Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Plaka bastırmaya gidiyorum

Motovento
    REKLAM ALANI
    inshroud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mevcut plakamda küçük bir yırtık olduğu ve üstünde vida delikleri olduğu için değiştireceğim. Birazdan şoförler odasına gidiyorum. Yeni plakayı nasıl monte etmem doğru olur? Plastik plakalık alıp onun içine mi takayım yoksa sıcak silikon vs ile direkt yerine mi yapıştırayım? Sizler nasıl kullanıyorsunuz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Şoförler odasına gitmeyin, eliniz boş dönersiniz.

Önce emniyete elinizde plakanız ile gideceksiniz, oradan bir kağıt alıp elinizdeki plakayı teslim edeceksiniz (plakanız app ise ruhsat değişikliği için sizden doğru hatırlıyorsam 210TL gibi ayrıca bir ücret de alacak ve yeni plaka numaralı ruhsat hazırlayacaklar)

Ardından plaka basımı yapan bir yere elinizdeki evrakla (kağıtla) gideceksiniz. (kağıtla diyorum çünkü gerçekten de kağıt parçası )

Şoförler odası motosikletinize plaka basmayacaktır, plaka basımını yaptıracağınız yeri emniyette sorarak öğrenebilirsiniz.

Plaka basımına gittiğinizde sizden 15 TL gibi bir ücret ve kağıdı alıp plakayı ya hemen basıp verecekler, ya da bir sonraki güne gelip al diyecekler.

Eğer plaka değişiminizi bu şekilde yaptırmazsanız çevirmelerde "sahte plaka" olarak işlenir ve yukarıdaki işlemleri yapmanız için 1hafta zaman verilir, o esnada motosikletiniz trafikten geçici men edilmiş durumda olacaktır. Bir haftayı aşarsanız otomatik olarak trafikten resmen men edilmiş olur. O yüzden trafik şube üzerinden ve eski plakanız elinizde, ruhsatınız yanınızda, mümkünse randevu alarak gidin.

Motosikleti
    Honda 2017 CRF 250L
    Ben kendi yaşadığımı anlatayım. 1 ay kadar önce, aynı sebeple Emniyet'e gitmeye çalıştım, içeri bile almadan, doğrudan Şoforler Odası'na yönlendirdiler. Orada herhangi bir sorgu sual olmaksızın yeni plaka basılması işlemini başlattılar. Eski plakaları koydum kenara, yeni plakaların parasını verdim, makbuzu alıp aşağıya indim ve atölyede 15 dk sonra iki yeni plakamı aldım, 34 TL kaşılığında.
    İnternetten tanesi 12 TL idi yanlış hatırlamıyorsam, alüminyum çerçeve aldım ve o çerçeveyi elimdeki (eski plakalardan çıkan) civata ve somun ile motosiklet ve sukuterime sabitledim. Sonra da yeni plakaları o çerçevelere taktım sadece. Silikon yapmama bile gerek kalmadı. Gayet sağlam duruyorlar. Sukuter muayeneden sorunsuz geçti.

Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şoförler odasına gitmeyin, eliniz boş dönersiniz.

Önce emniyete elinizde plakanız ile gideceksiniz, oradan bir kağıt alıp elinizdeki plakayı teslim edeceksiniz (plakanız app ise ruhsat değişikliği için sizden doğru hatırlıyorsam 210TL gibi ayrıca bir ücret de alacak ve yeni plaka numaralı ruhsat hazırlayacaklar)

Ardından plaka basımı yapan bir yere elinizdeki evrakla (kağıtla) gideceksiniz. (kağıtla diyorum çünkü gerçekten de kağıt parçası )

Şoförler odası motosikletinize plaka basmayacaktır, plaka basımını yaptıracağınız yeri emniyette sorarak öğrenebilirsiniz.

Plaka basımına gittiğinizde sizden 15 TL gibi bir ücret ve kağıdı alıp plakayı ya hemen basıp verecekler, ya da bir sonraki güne gelip al diyecekler.

Eğer plaka değişiminizi bu şekilde yaptırmazsanız çevirmelerde "sahte plaka" olarak işlenir ve yukarıdaki işlemleri yapmanız için 1hafta zaman verilir, o esnada motosikletiniz trafikten geçici men edilmiş durumda olacaktır. Bir haftayı aşarsanız otomatik olarak trafikten resmen men edilmiş olur. O yüzden trafik şube üzerinden ve eski plakanız elinizde, ruhsatınız yanınızda, mümkünse randevu alarak gidin.
    Şoförler odasından plaka bastırma aşamasındayım. Anlattıklarınızın doğru olup olmadığı hakkında bir bilgim yok ama size de faydası olsun diye ben anlatayım;

Plakamda çatlak ve vida deliği olduğu için muayene tarihi gelene kadar bekledim, direkt olarak muayeneye gittim ve "plaka yönetmelikte belirtilen özelliklere uygun değil" yazan kağıdı aldım. Bu kağıt, ruhsat yaprağı ve eski plakayla şoförler odasına gittim. Mühürlü olarak aynı plaka yeniden basılıyor şu anda. 17 lira ücreti var, ruhsat da değişmiyor. Yeni plakayı taktıktan sonra da muayene tekrarına gideceğim. Durum bundan ibaret.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:28 ----------

Alıntı habara adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben kendi yaşadığımı anlatayım. 1 ay kadar önce, aynı sebeple Emniyet'e gitmeye çalıştım, içeri bile almadan, doğrudan Şoforler Odası'na yönlendirdiler. Orada herhangi bir sorgu sual olmaksızın yeni plaka basılması işlemini başlattılar. Eski plakaları koydum kenara, yeni plakaların parasını verdim, makbuzu alıp aşağıya indim ve atölyede 15 dk sonra iki yeni plakamı aldım, 34 TL kaşılığında.
    İnternetten tanesi 12 TL idi yanlış hatırlamıyorsam, alüminyum çerçeve aldım ve o çerçeveyi elimdeki (eski plakalardan çıkan) civata ve somun ile motosiklet ve sukuterime sabitledim. Sonra da yeni plakaları o çerçevelere taktım sadece. Silikon yapmama bile gerek kalmadı. Gayet sağlam duruyorlar. Sukuter muayeneden sorunsuz geçti.
    Teşekkür ederim. Bu plakalıklar sağlam tutuyorsa onlardan edineyim o halde. Yoldayken düşer müşer diye endişe ediyorum ama sanırım endişeye mahal yokmuş.
    Evrim her zaman dört ayaktan iki ayağa doğru olmuştur...

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Ben iş makineleri ve araç plakalarını bastırıyorum. Şoförler odası kesinlikle ama keisnlikle araç plakası basımı yapmıyor, sadece iş makineleri plakalarının basımını yapıyor. Bir süre önce bu konuda yasak getirilmiş. O yüzden belirtmek istemiştim. Eğer ki basıyorlarsa, soğuk mühür varsa sıkıntı yok. Eğer etiket şeklinde bir damga v.s. varsa plaka geçersiz bilginiz olsun. APP plaka ile aynı sıfatta, sahte plaka, ceza sonrasında da adamların hiçbir sorumluluğu olmuyor (nedense).

Soğuk damga varsa sorun yok, Soğuk damga yoksa sorun var. Ona dikkat edin yeter

Nasate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok. Kim bilir nezaman...
    Benim plaka pleksi arkalık üzerine silikonla yapıstırıldı. Cerceve felan yapan bulamadım pleksiye direk yapıstırdım. Sıkıntısı falan yok suana kadar Silikonun tutması icin bi süre yapıskanlı olarak kalsın sağlam olsun.
    "Çok Bilen Çok Yanılır"

Yürüdüğü yolda iz bırakmayan o yoldan geçmiş sayılmaz ...

Ben de hallettim işimi, öncelikle plaka yenilemeyi anlatayım da bilmeyenler için kılavuz olsun, plaka sorunlu olduğu için değiştirmeye karar verdiğimde istek doğrultusunda değiştirmenin pahalı olduğunu, bunun yerine muayeneden geçeceği zaman ücretsiz (17 liralıl bir sac ücreti haricinde) değiştirebileceğimi öğrendim.Şoförler odası haricinde kimse plaka basamıyor. Muayene kağıdı, ruhsat ve eski plakayı şoförler odasına götürdüm, 12 saniye içinde plakamı basıp verdiler. Durum bundan ibaret.

Çerçeve işini de, plakayı değiştirmeye doğru giderken Honda servisi vardı yolumun üstünde, oraya uğrayıp ücretsiz bir tane aldım. Vida yuvaları uymadığı için bir tel parçasıyla geçici olarak sıkıca tutturdum. Plakayı da sağlam olsun diye üç dört parça çift taraflı bant yapıştırıp çerçevenin yuvasına oturttum. Yolda gaza gelip biraz hız yaptığım için ışıklarda durduğumda yandaki taksiciye plaka yerinde mi diye sordum, "yerinde abi" diyip camdan sarkarak şöyle bi yokladı. Çok kötü bir his. Sanki beni yokladı herif... Neyse. "Yok abi sapasağlam duruyo hiçbir şey olmaz buna" dedi, ben de basıp geldim.

Şimdi yuvalarına göre 2 tane civatayla çerçeveyi sabitleyip plakayı sağlamca yerine oturtacağım.

Herkese teşekkür ederim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)