Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tecrubenize ve fikirlerinize ihtiyacim var.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kawasaki Z250SL
    bu konular hakkinda icliyim biraz o yuzden yaziyorum,sapiyorsa konudan affola.Ben ailemin onayini alarak,motorsikletin aslinda egitim ve ekipmanla , benim isimi gorecegine ve kolayliklar saglayacagina dikkat cekerek ailemi ikna ettim.Cevremdeki herkes motorsiklet tehlikeli "al 3gune öl" , biri gelir arkadan vurur ölürsün gibi seyler soyluyor.Aslinda bunlari aldiris etmesemde evde kafami yastiga koyunca " ulan bu kadar insan bunu soyluyor , onlar mi hakli ben mi ?" sorusunu sormak durumunda kaliyorum.Bu kavga etmeden 10saniye oncesi gibi.Dover miyim dayak mi yerim? Sonra ne olur? Yumrugu vurmadan onceki sorular gibi geliyor.Ama yumrugu attiginizda hersey bitiveriyor.Umarim haziranda motorsiklet kapimdaykende bunlar biter.Cunku bana gore ; tutkusunu ve motorsiklet askini kenara birakarak , nesnel anlamda motorsiklet: pratik bir taşıttır,trafige takilmaz,az yakar(dusuk cc) ve insani guzel hissettirir. Biz bunlari hissederken,cevremizdekiler sanki gonullu olarak savasa gidiyor musuz gibi davraniyorlar.Tecrubelilere tek ricam tek arzum,boyle safsatalara ,bos konusmalara bakis acimizi nasil ayarlamaliyiz? Cunku bu soylemler motorsiklet almak isteyen ve motorsiklet kulturunun bilincini kavramak isteyen genclere engel oluyor,bir hayat boyu "alsam mi , almasam mi? , ulan ya bi aksilik olursa? sorularinu sormamiza neden oluyor.Amenna ben motorsiketi kesinlikle aliyorum ama bu donemi atlatmak cok zordu benim icin.Tecrubeli abiler ablalarda yardimci olabilirse bana ve diger arkadaslara cok memnun olurum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Metilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Forum ahalisinin içinde pek de tecrübeli olmadığımı belirterek başlayayım. "Motosiklet" üzerinde henüz 14 ay geçirdim. 14 ay boyunca kaza muhabbeti yapmadığım hafta olmamıştır. Eğer yaya/araçla trafiğe çıkıyorsanız, evde oturup televizyon izlemenize göre çok daha yüksek bir kaza riskini zaten kabulleniyorsunuz demektir. Motosiklet üzerinde bu risk biraz daha yükseliyor zira kendi başına dengede duramayan bir araçla yolculuk ediyorsunuz.

Riskleri öngörmek ve engellemek mümkün mü? Elbette mümkün. Bunun için kullandığınız aracı, kendinizi ve içinde bulunduğunuz trafiği tanımanız ve bilinçli hareket etmeniz yeterli.

-Viraj içinde sert frenleme düşmeye sebep olur.

Bu açık bir gerçek ancak bunu biliyor olmanız yeterli değil. Aynı zamanda viraj içinde fren yapmamak için gerekli teknikleride biliyor ve uyguluyor olmalısınız.

Motosiklet konusundaki tüm dinamikleri ve trafiği okumayı öğrenip uygulamaya dökebilirseniz kaza riskiniz minimum olacaktır.

Kendi adıma elimden geldiğince öğrenmeye ve uygulamaya çalışıyorum. Limitlerimi biliyorum ve mümkün olduğunca zorlanıyorum. Kontrolümde olmayan durumlar içinse alternatif çözümler üretiyorum. Örneğin trafiğin çok yoğun olduğu iş çıkış saatlerinde çok yoğun trafiğe girmiyorum. Ani sağnak yağışta şansımı denemek yerine dörtlülerimi yakıp en sağdan düşük hızlarda ilerliyorum.

Benim düşünmediğim, beklemediğim bir olasılık 14 aydır başıma gelmedi, umarım hiç bir zaman da gelmez. Şu anda motosiklet üzerinde yayayken hissettiğim kadar güvende hissediyorum kendimi.

Kalan herşey için "tekerin düz bassın"

Ek: Motosiklet kaza riski düşük bir araç olsaydı kullanması eminim bu kadar zevkli olmazdı Ekipmanlar tam ve üstünüzde olsun. Genel olarak hem sizin hem çevrenizin tedirginliğini minimuma indirir.
    mombohunter bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Z250SL
    Çok teşekkür ediyorum.Sanırım guvenli surus egitimleri veren kurumlari arastirmaliyim sizin egitim aldiginiz bir kurum var mi

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Alıntı Umutksk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ediyorum.Sanırım guvenli surus egitimleri veren kurumlari arastirmaliyim sizin egitim aldiginiz bir kurum var mi
    İzmirde hondanın yamahanın eğitimi varmı bilmiyorum ama eğitim veren kuruluşlar olduğunu duymuştum. Senin için araştıracağım. Salihliye gelirsen görüşelim.

Motosikleti
    Kawasaki Z250SL
    Olur abi,forumu uzun suredir kullanmama ragmen ozel mesaj kismini bulamadim,haziran sonuna dogru aksilik cikmazsa ehliyetimi almis oluyorum ve temmuz basinda motorsikleti almis olucam,iletisim halinde olalim cok tesekkur ediyorum ,hondanin egitimi gebzedeymis,yamaha hakkinda bir bilgim yok

Ben ehliyet kursuna gitmeden önce Honda' nın Güvenli Sürüş Eğitimine katıldım. Üstüne A ehliyet için kursa yazılıp MT-07 kullanma imkanım oldu. Zaten Honda temel becerileri fazlasıyla kazandırdığı için küçük cc lerle uğraşmadan 3 gün boyunca pist ve trafikte MT-07 ile gezdim. Bunun yanında;

- Motosiklet Teorisi/Reşat "DD" Arbaş
    - Motosiklet Yol Sanatı/ommriders
    - Motosiklet üstünde hayat kurtaran 100 strateji/Cem Batırbaygıl
    - Hayat Motorcuya Güzel/Alpaslan Apak
    - Motosiklet/Steven Alford&Suzanne Ferriss

kitaplarını alıp okudum. Konuyla ilgili binlerce video, belgesel vb.. izledim. Bilgi her yerde sonuçta önemli olan ulaşmak istemekte.

https://www.youtube.com/watch?v=_EEfke1eyng izlemediysen göz atabilirsin.

Hazirana kadar zamanınızı değerlendirin bence.
    mombohunter bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Z250SL
    kitaplari yarin itibari ile bilindik bir firmadan siparis edecegim , hatta gidip elden de alabilirim.Hondanin egitimine gelince,suan icin gebzeye gitme imkanim yok,donem bitmedigi icin.Bide aileden onayi aldik,derse universiteye daha cok asilmak lazim ki , yuzleri kara cikmasin.Yazin gidip egitim almayi planliyorum

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Alıntı Metilen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben ehliyet kursuna gitmeden önce Honda' nın Güvenli Sürüş Eğitimine katıldım. Üstüne A ehliyet için kursa yazılıp MT-07 kullanma imkanım oldu. Zaten Honda temel becerileri fazlasıyla kazandırdığı için küçük cc lerle uğraşmadan 3 gün boyunca pist ve trafikte MT-07 ile gezdim. Bunun yanında;

- Motosiklet Teorisi/Reşat "DD" Arbaş
    - Motosiklet Yol Sanatı/ommriders
    - Motosiklet üstünde hayat kurtaran 100 strateji/Cem Batırbaygıl
    - Hayat Motorcuya Güzel/Alpaslan Apak
    - Motosiklet/Steven Alford&Suzanne Ferriss

kitaplarını alıp okudum. Konuyla ilgili binlerce video, belgesel vb.. izledim. Bilgi her yerde sonuçta önemli olan ulaşmak istemekte.

https://www.youtube.com/watch?v=_EEfke1eyng izlemediysen göz atabilirsin.

Hazirana kadar zamanınızı değerlendirin bence.
    Kitaplara nerden ulaştın?
    Eğitim almadım ama 20 yıldır motosiklet kullanıyorum.
    Kendimi geliştirmek için okurum o kitapları.

Motosikleti
    Kawasaki Z250SL
    Abi d&r sitesinde var bir cogu , siparis verebilrisin ben dun bakmistim

Bazılarını D&R dan internet üzerinden aldım. Hediye edilen oldu. İnternette hepsini bulabilirsiniz.

ManahManah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R25 & XMAX 400 ABS
    Kitap ve eğitim tavsiyeleri çok yerinde olmuş. Ben de bizzat gittiğim için Honda'yı öneririm. Kendini verirsen sıfır gidip türlü cambazlıklar yaparak çıkıyorsun eğitimden. Müthiş kendine güven veriyor.

Onun dışında şu kısımla ilgili birkaç birşey söyleyeyim.

Alıntı Umutksk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevremdeki herkes motorsiklet tehlikeli "al 3gune öl" , biri gelir arkadan vurur ölürsün gibi seyler soyluyor.Aslinda bunlari aldiris etmesemde evde kafami yastiga koyunca " ulan bu kadar insan bunu soyluyor , onlar mi hakli ben mi ?" sorusunu sormak durumunda kaliyorum.

Her gün trafikte arabaları motorları görüyorsundur. Gördüğün her bir motosiklet için kaç tane araba görüyorsun? Tam sayıları bilmesem de hadi 1 motora 20 araba diyelim. Motosiklet hevesinle ilgili konuştuğunda "ölürsün", "sakat kalırsın", "kaynım bindi öldü", "kuzenim düştü kıçını kırdı" tarzında konuşanlar o 20 arabalıdan biri. Amcadır teyzedir yaşlıdır onları mazur gör hadi. Ama sen yaşlarda olup da bunları diyenlere bir sor bakalım kaçı hayatında motora binmiş? Kaçı park halinde bile olsa bir motorun selesine oturmuş? Kaçının motosiklet ehliyeti var?

Bu işe heveslendiğin ilk günden itibaren öğrendiğin bütün bilgileri bir düşün. İşte o bilgilerin hiçbiri onlarda yok. İnsan zaten bilmediğinden korkan bir varlık. Bir de yıllardır eğitimsiz, kasksız, bilinçsiz motora binip yok yere ölenlerden de kalan bir kötü şöhret var. Bütün bunlar üst üste bindiğinde zaten objektif olarak baktığımızda bile gayet tehlikeli bir araç olan motosikleti bir şeytan aracı, bir ölüm makinesi olarak görme eğilimi artıyor tabi.

Şeytan aracı değildir, ölüm makinesi değildir ama kendimizi de kandırmayalım; bütün şartları (trafik, yol durumu, hava durumu vs.) işin içine kattığında tabii ki arabadan çok çok daha güvensizdir. Zaten tam da o yüzden ekstra eğitim alıyoruz, buralarda sürüş tekniği tartışıyoruz, çeşit çeşit ekipman giyiniyoruz değil mi?

Şu aşamada tavsiyem zaten senin de düşündüğün üzere bu yorumları göz ardı etmen. Hazirana kadar derslerden kalan vaktinde de Altın Elbiseli Adam, önerilen kitaplar, dil varsa yabancı forumlar ve videolar ile kendini bu dünyaya iyice hazırlaman. Sonrasında eğitimi de aldıktan sonra o boş konuşan tayfa bir daha aklına gelmeyecek zaten.

Onları haksız çıkaracak kadar iyi ve güvenli sürmen dileğiyle.

Motosikleti
    Honda CBF150
    Bu sürüş eğitimlerine kendi motorumuzla mı katılıyoruz yoksa onların motoruyla mı. 150 lik motorum var. Ama ilerde yüksek cc ye geçeceğim. Eğitim Kurs un kendi motoruyla veriliyosa tadından yenmez tabiii...

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Deadly Sto(R)m bunu beğendi.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Budur (10 karakter)
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - 2020) > 2017 Honda CRF 250L ABS (2020 - 2021) > 2022 Mondial X-Treme Maxx 200i (2022-...)

peyloride - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Reşat Arbaş'ın kitabında da dediği gibi aslında, motosiklet bir spordur ve bazı riskleri vardır. Tıpkı paraşüt, kayak, sörf, bisiklet vs. bir çok sporda olduğu gibi. Esas dikkat edilmesi gereken bu riskleri minimize edecek şekilde davranıp/kendimizi geliştirip devam etmek.

Bizimkiler de benzer şekilde, araçtan saymıyorlar üstüne çıkarlar vs. çok duyuyorum. Yaya olarak üst geçitten geçseniz bile risk alıyorsunuz bu ülkede, hatırlatırım. Bütün riskleri düşününce evden çıkmaması gerekiyor insanın.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)