Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

B Sınıfı Ehliyet Yenileme (engelli)

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar herkese selamlar,

Doğum esnasında sol kolumda brakial plexus lezyonu ile doğmuşum.Bu rahatsızlığı sonradan motor kazası vs. ile geçirip kolunu hiç oynatamayanlar var maalesef onlarada acil şifalar diliyorum.Ben doğuştan bu rahatsızlığı geçirdiğimden olsa gerek sol kol ve parmaklarımı kullanabiliyorum.Örneğin gömleğimin düğmesini ilikleyebiliyorum.Diğer sağlam olan sağ kolumdan tek eksiğim kolumu dimdik yukarı kaldıramamak ve biraz da eğik olması.

2007 senesinde özel bir klinikte sağlık muayenesinden geçerek B sınıfı ehliyet aldım.H sınıfı alabilecek olmama rağmen B sınıfı ehliyet almayı tercih ettim de denilebilir.O tarihten beridir de işim gereği saha da araç ile çalıştım hep.

Şimdi gelelim konuyu açma sebebime:

Arkadaşlar avrupa birliği uyum yasalar çerçevesinde (sanırım böyleydi) 1 ocak 2016'dan beri ehliyet sınıfılarımız ve prosedürlerimiz değişti biliyorsunuz.

Ehliyet yenileme ve bu işi daha çabuk halletmek adına 2 tane özel sağlık kuruluşuna gittim ama maalesef ehliyet yenileme konusunda yardımcı olmadılar ya da yardımcı olmak istemediler diyeyim.Kolum böyle olduğundan dolayı hiçbir doktor ehliyet yenileme için rapor vermek istemedi açıkçası.

Aile hekimine gittim.Gözlük ile gittiğim ve kolumda brakial plexus olduğu için Nöroloji,Ortopedi ve Göz doktoruna sevketti.Aile hekimine gözlerimin gözlükle görebildiğini,gözlükle sağlam yazabileceğini,göz doktoruna sevketmemesini rica ettim.Oralı olmadı.Neden göz muayenesi istemedim onu da açıklayayım.Eğer 2 doktora sevk edilirseniz doktorlardan muayene olup çıkıyorsunuz fakat 3 doktora sevk edilince kurul kararı gerekiyor ve ben o kurullardan istenilen sonucun çıktığına daha rastlamadım süreç ve beklemelerde cabası.İşleri daha da zorlaştırmak için var gibiler.Senin araba,motor vs. kullanıp,kullanamamana değilde kendi düşüncelerinde sende varolan rahatsızlığa göre yorumluyorlar.

Brakial plexus öyle bir şeyki yukarda yazdığım gibi kol ve parmaklarını hiç oynatamayan da var.Benim gibi ev taşınması esnasında kanepe taşıyabilende..Ama hepimiz doktorların gözünde aynı kefedeyiz.

Yukarıda gittiğimi belirttiğim sağlık kuruluşunda ortopedi doktoru araç kullabilecek kuvvet ve motor hareketlerimin olduğunu belirtmesine rağmen nöroloji doktoru kolumun direksiyondan kayacağını söyleyerek vermedi raporu.

Şimdi ben yeni sistemde M,A1,A2 ehliyet alıp motorsiklet kullanmak istiyorum.Tecrüben var mı derseniz.Bisiklet kullanıyorum ve birkaç kez kaçak motosiklet kullanmışlığım var daha önce.Ama şimdiden gidişat motor ehliyeti almak isterken elimizdeki B sınıfı ehliyettende olacağız gibi gözüküyor.Çünkü yeni ehliyetlerde kodlar var ve internet üzerinde yaptığım araştırmalarda bu tür durumlar için kas iskelet yapısında en ufak sorun olan kimselere bile ''iki tekerlekli araç kullanamaz'' kodunu işlemişler.(o kodu şu an bilmiyorum ama sürücü kodlarında var.

Bu kod benim motosiklet kullanamamam demek oluyor.İşin ucunda B ehliyetten olmakta var.

B ehliyet ile bi 50cc alıp kullansammı diyorum ama onada polislerin ne tepki vereceği belli değil.Kimisi yeni ehliyet lazım diyor kimisi eski tip B ehliyetle kullanabilirsin diyor.

Abi Alan Kempster'dan (youtube'dan bakabilirsiniz) neyimiz eksik ben anlamadım.

Sol kol brakial plexus ile 2 tekerlekli motosiklet ehliyeti almak istiyorum.

Bu konuda ne yapmam gerektiğine dair bana bir akıl verebilecek,yol gösterebilecek kimseler var mı üstadlar ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yeditepely - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    piaggio xevo 250, cf moto 250 sr
    Öncelikle gecmıste yasadıgınız,pardon yasattırılan rahatsızlık için gecmıs olsun.Benımde omzum dogumda cıkmıs doktorlar mudahale ederken.

50 cc kulllanmıs ve yenı satmıs bırı olarak kesınlıkle yenı tıp ehlıyetının olması gerekıyor.Belki memurların o anki durumları farklı olur ehliyetın var dıye ses cıkartmazlar ama hıc sanmıyorum bu secenegı.Cunku 50cc ehlıyet ve sıgorta gerekmedıgını bılmeyen memurlarımız hala mevcut.İnsanlarımızında 50ccmotorların motosiklet değil mobilet oldugunu bilmemeleri gibi.

Evet aile hekimi göz muayenesi yapamıyor ve hastaneye sevk ediyor.Cok zor ama yapsa bıle kurul kararı olması gerekllı oldugundan gecerlı sayılmayacagı dusuncesındeyım.

Norolojı doktoru kolunuzun dıreksıyondan kayacagını neye dayanarak soyledi.Ergonomı testı yapıldı mı.Kasların durumları gozlendı mı.Eğer yapılmadıysa (-ki yapımamıstır doktorlar varmı bır rahatsızlıgın demıslerdı yok demıstım kase vurup ımzayı atmıslardı.) kas olcumlerınızle gıdıp kas hıssıyatının normal durumda oldugunu kanıtlamalısınız.Eğer ki kolunuz doktorun belırttıgı sekılde bazen hıssızlesıyor veya tuttugunuz bırseyın elınızden kaymasına sebep oluyorsa baska.Ama herhangı bır anormal bır durum yoksa ugrasıp testlere gırıp alabıırsınız aksı durumlar yasanıyorsa zaten bence de hc ehlıyet almaya nıyetlenmemenız.Yarın obur gun herhang bır kazaya karısma olasılıgınız oldukca yuksektır cunku.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Konu dışı bölümü var

Alıntı yeditepely adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle gecmıste yasadıgınız,pardon yasattırılan rahatsızlık için gecmıs olsun.Benımde omzum dogumda cıkmıs doktorlar mudahale ederken.

50 cc kulllanmıs ve yenı satmıs bırı olarak kesınlıkle yenı tıp ehlıyetının olması gerekıyor.Belki memurların o anki durumları farklı olur ehliyetın var dıye ses cıkartmazlar ama hıc sanmıyorum bu secenegı.Cunku 50cc ehlıyet ve sıgorta gerekmedıgını bılmeyen memurlarımız hala mevcut.İnsanlarımızında 50ccmotorların motosiklet değil mobilet oldugunu bilmemeleri gibi.

Evet aile hekimi göz muayenesi yapamıyor ve hastaneye sevk ediyor.Cok zor ama yapsa bıle kurul kararı olması gerekllı oldugundan gecerlı sayılmayacagı dusuncesındeyım.

Norolojı doktoru kolunuzun dıreksıyondan kayacagını neye dayanarak soyledi.Ergonomı testı yapıldı mı.Kasların durumları gozlendı mı.Eğer yapılmadıysa (-ki yapımamıstır doktorlar varmı bır rahatsızlıgın demıslerdı yok demıstım kase vurup ımzayı atmıslardı.) kas olcumlerınızle gıdıp kas hıssıyatının normal durumda oldugunu kanıtlamalısınız.Eğer ki kolunuz doktorun belırttıgı sekılde bazen hıssızlesıyor veya tuttugunuz bırseyın elınızden kaymasına sebep oluyorsa baska.Ama herhangı bır anormal bır durum yoksa ugrasıp testlere gırıp alabıırsınız aksı durumlar yasanıyorsa zaten bence de hc ehlıyet almaya nıyetlenmemenız.Yarın obur gun herhang bır kazaya karısma olasılıgınız oldukca yuksektır cunku.

Cevap ve iyi dilekleriniz teşekkürler öncelikle.

Nöroloji doktoru elimin direksiyondan kayacağını hiçbir emg raporuna bakmadan gözle muayene ederek söyledi.Ergonomo testi yada başka herhangi bir test yapılmadı.Kas hissiyatının normal durumda olduğunu nasıl kanıtlayabiliriz ? Kolumda herhangi bir hissizleşme yada elimle kavradığım birşeyi tutamamamak gibi bir sorunum yok.

Vücudumu tanıyorum motorsiklet kullanabileceğime dair de kendime güveniyorum.Durum ile ilgili bu başlık altında yazmaya devam edeceğim.Cevap için tekrardan teşekkürler.Yine bu durum ile yönlendirme yapabilecek arkadaşlar olur ise de kendilerine müteşekkir olurum.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    ilkin geçmiş olsun.
    alan kempster doğru bir örnek değil.

Brakial Pleksus, boynun alt bölgesinde, köprücük kemiği ile birinci kaburga arasında yerleşmiş olup axilla (koltuk altı) bölgesine kadar uzanmaktadır. Üç dal halinde seyrederek ; scapula (kürek kemiği), omuz ve kol kaslarının innervasyonunu ve duyu integrasyonunu sağlayan büyük bir sinir topluluğudur.

bu sinir grubundaki hasar kolun güçsüz kalması, kavrama yeteneğinin azalması vb sonuçlara yol açıyor.
    iyi kötü bir tanım şart zira burada sizin yazdıklarınıza bakıp konuyu araştıran fazla olmaz.
    zira sizin probleminiz.

sağlık kurulu raporuna itiraz edebilirsiniz,
    sonuç değişmez ise yargıya götürebilirsiniz,
    bilirkişi atanır, daha özelleştirilmiş bir muayene yapılır vs

alan kempster kişisinin pist dışında motosiklet süren fotoğrafını göremedim.

her ne kadar motosiklet kullanabilseniz de önem sıralamasında yüksek ihtiyaç listesinde olan yönetici uzuvlarınızdan bir tanesi işlevini tam olarak yerine getiremiyor.
    bacak, ayak, diz, bilek kısmında problem olsa el, kol yeterli desteği verebiliyor.
    ani refleks, tepki gerektiren kararın hızlı şekilde uygulanması gereken manevra, durma, gibi durumlarda ciddi anlamda dezavantaj sağlayacaktır.

diğer bir konu ise bu şekilde aracı kullanmak istediğiniz coğrafya,
    eğitici, öğretici gibi sıfatları resmi ya da onursal olarak elde edenlerin yaptıkları kazaları görüyorsunuz,
    mevcut kararın bir yönü de sizi korumak amaçlı.

şahsi tavsiyem yurt dışında benzer durumda olup da motosiklet kullananlar var ise nasıl yaptıklarını kurula izah etmeye çalışmanız.
    gerekir ise video ve görseller ile destekleyin,
    benzer durumda olanlar için satılan özel ürünler var ise bunları belirtiniz.

birileri yapabiliyorsa yapılabilir demektir,
    birileri yapamıyor ise yapmanın zamanı gelmiştir.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)