Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Subap sesi mi krank sesi mi yada?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Selected - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PULSAR NS150
    Arkadaşlar 3uncu vitesten sonra dikkatimi çekiyor aşırı çıkmıyor ama özellikle 5inci viteste dikkatimi çekiyor 5k 6k devirde sabit giderken yada o devirlerden geçerken (alt yada üst devirde olmuyor) sanki plastik bi kaba tavla zarı koymuşsunuz ve calkaliyorsunuz gibi tıkır tıkır ses geliyor tamamen gazla endeksli. O devirde kalırsam sürekli yapıyor. Tecrübeli dostlardan fikir bekliyorum.
    Bana motorunu göster, Sana kim olduğunu söyleyim...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MONDİAL 100 SFC SNAPPY X
    Subap sesinden baska olamaz cunku krank sesi rolanti ve butun devirlerde kendini belli eder ve daha cok ses cikartir

BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    Subap sesi zincirin şakırdamasını andırır. Rolantide iken daha net anlaşılır. Çünkü şık şık şık sesleri arasında zaman boşluğu olur. Devri yükseltince şıkırtı sesi yine devam eder ama o kadar sıklaşır ki kulağınız bunu algılamayıp tiz bir uğultu yada metalik sürtünme sesi olarak tanımlamanıza neden olur. Bir kişinin el çırpması ile tiyatrodaki alkış sesi gibi fark eder. Kranktan ses gelmesi ise krank milinde mikro çatlak yada eğrilik oluşması yahut mile bağlı bilyaların aşınması hasarlı olması gibi nedenler ile meydana gelebilir. Bu durumda motorunuzda titreşim bariz biçimde artacaktır ancak zaman içerisnde sinsice bir hasar meydana gelmiş ise tabitatı ile buna sizde adapte olacağınız için hissetmeyebilirsiniz. Normal gelmeye başlar. Belirli bir devir aralığında ses gelmesini kask, rüzgar, yol sesi gibi etkenleride hesaba katarak doğrudan subap yahut krank miline bağlamayınız. Yanıltıcı olabilir. Eksantrik zinciride bu sesi yapabilir, şanzuman bilyalarıda, ömrünü doldurmuş yahut bakımı gelmiş bir zincir de ve hatta grenajda gevşeyen bir vida, egzoz koruma sacı/plastiği bile belirli bir titreşime maruz kalınca ses yapmaya başlayabilir.

Motoru mümkün ise orta sehpaya alınız, bir arkadaşınız ses gelinceye kadar devri ve vitesi arttırsın, sizde olası vidalaları, granej parçalarını, gösterge panelini, açıktaki kabloları elinizle yoklayarak kontrole başlayın, motoru iyice dinleyin.

Bunu yaparken hareketli mekanik parçalardan elinizi uzak tutun, azami dikkat ile gerekli tedbirleri alın.

Ben deniz kendi halinde amatör bir sürücüyüm, aklıma gelenleri arz ettim. Umarım faydası olur. Sizde lütfen sonucu burada paylaşınız ki asıl faydalı olan konumuna geçesiniz.

Motosikleti
    PULSAR NS150
    Ahmet bey rolantide kesinlikle ses yok. Ve sadece dediğim devirlerde ses var o zaman subap sesi olarak yorumlamak daha mantıklı geldi bana da. Blueray arkadaşım çok teşekkür ederim açıklaman için fakat motordan geldiğine eminim sesin. Kır r r r r r r r diye bir ses bu. Dediğim devirlerde. Motorun sesine karışıyor ama ayırt ediyorum tabi r harflerinin arasında boşluk oluyor umarım anlatabilmişimdir. Tıpkı tv la zarını kutuya koyup calkaliyor gibi. Peki diyelim ki subap sesi. Çözümü nedir? Ne yapmalıyım bu şekilde devam etsem bi süre sorun olur mu?

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    rölantideyken vidyo çekebilir misiniz ?

Motosikleti
    PULSAR NS150
    Yarın çekip koyarım tabiki. Buralarda olursanız sevinirim

BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    Rolantideyken ses yok ise subap boşluğundan o sesin kaynaklanması pek olası değil. Subap boşluğundaki sesin duyulabileceği en iyi durum, motorun ısınmış ve rolantideki halidir. Bir bozukluk var ise o zaman anlaşılır. Subap ayarı konusunu doğrudan eleyiniz

Motosikleti
    PULSAR NS150
    Yarın ilk iş video atacağım. Hatta yolda giderken de çekeceğim ama rüzgardan ne derece belli olur yada olur mu bilmiyorum. Bu arada motorum 10k kmde 10k bakımından yeni çıktı.

https://m.youtube.com/watch?v=kTGQFCnuMKg

Bu videoyu fiuvv fiuvv diye ses çıkıyordu o yüzden eklemiştim ama belki yardımcı olabilir. Çok rolantide tutmadım onu yarın atacağım

Motosikleti
    MONDİAL 100 SFC SNAPPY X
    [QUOTE=BLUERAY;4325978]Rolantideyken ses yok ise subap boşluğundan o sesin kaynaklanması pek olası değil. Subap boşluğundaki sesin duyulabileceği en iyi durum, motorun ısınmış ve rolantideki halidir. Bir bozukluk var ise o zaman anlaşılır. Subap ayarı konusunu doğrudan eleyiniz[/QUOTE

Subap sesini kesin elemeyin hemen.Çünkü aynı ses bendede var rölantide cok dikkatli dinlemeyince duyulmuyor ama yolda devir sabit gitmeye başlayinca cok seri şekilde subap sesi geliyor.Olabildigince ayarlayıp duzellttim ama sentil cakisi olmadigindan tam ayar yapamiyorum ses çikiyor.Ama şuan arkadaş en basit yerden başlayıp subap boşluğunu kontrol etmeli.

Motosikleti
    PULSAR NS150
    https://m.youtube.com/watch?v=vpif7kSFEAU

Merhaba arkadaşlar rolanti sesim bu. Arkadaki pa pa pa pa sesi egzozdan geliyor orjinal ama tapa uygulaması yapmıştım. Rolanti sesini yorumlariniza bırakıyorum. Rolanti bana normal geliyor dediğim gibi ama yorumunuz önemli.

Motosikleti
    MONDİAL 100 SFC SNAPPY X
    Subap sesi degil simdi anlasildi ya egzantrik zinciri ya krank ama tahmin sadece

Motosikleti
    PULSAR NS150
    Rolanti de sıkıntı var mı sizce?

Motosikleti
    MONDİAL 100 SFC SNAPPY X
    Rolantisi iyi bozukluk yok ama sesler yine var yani rolantide de yada baska biyerin titresimden olan sesi geliyor

Motosikleti
    PULSAR NS150
    Teşekkürler Ahmet bey

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı Selected adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rolanti de sıkıntı var mı sizce?
    Kesin emin olmamakla birlikte, krank kolundan ses geliyor gibi. Motor kaç kilometrede ? Siz kaç kilometredir kullanıyorsunuz ? Yağ ne kullanıldı ? Yüksek devirde uzun süre kullanıldı mı ?

Vidyolarda ses biraz değişik çıkıyor, keskin sibop sesi falan hariç bunun gibi muallak sesleri isabetli tahmin etmek zor.

Motosikleti
    PULSAR NS150
    Motor 10.600 kmde. Yeni daha bende 1 ay oluyor. Eski sahibi 10 bin bakımını yaptırıp verdi. Castrol kullanıldı. Raporda vardı. Bu şekilde kullanmam sorun olur mu krank kolu ne gibi masraf çıkartır çekişte yakıtta hiç bir sorun yok. Dediğim gibi çok rahatsız edici de değil şuan. Teşekkür ederim yorumlar için.

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı Selected adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor 10.600 kmde. Yeni daha bende 1 ay oluyor. Eski sahibi 10 bin bakımını yaptırıp verdi. Castrol kullanıldı. Raporda vardı. Bu şekilde kullanmam sorun olur mu krank kolu ne gibi masraf çıkartır çekişte yakıtta hiç bir sorun yok. Dediğim gibi çok rahatsız edici de değil şuan. Teşekkür ederim yorumlar için.
    Sen güvendiğin bir tamirciye çıplak kulakla dinlet sesi. Kranktan ses gelmesi biraz masraflı olur, yaptırmadan binmen daha masraflı olur. Yani emin olmak için bilen birine dinletmeni öneririm.

burakrak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xtreme max 200
    Ns150 ise yüzde 500 ihtimalle krank
    ABONE OLMAK İÇİN >>> youtube.com/channel/UC2pNC9t3HM5t01YezVcCwzw

Rolanti biraz yüksek çalışıyor sanki. Egzantirik zincirin biraz bollaşmış olabilir. Krank gibi durmuyor. Sübap sesinede benziyor sübapları ayarlattır ilk önce.

Motosikleti
    PULSAR NS150
    Arkadaşlar motordan geliyor diye emin konuşmuştum fakat yanılmışım sorun çözüldü tapa egzoz yaptım demiştim ya, o devir aralığında egzozdan geliyor ses giderken iyice eğildim ve tespiti koydum. Emeği geçen herkese teşekkürler

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)