Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

TASARRUFLU YAKIT TÜKETİMİ

Motovento
    REKLAM ALANI
    Tevhid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF-150
    Arkadaşlar merhaba hayırlı günler,

Honda marka CBF-150 model yeni aldığım bir motorum var. Ehliyet dahil motoru da 2 ay önce aldım 3 aydır aktif olarak sürüyorum. Bazı araştırmalarım ve çevremden edindiğim bilgiler doğrultusunda yakıt tüketiminde 10 kuruş ile 15 kuruş arasında tutuyor. Fakat son 2-3 hafta da fark ettim ki benim motor 20 kuruş ile 25 kuruş arası yakıyor(hesapladım).

Önce bakıma götürdüm detaylıca incelediler fakat bir sıkıntısı olmadığını söylediler. Kullanıcıdan kaynaklı yakıt tüketiminin artışı olduğunu düşünüyorum. Yeni motorcu olduğum için de bu çok normaldir diye düşünüyorum.

Sizlerden ricam bilginiz ve tecrübeleriniz dahilinde daha sağlıklı bir yakıt tüketimi için önerebileceğiniz şeyler var mıdır?

Şimdiden yorum yapan herkese teşekkür ederim.

Yakıt Tüketimi Hesaplama
    ---

Depo tam doluyken 100km yol yaptım
    Depoyu fulledim
    Böylelikle 100km de ne kadar yaktığını öğrenmiş oldum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Pulsar200NS-MT25-Honda NC750X
    Depoyu fulle, yedeğe düştüğünde en kısa sürede benzin alıp yine fulle. Bi de böyle bak bakalım kardeşim. Bunun dışında vites değiştirdiğin devir de önemli

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    1 depo ile 450 km köy köy gezmişliğim var benim CBF-150 ile..

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Alıntı Tevhid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bazı araştırmalarım ve çevremden edindiğim bilgiler doğrultusunda yakıt tüketiminde 10 kuruş ile 15 kuruş arasında tutuyor. Fakat son 2-3 hafta da fark ettim ki benim motor 20 kuruş ile 25 kuruş arası yakıyor(hesapladım).
    Kendinizi kuruş bazında fiyatlamayla kısıtlamayın. Benzin bugün 5.66 TL, 3 ay sonra bakmışsınız 6.50 TL olmuş.

Hatta o 10-15 kuruş yakan arkadaşlarınız da eski hesapları hatgırlıyor olabilirler. En sağlıklı ölçüm depoyu doldurduktan sonra bitmesine yakın tekrar doldurun. Aldığınız yakıt miktarını (litre cinsinden) yaptığınız kilometreye bölüp 100 ile çarpın. Böylece 100 kilometrede kaç litre yaktığınızı öğrenirsiniz.

Diğer kullanıcılarla karşılaştırmanızı bu yönde yapınız. Daha sağlıklı olur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:47 ----------

Bu arada fuelly sitesinden bakınca ortalama 3.0-3.2 litre görünüyor. Bu da bu günkü benzin fiyatından 5.66 x 3,2 = 18,11 kuruş yapar.

Yeni kullanıcı için 18 yerine 20-25 kuruş yakmak kabul edilebilir görünüyor.

http://www.fuelly.com/motorcycle/hon...0_invicta/2013

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:55 ----------

Aşağıda ise daha fazla detay mevcut.

https://www.yakittuketimi.net/honda-cbf-150/
    pea, manofsteel ve Kızıl pars bunu beğendiler.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Supap ayarı ortam sıcaklığından oldukça etkileniyor. Yaz ve kış aylarında havalar tam soğumaya yakın ve tam ısınmaya yakın dönemde supap ayarlarını kontrol etmekte yarar var.

Karbüratör karışım ayarını doğru yapın; motoru çalışma sıcaklığına kadar ısıtın, rölantiyi düşürün ve karışım ayar vidasını 16/1 oranında sıkın, birkaç sn bekleyin, gerekirse rölantiyi tekrar ayarlayıp karışım ayar vidasını tekrar biraz daha sıkın, bu şekilde rölantiyi düşürerek karışım ayarının artık rölanti ayar vidası ile müdahaleye doğru cevap vermediği yere kadar karışım ayar vidasını 16/1' lik dilimlerle kesinlikle zrolamadan sıkın, ardından rölanti devrinizi 1500-1600 d/dk' ya ayarlayın.

Doğru viteste kullanmaya gayret edin, CBF150 yüksek torku olan bir makine, 3500 d/dk' da 5. viteste hafif yokuşu tırmanabilir, 2000 d/dk' da dahi kullanılabilir ancak siz 4000/7000 dk/dk aralığını tercih edin, motoru bu devir aralığında kullanmaya ve 7000 d/dk' nın üzerine çıkmamaya özen gösterin.

Yakıta yapılan son zamları da unutmayın

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Kardeş benim motor da cbf 150. 100 km de 27 29 kuruş altına indiremedim. Sakin kullanırsam da 20 kuruşa kadar iniyor. Ama sıkmakla alakalı. Motorun gücü belli. Cürmü belli. Biz sürekli sıka sıka redline yakın gidince motor haliyle gitmiyor ama yakıyor.

Sürekli 5. Vites 5 bin devir 70 km hız ile gittiğinde gayet yakıt düşüyor. Kısaca kullanımla alakalı. Çok sıkma.

(Benim motora yazacaklara şimdiden yazayım. Motorum hava alıyor. Karbüratörde mi manifoltta mı ne bi çatlak var hava alıyor motor tam bilmiyorum ama devir takılı kalıyor. Dizel araba gibi yavaş yavaş devir düşüyor. Ondan öyle çok yakıyor. )

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cbf yüksek devir sevmez, yakıt tüketimi fazlaca artar. Bir üst vitese ne kadar hızlı geçilirse o kadar iyi.
    Aynı zamanda rahmetli Barkın abinin frensiz motosiklet kullanma videosunu izleyin. Gem sürüş hem de yakıt tüketimi açısından faydası olur.

Ek: 3,2 litre benzin 18 kuruş etmeye başlamış

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:34 ----------

Ek2: fullemeden fullemeye de fark vardır. En iyi sonuç boş depoya 1 litre benzin konulup, gidebildiği maksimum km ölçülerek bulunur

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Yakıt hesaplama olayını tam olması gerektiği gibi yapmışsın.
    Ama kuruş hesabı kafanı karıştırır. Her gün değişiyor litre fiyatı.
    Hatta az da olsa istasyondan istasyona da değişiklik gösteriyor.

Bunun haricinde en çok dikkat etmen gerekenler:
    1- Temiz buji
    2- Doğru frenleme
    3- Doğru devirde vites değişimi
    4- Değişken olmayan sürüş
    5- Lastik basınçları

Aklıma gelenler bunlar şimdilik. Bunlara dikkat etmen hem güvenli hem ekonomik sürüş yapmanı sağlar.

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    yukarıdakilere ek olarak soğuk havada daha fazla yakıt tüketiminin olduğu ve kısa mesafeli sürüşlerin yakıt tüketimini arttırdığınıda unutma

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Geçen Sene bu zamanlar Sıfır km CBF alıp 7-8 Ay kullandım. Bu sürede 7000km yol yaptım. Ne yaptıysam bir depoya 380km den fazla gidemedim. 400-450 gidenleri buradan selamlıyorum.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Cbf 150 100 kilometrede 3-3,5 litre arası yakıt tüketecektir.

Buda güncel fiyatlarla 17-20 kuruş yapıyor.
    10 kuruş diyenler kuruş hesabının kurbanı yapmiş seni her zaman litre/100 km hesabi yapilmalidir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Yeni kullanıcıysan yüksek devir kullanıyodursun büyük ihtimal bu yüzden çok yakar. Bende aynı durumdaydım , ybr125 4lt yakıyordu 😁
    Gel zaman git zaman başka başka motorlara bindim , hepsinde ortalamalarına göre fazla yaktırdım çünki 200lük 250lik motorlardı ve zorluyodum motorları . Şimdiki motorum max torku 6500 devirde veriyor bende 6000 devir civarı kullanıyorum 250lik kadar yakıyor . Uzun lafın kısası motoru sıkıştırma 😊

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Hergün benzin fiyatları değişirken Allah rızası için kuruş hesabını ile ölçüm yapmayın.

Ben birşey anlamıyorum kuruştan

Litre bazında o motosikletim minimum yakacağı 2.5 lt,max yakacağı da 4 litre civarıdır.

Bunlar,bakımlı bir motosikletin ortalama değerleridir.

Bakımsız,arızalı bir commuter 5 litreleri de görebilir.

Ama kullanıma bağlı olarak,yukarıda verdiğim değerleri göz önünde bulundurarak tüketiminizi belirleyebilirsiniz.
    Emreerol bunu beğendi.

Tevhid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF-150
    Dostlar her birinizin cevabını detaylıca deneyecegim hepinize çok tesekkur ederim kusura bakmayın biraz geç yanıt verdim allah hepinizden razi olsun

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    CBF 4 litre görüyor muymuş ya ? Enjeksiyonun gözünü seveyim

eski bir cbf 150 kullanıcı sı olarak 100 km 2.5 ila 3.5 arası yakar ama sakin kullanırsanız 1 depo ile 400 km leri bulabilirsiniz yani 10 lt ile 400 km yaparsiniz.cb125 f alın 10 lt ile 550 600km yol yaparsınız

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    30liraya floryadan beylıkduzune gidiyorum tasarruf hayatı yasamayı bilmeyenler için var

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    harbi zorlayınca 4 litreyi görüyor,ben en düşük 3.2 falan hesapladım,uzun yolda 80 geçmessen belki 100km/3,0 falan yakar

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Alıntı snappy x adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    harbi zorlayınca 4 litreyi görüyor,ben en düşük 3.2 falan hesapladım,uzun yolda 80 geçmessen belki 100km/3,0 falan yakar
    barış kafa kafaya takaslayak mı beni bitirdi bu motor
    https://www.instagram.com/besafes1kr/

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Alıntı caglar48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    barış kafa kafaya takaslayak mı beni bitirdi bu motor
    Makine gergin..

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)