sicak diske soguk basincli havayi bi vururlar. mis gibi yamulmus fren diskin olur.

umarim nasil sorusuna cevap verebilmisimdir.
    manofsteel bunu beğendi.

Alıntı diablof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sicak yaz gunu kullanirsin, bolca frenleme yaparsin isitirsin diski. sonra bir yerde yikatayim bunu dersin. sicak diske soguk basincli havayi bi vururlar. mis gibi yamulmus fren diskin olur.

Jant ve Disk arasındaki farkı da aynı böyle anlatır mısın?

Motosikleti
    Yamaha Mt25 ABS
    Alıntı diablof adlı üyeden alıntı Mesajı göster

servise gösterdim oda aynısını söyledi herhangi bir darbe yok dedi zaten darbe olması imkansız oda soğuk su sıcak demir gibi konuştu esniyomuş gevşiyormuş birşeyler oluyormuş anlamadım gitti yani böyle birşeyde yapmadım ama zorlicam yani mail felan atıcam bir şekilde benim hatam değilse yapacaklar bunu
    Gerçek güç sıçrayışta değil , sarsılmaz duruştadır .

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Sıcak fren diski ile su birikintisine girince disk çarpılabiliyor. Fabrikadan yamuk çıkmış olsa ilk basta farkederdin. 6000 km de farkettigine göre sonradan yamulmuş. Yine de bi şansını dene belki garantiden yaparlar.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı serconline adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    servise gösterdim oda aynısını söyledi herhangi bir darbe yok dedi zaten darbe olması imkansız oda soğuk su sıcak demir gibi konuştu esniyomuş gevşiyormuş birşeyler oluyormuş anlamadım gitti yani böyle birşeyde yapmadım ama zorlicam yani mail felan atıcam bir şekilde benim hatam değilse yapacaklar bunu
    Fren diski için bunu söyleyebiliriz, ne var ki jant için sonuna kadar ısrarcı olun ve geri adım atmayın. İstediğiniz sonucu alamazsanız tüketici mahkemesine başvuracağınızı belirtin, hızlı bir geri dönüş olmazsa başvurunuzu yapın. Biraz da onlar uğraşsın.

dip not: Anormallik jant göbeğinden ise fren disk eğriliğinin vereceği hissiyatın aynısını az da olsa hissedebilirsiniz. Siz jant konusuna odaklanın, diski hiç karıştırmayın.

Motosikleti
    Yamaha Mt25 ABS
    Arkadaşlar bir yanlış anlaşılma oldu herhalde benim motosiklette jant problemi yok sadece ön disk yamuk herhangi bir darbe yok diskin hiç bir yerinde.

Ben jantı'da krşılamıyorlarmış diye söyledim çok talep gelmiş bu sebeple kuralkan bu iki parçaya artık garanti desteği vermiyormuş bende kuralkan genel müdürlüğüne yazdım tatlı bir dille sert bir mesaj attım bakalım ne cevap gelecek

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    bu bence garantiye girmeli kaza yapmadan darbe vurmadan ön fren diskini yamultabilicek biri varmı

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu bence garantiye girmeli kaza yapmadan darbe vurmadan ön fren diskini yamultabilicek biri varmı
    hemen yamultabilirim getirin.

baya fren kullandıktan sonra, havanında sıcak olmasıyla soğuyamayan fren diskine tazyikli soğuk suyu vurduğunuzda veya bir su birikintisine girdiğinizde, geçmiş olsun...

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hemen yamultabilirim getirin.

baya fren kullandıktan sonra, havanında sıcak olmasıyla soğuyamayan fren diskine tazyikli soğuk suyu vurduğunuzda veya bir su birikintisine girdiğinizde, geçmiş olsun...
    su birikintisine girdiniz kullanıcı hatasımı diycekler peki ben bu garantiyi anlamıyorum zaten nedir ne işe yarar çözemedim motoru sağlam aldıktan sonra garantinin pek bir anlamı kalmıyor anladığım
    Sevmek için yaşlanmayı,frene basmak için yolun bitmesini bekleme..

Motosikleti
    Yamaha Mt25 ABS
    [/COLOR]
    Alıntı serconline adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar Kuralkan'dan gelen yazılı mesaj ;

Sonuç ; Sayın Sercan Filiz, Konu ilgili birimlerimize iletilmiş olup ilgili birimlerimiz aracınızda bulunan problemin zamanla ortaya çıkabilen bir problem olmadığını, yüksek kilometrelerde ortaya çıkan bu gibi problemlerin kullanıma bağlı olarak meydana geldiğinin bilgisini iletmişlerdir. Dolayısıyla kullanıcı kaynaklı problemler maalesef garanti kapsamında değerlendirilememektedir.

Bilgilerinize sunar, hayırlı günler dileriz.

Saygılarımızla,
    Bajaj Müşteri Hizmetleri

Diski öğle molasında servise götürüp değiştirdim ben onlarda haklısın kardeşim ama yapmayınca yapmıyor benlik bir durum olsa yapim ben çok kişi iin talep attım ama geri dönüş red olarak geliyor dedi bende direkt yaptırdım
    Ayrıca bu yapılanda iş değil yani kuralkana yazmadık şey bırakmadım tabiki kendime yönelik bir saldırı olmayacak şekilde kelimeleri seçerek açık vermeden yazdım uğraşmayı hiç sevmiyorum ama zorla uğraştırıyolar bilmiyorum bu olay yamaha ya da honda veya diğer bir japon markasında olsa düzeltirlermiydi
    bu arada Bu parça bu kadar dandik bir parçaysa neden gidip orjinaline 400TL veriyoruz onuda anlamadım internette yan sanayisi 90 TL bu kadar kolay yamulabilen birşeyse yansanayi alalım

aokuyumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF280 mod
    disk ısındığında hızlı soğuduğunda yapısal olarak çarpılır, daha önce bu işlem suni olarak ( gerilim giderme ısıl işlemi) yapıldı ise bu sıkıntıyı yaşamazsınız, fren diski kaba toleranslı işlendikten sonra bu ısıl işlem yapılır, parça yamulacağı kadar yamulur ve daha sonra hassas işlenir.
    disk konusunda firmalardan hiç bir şey talep edemezsin, bende toyata camry var ve fren balata ve disk değişiminden sonra akşam eve gelirken yağmur suyu birikintisine girdim ve yamulduğunu darbeli fren yapmasından anladım, servisine gittiğimde ücreti karşılığında dışarıda başka bir firmada tornalatarak çözebileceğimi söylediler. tornalattım ve o kadar suya girmeme rağmen bir daha çarpılmadı.
    sende belki tornalatarak problemini çözebilirsin,

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı aokuyumcu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    disk ısındığında hızlı soğuduğunda yapısal olarak çarpılır, daha önce bu işlem suni olarak ( gerilim giderme ısıl işlemi) yapıldı ise bu sıkıntıyı yaşamazsınız, fren diski kaba toleranslı işlendikten sonra bu ısıl işlem yapılır, parça yamulacağı kadar yamulur ve daha sonra hassas işlenir.
    disk konusunda firmalardan hiç bir şey talep edemezsin, bende toyata camry var ve fren balata ve disk değişiminden sonra akşam eve gelirken yağmur suyu birikintisine girdim ve yamulduğunu darbeli fren yapmasından anladım, servisine gittiğimde ücreti karşılığında dışarıda başka bir firmada tornalatarak çözebileceğimi söylediler. tornalattım ve o kadar suya girmeme rağmen bir daha çarpılmadı.
    sende belki tornalatarak problemini çözebilirsin,
    Üstad;

Otomobil disklerinde torna için paso kaldırma toleransı biraz daha geniştir,fakat motosiklet disk'lerinde yüksek ihtimalle paso kaldırma işlemi ileride sorun çıkartabilir..sağlıklı olmayacağı görüşündeyim,diskin et kalınlığı müsaade etmeyebilir.

aokuyumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF280 mod
    şunu kesme kalıbında bastıktan sonra bir ısıl işlem yapmıyor ya bu denyolar gıcık oluyorum işini düzgün yapmayana.

Motosikleti
    Alıntı aokuyumcu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kısmı tekrar açıklayabilir misiniz?

Benim bildiğim parçanın yüzeyi ile içi arasında ani soğuma farkı oluştuğunda gerilim oluşur ve şekil bozulur veya iç gerilme kalır. Malzemeyi fırında bir süre bekleterek bu iç gerilmeleri gidermeye gerilim giderme tavı denir. Yani diskin ısınıp soğumasıyla olan çarpılma ve gerilim giderme tavlaması birbiriyle aynı şey değil.

Galiba malzemeyi tekrar ısıl gerilime maruz bırakarak malzemenin şekil değiştirdiği ve bu sırada eski artık gerilmelerin de giderildiğini söylüyorsunuz. Fabrikadan fren diskinin iç gerilme ile çıkması bana pek mantıklı gelmedi. Bu gerilme talaşlı imalat sırasında mı oluşuyor diyorsunuz? Fren diski üzerinde hiç gerilme olmasa bile sıcak halde aniden soğutulunca niye çarpılmasın?

Motosikleti
    Mondial mash -Hero dash- Hero Thriller- Cbr 250
    Beyler iyi diyorsunuz hoş diyorsunuz sıcak demir soğuk suyla tepkimeye giriyor diyorsunuz eyvallah ama neden hep pulsarın ön diskinde oluyor bu ? Ne çinliler var piyasada (olmaz olsun) onlarda bile böyle kronik dertler yok
    dyavol-77 bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şimdi, o motor sürülecek; haliyle suya da girilecek. e ilk suya girişte yamulan diski ben n'apayım? "valla 155'i ararun, vatan hayini" mi diyeyim?

eğer o disk birkaç kere sıcak halde iken suya temas edip yamulduysa, firmanın ayıbıdır.

Motosikleti
    Sıcakken suya girip de yamulmayacak disk yoktur. Disk denilen parça teknolojik bir alet değil bütün motosikletlerde hemen hemen aynı malzemeden imal edilmiştir. Japon motorunun diskini de aniden soğutursanız çarpılır italyanı da, çinlisi de, hintlisi de...

Sadece pulsarların diskinin yamulduğunu sanmanız algıda seçicilikden dolayı olabilir. Kronik disk yamulması diye bir şey yok. Yüzlerce kişinin olduğu whatsapp RS gruplarında şimdiye kadar durduk yere diskinin yamulduğunu söyleyene rastlamadım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)