Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Boştayken motordan ses geliyor ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Debriyajı çekince gidiyor ama boştayken tiktiktik sanki motorun içinden birisi vuruyor gibi.Bu neden olabilir 580 kmde motorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:40 ----------

Bu arada motorumu yazmayı unutmuşum r25

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    Biraz daha detaylandırımısın.

Marka model
    Hareket halinde veya değil
    Hareket halindeki min ses duyma hızı
    Boştayken debriyajı çekme yada vitesteyken çekme
    Ses ile beraber bir titreşim hissi varmı
    Yavaş giderken boşa atınca öne yığılma yada gidişte rahatlama oluyormu

gibi.

Bu detaylara girmez isen müneccim edası ile cevap alırsın, hatta hiç cevap almaman yanlış yönlendirmeler konusunda sana faydalı bile olur.

Ben yazana kadar modeli belirtmişsin ama diğerleride önemli...

Bir de bu sorunu detaylandırıp Yamaha R25 başlığında tekrar yayınla, faydası olacaktır. Çünkü başlığı düzeltme şansın yok. Başlıkta R25 sorunu deseydin iyidi.
    Cimbom05 bunu beğendi.

Pardon usta hemen yazıyorum.
    Birinci ve ikinci vitestede düşük devirlerde değişik bir ses duyuyorum sesi nasıl tarif etsem sanki motorun içine bir şey girmiş gibi motorun sesi bir tuhaflaşıyor.Aynen dediğin gibi bu olayın başlamasından sonra titreşimi çoğaldı.
    Başka sorunu yok boştayken debriyajı bırakınca dediğim gibi sanki içerden torna vidayla vuruyorlar gibi tık tak tik tak baya bir ses geliyor.debriyajı çekince kayboluyor.

Motosikleti
    Estahfurullan, öncelikle ben usta değilim, çırak bile olamam. Hitabeten öyle söylediğini düşünüyorum. Sevgilerimi sunarım.

Gelen sesin motorun yürüyen aksamından olmadığı açık. Yürüyen aksam olsa fikrimi söylerdim ancak, söz konusu halen rodajda olan ve garanti kapsamında güvenilir bir firmanın motoru ise hiç buralarda cevabı arama. Yağ seviyeni kontrol et ve düşük devir ile en kısa zamanda yetkili servisin yolunu tut. Şikayetini bildir, bırak onlar test etsin. Debriyaj yada motor iç aksamı ile ilgili bir sorun ise ve bu şekilde kullanmaya devam edersen olası arıza ilerlemesi halinde kullanıcı hatası diye başına kalır, bin pişman olursun.

Umarım çok basit bir sebebi vardır ve hemen sorunun giderilir. Sende mutlu olursun.
    Cimbom05 bunu beğendi.

sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Blueray in söylediği gibi en iyi çözüm servise gitmen.

Bir mt25 te de dikkatimi çekmişti. Eğer motoru ilk çalıştırdığın zaman oluyorsa , yağ pompasından gelen ses olabilir. Yağlama yapıldıkça ses azalır. Tabi bu bir tahmin.
    Cimbom05 bunu beğendi.

Ya bazıları zincirden olabilir demiş ama benim hiç aklım yatmadı daha yeni motor niye böyle oldu bilmiyorum

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    benim 0 apache de var benzer ses götürdüm servise bi sprey sıktı düzeldi şimdi tekrar başladı ilk bakımda detaylı baktırıcam servise götürmen en mantıklısı buradan anlamak zor motorun üstünde sesin nereden geldiğini çözemedim ben servise gidene kadar
    Cimbom05 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    agility 125
    Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim 0 apache de var benzer ses götürdüm servise bi sprey sıktı düzeldi şimdi tekrar başladı ilk bakımda detaylı baktırıcam servise götürmen en mantıklısı buradan anlamak zor motorun üstünde sesin nereden geldiğini çözemedim ben servise gidene kadar
    o değilde sen ehliyeti naptın ya. ben kurstan haber bekliyom hala dosyaları düzenliyolar.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Alıntı extagon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o değilde sen ehliyeti naptın ya. ben kurstan haber bekliyom hala dosyaları düzenliyolar.
    bende haber bekliyorum 3-4 gün dediler aradım bugün hala imzada diyolar randevu almıştım yarın için yetişmiycek galiba dosyalar

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Debriyajla hic alakasi yok biliyorum ama aynısı bana da olmuştu. Sarginin bulunduğu bölmede bir cıvata çıkmış ve orayı dağıtmıştı. Motor daha yeniyse iyi sokulmayan bir cıvata herhangi bir yerde bu işi yapabilir
    Cimbom05 bunu beğendi.

Çok tuhaf acaba bununla başka karşılaşan var mı

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:46 ----------

Arkadaşlar çok kafama takıyorum bunu ya bazıları kronik geçmiyor demiş çok üzülüyorum yorumlara açığım acaba neden oluyor ?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Benim cbfden de geliyordu 0 aldıgımda. Rodaj bakımına yaklaşınca artmaya başlamıştı ses. Büyük ihtimalle ilk yağ varsa ses ondan olabilir. Motor bloğunda küçük küçük parçacıklar geziyor rodaj esnasına. Çok küçük parçalar. Bunlar o sesi yapabiliyor olabilir. Çünkü benim rodaj yağı degistikten sonra hiç ses gelmemişti...
    Cimbom05 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Remzidemir41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim cbfden de geliyordu 0 aldıgımda. Rodaj bakımına yaklaşınca artmaya başlamıştı ses. Büyük ihtimalle ilk yağ varsa ses ondan olabilir. Motor bloğunda küçük küçük parçacıklar geziyor rodaj esnasına. Çok küçük parçalar. Bunlar o sesi yapabiliyor olabilir. Çünkü benim rodaj yağı degistikten sonra hiç ses gelmemişti...
    Rodaj zamanında ilk yağ değişimine kadar oluşan parçacıların hemen hemen hepsi ancak büyüteç ile görülebilecek büyüklüktedir. Çok ender olarak toplu iğne başı kadar olan talaş kalıntısına rastlanır ki bu da zaten yağ süzgeci yada filtresi tarafınca tutulur. Kısacası motora ilk yüklenen yağa karışan parçacıklar sebebi ile böyle kulakla duyulabilir bir ses gelme ihtimali çok ama çok düşüktür. Rodaj sonrası ilk yağ değişiminde motorda filtre yerine süzgeç kullanılmış ise temizletilmesi hakkındaki ısrar oradan gelir.

Kronik bir sorun olması kronik bir arıza olduğu anlamını da taşımaz. Birçok motorda sorun vardır ancak sürüş dinamiğine etkisi yoktur. Örneğin İnazumalarda çok ender rastlanan ve suzuki nin kabul ettiği bir sorun var, debriyaj manetinden 80-100 km arasında zırıltı gelmesi. Orjinali ile değişsede bu sorun düzelmiyor.Onca mühendisin hem fikir olduğu konu yine Türk Zekasının muhteşemliği ile meydan buluyor. Manet gövdesi ile levye arasıdaki dip temas yerine azcık baly yapıştırıcı sürüceksin kuruycak sonra bi kaç kat daha sürüceksin abartmadan... o da kuruycak, orada kalıcı bir conta etkisi yapıp zırıltıyı kesicek.. Uğraşamam diyosan bi paket lastiğini sarmana bakıyor.

Bu konuda en doğru ve sağlıklı yaklaşım önceki mesajlarımda belirttiğim gibi yetkili servise başvurmak olacaktır. Hiç kimsenin tavsiyesi ile garantisi olan motoru kurcalama, tornavida bile değdirme. R25 ler her ne kadar mini ss olsalarda gayet güzel makinelerdir, Kronik arıza diyen kaç kişi var onu da göz ardı etmemek olmaz. Üç kişiden biri şikayet ediyorsa ve kronik olduğunuda servis beyan ediyor bunu yazılı olarak sana verebilecek samimiyette ise hiç korkma. Değilse de korkma, sadece süreç biraz uzar o kadar. Sıfır motor almanın en büyük avantajını iade hakkın ile kullanabilirsin. Umarım gerek kalmaz.
    Cimbom05 bunu beğendi.
    VATAN TOPRAĞI KUTSALDIR, KADERİNE TERK EDİLEMEZ

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Egzantrik sesi. Dagilabiliriz.
    Cimbom05 ve chopperrider bunu beğendiler.

Bende de benzeri bir problem vardı. Sübap ayarı olduğunu düşünüyordum. Bloğu incelerken egzoz borusunun blok ile bağlantısındaki civata düşmüş ses oradan geliyormuş. Bir ihtimal kontrol et derim.
    Cimbom05 bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Boşta gelen ses soğukken gelmiyorsa, sadece motor ısındığında geliyorsa buna " hot knock" diyorlar. "Lak lak lak" diye bir ses. Yüke bindi mi kesilir, sadece boşta iken lakırdar. Bende de var. Servislere , yurt dışı forumlara vs danıştım. Sorun yok dediler. 2 sebebi var 1)Egzantrik zinciri gergisi veya 2) Egzantrik milinin dişlisinin rulmanındaki boşluk. 10-50 yağ tam sentetik yağ ile sesi tamamen kesebilirsin. Yağı üst çizginin birazcık ( fazla değil) üzerinde koy. Amaç yağ basıncını biraz artırmak. Motoru dağıtmana gerek yok.
    Cimbom05 bunu beğendi.

Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Boşta gelen ses soğukken gelmiyorsa, sadece motor ısındığında geliyorsa buna " hot knock" diyorlar. "Lak lak lak" diye bir ses. Yüke bindi mi kesilir, sadece boşta iken lakırdar. Bende de var. Servislere , yurt dışı forumlara vs danıştım. Sorun yok dediler. 2 sebebi var 1)Egzantrik zinciri gergisi veya 2) Egzantrik milinin dişlisinin rulmanındaki boşluk. 10-50 yağ tam sentetik yağ ile sesi tamamen kesebilirsin. Yağı üst çizginin birazcık ( fazla değil) üzerinde koy. Amaç yağ basıncını biraz artırmak. Motoru dağıtmana gerek yok.
    İnşallah basit bir sorundur dediğin gibi beni ugrastırmaz yarın servise gideceğim sonucu buraya yazarım.Yorum yapan herkeze çok teşekkür ederim

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:10 ----------

Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egzantrik sesi. Dagilabiliriz.
    Ne yani o kadar önemli değil mi anlamadım, sence normal mi bence performansını etkiliyor bu

JOHNDOSAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    bir video çekip paylaşırsan sesi daha yardımcı olabiliriz ;)
    Cimbom05 bunu beğendi.

şanzıman !

Alıntı JOHNDOSAY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir video çekip paylaşırsan sesi daha yardımcı olabiliriz ;)
    Şu anda işteyim eve geçince atarım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)