Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Dertsiz başıma dert mi arıyorum?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Selam ahali. Bir tane de "Sizce ne yapmalıyım?" temalı başlık ben açayım, benim neyim eksik? Konu ikinci motosiklet olarak masrafsız (?) 50cc bir motosiklet istemem. Aklımda sadece iki adet model var birincisi Peugeot Kisbee diğer Kuba Rx9. Masrafsız derken MTV ve sigortadan bahsediyorum tabii ki. Ne olacak alayım kenarda dursun bisiklet gibi hem keyifle binerim hem işletim maliyetleri yüksek olan Duke'a km yaptırmamış olurum, zaten yeterince kaçtı. (rodaj bakımı: 300₺ 8500 bakımı: 500₺ :( )

Kisbee scooter olduğu için çok pratik oluşu beni cezbediyor, görüntüsü de hoşuma gidiyor özellikle mat siyah/füme ve papatya diskli RS versiyonu. Rx9'un ise görüntüsü, vitesli oluşu, sesi ve basit tek silindir motora sahip olduğundan biraz da zaman zaman orasını burasını kurcalarsam motorlar hakkında beni bilgi sahibi yapabilir zamanla. Böyle uğraşlarım hiç olmadı bugüne kadar ama meraklıyımdır ve ilgilenmeyi, kendime bir şeyler katmayı severim. Bir de her motosiklet binicisinin belli seviyede mekanik bilgi donanımına sahip olması gerektiğini düşünüyorum.

Şimdi asıl soruya gelecek olursak; Kisbee alıp keyfime mi baksam, yoksa alet çantamı kuşanıp Rx9 alıp dertsiz başıma dert mi edinsem?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

lüzumundan fazla akıllıca

Motosikleti
    MT-07
    Kendi adıma konuşacaksam, en fazla markete pazara giderim o motorlarla. O yüzden kisbee. Onun dışında sebebi ne olursa olsun 50cc ile trafiğe çıkmam. Her zaman güç altında kalsın ama gereksiz kullanma anlayışındayım.
    zabuzaretta ve aquarist4 bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Kardeşim gel ikisinin ortasi cub alalim sana

Gecen hafta esnaf arkadasimla vergisiz sigortasiz,yuki,arora vb cublara baktik inceleme vs.derken Kuba Ege50cc modelini aldik kendisine hee 97cc ama tip onayda 49cc degil yani bildigin 49cc ust kapak ve blok bariz belli ediyor.Egenin 100u var 50si var yanyana inceleyebilirsin.

Gelelim fiyata 3150dedi bayi,Anan aşagi baban yukari çilgin pazarlik yaparim

Attik masaya 2800 bayii kem kum etti.ulen bende esnafim kurtarir kurtarir,neyse cayini kahvesini icip alip geldik.

Gelelim motora

Vitesler soft
    Plastik esnekligi yeterli,leğen plastigi gibi degil.
    Boya kalitesi,kaynak birlesim yerleri fena degil.
    Hafif 78kg
    Koltuk alti bolmesi ruhsat cuzdan vs.alir.
    On arka sinyal gömülü çikinti yok.
    Diger cublarda oldugu gibi kickstart disa dogru cikintili degil,ayaklar pegde iken bilekleri rahatsiz etmiyor.
    Titreşim azda olsa var,kullanana gore gorecelidir,elcik kaucuklu bir malzeme ve ayak pegide baya yumuşak bundan dolayi titresim makul gelebilir.

On fren kampana. lakin bajaj boxerda surdum fren gucu neyse buda oyle,fena degil yani.

Ee motor+plaka ve tescil toplamda 3bini bile bulmayan motordan bahsediyoruz.

Aldigimiz arkadas suan memnun.

Tercih senin.
    zabuzaretta bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    önelikle 50 cc kiss be byük ihtmal 4-5 sene ağır masraf çıkarmadan sana hizmet edecek

lakin alacağın ikinci el cihaz soru işareti sıkıntı problem çıkardımı yapacak hiçbirşeyin yok malesef

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    300tl 500tl gibi rakamları dert ediyorsanız , duke a neden biniyorsunuz
    satın bir cbf alın. istediğiniz yere gidersiniz.
    hayat 300tl yi dert etmek için fazlası ile kısa değil mi?
    Angrypower ve kalidor bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Activa S 125
    Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Okuduğunu anlayamamak gibi bir probleminiz var bence.

Motosikleti
    yok
    Alıntı nazar48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Okuduğumu gayet iyi anlıyorum. Bence problem sizde.
    Angrypower ve kalidor bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    oh be ortalık çok sakindi

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    var onun öyle problemleri, pek münakaşa etmemenizi öneririm. mesaj geçmişine aç bak, hep hır gür.

TanImsIz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono V4 ve İmola 125
    İmkan varsa hep 2 motor kullanırım. Biri gezi adamı, biri görev adamı. Bunlarda benimkiler Xciting 400 - Symphony 200 ( evde beslemiyorum , boş dairede yatırıyorum )

aquarist4, SuleymanE ve zabuzaretta bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Alıntı '-' adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lüzumundan fazla akıllıca
    Hangisi?

Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendi adıma konuşacaksam, en fazla markete pazara giderim o motorlarla. O yüzden kisbee. Onun dışında sebebi ne olursa olsun 50cc ile trafiğe çıkmam. Her zaman güç altında kalsın ama gereksiz kullanma anlayışındayım.
    Her gün işe gidip geliyorum yaklaşık 30-35 km. Mecbur otoyola çıkmak durumundayım yorar mı, tehlikeli olur mu o da soru işareti. Gerçi ufak modifikasyonlarla 50 km/s olan son hızlar 80 km/s civarına çıkarılabiliyormuş iki modelde de.

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim gel ikisinin ortasi cub alalim sana

Gecen hafta esnaf arkadasimla vergisiz sigortasiz,yuki,arora vb cublara baktik inceleme vs.derken Kuba Ege50cc modelini aldik kendisine hee 97cc ama tip onayda 49cc degil yani bildigin 49cc ust kapak ve blok bariz belli ediyor.Egenin 100u var 50si var yanyana inceleyebilirsin.

Gelelim fiyata 3150dedi bayi,Anan aşagi baban yukari çilgin pazarlik yaparim

Attik masaya 2800 bayii kem kum etti.ulen bende esnafim kurtarir kurtarir,neyse cayini kahvesini icip alip geldik.

Gelelim motora

Vitesler soft
    Plastik esnekligi yeterli,leğen plastigi gibi degil.
    Boya kalitesi,kaynak birlesim yerleri fena degil.
    Hafif 78kg
    Koltuk alti bolmesi ruhsat cuzdan vs.alir.
    On arka sinyal gömülü çikinti yok.
    Diger cublarda oldugu gibi kickstart disa dogru cikintili degil,ayaklar pegde iken bilekleri rahatsiz etmiyor.
    Titreşim azda olsa var,kullanana gore gorecelidir,elcik kaucuklu bir malzeme ve ayak pegide baya yumuşak bundan dolayi titresim makul gelebilir.

On fren kampana. lakin bajaj boxerda surdum fren gucu neyse buda oyle,fena degil yani.

Ee motor+plaka ve tescil toplamda 3bini bile bulmayan motordan bahsediyoruz.

Aldigimiz arkadas suan memnun.

Tercih senin.
    Cub gözlemlediğim kadarıyla yakıt ve işletme masrafı olarak rakipsiz. Her alan öve öve bitiremiyor. Ama görüntüsü inan hiç hitap etmiyor bana, yani ben severek binmedikten sonra ne anlamı olur değil mi? Kisbee'nin RS modeli gerçekten şık duruyor, Rx9 da tam evladiyelik oyuncak. Cub tam mantık işi, mantığın yanında biraz da duygusal bağ da kurmak lazım diye düşünüyorum.

Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    önelikle 50 cc kiss be byük ihtmal 4-5 sene ağır masraf çıkarmadan sana hizmet edecek

lakin alacağın ikinci el cihaz soru işareti sıkıntı problem çıkardımı yapacak hiçbirşeyin yok malesef
    Rx9 kesinlikle sıfır alırım ikinci elleriyle çok farkı yok, ama Kisbee düşük km İstanbul veya yakınlarında bulursam neden olmasın?

Öyle demeyin KTM almış olmak demek masraflarının koymayacağı anlamına gelmiyor. 8500 bakımında yağ filtresi, hava filtresi, yağ değişti bir de zincir bakımı yapıldı ve 497₺ fatura çıktı, bence çok fazla. Şöyle düşünün 250cc başka bir motosiklet alsanız Yamaha veya Honda 3 aşağı 5 yukarı aynı paralara alıyorsunuz hatta Yamaha daha bile pahalı olabiliyor KTM'den. Ama işletme masrafları çok daha az. 390 olsa bu masraflar "belki" normal gelebilirdi ama 250cc de biraz yoruyor açıkçası. Şehir dışına çok seyahat etmiyorum genelde İstanbul içi o yüzden cbf yerine 50cc işletim masrafları çok az ikinci bir motosiklet daha mantıklı geliyor.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı zabuzaretta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle demeyin KTM almış olmak demek masraflarının koymayacağı anlamına gelmiyor. 8500 bakımında yağ filtresi, hava filtresi, yağ değişti bir de zincir bakımı yapıldı ve 497₺ fatura çıktı, bence çok fazla. Şöyle düşünün 250cc başka bir motosiklet alsanız Yamaha veya Honda 3 aşağı 5 yukarı aynı paralara alıyorsunuz hatta Yamaha daha bile pahalı olabiliyor KTM'den. Ama işletme masrafları çok daha az. 390 olsa bu masraflar "belki" normal gelebilirdi ama 250cc de biraz yoruyor açıkçası. Şehir dışına çok seyahat etmiyorum genelde İstanbul içi o yüzden cbf yerine 50cc işletim masrafları çok az ikinci bir motosiklet daha mantıklı geliyor.
    demek ki Md.Murat doğru anlamış,artislik yaparken dikkatli olmak lazım.

"8500 bakımında yağ filtresi, hava filtresi, yağ değişti bir de zincir bakımı yapıldı ve 497₺ fatura çıktı"

intikam(kırbac)ı hak etmiş

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı '-' adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "8500 bakımında yağ filtresi, hava filtresi, yağ değişti bir de zincir bakımı yapıldı ve 497₺ fatura çıktı"

intikam(kırbac)ı hak etmiş
    allah kahretsin bu servisleri.8500 de hava filtresi mi değişir ? Eminim ki motorun servis kitapçığında 18000 km falan diyordur.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Konuyu dağıtmasak ne güzel olurdu oysa ki...

Motosikleti
    yok
    ikinci el 50 cc de olsa eğer today gibi bir şey alacaksanız 3-4 bin tl gözden çıkarmak gerekiyor. bir sene kullanıp satsanız ne kadar zarar edeceksiniz? belki 500 civarı zarar olacak. bunun yanında sigorta yapılacak sanıyorum (emin değilim) sigorta da cc ye göre değişmediği için bir 300 de oraya gelse? yani duke u çok kullanıp 25000 yapsanız bile bunun bakım masrafı 500*3 olsa 1500 tl. duke ü satmayacağınıza göre sigorta ve mtv devam edecek.

bu durumda 500 tl kara geçmek için "ben olsam" motor almaya git al bak sonra satmaya çalış insanlarla muhatap ol alırken ekspertiz aldıktan sonra bakım , km si mi yalan şurası mı bozuk diye kafayı takmaya gerek görmezdim.

ben olsam , beni üzüyorsa o motoru satıp yerine daha uygun bir model alırdım. bu yuzden diyorum yani değmez diye.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    ikinci el 50 cc de olsa eğer today gibi bir şey alacaksanız 3-4 bin tl gözden çıkarmak gerekiyor. bir sene kullanıp satsanız ne kadar zarar edeceksiniz? belki 500 civarı zarar olacak. bunun yanında sigorta yapılacak sanıyorum (emin değilim) sigorta da cc ye göre değişmediği için bir 300 de oraya gelse? yani duke u çok kullanıp 25000 yapsanız bile bunun bakım masrafı 500*3 olsa 1500 tl. duke ü satmayacağınıza göre sigorta ve mtv devam edecek.

bu durumda 500 tl kara geçmek için "ben olsam" motor almaya git al bak sonra satmaya çalış insanlarla muhatap ol alırken ekspertiz aldıktan sonra bakım , km si mi yalan şurası mı bozuk diye kafayı takmaya gerek görmezdim.

ben olsam , beni üzüyorsa o motoru satıp yerine daha uygun bir model alırdım. bu yuzden diyorum yani değmez diye.

zubuzer,MD ile aynı şeyleri düşünüyordum fakat ben yazmaya üşendim.

Tiger 800 varken servis masrafım çoktu, bi de cbf 150 mi alayım dedim,bi hesap yaptım kurtarmıyor ya da değmiyor uğraştığına.

Ben olsam duke 250 ile devam ederim.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı zabuzaretta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu dağıtmasak ne güzel olurdu oysa ki...
    Haklısın.

Hemen konuya geleyim, 50 cc vitesli motordan tat falan alamazsın. Gereksiz yük olur sana. Sürekli vitesle oynayacan, hemde gitmeyecek, delirtir adamı :D

Al efendi gibi skuterini fıtı fıtı takıl tatlı tatlı. Ufak motor bakımı hakkında merak ettiğin varsa motor gurubunda mekanik meraklısı birini bulup bakım zamanında yanına git, 2 çay cigara eşliğinde kendi başına 1 ayda öğreneceğin şeyi 3 günde öğrenirsin zaten :D

Birde şu açıdan bak: 1 hafta oynadın vitesli motorunun sağıyla soluyla çok eğlendin, eyvallah. Sonra uğraşacak bir şeyi kalmayacak. Kullanım keyfi ve pratikliği olarak skuterin çok gerisinde kalacak

İlla sökecem dersen skuteri alıp onun sağını solunu sök, sonsuz cvt şanzumanın çalışma prensibini öğren, varyatörünü temizle, ıvır zıvır ilaveler yap, performans yayları falan tak. Aynı keyfi alırsın, hemde pratikliğin tadını yaşarsın :D

Ufak cc 2. motor dedimmi adres skuterdir, doğru yoldan şaşma hacı
    aquarist4 ve zabuzaretta bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    İyi de motorum beni üzmüyor ki gayet memnunum, ama bir de böyle bir isteğim var. 50cc de sigorta zorunlu değil, isteyen yaptırıyor. Alacağım 50cc motosikleti seneye neden satayım? En az 5-6 yıl binerim diye düşünüyorum bu süre zarfında bana bakımları ve benzini hariç çıkaracağı tek masraf muayene ücreti. Kaldı ki bakımlarını da kendim yapmak istiyorum bu ikinci motosikletin belirttiğim sebeplerden ötürü. Yani kısacası KTM'nin bakımlarını karşılayamıyor değilim, ama hem ilerde kolay satabilmek amacıyla km yaptırmak istemiyorum, hem de işletme masraflarını kısmayı hedefliyorum. Bir adet de hobi motosikletim olacak işin güzel tarafı.

Mayıs'ta sıfır aldığım motosikletim şuan 10.000 km'yi aştı, daha bir sene bile olmadan. En geç önümüzdeki sene satmayı planladığım motosiklete bu gidişle 2 senede 30.000 km yaptıracağım. Malum siteye girin bir bakın 30.000 kmde 2 yaşında kaç tane Duke var? Zaten kolay satılan bir motosiklet değil.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)