Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ankara'da tamirci tavsiyeniz var mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Esenlikler arkadaşlar, bir süredir motor almayı düşünüyordum; almak istediğim motorlar içerisinde hem görsel açıdan gözüme hoş gelen hem de mekanik açıdan tavsiye edilen araçlar bütçemi aşıyordu, kask gibi diğer ekipmanlara param kalmıyordu. Görsel açıdan hoşuma giden X-boss'dansa bütçem dahilinde fiyat/performans açısından en çok tavsiye edilen araç Falcon Attack 100 olunca onu tercih ettim. Ama CG modeller güzellik algımın biraz dışında kaldığı için Adana'daki arkadaşıma "CG modellere Café Racer vari ve/veya X-Boss vari bir görüntü vermek ne kadar zor yada tuzlu olur?" diye sorduğumda (henüz karar vermiş değilim de arada bir görünüm de olası) "oldukça kolay oluyor ve çok fazla şeyi değiştirmezsen 1.000 TL civarı tutuyor" demişti. Ve biraz fiyat araştırması yapıp kırpıp seçip 800'e malzemelerin geldiğini hesaplayıp, böylece karar vermiş oldum.

Bunun üzerine Ankara'da tamircileri arayıp konuşmaya başladım ve daha ne istediğimi bile dinlemeden "biz bu tarz şeylerle uğraşmayız", "kardeşim bizi uğraştırma bin işte", "chopper değilse bakmayız" tarzı höt höt cevaplar verdiler. Birisi "biz kesip biçmeyiz" dedi direkt, "kesip biçme değil parça değişimi" dediğimde de lafımı bitiremeden "iyi al gel takarız fazlasını bekleme bizden" diye tersledi. Bir azar yemediğim kaldı demek isterdim ama onu da yedim ne yazık ki. Ben hayatımda böyle esnaflık, esnaflığı geçtim böyle insanlık saygısızlık görmedim. Bir başkası sağolsun insan gibi konuştu ama 2.5 katı fiyat verdi, 800 TL oldu 2.000 TL. Özetle arkadaşlar çıldırdım ve buraya sorayım dedim.

Anlayacağınız; müşterisine insan gibi davranan, bu işlerle ilgilenebilecek ve alacağı parayı hak edecek bir tamir dükkanı veya bu işlerden anlayan bir insan evladı tanıyor/biliyorsanız beni yönlendirmenizi rica ediyorum. Yoksa şehirler arası yolculuk yapabilecek deneyime gelip memlekete gidebileceğim zamana kadar beklemem mi gerekecek?

Kurallar dışı bir yazımım olduysa da herkesten özür dilerim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    KTM 390 ADV//CRF RALLY // CBR 500R // Pulsar 200NS
    nereye gitmen gerektiğini bilmem ama nereye gitmemen gerektiğini söyleyebilirim genel olarak. motomekanik. rezalet bir davranış. motoruna göre muamele. aşırı fahiş fiyatlar. velhasıl yüzlerine de söyledim bir daha zaten gelmem sesimin ulaştığı her yerde de söyleyecem diye. ahanda söylüyorum :D
    cıbılduck ve vokhirion bunu beğendiler.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    uğraşmaz uğraşmazlar,
    şöyle düşünün çoğu motosiklet ustası bloğa bakıyor, en kötü ihtimalle bloğu açtım diye 150-200 lira alıyor
    kim dönüp birisinin kötü olmuşi, şurasını değiştirelim abi, burası olmamış abi diyeceği bir işe evet desin ki,
    evet diyen olur da oluruna evet diyen olamaz 800'lük işi 2000'e yapar evet der niye demesin?

türkiye'de cafe racer/bobber/chopper işleri eğer kendiniz yapmıyor iseniz çok maliyetli

Alıntı Barisozde adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    nereye gitmen gerektiğini bilmem ama nereye gitmemen gerektiğini söyleyebilirim genel olarak. motomekanik. rezalet bir davranış. motoruna göre muamele. aşırı fahiş fiyatlar. velhasıl yüzlerine de söyledim bir daha zaten gelmem sesimin ulaştığı her yerde de söyleyecem diye. ahanda söylüyorum :D
    Size katılıyorum, kaza sonrası servis için oraya götürmüştüm. Rezil bir işçilik vardı. Parçayı onarmayıp sonradan benim yaptığımı iddia ettiler. Neyse ki elimde öncesi fotoğraflar vardı da bir şekilde kavga dövüş hallettik.
    vokhirion bunu beğendi.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Ankara da motosiklet kültürü olmadığı için tamir bakım da gelişmemiş maalesef, koca başkentte 1 tane piaggio grubu yetkil servisi var o da suzuki araba servisi bünyesinde, adamlar daha motordan bir haber, bu hangi model ya diyorlar, oradan pay biçi ama ankara da yaşayan arkadaşlar mutlaka doğru bilgi vereceklerdir.. :D

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    bu gibi fantastik şeylerle nispeten de haklı olarak uğraşmak istemezler.
    netekim "uydurma" işlerinin sağı solu belli olmaz; yerine oturmaz, kablo kısa gelir, görüntü cins olur...
    böyle işlerden anlamayan, eli anaktar tutmayan, söküp takacak yeri olmayan hiç girmesin derim.

Durum raporunun vakti geldi sanırım ya, bitip kesin bir sonuç alınca tavsiye kıvamı yazacaktım ama şimdiden şöyle özetleyeyim; Polatlıdaki(Turkuaz'a yakın) usta (Doğan Motorsiklet) doğru düzgün konuşuyordu, ilgileniyordu, bir kaç işimi orada yaptırdım alarm ve tampon taktırma için 300 aldı uygun fiyat veriyor gibi geldi bana emin de değilim tabii ki, ve bekletmesi dışında memnun kaldığımı söyleyebilirim ama araçta benzin göstergesi olmadığı için şamandıralı depo gerekiyor ve gösterge, elektronik aksan ve depo değişimi için verdiği fiyat 1000 oldu, diğer cafe racer modifikasyonlarına sıcak bakmadı. AMA MotoNew Garaj diye bir yere gittim yine falconun yetkili servisi (not; telefonda çok ilgisizlerdi, sürekli "getir bakalım" tarzı konuşuyorlardı, biraz da pek bir şey beklemeden hafif agresif gittim yalan olmasın) demin bahsettiğim değişimler için "net fiyat vermeyim 1000-1500" bulur dedi, ve ekledi "fabrikayla görüşün duruma göre onları ikna edebilirseniz hazır garanti kapsamındayken cebinizden hiç para çıkmaya da bilir" diye yönlendirdi sağolsun, Cafe Racer görünümleri muhabbetinde de "tamamen Cafe Racer yaparsak yine bir 1000-1500 isterim" dedi, ki ben tamamen yüzde yüz bir Cafe Racer görseli istemiyorum, ama verdiği fiyat mantıklı geldi bilmiyorum siz ne düşünürsünüz, bir deneyeceğim, bir de Adana'daki tanıdıklara fiyat sorduracağım, eğer uçuk bir fark yoksa ve adam hakikaten samimi ise yaptırıp memnuniyetime göre de buraya cevaplayacağım. Eğer ikinci bahsettiğim yer için bir yorumunuz var ise de memnuniyetle dinlerim, sizlere teşekkür ederim ki motomekanik'ten kaçınıyorum mesela :D hepinize ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum

iskampavya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS TWİN
    Tamirci diye bişey yok kendimizi kandırmayalım... Ya ondadır ya bunda mantığı ile arıza tesbit etmeye çalışan insanlarla dolu piyasa.. senden benden tek farkı onun mesaisi o... Benim vaktim yok. Yoksa aynı mantık ve aynı eylem ile arıyorum bende arızayı. Gerçekten usta diyeceğim usta ile. Karşılaşmadım motosiklette ama arabada bir recep ustam var ki kulakları çınlasın candır. Bu yaşıma kadar pek motor ustalarına yolum düşmedi kel kör kendi işimi kendim hallettim ama ne zaman kendileri ile vakitsizlikten yolum kesişse o güne lanet ettim.. ne diyim daha dedim diyeceğimi.
    vokhirion bunu beğendi.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı iskampavya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamirci diye bişey yok kendimizi kandırmayalım... Ya ondadır ya bunda mantığı ile arıza tesbit etmeye çalışan insanlarla dolu piyasa.. senden benden tek farkı onun mesaisi o... Benim vaktim yok. Yoksa aynı mantık ve aynı eylem ile arıyorum bende arızayı. Gerçekten usta diyeceğim usta ile. Karşılaşmadım motosiklette ama arabada bir recep ustam var ki kulakları çınlasın candır. Bu yaşıma kadar pek motor ustalarına yolum düşmedi kel kör kendi işimi kendim hallettim ama ne zaman kendileri ile vakitsizlikten yolum kesişse o güne lanet ettim.. ne diyim daha dedim diyeceğimi.
    çoğu ktm modelinin parça toleranslarını ezbere bilirim. ölçersin, kitabın dışına çıkıyorsa değiştirirsin. kitap açmasını bilmeyen kendine usta diyenler çok. bi de sağda solda reklamını yapanlar var tabi. kitap okuyup çok pimpirikli olmamak lazım diyorlar.

konu sahibi arkadaşım @vokhirion: kendini usta yerine koy. sağlamlığı şüpheli bir motor için orijinal olmayan parçaları takmak ister misin? yağ değişimine 100 işçilik yazmak varken, 5 tane yağ değiştirsen daha temiz para kazanırsın. sonra o parçaları takan ustaya gidip, buyundan ses geliyor, bu olmadı adamın başının etini yiyecen.
    vokhirion bunu beğendi.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Çayyolunda güvendiğim bir usta var Rakıntı'nın karşısında. İsteyenlere numarasını atabilirim.

volkanmet86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 200 MCX / CG Cafe Racer / Pulsar 200 NS
    cafe racer ve custum işleri başkasına yaptırılmaz usta. aklında bulunsun. alıcan eline lokmayı, torna vidayı kendin girişçen. mesela sıfır bilgi ile deneme yanılma yaparak şu ilandaki motoru kendim yaptım. sadece motor kısmı için ustaya gittim o kadar.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...4407627/detay/
    vokhirion bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)