Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

kaza anı

Motovento
    REKLAM ALANI
    ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Öncelikle geçmiş olsun arkadaşım.Bazı arkadaşlar biraz fazla abartmış öldürürcesine yorum yapmak bence doğru değil.Bu durum birçok motor kullanıcısın başına gelmiştir/gelebilir.Bu kazada köpeğin yerinde birçok şey olabilir.Bir cisim olabilir,araç olabilir,yaya,çocuk yada yaşlı bir insan olabilir.Bu türden birçok kaza oluyor istemesekte.Ben ön tekerine virajda don dolanıp düşen adamın konusunu okudum bu formda.Hem hayvan sever hem motor kullanıcısı olarak şunları söyleyebilirim.Evet belki orada 30 km hız tabelası var fakat o yolda bende dahil birçoğumuz o hızlarda seyretmeyiz gerçekçi olalım.Arkadaşın o an neler yaşadığını net olarak bilemeyiz belki geç gördü ve reaksiyon göstermede geçkaldı,hedefe kitlendi ve oraya gitti.Videodan izleyince bir çok yorum yapılabilir.Evet köpeğin arkasından sola kaçabilirdin(köpek seni farkedip geri gelebilir yine çarpabilirdin) yada sağda yayla gibi yol var ufak bir kontra ile bu durumu atlatabilirdik.Hiç olmadı sağlam bir frenlemeyle durabilirdin diyebiliriz aynı durum bir çoğumuzun başına gelse bunları yaparak kaza yapmayabilirdik.Yinede içimizden bazıları bu durumdan kurtulamazdı.Bazen kaza videoları izliyoruz adam hafif sol yada sağ yapsa kazayı atlatacak fakat yapamıyor ve kazada hayatını kaybetip gidiyor.Hepimiz trafikte birçok kaza atlatıyoruz atlatamadığımız zamanlarda olabiliyor bu doğrultuda yorum yapmamızda fayda var.Arkadaş apaçilik yapmıyor neticede ve sormuş kaçabilecek vs imkanım varmı diye.Evet 3 farklı şekilde bu kaza atlatılabilirdi ama malesefki farklı nedenlerden dolayı bu üzücü kaza meydana gelmiş.Olmasaydı daha iyidi tabikide ama size ve köpeğe birşey olmaması sevindirici bir durum.Umarım bundan sonra daha dikkatli olursunuz ve hedefe kitlenme konusunda kendinizi geliştirirsiniz.En ufak bir dalgınlık ciddi sonuçlar doğurabiliyor ne yazıkki.Birgün yaklaşık 80 km hız ile köpek sürüsüne denk geldim yolun iki tarafından köpekler geliyor sağa kaçsam oluru yok sola kaçsam oluru yok tam düz gideyim derken tam önüme konumlandı köpeğin biri kaçış manevrası yapıcam yer arıyorum hafif sağ yaptım ama köpek ön tekerin önüne doğru geliyor bende ayağımla kafasına hafif vurarak önüme atlamasını engelledim o anda ancak bunları yapabildim aynı durum şuanda olsa belkide yapamam.
    Justforfun bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı ayzek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun arkadaşım.Bazı arkadaşlar biraz fazla abartmış öldürürcesine yorum yapmak bence doğru değil.Bu durum birçok motor kullanıcısın başına gelmiştir/gelebilir.Bu kazada köpeğin yerinde birçok şey olabilir.Bir cisim olabilir,araç olabilir,yaya,çocuk yada yaşlı bir insan olabilir.Bu türden birçok kaza oluyor istemesekte.Ben ön tekerine virajda don dolanıp düşen adamın konusunu okudum bu formda.Hem hayvan sever hem motor kullanıcısı olarak şunları söyleyebilirim.Evet belki orada 30 km hız tabelası var fakat o yolda bende dahil birçoğumuz o hızlarda seyretmeyiz gerçekçi olalım.Arkadaşın o an neler yaşadığını net olarak bilemeyiz belki geç gördü ve reaksiyon göstermede geçkaldı,hedefe kitlendi ve oraya gitti.Videodan izleyince bir çok yorum yapılabilir.Evet köpeğin arkasından sola kaçabilirdin(köpek seni farkedip geri gelebilir yine çarpabilirdin) yada sağda yayla gibi yol var ufak bir kontra ile bu durumu atlatabilirdik.Hiç olmadı sağlam bir frenlemeyle durabilirdin diyebiliriz aynı durum bir çoğumuzun başına gelse bunları yaparak kaza yapmayabilirdik.Yinede içimizden bazıları bu durumdan kurtulamazdı.Bazen kaza videoları izliyoruz adam hafif sol yada sağ yapsa kazayı atlatacak fakat yapamıyor ve kazada hayatını kaybetip gidiyor.Hepimiz trafikte birçok kaza atlatıyoruz atlatamadığımız zamanlarda olabiliyor bu doğrultuda yorum yapmamızda fayda var.Arkadaş apaçilik yapmıyor neticede ve sormuş kaçabilecek vs imkanım varmı diye.Evet 3 farklı şekilde bu kaza atlatılabilirdi ama malesefki farklı nedenlerden dolayı bu üzücü kaza meydana gelmiş.Olmasaydı daha iyidi tabikide ama size ve köpeğe birşey olmaması sevindirici bir durum.Umarım bundan sonra daha dikkatli olursunuz ve hedefe kitlenme konusunda kendinizi geliştirirsiniz.En ufak bir dalgınlık ciddi sonuçlar doğurabiliyor ne yazıkki.Birgün yaklaşık 80 km hız ile köpek sürüsüne denk geldim yolun iki tarafından köpekler geliyor sağa kaçsam oluru yok sola kaçsam oluru yok tam düz gideyim derken tam önüme konumlandı köpeğin biri kaçış manevrası yapıcam yer arıyorum hafif sağ yaptım ama köpek ön tekerin önüne doğru geliyor bende ayağımla kafasına hafif vurarak önüme atlamasını engelledim o anda ancak bunları yapabildim aynı durum şuanda olsa belkide yapamam.
    çok öldürücü yorumların bir kaçına cevap vermek,onlarla bu kısır döngü tartışma içine girmek istemediğimden bir çok yoruma cevap yazmadım.sizin yorumunuz üzere objektif düşünen kişilere ithafen: yol şehirler arası ulaşım için kullanılan bir yol buna rağmen bir çok şey eksik.bunlar zaten sürücü için dezavantaj oluşturmakta.fakat hız sınır kurallarına dikkat etmediğim doğru,altında cg,scoter,100cc,150cc,250cc,500cc vs... motosiklet kullanan herhangi kişi böyle bir yolda 30km hızla gider mi?.Ayrıca trafiğin bir akış durumu var ister istemez ayak uyudurmak zorunda kalıyorsunuz doğru veya yanlış bunu tartışmıyorum.

videoda görüldüğü üzere kaza anından refujda duran çocuğu mavi tişörtünden dolayı fark ettim sabit duruyordu oda eksoz sesinden dolayı beni fark etti mi? ve sabit durup benim geçmemi bekliyor mu?.fakat ben hem köpeğin renginden hemde refuj üstünde çeşitli fidan,tabela gibi objelerin bir birine çok yakın olmasından dolayı,birde acaba çocuk beni fark etti mi? düşüncesiyle köpeği fark edemedim arkamdaki artçının etkisi ve köpeğin nasıl bir tepki vereceğini kestiremediğimden anlık kararla düz devam etmeye karar verdim.Böyle durumlarda hareketin ne tarafa gerçekleşeceği belli olmayan bir ortamda tercihimi sağa doğru manevra yaparak kullansam ve köpek ilerlemeye devam etse sonuçları daha vahim durumlarda ortaya çıkabilme ihtimalide var.
    Ben düz devam ettiğimde köpek yoluna devam etse bir sorun olmayacak.ama sonuçta kaza gerçekleşti.olayın özeti budur.

acestor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    reklamlar...
    bence siz ve sizin gibilerin yüksek cc makine kullanımı yasaklanmalı

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    easy boyyyy easyy boyyyy

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eleştiri kaldıramayacak olan yediği naneyi açık etmesin.

*Hız ihlali
    *Trafik işareti ihlali
    *Yaya geçidine hızlı girip bi canlıya çarpma

Birde köpek kontrapiyede kalmış diye bahane üretiyorsunuz, o durumda bırakın köpeği bir insan dahi aynı tepkiyi verir. Ben de benzer durumlarda ileri mi gitsem geri mi gitsem kalakalmışlığım vardır...
    Yine de geçmiş olsun umarım ders almışsınızdır.
    hachiko bunu beğendi.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı Zsrvc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba MT AİLESİ
    Bununla beraber 3 defa küçük kaza geçirdim.ilk kazam yaklaşık 30 km hızla giderken ters yönden gelen bir aracın aniden önüme kırması ile düştüm,ikincisi ise sabah saat beş civarları yolculuğa başladığım ve yaklaşık 10km sonra 5-6 köpeğin saldırısına uğradım ve düştüm sonradan öğrendim ki o civarda mezbahane varmış ve köpekler guruplar halinde geziyorlarmış.Bu üçüncü kazam ise artçı(eşim) ile beraber ilerlerken yine bir köpekle oldu bu sefer düşmedim.köpek ise iyi şükürler olsun.
    yolda hız sınırı 110-90 km arasında şehirler arası bir yol.Burada sizden benim bu kaza ile başa çıkabilecek bir manevra alanım olup olmadığı konusunda fikirleriniz.
    Not:yorumlarınızı yaparken artçıyı hesaba katmanız,videodaki 35.saniyeden sonra normal çekim ile beraber değerlendirmeniz ve son olarak frenler ABS olsa dahi iyi bir performans vererek durabilirmiydim.

https://www.youtube.com/watch?v=VDKn...ature=youtu.be
    Dostum köpeğe vurduğun yer yaya geçidi ? eğitim seviyen nedir bilmem ama sen şehirlerarası yol gidiyorsun diye şehir içine girdiğin zaman hız sınırı 90 olacak diye bir kural yok. Zaten yaya geçidinde bekleyen çocuk bile var.. Yapılan yorumlara ve eleştirilere katılmak yerine karşılarında durup cevap veriyorsun. Birde arkamda eşim var diyorsun... Yazık günah gerçekten. Köpek bile senden daha akıllı yaya geçidinden karşıya geçiyor. Hadi söylediklerimi edepsiz bulalım, herşeyi geçelim ve köpeği haksız bulalım. Vurduktan sonra geri dönüp yardım ettiğinizi videoda göremedim ? Dönüp yardım etmiş olsaydınız ve bunu yayınlamış olsaydınız sadece geçmiş olsun diyebilirdim. Sürüş ve hızınız yalnış demiyorum hepimizin başına gelebilecek bir durum.. Fakat sadece köpeğe vurduğunuz anı yayınlamak ve eleştirilere karşı durmak terbiyesizlik.

Yorum yapanların forum geçmişini araştırıp onlara bu şekilde cevap vermenide takdir ediyorum. Bakalım benim forumdaki hangi hatamı suratıma vuracaksın bu edepsizliğe cevap olarak.
    Jemand, Siyahi, hachiko ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

splender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    Geçmiş olsun hocam, düşmemişsiniz en azından.

Lakin enteresan şekilde köpek yaya geçidinden geçiyor tam olarak o bölgelere yaklaşılınca hızımızı düşürmemiz lazım aslında ama çoğumuz bunu yapmıyoruz. Yine de hızını düşürmediğin için hatalısın diyemem, çünkü orada bekleyen bir insan olsaydı muhtemelen senin gelişini görüp yola çıkmazdı, sende ona göre hareket ederdin diye düşünüyorum.
    Zsrvc ve Justforfun bunu beğendiler.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Senin halinden eşekten düşen anlar.

Arkadaşımla peşpeşe giderken aynı videodaki gibi keçi çıktı önüne. Sağdan sola gidiyordu. Arkadaş kurtarmak için arkasına doğru kırdı kurtarırdıda. Ama keçi birden vazgeçip geri döndü geldiği yere gitmek istedi. Hiç belli olmuyor hayvanların yapacağı. İki ayaklılarda böyle gerçi.

Kaçmak için hamle yapsan düşebilirdin artçı ile beraber. Bazen vurmakta lazım.

Kamyonla buzun üstünde giderken başıma geldi. Köpek önüme çıktı. Frene bassam kayarım. Direksiyonu kırsam kayarım. Bide araba havaleli ve tonajlı yüklüydü. Ani hareket kuru zeminde bile tehlikeli. Çokda yavaştım zaten 40 50 anca hızım. Kornaya bastım yine kaçmadı. Allahım sen affet dedim vurdum köpeğe. Vurmasam çok daha büyük kaza olacaktı. Bazen mecbur kalıyoruz yani.

Kardeş geçmiş olsun. Görüntüye göre, artçılı ve o süratle kurtarma ihtimali yok gibi. Acitasyon yapanlar olmuş, gerek yok. Bu forumda bizlerde dahil büyük çoğunluk ne yazık ki 70 yazan yerde 70 km., 30 yazan yerde 30 km. le sürmüyoruz. Ayrıca bir köpek otobanda da çıkabilir karşınıza. Sizin yerinizde bir otomobil olsaydı maazallah köpek ölmüştü ki başıboş köpeklerin büyük kısmı karayollarında telef oluyor. Duyarlılığınız topic açmanızdan ve arkasını aramanızdan belli. Bu olaydan siz de zaten anlamışsınızdır ki, daha dikkatli ve sakin kullanmanız özellikle artçınız, sizin ve hatta muhtemel diğer canlar için gerekliymiş.
    Zsrvc bunu beğendi.

pnongrata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Adventure 390
    O kadarcık bir alanda o hızla manevra yapsaydınız başınıza daha büyük bir felaket gelebilirdi. Geçmiş olsun ucuz atlatmışsınız.

İşin özeti bence yüksek hız. Bu öyle bir illet ki yapınca insanın hoşuna gider, ancak an gelir, ne fren yapıp durmaya ne de manevra ile kaçışa izin verir.

Se-ZeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow Vt 750 C4
    Önceki yorumlarda biraz linç edilmişsiniz. Objektif olabilmek adına videoyu birkaç kere izledim.
    1. Bakışınız düşmüş, dalmışsınız. Kameranın hareketsizliğinizden bu birkaç saniyelik dalgınlığa köpek denk gelmiş, belki yorgunluk belki o an kafaya takılan herhangi bir durum, kazalar sebepler ile ilgilenmez, motosikletin tepesindeyken kafanıza kasktan başka birşey takmamalısınız.
    2. Arkadaki kişi eşiniz, beraber uzun süredir motosiklet üzerindesiniz belli ki, o halde motosikleti sağa veya sola kontra ile savurup atlatabilecek donanımdasınız demektir.
    3. Neden kornayı kullanmadınız? Köpeklere karşı en etkin çözüm korna ile kendilerini uyarmaktır.
    4. köpeği farkettiğiniz sürede eğer kazanın etkilerini düşünüp dona kalmasanız sağdan açılabilecek pozisyondasınız, ama halk tabiriyle "basiretiniz bağlanmış".

Nitekim tüm bu olasılıklara rağmen ufak çaplı bir kaza yaşanmış ve hayvana da birşey olmamış, 1 musibet 1000 nasihatten iyidir düsturuyla size büyük bir deneyim kattığına inanıyorum.
    Çok geçmiş olsun.
    Zsrvc bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Öncelik ile geçmiş olsun, köpekte gerçekten bir şey yok ise, (Vicdan olarak rahatsız edecek bir hadise yok ise, bundan ders almak gerekir.) Hız limiti vb. detaylara dikkat çekmeyeceğim. Hızlısındır veya yavaşsındır, her iki durum için de insan yapabileceklerine dayanarak sürüş yapar. Diğer türlüsü saldım çayıra mevlam kayıradan öteye gitmez, tipki sizin bu kazanızda olduğu gibi.

Motosiklet sürüşü konusunda eğitime ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum, en temel eğitimde bile " engelden kaçış " manevrası defaten uygulanır, katılımcıların zihnine kazınır.

Eğitim konusu bizim millette, "ben motosiklet kullanabiliyorum, daha ne eğitimi " gibi algılanıyor ama yanlış. Eğer yol eğitimi almış olsaydınız, o köpekten tereyağından kıl çeker gibi sıyrılabilirdiniz, ki şartlar da oldukça müsaitti.

" Engelden kaçış manevrası " adı altında verilen eğitimde, belirli bir hız ile seyir ederken, önünüzdeki kamyondan bir buzdolabı veya bir gardrop düştüğünü görüyorsunuz ve buna çarpmadan nasıl kurtulabileceğinizi öğreniyorsunuz.

Ani bir engel çıktı, debriyajı çekiyorsunuz, ve kontrayı dibine kadar veriyorsunuz, debriyajı çektiğinizde salınan motosikletin yan şeride 1 saniyenin neredeyse altında bir zamanda geçebildiğini ve yolunuza kazasız devam edebildiğinizi öğreniyorsunuz.

Yorumum naçizane, bu konuda ne yetkin bir kişiyim, nede bir otorite.
    Eğitim alın, faydalı olduğunu göreceksiniz.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Acemisin, eğitim al desem .ittir çeker mi acep.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    hafif bir sola kontra ile köpeğe dokunmadan geçebilirdiniz ama arkada artçı olunca biraz zor olurdu tabiki

ama her nerde sürerseniz sürün,her an yola biri atlayacak veya bir araç önünüze kıracak yada kapısını açacağını öngörerek sürerseniz bu gibi durumları yaşamanız 100/99 azalır

sürerken paranoya olmak iyidir,yarardan başka zararını görmezsiniz

toreador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Çekiyor üstat. Epey pişmiş.

abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    Eğitim ve tecrübe eksikliği.
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Kaşıntın var canın çekiyor

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Sevgili Zsrvc öncelikle geçmiş olsun. Sende,eşinde,köpekte ve motorda birşey yoksa ucuz atlatmışsın, verilmiş sadakan varmış. Bazen eğitimli, binlerce km tecrübesi olan sürücüler de bir anlık bir hatadan kaza yapıp aramızdan ayrılabiliyorlar. Motor süren bir büyüğüm, tecrübesi arttıkça trafikte paranoyaklaştığından bahsedip ilk motora başladığı acemi zamanlardaki keyfi alamadığından bahsetmişti. Velhasıl senin bu olay hepimize ders olsun. Ben kendi adıma konuşayım aylardır ertelediğim yol eğitimi vardı, sabah ilk iş kaydoldum.
    Zsrvc bunu beğendi.

toreador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum köpeğe vurduğun yer yaya geçidi ? eğitim seviyen nedir bilmem ama sen şehirlerarası yol gidiyorsun diye şehir içine girdiğin zaman hız sınırı 90 olacak diye bir kural yok. Zaten yaya geçidinde bekleyen çocuk bile var.. Yapılan yorumlara ve eleştirilere katılmak yerine karşılarında durup cevap veriyorsun. Birde arkamda eşim var diyorsun... Yazık günah gerçekten. Köpek bile senden daha akıllı yaya geçidinden karşıya geçiyor. Hadi söylediklerimi edepsiz bulalım, herşeyi geçelim ve köpeği haksız bulalım. Vurduktan sonra geri dönüp yardım ettiğinizi videoda göremedim ? Dönüp yardım etmiş olsaydınız ve bunu yayınlamış olsaydınız sadece geçmiş olsun diyebilirdim. Sürüş ve hızınız yalnış demiyorum hepimizin başına gelebilecek bir durum.. Fakat sadece köpeğe vurduğunuz anı yayınlamak ve eleştirilere karşı durmak terbiyesizlik.

Yorum yapanların forum geçmişini araştırıp onlara bu şekilde cevap vermenide takdir ediyorum. Bakalım benim forumdaki hangi hatamı suratıma vuracaksın bu edepsizliğe cevap olarak.
    Yok yahu, geçmişten bir şeye bakıp eklediği bir husus yok. Profile bakıyor, şehir ve motosikletten sağlıyor analizleri. Araştırma ve bilgilenmeye yönelik önerileri dahi küfürle ya da argoyla karşılıyor.

Kimse bir birini kandirmasin. O kadar duz ve bos yolda kimse tabeladaki sinira uymaz. Yardirip gider.

Kaza sonunda soyle yap boyle yap demek de cok kolaydir, orada saliseler icinde gerceklesiyor olay. Bazen insan kitleniyor.

Soldan kacabilirdin denmis, ama kopek de vazgecip geri donse ne olurdu? Tam ortadan carpacakti bu sefer.

Bence her iki taraf icin de ucuz atlatilmis bir kaza. Gecmis olsun

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)