Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Elektrikli Scooterlar da Satış Patlaması..

  Motovento
  REKLAM ALANI
 1. #1
  hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  13 Şubat 2017
  Şehir
  Kocaeli
  Motosikleti
  Piaggio X9 500


  Otomobilin ardından motosiklette de sonuçlar aynı; scooter satışlarına elektrik damgası [2018 ilk çeyrek raporu]

  Motosiklet dünyasının da elektrikli modellere olan ilgiden fazlasıyla nasibini aldığını göz önüne seren detaylar, önümüzdeki yıldan beklentileri artıyıor.

  Bundan yaklaşık bir hafta önce sizlerle paylaştığımız haberde, elektrikli otomobil satışlarının 2018 ilk çeyrek kapsamında 2017 yılına göre ne denli artış gösterdiğine dair değerlendirme yapmıştık. Almanya‘nın en üst sırada yer aldığı rakamlar içerisinde, dizel motora olan ilginin hatırı sayılır oranda eridiğine şahit olduk. Ulaşım dünyasının hemen her kolundaki üreticinin yöneldiği elektrik gücünde, benzer sonuçlar motosikletlere de yansımış durumda. Otomobilin ardından iki tekerlekli dünyayı kapsayan 2018 ilk çeyrek raporları, elektrikli versiyonlara olan ilginin çok ciddi oranda arttığına işaret ediyor. Aslında bu durum motosiklet takipçileri için çok da şaşırtıcı sayılmaz. Özellikle 2017 yılında hiç olmadığı kadar gündeme gelen yeni marka ve modelleri düşündüğümüzde.  Lider yine Almanya

  Yapılan analizlerin detaylarını incelemeye başladığımızda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre benzinli scoooter ağırlıklı olarak benzinli motosiklet satışlarında yüzde 6,1 gibi bir düşüş yaşandığını görüyoruz. Pastadaki en büyük düşüş yüzde 40,2‘lik oranla 50cc altındaki mopedlerde. Bu düşüşün en temel sebebiyse hemen karşı satırda yazan elektrikli motosiklet satışlarında. Avrupa’da yüzde 51,2 gibi bir satış adedi sıçraması yapan elektrikli modellerde, yüksek cc sınıfına girenlerde bu rakam yüzde 118,5 seviyesinde. Çevreci ve sessiz olmalarının yanı sıra ehliyet ve sigorta gibi masrafları bulunmamasından ötürü eski kullanıcıların yanı sıra motosiklete yeni adım atacak kişilerin de akıllarında beliren ilk seçenek konumunda olan elektrikli modeller payını her geçen süreçte artıracak gibi gözüküyor. Bu yıl içerisinde ilk elektrikli modelini satışa sunmaya hazırlanan Vespa ve önümüzdeki yıl için planlamasını sürdüren Harley-Davidson gibi köklü markaların da işin içerisine gireceğini düşündüğümüzde, bu kaçınılmaz sonuçlardan bir tanesi olarak da nitelendirilebilir. 2017 yılının elektrikli motosiklet satış liderinin tıpkı otomobildeki gibi Almanya (yaklaşık 720 bin adet) olduğunu belirtmekte fayda var. Siz de elektrikli motosikletlerle ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.

  Kaynak : Log
  100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im


  REKLAM ALANI
  Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
  Motomax
 2. #2

  Üyelik
  11 Eylül 2012
  Şehir
  Türkiye
  Motosikleti
  Yamaha X-Max 250
  Kızım elektrikli katlanabilir bisiklet aldı,2 aydır işe onunla gidip geliyor, 5-6 kmlik yol, daha 1 kez şarj etmiş aküsünü, vay be !

 3. #3
  vişneçürüğü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  03 Temmuz 2017
  Motosikleti
  piaggio beverly 300
  Özellikle küçük şehirlerde, Ege'de ve hatta yurtdışında bile kısa süreli seyahatlerde tercih edilen pratik bir alternatif.

 4. #4
  BigLion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  31 Ekim 2015
  Motosikleti
  Piaggio xevo 250 ve Yamaha Tracer 700
  şimdi tam depo şarj dan sonra menzili en uzun motor hangisi bilen varsa bilgilendirebilir mi? Alacağımdan değil merak ettim.

 5. #5
  ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  12 Ağustos 2015
  Şehir
  Dünya
  Motosikleti
  Me Te Doquz
  Teknoloji olarak ne kadar ilerlesen de
  elektrik depolama alanımız halen 1800 lü yıllardan kalma..

  Kısacası depolama alanında 1 adım atılabilmiş değil.
  Depolamada ve sürekli kullanımda büyük kayıpları olan bu eski yapı gelişmedikçe elektrikli sistemlerin pek bir esprisi olmayacak.


  REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)