Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

motorsiklet L3 ruhsatı motorlu bisiklete L1 e nasıl cevirebiliriz.

Motovento
    REKLAM ALANI

arkadaşlar slm.2001 model aprilia sr50 almaya karar verdim..b sınıfı ehliyetle kullanabileceğim söylendi..motoru alacağım arkadaş vizeye götürdü..zorunlu trafik sigortası istediler...sebebi ruhsatta L3 motorsiklet geçmesi..
    bu motorun fabrikasyon verilerinde motor hacmi 49.4 cc..piyasada satılan birçok motor markalarını araştırdım.hepsi 49cc üzerinde hatta honda today 61cc olmasına rağmen L1 sınıfına giriyor yani motorlu bisiklet..
    sizden ricam L3 ruhsatı L1 motorlu bisiklete çevirmem için nasıl bir yola başvurmam gerekli.ne yapabilirim..inanın 3-4 gündür kafayı yicem.
    bu konuya benzer birkaç yazı okudum ama beni endişelendiren motorun 2001 olması..yani yeni motorlarda fatura vs şimdinin yasalarına göre düzenleniyor...faturaya motorlu bisiklet yazılınca ruhsat otomatik olarak L1 çıkıyor..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Merhaba,
    Geçen sene bende 50cc scooter aldım. Aldığımda ruhsatta aynen dediğin gibi motosiklet yazıyordu ancak bu motorlu bisikletti noterden satışı aldım ancak iki ay ruhsat gelmedi ve muaynesi bitiyordu. İlçe emniyet müdürlüğüne gittim dedim böyle böyle ilk başta anlamadılar herkes birbirine pasladı o o masaya diğeri başka masaya en son başladığım yere geri geldim ve sende amma uğraştırdın be dedi bi memur benim motor 42 plaka konyaya bir mail attılar yarın gel dedi. Ertesi gün gittim sistem yok dediler.Sonra tekrar gittim tamam seninki motorlu bisikletmiş sigortaya gerek yok dedi bastı ruhsatı motorlu bisiklet diye sonrada muayneye gittim. Şimdi yapacağın iş noter satış ile ilçe emniyetine git durumu anlat sigorta zorunlu değil ancak muayne zorunlu ve muaynede sigorta istemiyorlar motorlu bisiklet olduğu için.. Keyifli sürüşler dilerim..

bizede aynı şekilde oldu. izmir yenişehir trafikten ilk tescilin yapıldığı urlaya mail attılar ..sonuç değişmedi..acaba urla trafiğe gidip dosyasınımı çıkartmamız gerekiyor anlamadım..yani bir şekilde bir yanlışlığın olduğu kesin.
    49.4 cc olan bir motor nasıl L3 sınıfına girer anlamış değilim

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    sorması ayıp bir kazada ne oluyor sigorta olmayınca

Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sorması ayıp bir kazada ne oluyor sigorta olmayınca
    Polis çağırılıyor, tutanak tutuluyor kim suçluysa zararı ödüyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:17 ----------

Alıntı procar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bizede aynı şekilde oldu. izmir yenişehir trafikten ilk tescilin yapıldığı urlaya mail attılar ..sonuç değişmedi..acaba urla trafiğe gidip dosyasınımı çıkartmamız gerekiyor anlamadım..yani bir şekilde bir yanlışlığın olduğu kesin.
    Uyumluluk kağıdı mı ne lazım.. İşini severek yapan memurlar işte yazar oraya motosiklet diye geçer benimki de aynıydı uğraştıracak biraz anlaşılan sizi
    Mertcan39 bunu beğendi.

Motosikleti
    yani biz ultra lüks bir şeye vurduk parası cebimizden gidiyor hiç mantıklı iş değil ��
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Alıntı procar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uyumluluk kağıdı mı ne lazım.. İşini severek yapan memurlar işte yazar oraya motosiklet diye geçer benimki de aynıydı uğraştıracak biraz anlaşılan sizi

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:24 ----------

yani biz ultra lüks bir şeye vurduk parası cebimizden gidiyor hiç mantıklı iş değil ��
    Kasko ile karıştırmamak lazım normal trafik sigortasıda ultra lüks bir şeye vurunca tamamını karşılamıyor. Teminat bedeli diye bir şey var kasko dahi yaptırsan o bedelin üzerine çıkmıyorlar. Kazasız belasız sürüşler dilerim.

uyumluluk kağıdı dediğiniz nedir anlamadım ..bunu nerden temin edeceğiz...sil baştan yapsak çekme belgesi çıkartıp daha sonra ek 1 kağıdı doldurarak tekrar vizeye soksak durum değişirmi ...sonuçta motorun aslı 49 cc..

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    O zaman ultralüks bir şeye vurmıcan, ha o sana vurursa da hasarı karşılamıyor. Mopedler sigorta kapsamı dışı tamamen. Polis tutanağı ile dava açman falan lazım mala zarar verme olarak anca. Sigorta'dan muaf olmanın da bedeli bu.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Aynı mantıkla bisiklet ile de birine zarar versen hasarı cebinden ödersin, kullanım amacına uymuyorsa almamak lazım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:21 ----------

Aynı mantıkla bisiklet ile de birine zarar versen hasarı cebinden ödersin, kullanım amacına uymuyorsa almamak lazım.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    50cc'de trafik sigortası zorunluluğu sadece tescil esnasında yok. Trafiğe çıkmak için var diye biliyorum. Yanlış biliyorsam düzeltir misiniz.

Motosikleti
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:21 ----------

kaza bu isteyetek yapılan bir şey gibi konuşmuşsunuz 50cc nereden baksan 60 70 gider 300 500 liralık sigortadan kaçarken lüks araca çarparsan çok daha yüksek fiyat çıkabilir
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Tescile tabi araçların sınıfları Sanayi Bakanlığınca verilen Tip Onay Belgesine göre tespit edilir. Tip Onay belgesi ise aracın ilk tescil edildiği tescil kuruluşunda kalır. Uyumsuzluk var ise tip onay belgesine göre giderilir. Motorun/bisikletin tip onay belgesini bulmanız gerek. Muayene yaptırmanız sorunu çözmez.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)