Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet seçiminde kararsız kaldım...

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Merhabalar,

20-25 bin civarı bir bütçem var.
    2-3 ay önce NC 750 X almaya niyetlenmiştim ki uçan fiyatları yakalayamadım.
    Daha önce ikinci elden cebim çok yandı. Gönlümde sıfır almak olsa da bazı şeyler beni yine ikinci ele yönlendiriyor.
    İstediğim tek olay 150 km/h hıza kısa sürede çıkabilen, 80'le giderken araba sıkıştırınca gazı açıp kurtulabileceğim, çevre yolunda iken hiç değilse orta şeritte taciz edilmeyecek hıza erişebileceğim bir motosiklet. Top speed 200-300 olsun istemiyorum. 160 (peak) top speed'e sahip bir motor yeterli. Tabi 130-140 ile sürekli gidebileceğim bir şey olsun.

Hem enduro hem de SS sevdam var. Alışılagelmedik bir durum olabilir biliyorum

Aklımdaki motorları sıralayayım:

(Sıfır) CF Moto 400 NK : Tork, hız, tasarım, fiyat açısından makul, üstüne üstlük çift silindir. Ama bir geçiş motoru olmasından öteye gidemeyecek benim için. Servisleri konusunda da büyük endişelerim var. 40 Beygir/32 Nm. Çift silindir olup dominarın çok da ötesine geçememiş. Ayrıca dominar'dan daha yüksek devirlerde veriyor bu gücü. Son olarak fiyatına değer mi?

(Sıfır) Bajaj Dominar : Tek silindir olmasından çekiniyorum. 35 Beygir/35 Nm. Hızlanma konusunda ne kadar iyi emin olamıyorum. Göreceli olabilir ama tasarım konusunda 400 NK biraz daha iyi. Ayriyeten bu da bir geçiş motoru olarak kalacak gibi hissediyorum. Onun dışında en iyi servislerinden bir tanesi yanı başımda olduğu için çok rahatım. Bunun için de aynısı geçerli fiyatına değer mi?

(İkinci El) CBR 500 R : 47 beygir/42 Nm SS Yakınımda güzel servis yok ama bu motor için Esengül'e gitmeyi göze alırım Allah muhafaza kaza/çalıntı gibi durumlar olmazsa benim için baya uzun soluklu olur. Tam istediğim karar, ne uçar kaçar ne de bayılır. Tek sıkıntı ikinci el olması. İlanlarda egzozlar havalarda uçuşuyor. Neden yapıyorsunuz... neden....

Notlar:
    -CBR125R'da oldukça rahat oturmama ve her gün 75 km yol yapmama rağmen, güncel kullandığım CBF 150'de rahat oturamıyorum, git gel 40km yol eziyet oluyor
    -Her türlü farklı model tavsiyeye açığım
    -Her şey dahil ehliyetim var
    -Görünüş benim için önemli. Görünüş derken motoru karşıma koyup keyifle izleyebilmek Yani kaskım mavi motorum yeşil diye dert etmem.
    -Zaman geçtikçe bütçe artırılabilir. Fakat bu koyduğum bütçe benim motora ayırabileceğim psikolojik bir limit gibi.
    -Sizce gerçekten ikinci el temiz motor bulabilir miyim?

Okuduğunuz için teşekkürler
    Saygılar
    sdt ve _chaotic_ bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    cf motoyu ele derim dominar cbr arasında karar vermelisin
    MSMorkan bunu beğendi.

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dominar senin ihtiyacını karşılar.Bastınmı 150 çıkar.400nk bilmiyorum kullanmadım.
    MSMorkan bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda NC700S
    İkinci el bakımlı bir NC emin olun dominardan kat ve kat iyi olacaktır. Yakıt sarfiyatı oldukça düşük , bakım periyodu uzun ve oldukça rahat makineler.
    MSMorkan bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Bu motosikletler sizin yazdığınız isteklere cevap verebilecek motorlar değil benim kanımca.

Sizin ihtiyacınız olan motorlar ;

Yamaha Diversion F
    Er-6F
    Cbr 650F
    Tracer 700
    Nc 750

bu motorlardan Diversion F 25'li bütçelere çok rahat 2015 model bulunabilir. Keza NC de bulunabilir. Ama benim tercihim 4 silindir'den yana olurdu.
    Kural [ Z ], MSMorkan ve Stock Sever bunu beğendiler.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    HONDA VFR 800 X' de bir seçenek olabilir. Uzun yıllar motosikletle ilgili birçok ihtiyacınızı karşılayacaktır. Tabi ki yakıt konusunda CBF150' yi mumla aratacağını hatırlatmadan geçmek istemem
    MSMorkan bunu beğendi.

Motosikleti
    MONSTER 696 DUCATİ
    Cf motoru ele diyen arkadaş acaba hiç bindin mi merak ediyorum.

Dominarı sadece test için gittiğimde kullandım. Acayip bi titreşim vardı. Makinanın son hızı 162 di yanlış hatırlamıyorsam.

Sıfır 400nk aldım. 1800KM oldu 175e kadar çok rahat çıkıyor dediğin hızlarda stabil şekilde gidebiliyor. 400KM ye kadar ayaklarda titreşim vardı. İlk bakımdan sonra gitti. Frenlemesi mükemmel önde çift disk var. Arka selesi çok ufak.
    Ağır bir makina geri giderken zorluyor çok olmasada ama virajda ve rüzgarda artısını görüyorum bu ağırlığın.

Ama ben yerinde olsam yamaha xj serisine bakarım 25 bine 20bin km altı bulabilirsin.
    MSMorkan bunu beğendi.

Alıntı Levent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu motosikletler sizin yazdığınız isteklere cevap verebilecek motorlar değil benim kanımca.

Sizin ihtiyacınız olan motorlar ;

Yamaha Diversion F
    Er-6F
    Cbr 650F
    Tracer 700
    Nc 750

bu motorlardan Diversion F 25'li bütçelere çok rahat 2015 model bulunabilir. Keza NC de bulunabilir. Ama benim tercihim 4 silindir'den yana olurdu.
    +fazer6 ve cbf 600
    MSMorkan bunu beğendi.

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    XL 700 Transalp
    Cbf 600
    Versys 650
    MSMorkan bunu beğendi.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    CBR500R ihtiyaçlarınızın hepsini karılar ama yakın fiyatta bi CBR650F daha iyi
    MSMorkan bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    herkese cevapları için teşekkür ederek başlamak istiyorum.

@ozan1991
    CF yi elememin sebepleri servis ve ikinci el piyasası olur. Dominar o konuda daha mantıklı.

@mavellen

Teşekkürler

@viper08

haklısınız. ama bakımlıların fiyatı uçmuş durumda.

@Levent

ER6-F
    Kawasaki’ye hiç bakmak aklıma gelmedi, bakım maliyetleri diğer motorları katlar diye düşünüyorum. Haksız mıyım? Haksızsın derseniz çok mantıklı gözüküyor.

CBR 650 F
    Fiyatları yüksek biraz. Düşünülebilir.

Tracer 700
    Yine fiyat uçmuş

NC 750 X
    S ler ile çok farkı yoksa S bulabilirim gibi duruyor. Onun dışında kazasız X yok o fiyata. X ler de aslında 2-3 cm daha yüksek olmasına rağmen fotoğraflar da çok daha büyükmüş gibi bir hava veriyor. Teknik olarak arada çok az fark olmasına rağmen fiyat farkına anlam veremedim.

Diversion F
    Favorim bu oldu önerileriniz arasında. 4 silindir ve muadillerine göre çok daha ucuz. ABS li modeller 30 binden başlıyor. Çoğu düşük km.

Teşekkürler

@wing41
    CBF 600 biraz eski, Fazerların ise temizinin kalmadığını düşünüyorum/görüyorum.

@Erdost

Transalp tam bir offroad. Biraz daha yeni modeli olsa düşünülebilir. 2015 filan.
    Versys 650 Kawasaki ile ilgili düşüncelerimi yazdım yukarı.

@Kural Z

Yazdığınız aygırın uygun fiyatı yok :D limitlerin de üzerinde olmuş. Yakıt konusu da pek umrumda değil. Aslan besleyen ... hesabı. Her türlü arabadan daha tasarruflu (zaman ve yakıt olarak)

@Hüseyin9595

CF konusunda ön yargım yok. Sadece kendini henüz kanıtlamadığı için çekincelerim var. Yukarıda yazdım. XJ serisini değerlendireceğim.

Tekrar Teşekkür ederim herkese

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Bu saydığımız motorların tümünün bakım maliyetleri aynıdır, bakımı pahalı diye bir şey yoktur. Bakım dediğiniz şey, yağ fitresi, hava filtresi.. Yedek parça derseniz, 1 tık diğer alternatiflerden pahalı olabilir, ama bunun adı bakım maliyeti olmaz.
    MSMorkan bunu beğendi.

Norton772 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Dio
    Yazdıklarına bakılırsa f/p açısından dominar önde ama alabilirsen nc 700 s, cb 500f yada diversion f gibi modeller olabilir tabii. Parça ve bakım fiyatlarını da göz önünde bulundurmak lazım. Geçen gün bir arkadaş r25 için 20000 km bakımı için 600 gibi bir rakamdan bahsediyordu.

Motosikleti
    kuba kee100
    Takipteyim

Motosikleti
    Ybr esd 125-x max 250
    Bir arkadaşım bir çok motor kullandı sonuncu NC oldu cbr500r harika diyor

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı Levent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu saydığımız motorların tümünün bakım maliyetleri aynıdır, bakımı pahalı diye bir şey yoktur. Bakım dediğiniz şey, yağ fitresi, hava filtresi.. Yedek parça derseniz, 1 tık diğer alternatiflerden pahalı olabilir, ama bunun adı bakım maliyeti olmaz.
    Yani hocam yedek parçanın içinde egzantirik zinciri de var, işçilik de var (atıyorum) bunlar da kawasaki'de bi tık daha pahalıdır diye düşünüyorum. Bunlar da bakımda değişiyor. Karenajının yeşiline değer tabi ER6-F de alternatiflerim arasında şuan, fiyatı sebebiyle.

Alıntı Norton772 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazdıklarına bakılırsa f/p açısından dominar önde ama alabilirsen nc 700 s, cb 500f yada diversion f gibi modeller olabilir tabii. Parça ve bakım fiyatlarını da göz önünde bulundurmak lazım. Geçen gün bir arkadaş r25 için 20000 km bakımı için 600 gibi bir rakamdan bahsediyordu.
    NC 700 serisinde kombine fren var ve buna abs demişler . Bu yüzden hiç girmiyorum oraya.
    Ekonomik açıdan düşünürsek muhakkak öyle olur.

Alıntı Muvakkit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir arkadaşım bir çok motor kullandı sonuncu NC oldu cbr500r harika diyor
    Bence de öyle

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)