Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Zincir değişimi sonrası tıkırtı.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Dash_1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 200kt
    Merhabalar. Motorum 125 kt. Zincirim çok fazla uzayıp artık gerilemediği için yeni zincir değiştirdim. Dişlilerimde daha sivrileşme olmadığı için değiştirmedim.

Zinciri söktüm dişlileri kontrol ederken arka dişlinin 1 mm civarında sallandığını gördüm. Sorunun çoğunlukla saplamalarda olduğunu düşünüyorum. Ancak benim aklıma takılan daha önemli bir sorun var. Zinciri değiştirdim ettim. Zincir dönerken olması gereken tıkırtının yanındaher turda 2-3 sefer gelen çok çok ufak tık tık sesleri var. Bu ses nedir? Ne yapmam gerekiyor geçmesi için yoksa kulak arkasına mı atmalıyım?

Arka dişlinin sallanması da başka nelerden olabilir?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    CriminalS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 Mh Drift
    Sorunun cevabı deil belki ama yeminle benim arka teker ve dişliden öyle bi ses geliyoki takur tukur ediyo kamyon gibi

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    zincir değişirken dişlilerle set halinde değişir. Zincir dişliyi kendine göre esnetir. Sen gözle problem olmadığını görsende farklı zincir taktığında bahsettiğin gibi uyumsuzluk ortaya çıkar. En olmadık zamanda giderken kopartıverir. Allah korusun sonuçları kötü olabilir.

Motosikleti
    Mondial 200kt
    Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    zincir değişirken dişlilerle set halinde değişir. Zincir dişliyi kendine göre esnetir. Sen gözle problem olmadığını görsende farklı zincir taktığında bahsettiğin gibi uyumsuzluk ortaya çıkar. En olmadık zamanda giderken kopartıverir. Allah korusun sonuçları kötü olabilir.
    Ayın 8 ine kadar param yok. 8 inde kyk kredim yatıcak. Yaklaşık 7-8 gün okula git gel kullanmam gerekiyor. Bu süre zarfında kopma ihtimali çok yüksek mi peki?
    Arka dişlideki sallanma hakkındaki düşünceniz nedir peki?

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı Dash_1905 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayın 8 ine kadar param yok. 8 inde kyk kredim yatıcak. Yaklaşık 7-8 gün okula git gel kullanmam gerekiyor. Bu süre zarfında kopma ihtimali çok yüksek mi peki?
    Arka dişlideki sallanma hakkındaki düşünceniz nedir peki?
    içeri dışarı mı öne arkaya mı sallanıyor ? Öne arkaya biraz boşluk olması normal. içeri dışarı sallanıyosa zaten yakında göbeği möbeği dağıtır. 7-8 günün garantisi yok. Kopmayadabilir. Ama O dişlinin o zinciri en kısa zamanda bozacağı garanti ederim.

Dişli al ön arka değiştir diyeceğim param yok demişsin.Mecburen bineceksen bile zinciri zorlamadan usul usul bin ama dikkatli ol.Arka dişli sallanması kaplin lastiğinden de olabilir jantın göbeğinden de olabilir.Değiştireceğin zaman sökülünce belli olur.Eğer dişli zincir hareketi yönünde yani ileri geri hareket ediyorsa kaplin lastiklerin değişecektir.Ancak sallanma sağa sola ise yani içeri dışarı ise sıkıntı jant göbeğinde olabilir.Dişlileri değiştirirken muhakkak kaplin lastiğini de değiştirt tamircine.8 10 liralık birşey ancak hem jant hem zincir hem dişli sağlığı için değiştirmen gerekir.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Sadece bir örnek ama eski CB900F Hornet'te yıprandığı için sadece zinciri değiştirmiş, ve uzun süre sorunsuz kullanmıştım. Ses falan da çıkmadı hiç.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Usta,yeni takılan zincirin,baklaları(eğerki ön-arka dişlilerde aşınma vs.yoksa) alışana kadar hafif ses yapar.

Arkadaşın diğer sorunu için;

Arka dişlilerin sallanması sorunu için,arka teker göbeği (lastik) kaplin takozlarını kontrol et.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:40 ----------

Alıntı CriminalS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorunun cevabı deil belki ama yeminle benim arka teker ve dişliden öyle bi ses geliyoki takur tukur ediyo kamyon gibi
    Senin yerin ayrı kardeşim

Motosikleti
    Mondial 200kt
    Alıntı ayz0707 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dişli al ön arka değiştir diyeceğim param yok demişsin.Mecburen bineceksen bile zinciri zorlamadan usul usul bin ama dikkatli ol.Arka dişli sallanması kaplin lastiğinden de olabilir jantın göbeğinden de olabilir.Değiştireceğin zaman sökülünce belli olur.Eğer dişli zincir hareketi yönünde yani ileri geri hareket ediyorsa kaplin lastiklerin değişecektir.Ancak sallanma sağa sola ise yani içeri dışarı ise sıkıntı jant göbeğinde olabilir.Dişlileri değiştirirken muhakkak kaplin lastiğini de değiştirt tamircine.8 10 liralık birşey ancak hem jant hem zincir hem dişli sağlığı için değiştirmen gerekir.
    Dişli, zincirin hareket yönüne göre içeri dışarı şekilde 1 mm civarı hareket ediyor. Eğerki dediğiniz gibi jant göbeğinde sorun olsaydı arka jant sağa sola oynama yapar diye biliyorum. Ayın 8 inde artık ne var ne yok dişli tarafında değiştireceğim.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    kaplinin bitik olduğunu saptamak kolay, arka göbeğin bilyasının dağılmaya başladığını saptamakta kolay. motoru yan ayaklığa al ve vitesi boşta olsun. arka dişliyi tekerin ileri ve geri dönme yönüne doğru oynat. eğer teker sabit olduğu halde arka dişli de oynama oluyorsa kaplin içeride ufalmış yani değişme zamanı gelmiş demektir.

göbek bilyası için ise zaten oynama olduğunu söylemişsin yani arka dişli tekerin yanında ve bir ucundan tutunca tekere 1 mm dahi olsa git gel yapıyor ise bilyalar dağılmaya başlamış demektir. keşke benim motorun dağılan göbeğini atmasaydım, şimdi burada görüntülü olarak gösterirdim. göbeği söküp elde çevirerek bakınca çok rahat anlaşılıyor bilyaların sağlam olup olmadığı ama onun için arka tekeri sökmen lazım.

arka dişli erimesi dişli uçlarını bir yöne doğru eritiyor yani gaza basarken zincir dişli uçlarının bir tarafını daha fazla aşındırıyor. böylece dişliler eriyerek uçları sivrileşmekten ziyade bazen "T" harfi gibi ucu kalın ama gerisi ince olabiliyor. bende öyle olmuştu ve motorumu bazen geri geri çıkarmam gerektiğinde zincir hep o "T" harfi gibi olmuş dişli uçlarına takılarak "tak tak" ediyordu ve bu şekilde iki dişin ucundaki "T" gibi olmuş bölüm kırılmıştı. arka dişli duruyor ve yarın iş yerinden getirip resmini koyacağım daha iyi inceleriz burada.

gözünüz biraz bitmiş dişli görsün.

Motosikleti
    Mondial 200kt
    Bugün biraz gezegim dedim havada güzeldi. 100 km kadar sürdüm. Zincir değiştirince motorun ivmelenmesi öncekine göre çok değişti. Ama o tık tık sesleri devam ediyordu. Ki bu sesler motor sadece çalışmazken duyuluyor.

Ayrıca tekerin göbek bilyaları dağılmadı. Göbek bilyaları sağlam. Teker oynamıyor. Arka dişlide oynama var birazcık.

Motosikleti
    ......
    Alıntı Dash_1905 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugün biraz gezegim dedim havada güzeldi. 100 km kadar sürdüm. Zincir değiştirince motorun ivmelenmesi öncekine göre çok değişti. Ama o tık tık sesleri devam ediyordu. Ki bu sesler motor sadece çalışmazken duyuluyor.

Ayrıca tekerin göbek bilyaları dağılmadı. Göbek bilyaları sağlam. Teker oynamıyor. Arka dişlide oynama var birazcık.
    Arka dişlinin biraz oynamasi istenen bir durum,yoksa kasinti yapar,ön ve arka dişli ve zincir çalişma rijitligini bozar,dikkat edilirse ön dişlide biraz oynar.

Bu tarz çalişan mekanik sistemlerde rahat çalişma boşluğu verilmiştir.gerginligi absorbe etsin diye.

Normal bir durum.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Zincir ayarı çok gergin yapılmışsa bahsettiğin şekilde tık tık şeklinde ses yapar , kaplin lastiği hafif boşluk yapmıştır arka dişli bir mm oynaması normal sayılabilir..

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arka dişlinin biraz oynamasi istenen bir durum,yoksa kasinti yapar,ön ve arka dişli ve zincir çalişma rijitligini bozar,dikkat edilirse ön dişlide biraz oynar.

Bu tarz çalişan mekanik sistemlerde rahat çalişma boşluğu verilmiştir.gerginligi absorbe etsin diye.

Normal bir durum.
    Benim ön dişli de arka dişli de taş gibi. Oynama hiç yok. Emin misiniz normalin öyle olduğuna?

Motosikleti
    ......
    @Hasmet

Motor nedir?

Cevap yok sanırım.

Neye göre taş gibi??

Eliniz kumpas mı?mikrometremi?3D Cmm ölçü tezgahımı?

Nerede test ettiniz hiç oynamadığını??

Neyse ben özet geçeyim,

Şimdi elimizde iki adet done var,

Birisi mondial kt125 konuyu açan arkadaşın motoru,8-9Kw

Diğeride sizin motorunuz(avatardaki ise eğer)130Kw

Birinci modeldeki oynama payı 2-3mm ortalama

Diğer model ise,0.05-0.06 ortalama.bakınız bu tarz mekanik aktarmada bu ölçü hiç bir zaman 0.0000 olamaz.

Kısaca,ortada ciddi bir güç ve mühendislikten bahsediyoruz,130kw lık bir güç ünitesinde kullanılan dişli boşluğunun 2-3mm olduğunu hayal etmek bile dehşet

Not:İllaki yok arkadaş sen benimle dalga geçiyorsun diyorsanız,müsait bir zaman servise giderek zinciri söktürün ve ön dişlinin bağlı olduğu mili ölçüm işlerinde uzman birisi aracıığıyla(modern bir ölçü aleti)ölçtürün.

Rica ediyorum elimle ölçtüm veya baktım,yokladım demeyin el hassasiyeti bir ölçü aleti değildir.

Motosikleti
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim ön dişli de arka dişli de taş gibi. Oynama hiç yok. Emin misiniz normalin öyle olduğuna?
    Üstad ön dişli butün motorlarda şanzıman çıkış miline direkt yataklandırılmıştır yani taş gibidir esnemez ama arka dişli lastik ile yataklandırılmıştır , ortalama 15-20K km ye kadar elle esnemez , zamanla milimetrik boşluklar oluşur iki elinizle zorladığınızda esneme yapar ki yük altında zincir tarafından dahada fazla esniyor demektir..

Motosikleti
    ......
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstad ön dişli butün motorlarda şanzıman çıkış miline direkt yataklandırılmıştır yani taş gibidir esnemez ama arka dişli lastik ile yataklandırılmıştır , ortalama 15-20K km ye kadar elle esnemez , zamanla milimetrik boşluklar oluşur iki elinizle zorladığınızda esneme yapar ki yük altında zincir tarafından dahada fazla esniyor demektir..
    Hocam bari sen yapma gözünü seveyim,az çok forumda hatırı sayılır bilgiler veren birisin,''Ne demek ön dişli bütün motorlarda şanzıman çıkış miline direkt yataklanmıştır yani taş gibidir''

Şanzıman çıkış ana mili direk yataklanır orasıyla işimiz yok,bu yazdıklarını hiç okumamış var sayıyorum.

Bakınız Kawasaki Z800 ön çıkış dişlisi.göbekteki kama veya yatak kanalları bu dişi model,erkek ise şanzıman çıkış milinde bakın Tasarımcı bu dişi olan yatakta 0.05-0.06 geçme boşluğu verir ve aynı zamanda bu boşluk kasıntıyı ve rijit bozukluğunu önler.

Eğer taş gibi ise bu dişliyi çıkış miline,usta ısıtarak mı takacak yoksa 30 tonluk egzantrik preslemi çakacak??

MSMorkan bunu beğendi.

Motosikleti
    Hocam bari sen yapma gözünü seveyim,az çok forumda hatırı sayılır bilgiler veren birisin,

Şanzıman çıkış ana mili direk yataklanır orasıyla işimiz yok,bu yazdıklarını hiç okumamış var sayıyorum.

Bakınız Kawasaki Z800 ön çıkış dişlisi.göbekteki kama veya yatak kanalları bu dişi model,erkek ise şanzıman çıkış milinde bakın Tasarımcı bu dişi olan yatakta 0.05-0.06 geçme boşluğu verir ve aynı zamanda bu boşluk kasıntıyı ve rijit bozukluğunu önler.

http://i63.tinypic.com/2yxf2oz.png
    Aynı şeyi söylüyoruz işte yahu ben ne yazmışım

o kama boşluğu sökme takma esnasında çektirme kullanılmasına ihtiyaç olmaması içindir , somunu sıktıgınızda bosluk kalmaz..

Motosikleti
    ......
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı şeyi söylüyoruz işte yahu ben ne yazmışım

o kama boşluğu sökme takma esnasında çektirme kullanılmasına ihtiyaç olmaması içindir , somunu sıktıgınızda bosluk kalmaz..
    Bu resimdeki dişliyi takıp ardından somunmu sıkılıyor?yani milin ucunda M? diş çekili yaniyada sekman mı geçiyor çıkış mili ucunda fatura kanalı olur..

Motosikleti
    Bu resimdeki dişliyi takıp ardından somunmu sıkılıyor?yani milin ucunda M? diş çekili yaniyada sekman mı geçiyor çıkış mili ucunda fatura kanalı olur..
    ben hiç sekman ile sabitlenmiş ön dişli görmedim , büyük bir somun ile oldukça fazla bir tork ile sıkılır bazı modellerde gevşeme yapmaması için ikinci bir kopilya ile kilitlenir..

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)