Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Noter işlemlerinin usulü?

Motovento
    REKLAM ALANI
    peyloride - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Merhaba arkadaşlar,

Yakında 2.el bir motor alacağım. Benim kafama takılan noterde işlemler nasıl yürüyor? Daha önce bir tecrübem olmadığı için sormak istedim. Bu işin olması gereken usulü nedir/nasıldır?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Araç sahibi ile notere gidiyorsun 181 tl ücreti bayılıyorsun,plaka değişikliği talebin varsa ileterek ilave ücret mukabilinde,daha sonra ruhsatını alıp,sıgortacıya giderek sigortasını yaptırıp selametle yoluna gidiyorsun.

Veya abi ben hiç anlamam dersen,Ben bu aracın devrini almak istiyorum dersin,Noterde seni yönlendirir.

not:sigortasız ve bandrol borcu,cezası vs.olan aracın devri yapılamıyor.

Motosikleti
    Aprilia RSV 1000
    Yanlışınız var işlemler güncellendi BU hafta 3 adet satış yaptım artık tecrübeliyim diyebilirim

alıcı ve satıcı ruhsat ve kimlikleri ile notere gidiyor satışı yapılacak aracın sigortası olmak zorunda
    noter ücreti güncel olarak 181tl plaka değişikliğinden artık ücret alınmıyor tek fiyat
    ayrıca plaka ruhsat için emniyete de gitmenize gerek kalmadı ruhsatı da noter hemen hazırlayıp veriyor
    eğer plakayı değiştirecekseniz sadece şöförler cemiyetine gidip plaka yazdırma işiniz kalıyor plaka değişmeyecekse tüm işlem tamam bukadar hepsi

serconline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt25 ABS
    Motor alacaksan eğer şimdiden hayırlı olsun Allah kaza bela vermeden binmeyi nasip etsin

Kardeşim notere gidiyorsun senin yapacağın tek şey evraklar hazır olduktan sonra imza atmak başka bir işlem yok bankadan para çekmek veya para yatırmak kadar basit birşey.

Önce sıra numarası alıyorsun
    Daha sonra Ruhsat, alıcı ve satıcının kimlikleri veriliyor
    Görevli kişi işlemleri yaparken Alıcı ve satıcıya ayrı ayrı 1 veya 2 tane özel soru soruyor örnek vermek gerekirse ''Annenizin kızlık soy adı'' ya da ''Halanızın oğlunun adı '' gibi. Tabi şimdi yalan olmasın bu soruları her noterde sormuyorlar.
    Daha sonra ''plaka değişimi olacakmı'' sorusu geliyor değiştirim değiştirmemek senin elinde belgeleri hazırladıktan sonra imza atılacak kısım geliyor imzadan öncede tabiki para konusu '' para alışverişiniz tamammıdır '' diye bir soru geliyor
    EyvaAllah diyip çıkıyorsunuz noterden motor artık senindir

Motosikleti
    Dominar 400
    En son bir konu açılmıştı forumda ikinci ellerle alakalı sadece ticari ünvana sahip kişilerden yapılabilicek diye ama konuyla alakalı bir gelişme oldumu bilmiyorum.

Daha iki hafta önce aldığım taşıtla alakalı resmi işlemleri anlatayım da senide aydınlatmış olurum; notere gidiyorsun alacağın taşıtın ruhsat sahibiyle beraber almak istediğini belirtiyorsun sistemden bakıyorlar, alacağın taşıtın devlete bir borcu (vergisi cezası vs.) varmı diye yoksa sözleşmeyi hazırlıyorlar satıcıdan taşıtın ruhsatını isteyerek.. Sözleşmeler hazırlandıktan sonra parayı veriyorsun taşıtın sahibine(tabi sözleşmede söz konusu para miktarı yazıyor) karşılıklı olarak imzalar atılıyor ve sana yeni plakanı veriyor. 181 TL ni verip noterden çıkıyorsun. Yeni plakanın yazılı olduğu kağıdı bulunduğun yerdeki şöförler cemiyetine götürüyorsun plaknı 21 TL karşılığında bastırıyorsun eline yeni plakanı almış oluyorsun.

Not: Yazarken es geçmişim noterde sözleşmeden sonra sana yeni ruhsatını veriyorlar aracının

Motosikleti
    ......
    , , ,

Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.

Benim okuduğum kadarıyla noterden bana verilen ruhsat 1 aylık geçici ruhsat, Trafik sigortası yaptırdıktan sonra emniyettendi sanırım gidip asıl ruhsatı almam gerekiyormuş, doğru mudur? Trafik sigortası ilk defa motor kullanacak, daha önce kazası vs. olmayan birisi için ne kadar tutar ortalama?

Motosikleti
    ......
    Alıntı peyloride adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.

Benim okuduğum kadarıyla noterden bana verilen ruhsat 1 aylık geçici ruhsat, Trafik sigortası yaptırdıktan sonra emniyettendi sanırım gidip asıl ruhsatı almam gerekiyormuş, doğru mudur? Trafik sigortası ilk defa motor kullanacak, daha önce kazası vs. olmayan birisi için ne kadar tutar ortalama?
    Trafik sigortası primlerini varsa sigortacına sor tc.num.üzerinden sorgulama yapılıyor.illaki bir tavan/taban fiyat vardır.

Ruhsatı noter basıyor,sen takma kafana kardeşim git nötere onlar seni yönlendirir ok.

Motosikleti
    Aprilia RSV 1000
    Hayır geçici birşey yok noterden aldığın ruhsat ve evraklar tamamiyle senin üzerine olan tek ruhrsat sadece sigorta yaptırman için 15 gün süre veriyorlar 15 günden sonra yaptıracağın sigortada ufak ceza koyarlar yine yaparlar

Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Herkese teşekkürler.

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    Ohhoh gene vatandasi ...ikmenin bir yolunu bulmuslar.demek 181 tl oldu.yaziklar olsun soyguncu serefizler

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)