Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motorsikletim vitese atınca durmadan gidiyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    NS 160
    Arkadaşlar pulsar ns 160 sahibiyim bugün motoru ilk defa yıkamaya verdim ve ardından zincirlerini yağlattım.Motoru aldığım gibi direk eve geldim fakat sonra farkettimki motoru birinci vitese atıyorum kalktıktan sonra gaz vermeden durmadan gidiyor 8-10 km arasında.Debriyajı çektiğim zaman yavaşlıyor devir 1.5-1-7 gibi kalıyor debriyajı tekrar salıyorum gaz vermeden motor 2k devirde sabit gitmeye başlıyor arkadaşlar yardım edin şuana kadar bu motor gaz vermeden bile hareket etmezdi acaba yıkamada elektronik birşeylerimi arızalanmış olabilir yoksa zincirler yağlı olduğu içinmi böyle oluyor.Motoru durdurup arka lastiği boşa alıyorum başlatıp bire atıp bırakınca yüksek cc li motorlar gibi hatta daha hızlı biçimde lastik gitmeye devam ediyor.Yardımcı olursanız sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Sorun nerede ben anlamadım.
    Motorun rölantide gidecek gücü var ve sorun ediyorsunuz.

Boşta gidiyor, debriyaj çekiliyken gidiyor deseniz anlarım ama vitesteyken motor gidiyor diye bir sorun olmaz.

Motosikleti
    NS 160
    Ama daha önce motoru kaldırmak için azda olsa gaz vermek gerekti sonra giderek yavaşlardı bi 15 saniye gidip stop etcek hale gelirdi sizce napmalıyım böyle kullanayammı/
    Sorun daha önce motor vitesteyken gaz vermeden gitmiyordu az ilerleyip duruyordu şimdi durmadna gidiyor 8 km sabit frene dokuyorum az az ama yine hız yavaşlayınca 8 , 10 km ye çıkıyor

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Yani rölanti mi yükseldi?

Dizel araba gibi olmuş işte. Gaza basmadan gidebiliyorsun.
    MSMorkan bunu beğendi.

Motosikleti
    NS 160
    Evet rölanti yükseldi sizce napmalıyım servise götüreyimmi

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Enjeksiyonlu mu karbüratörlü mü

burakrak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xtreme max 200
    Yıkarken bir yere su kaçmış sanırım ama boştayken değil de vitesteyken yükselmesi ilginç

Motosikleti
    NS 160
    Full enjeksiyonlu yazıyor , su kaçmış olsa desek napmam gereklir bi süre çalışır vaziyette bıraktım değişiklik yok.

BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    Bahsettiğiniz problem deriyaj telinin ayarının bozulmasından yani kavrama noktasının minim olması gereken yerden de daha alta düştüğünü gösterir. Debriyajı çektiğiniz zaman öyle bir noktaya gelmiş ki motor normal rolantisine düşüyor yanı ayırmayı yapıyor ama azıcık bırakınca hali ile motor yüke biniyor ve devir de sizin ivmeniz sonucu yükseliyor. Motor frenindeki devir yükselmesi gibi. Debriyaj telini ve kavrama noktas ayarını kontrol ediniz. Benim bildiğim kadarı ile debriyaj düşük ve orta segmentli viteslii motorlarda tamamen mekanik bir unsurdur. Kurulama esnasında hunharca bir hareket ayar vidasını yerinden oynatmış olabililr. Belkide ayar zaten o kıvamdaydı ama ayar vidasının dişleri pabuca takılmıştır, sizde o şekilde kullanmaktaydınız ve basınçlı su yada kurulama esnasında tık etti yerine oturdu, oturması da ayarı bozdu. zincir ile hiçbir ilgisi yok. Nacizane tavsiyem motorunuzu kendini yıkayınız, zinciri kendiniz temizleyiniz. Zaman yok derseniz en azından başında durunuz. Debriyaj kavrama ayarını yapmak size 12-13 no açık ağız anahtar ve yaklaşık 10 dakikaya mal olur.
    SRDR KTM 390 bunu beğendi.

Motosikleti
    NS 160
    Çok sağolun , bu işten pek anlamıyorum o zaman en iyisi yetkili servise götürmek

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı baykusokan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok sağolun , bu işten pek anlamıyorum o zaman en iyisi yetkili servise götürmek
    Ne servisi dostum.Debriyajın yanında ayarı vardır onla oyna biraz bulursun.Boşuna 5-10 Tl verme.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    @BLUERAY
    Arkadaş debriyajı sıkınca duruyor, bırakınca(kavrayınca) gidiyor demiş. Tel ayarıyla alakası yok.

Belki de yıkamadan önce frenler sürtüyordu, yıkanınca geçti.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    arkadaşlar noluyor ya )

burada sorun var mı ve debriyajla ne ilgisini var cidden anlamadım ben

Motosikleti
    Hadi canım sende olurmu öyle şey hiç....

Şimdi debriyajı çekince motor hızını kaybedip duruyor mu...? Ve bırakınca ilerliyor mu yani kavrama noktasında...

Bi yaşıma daha girdim...

Fren sürter, sağda solda sürter.. fren bu.. o kadar sürttükten sonrada bi yıkanması da beklenen hadisedir... Onu karıştırma..
    VATAN TOPRAĞI KUTSALDIR, KADERİNE TERK EDİLEMEZ

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı BLUERAY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hadi canım sende olurmu öyle şey hiç....

Şimdi debriyajı çekince motor hızını kaybedip duruyor mu...? Ve bırakınca ilerliyor mu yani kavrama noktasında...

Bi yaşıma daha girdim...

Fren sürter, sağda solda sürter.. fren bu.. o kadar sürttükten sonrada bi yıkanması da beklenen hadisedir... Onu karıştırma..
    hehe debriyajı çekince motor hızlanır bilakis bunu herkes bilir

yanlış olmasın gördüm ve arttırıyorum

not:oha yanlış görmüşüm pea ye atıfta bulunmuşun galiba.. ama adam yazdığında haklı.. yanlış yonlendiriyorsunuz

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikletine motorsiklet dedigin icin yapiyordur bunu. Problem yok motosikletim dediginde duzelir.

Motosikleti
    Sev onu sev... sev sakinleşir.

Üstad bak o motorlarda debriyaj sensoru diye bişey yok, herhangi bir elektriksel arıza doğruda bu durumu etkilemez, zinciri yağlaman ile de arasında hiçbir alaka yok. Sen debriyaj tel ayarına baktır. Ama bu işlemi yaptırıken gözünü dört aç ustayı iyi takip et. Bir defa yaptırıp 10 tl verirsin yarın daha büyük motora ayar için 30 tl vermez, olayı çözersin. Anladın sen beni..

Diğer arkadaşlara yazdıklarım latifedir, hoş sohbet olsun. Muhabbet iyidir...

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Ben kursun motorunda bajaj ns150 idi gaz vermeden 8 çizdim bi kere kavrama noktasında tutunca yavaştan gidiyor zaten kendi motorumda hareketleniyor bazen ışıklarda filan gaz vermeden kafayı kaldırıyor güzel bişey bence bu bi sorunu yoksa

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    normal bu hali değil mi zaten?

Motosikleti
    NS 160
    Bu daha ilk motorum ve motor hakkında mekanik vs hiçbirbilgim yok o yüzden dediğiniz gibi bi usta yapsın bakalım nasıl oluyormuş öğreneyim (tabi sorun bundan kaynaklanıyorsa) ilerde benzer problem alırsam kendim yapabilirim belki.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:58 ----------

Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    normal bu hali değil mi zaten?
    Daha öncesinde hiç dikkat etmemiştim ama böyle olsaydı farkına varırdım elbet.Motor gaz vermediğim zaman yavaştan yavaşlayıp stop etme noktaına geliyordu şimdi ise az yukarı eğim olsa bile gidiyor motor 5 dakika boyunca denedim.Hafif fren yapıp hızı 3-4 km lere düşürdüğümde ise debriyaja hiç ellememiş olsam bile tıpkı çekip bırakır hani o kavrama noktasına getirir gibi motor ototmatik kendini topluyor anlamadım :D

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)