Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ehliyet alacağım tavsiyelerinize ihtiyacım var

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba sevgili arkadaşlar,
    B ehliyetim var fakat artık motor kullanmayı istiyorum daha önce hiç motor kullanmadım fakat araba ve bisiklet deneyimim var.Kursa yazılacağım ama A2 mi yoksa A mı alsam bilemiyorum..A için yazıldığımız da sınav ya da kullandığımız araç A2'ninkinden farklı mı oluyor ? ayrıca sınavları zor mu yani stres filan yapıyor musunuz ve son olarak neden A neden A2 ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    a2 yeterli olur 500cc ye kadar kullanabiliyorsun çokta zor değil lakin pratik eğitimlerinin hepsine gitmeni tavsiye ederim bolca motor kullanmaya çalış sınava kadar
    yedinci bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    A al, ben a2 aldım 1 yıl önce, tekrar A ya yazıldım şimdi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:04 ----------

A sınıfının motosikletleri yüksek cc ve daha ağır oluyor ama mt07 kullandıran bi kurs bulursan oldukça hafif, pratik. Sınavın en zor yeri 8 çizmek, mt07 ile 1. vites hiç gaz vermeden hafif arka fren kullanarak geçersin o parkuruda.
    yedinci bunu beğendi.

Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    a2 yeterli olur 500cc ye kadar kullanabiliyorsun çokta zor değil lakin pratik eğitimlerinin hepsine gitmeni tavsiye ederim bolca motor kullanmaya çalış sınava kadar
    Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A al, ben a2 aldım 1 yıl önce, tekrar A ya yazıldım şimdi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:04 ----------

teşekkürler, kaç saat ders alacağız acaba ?

A sınıfının motosikletleri yüksek cc ve daha ağır oluyor ama mt07 kullandıran bi kurs bulursan oldukça hafif, pratik. Sınavın en zor yeri 8 çizmek, mt07 ile 1. vites hiç gaz vermeden hafif arka fren kullanarak geçersin o parkuruda.
    A sınıfı için yazıldığımızda A sınıfı motor mu kullanacağız sınavda ya da A2 kullandırıyorlar mı ? A için yazıldığımızda A ile ders alabiliyor muyuz bizim semtin sürücü kurslarının arabaları bile çok eski olduğu için A sınıfı motor olmama ihtimali de olabilir diye düşünüyorum ,teşekkürler.

Hsncinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 400NK
    Alıntı yedinci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A sınıfı için yazıldığımızda A sınıfı motor mu kullanacağız sınavda ya da A2 kullandırıyorlar mı ? A için yazıldığımızda A ile ders alabiliyor muyuz bizim semtin sürücü kurslarının arabaları bile çok eski olduğu için A sınıfı motor olmama ihtimali de olabilir diye düşünüyorum ,teşekkürler.
    Direk A almanızı tavsiye ederim. Bende aynı şekilde yapmıştım. Bisiklet tecrübem vardı sadece.

Direksyon derslerine MT-07'le başlatmıyorlar. Önce dengenin gelişmesi ve dur kalklara alışman için düşük cc'li motosikletlerle başlıyorsun. Kurs tanıdık olduğundan dolayı 20 saate yakın direksiyon dersi aldım. Direksiyon derslerine Pulsar 150 NS ile başlayıp daha sonrasında MT-07 ile devam ettim. Saat olarakta 3-4 saat civarında Pulsar ile, kalan saatlerde de MT-07 ile derslerimi tamamladım.

B sınıfı ehliyetin olduğundan dolayı yazılı sınava girmeyeceksin. Sadece direksiyon sınavını başarılı bir şekilde tamamlaman yeterli olacak.

A sınıfı ehliyet alacaksan, A sınıfı bir motorla direksiyon sınavına giriyorsun. Boldpilot arkadaşında dediği gibi, zor olan kısım 8 çizmek oluyor. Bakışını güzel yaptığın sürece mt07 ile 1. vites hiç gaz vermeden hafif arka fren kullanarak çok rahat geçersin.
    yedinci bunu beğendi.

aokuyumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF280 mod
    honda - yamaha sürüş akademi birinci seviye eğitimine git, bir zehrini alsınlar, sürücü kursu sana doğru düzgün motor kullanmayı ne kadar öğretebilir bilemiyorum. biraz motor kullandıktan sonra eğer dengen iyi ise direk A al. kendine güvenmiyorsan da A1 al.
    yedinci bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    Hangi il desin? A2 ortalama 1000, A için 1500 istiyorlar. Sınava hangi seçenek ile girersen onun motorunu sürersin ve sadece direksiyon sınavına gireceksin yeni sisteme göre. İstanbuldaysan villalevent sürücü kursunun Arnavutköy’de kendi pisti var. Arkadaş için fiyat almıştım A2 1200,A 1500₺. Kapalı alan pistlerinin olması beni cezbetmişti.
    yedinci bunu beğendi.

Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hangi il desin? A2 ortalama 1000, A için 1500 istiyorlar. Sınava hangi seçenek ile girersen onun motorunu sürersin ve sadece direksiyon sınavına gireceksin yeni sisteme göre. İstanbuldaysan villalevent sürücü kursunun Arnavutköy’de kendi pisti var. Arkadaş için fiyat almıştım A2 1200,A 1500₺. Kapalı alan pistlerinin olması beni cezbetmişti.
    Ben Kartal'da ikamet ediyorum A için sınav harcı hariç 1000 TL'e anlaştım (tanıdıktı) ödemesini yapacağım

Alıntı Hsncinar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Direk A almanızı tavsiye ederim. Bende aynı şekilde yapmıştım. Bisiklet tecrübem vardı sadece.

Direksyon derslerine MT-07'le başlatmıyorlar. Önce dengenin gelişmesi ve dur kalklara alışman için düşük cc'li motosikletlerle başlıyorsun. Kurs tanıdık olduğundan dolayı 20 saate yakın direksiyon dersi aldım. Direksiyon derslerine Pulsar 150 NS ile başlayıp daha sonrasında MT-07 ile devam ettim. Saat olarakta 3-4 saat civarında Pulsar ile, kalan saatlerde de MT-07 ile derslerimi tamamladım.

B sınıfı ehliyetin olduğundan dolayı yazılı sınava girmeyeceksin. Sadece direksiyon sınavını başarılı bir şekilde tamamlaman yeterli olacak.

A sınıfı ehliyet alacaksan, A sınıfı bir motorla direksiyon sınavına giriyorsun. Boldpilot arkadaşında dediği gibi, zor olan kısım 8 çizmek oluyor. Bakışını güzel yaptığın sürece mt07 ile 1. vites hiç gaz vermeden hafif arka fren kullanarak çok rahat geçersin.
    Direk A için başlayacağım dersler yetiyor mu yetmiyorsa özel ders mi almak gerekiyor sınav için bu motorlu derslerin sınav stresini çok iyi biliyorum pek çekilmiyor 2 kere sınava girmektense özel eğitim mi almalıyım daha önce hiç motora binmediğim için bilemiyorum.Bisiklette denge konusunda çok çok iyiydim yani hem iki eli açarak hem bisikletin önüne ayaklarımı koyarak hızlı bi şekilde kapalı alanlarda gidiyordum ama aradan yıllar geçti belki 10 yıl motorsikletlerde ağır araçlar ağır aracın dengesini oturtmak daha mı zor daha mı kolay o da korkutuyor ama hayırlısıyla göreceğiz.teşekkürler.

Alıntı aokuyumcu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    honda - yamaha sürüş akademi birinci seviye eğitimine git, bir zehrini alsınlar, sürücü kursu sana doğru düzgün motor kullanmayı ne kadar öğretebilir bilemiyorum. biraz motor kullandıktan sonra eğer dengen iyi ise direk A al. kendine güvenmiyorsan da A1 al.
    evet şimdi inceledim kurları 600 TL civarı 1 kur yeter mi sınav için acaba..ders alana var mı hiç oradan ?

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Ben Kartal'da ikamet ediyorum A için sınav harcı hariç 1000 TL'e anlaştım (tanıdıktı) ödemesini yapacağım

Direk A için başlayacağım dersler yetiyor mu yetmiyorsa özel ders mi almak gerekiyor sınav için bu motorlu derslerin sınav stresini çok iyi biliyorum pek çekilmiyor 2 kere sınava girmektense özel eğitim mi almalıyım daha önce hiç motora binmediğim için bilemiyorum.Bisiklette denge konusunda çok çok iyiydim yani hem iki eli açarak hem bisikletin önüne ayaklarımı koyarak hızlı bi şekilde kapalı alanlarda gidiyordum ama aradan yıllar geçti belki 10 yıl motorsikletlerde ağır araçlar ağır aracın dengesini oturtmak daha mı zor daha mı kolay o da korkutuyor ama hayırlısıyla göreceğiz.teşekkürler.

evet şimdi inceledim kurları 600 TL civarı 1 kur yeter mi sınav için acaba..ders alana var mı hiç oradan ?
    A alman iyi. Yıllar önce 2010 gibi e ve a2 kursuna girdim iyikide e-a2 almışım. Şimdi her türlü araç (çekici-tır,iş makinesi ve dorseli araç hariç) sürüyorum. A alıp istediğin cc aracı kullanırsın.
    Bisiklet ile denge sağlıyorsan motosiklet ile de sağlarsın tek sorun düşük hızlarda olur yani 0- 25 km gibi hızlarda düşme riski var. Motosiklet o düşük hızlarda ağır geliyor. Yoksa hızlandıkça kendini taşıyor motosiklet.

Kursa gitmedim ama Honda yada yamaha nın sürüş eğitim kurslarına (ileri seviye) katılmak isterim. Zamanım ve nasip olursa seneye o kurslardan birine katilicam.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende direk A alacağım ancak 650 cc bir motora oturdum o kadar ağırdı ki nasıl yapacağım bilemiyorum.

gözüm korktu

CrawL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    125 MH Drift
    İstanbul da oturuyorsan Bostancı Çalışkan sürücü kursu var ben oraya gitmiştim fiyat olarak çok uygun; A2 Ehliyet için Hero hunk A Ehliyet için MT 07 kullanıyorlardı a2 ehliyeti olan bi abimiz a ehliyeti için yazılmış debriyajı açmasıyla gaza basıp uçması bir olmuştu mt 07 gibi torklu bir makineyle geçebileceğini düşünmüyorum ilk defa sürüyorsun bide benim tavsiyem a 2.

Motosikleti
    Honda CBF150
    Hiç motosiklet tecrübem yokken A sınıfı ehliyet e yazıldım. 2saat pulsar ns 150 8 saat te mt07 kullandırttılar eğitim alanı olarak pazar yerini kullanıyorduk. Bi sekiz çizmişler bide sarı çizgi öyle eğitim gördük sınav a girdim hiçte zorlanmadan tek seferde geçtim sınavı. Ocak ayındaydı sınavım hemde sınavdan 1 saat önce deli gibi yağmur yağmıştı. Kendime okadar güvenmiştim ehliyet alacağım konusunda ki. Ehliyet i almadan sıfır cbf 150 mi alıp koydum garajıma. Bence sende almışken 200-300 fazla ver A sınıfı al. Ama ben büyük motorla ehliyet aldım büyük motor sürebiliyorum deyipte gidip büyük motor alma aman diyeyim. Al bi 150 lik eğer kendine çok güveniyorsan 250 lik. Paşa gibi bak keyfine zaten 50-60hp nin üzerine çıktığı zaman masrafları hemen hemen araba masrafı gibi olur. İlerde tecrübe ve maddi duruma göre cc olayını ayarlarsın

Arkadaşlar mesajlarınız için tek tek teşekkür ederim aklımda son bi soru kaldı onu da sormak istiyorum; Bende B ehliyet zaten mevcut şimdi ben sınavı kazandığım takdirde A için yeni ehliyet parası ödüyor muyum yoksa sadece yenileme için bi 15-20 tl ödeme mi yapıyorum ? A tipi ehliyet toplamda 300 civarı para yapıyor.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Arkadaşlar mesajlarınız için tek tek teşekkür ederim aklımda son bi soru kaldı onu da sormak istiyorum; Bende B ehliyet zaten mevcut şimdi ben sınavı kazandığım takdirde A için yeni ehliyet parası ödüyor muyum yoksa sadece yenileme için bi 15-20 tl ödeme mi yapıyorum ? A tipi ehliyet toplamda 300 civarı para yapıyor.
    Ehliyet yenileme için 15 20 TL değil daha fazladır. Ha sen yeni tip ehliyet soruyosun.
    Öncelikle sınav harçlarını falan veriyosun sonrada b ehliyetin 2016 öncesi alındıysa şansını deniyorsun. Eğer öyle olmazsa harf ekletmek için ehliyet değiştirme gecen yıl 195 gibi bişiydi yanlış değilsem. O parayıda bu yılki fiyattan ödüyorsun.

2016 öncesi ehliyeti değiştirmek 20 TL de senin gibi olan ne öder onu tam bilmiyorum.
    Yukarda yazdığım gibi şansını dene.

Hsncinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 400NK

Benimde B sınıfı ehliyetim vardi. Rakamı tam hatırlamasamda halkbankasına 300 TL'ye yakın harç ve kart parası yatırmıştım.

Eylülde A aldım. B önceden vardı. Sınav 80 + Ehliyet Kart Ücreti 20 + Ehliyet Harç 250 + Kurs 400 ödedim. 3-5 lira oynama olabilir hatırladığım kadarıyla yazdım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)