Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2018'in Trafik Ceza Rakamları Belli Oldu..

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    1 Ocak 2018'den itibaren uygulanacak trafik ceza miktarları yeniden hesaplandı. 2018'in en düşük ceza, "taşıma sınırı üstünde yolcu alan" sürücülere 85 lira olarak kesilecek.

Resmi Gazete'de 11 Kasım'da yayımlanan "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği"nde Maliye Bakanlığınca yeniden değerleme oranının yüzde 14,47 olarak belirlenmesinin ardından 1 Ocak 2018'den itibaren uygulanacak trafik ceza miktarları da yeniden hesaplandı.

En yüksek ceza 17 bin 65 lira ile "geçici tescil belgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket edenler" için uygulanacak.

Ayrıca yetkisi olmadığı halde tescil plakası basanlar ve dağıtanlar 11 bin 885 lira ile cezalandırılacak.

"Karayoluna, trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek şekilde bir şey atan, döken, bırakan, karayolunun yapısına, güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar verenlere, bunların yerlerini değiştirenlere veya ortadan kaldıranlara" 488 lira para cezası kesilecek.

Sahte plakaya 5 bin 942 lira ceza

Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkaranlar, 2018'de bin 2 lira ceza ödeyecek.

Ruhsatsız araç kullananlar ile tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takanlara 108 lira, yönetmeliğe aykırı plaka takanlara 488 lira ceza verilecek.

Farklı okunmaya ya da okunamamaya neden olacak şekilde tescil plakasında değişiklik yapanlar 488 lira, tescilli aracı plakasız kullananlar 2 bin 18 lira ceza ödeyecek.

Aracına sahte plaka takan veya kullanan kişilere verilen 5 bin 191 liralık para cezası, 5 bin 942 liraya yükselecek.

Aracını tescil ettirmeden trafiğe çıkaranlar, karayolunda geçici kullanacağı aracı için geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası almayanlar veya bunları başka araçta ve süresi bittiği halde kullananlar 235 lira para cezasına çarptırılacak.

Kamyon, çekici ve otobüslerde takograf, taksilerde taksimetre bulundurmayanlar ile bunları kullanmayanlara 488 lira para cezası verilecek. Bu cihazları bozuk imal edenlere, bozulmasına neden olanlara ve bozuk durumdaki cihazları araçlarında kullananlara 7 bin 623 lira para cezası uygulanacak.

Ehliyetsiz araç kullanan 2 bin 18 lira ceza ödeyecek

Araçlarının muayene süresini geçirenlere 108 lira ceza verilecek.

2018'de muayene istasyonları işletme şartlarına uymaz ya da gerektiği şekilde araçları muayene etmezse ilkinde 8 bin, ikincisinde 13 bin 344 ve üçüncüsünde 26 bin 692 lira para cezası ödeyecek.

Sürücü belgesiz araç kullanmanın cezası 2 bin 18 lira olacak, kırmızı ışık kuralına uymayanlara 235 lira ceza kesilecek.

Bulundurması zorunlu olduğu halde aracında emniyet kemeri bulundurmayan veya kullanmayanlar ile motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikleti kasksız ve gözlüksüz kullananlara 108'er lira ceza verilecek.

Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısız şekilde sürene, aracından bir şey atana ya da dökene, seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullanana 108 lira para cezası uygulanacak.

Trafik işaret ve levhalarına uymayanlar 108 lira ile cezalandırılacak.

Hususi otomobili 0,50, hususi olmayan otomobilleri 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanan sürücülere ilkinde bin 2 lira, ikincisinde bin 256 lira, üçüncüsünde ve daha fazlasında 2 bin 18 lira para cezası uygulanacak.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullananlara 5 bin 167 lira ceza verilecek.

Uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığını veya alkolün kandaki miktarını tespit için gereken teknik cihazları kullanmayı reddeden sürücülere 2 bin 869 lira para cezası kesilecek.

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar aşanlara 235 lira, yüzde 30'dan fazla aşanlara 488 lira, radarların yerini belirleyen ve sürücüyü uyaran cihazları araçlarında kullananlara 2 bin 18 liradan 3 bin 42 liraya kadar para cezası verilecek.

Dönüş kurallarına uymayan ve önündeki aracı yeterli takip mesafesinde izlemeyen sürücülere 108'er, yasak alanda sollama yapanlara 235 lira ceza kesilecek.

Engelli yerine park eden 216 lira ile cezalandırılacak

Kavşaklara geldiğinde yavaşlamayanlar ve kavşak geçiş önceliği kuralına uymayanlar, otobüs, tramvay ve taksi duraklarında bekleyenler ve yasak alana park edenler 108 lira para cezası ödemek zorunda kalacak.

Engelli park yerlerine aracını park edenlere 216 lira ceza uygulanacak. Gerekli makamdan izin almadan yarış ve koşu düzenleyen kişilere 488 lira para cezası uygulanacak.

Kesilen para cezasını 15 gün içerisinde ödeyen kişilere yüzde 25 indirim yapılacak.

Kaynak : Trthaber
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bak bunlara gelen zamma gram üzülmem. herkes kurallara uyacak.

kırmızı ışık cezası az. en az 500 lira olmalıydı.
    Erhan Tosun bunu beğendi.

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    En az 5 katına çıkarılmalı.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Trafik cezalarına kat kat zam gelsin. Vatandaşın bir tarafı yanınca belki kurallara uyulmasına gerektiğini öğrenir

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Şu seyir halinde cep telefonu kullanmak 108 tl ne demek ya gebze kadıköy arasında her gidişimde en az 4-5 araca denk geliyorum ve çoğunluğu kazaya neden oluyor..Yaz şuna 5bin 15 bin bak anasının damına kayıyor mu.
    YERUÇAĞI bunu beğendi.
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu seyir halinde cep telefonu kullanmak 108 tl ne demek ya gebze kadıköy arasında her gidişimde en az 4-5 araca denk geliyorum ve çoğunluğu kazaya neden oluyor..Yaz şuna 5bin 15 bin bak anasının damına kayıyor mu.
    seyir halinde telefonla konuşmanın ,alkollü araç kullanmadan daha kötü tehlikeli olduğunu ,konularda hep yazmışımdır,,cezasıda en az alkollü araç kullananlara verilen ceza kadar olmalı,,108 lira nedir yaa şaka gibi
    bence bu seyir halinde telefonla konuşma işini bu cezaları belirleyenlerin kendileride çok ihlal ettiklerinden pek umursamıyorlar

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Geçen arkadaşımı çevirmede durdurmuşlar. Kaskında siyah vizör olduğu için ceza yazmış memur abi. Nedeni nedir acaba ? Devlete para felan mı lazım ?

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Trafik cezaları artsın diyorsunuz. Eminim hepiniz iyi niyetle söylüyorsunuz fakat bilmediğiniz bir şey var. Devlet trafik cezalarını bir tür vergi olarak görüyor ve adaletsiz bir şekilde insanlara ceza yazıyor.

Mesela en büyük örnek cam filmi mevzusu. Devlet bir yasaklıyor bir serbest bırakıyor. Maksat halkın kafasını karıştırıp ceza kitlemek. Aynı şekilde trafik polisleri haksız yere cezalar yazıyorlar.

Son 2 senede 4 kere ceza yedim;

1) Yan yana 4 aracın sığabileceği kadar geniş ve tamamen virajsız bir yolda saklanmış radara 83 km hızla girdim. orada motosiklet hız sınırı 70 km/s'miş. O kadar tehlikeli virajlı yol varken uçak pisti gibi yola radar koymak niyetin ne olduğunu gösteriyor.

2) Bomboş caddede motosikletle yasak yerden U dönüşü yapma cezası yedim. O sırada yol kenarında olan bir polis arkamdan ceza yazmış. Halbuki benim döndüğüm yerden bir gün içinde yüzlerce araba, kamyon, minibüs dönüyor. Orada U dönüşünün yasak olmasının hiçbir manası yok.

3) Beşiktaşta yolu engellemeyecek şekilde cadde kenarına araba park ettim. Önümde ve arkamda aynı şekilde parketmiş araçlar vardı. Başka hiçbir yerde de park yeri yoktu. 2 saat sonra geldiğimde benim arabanın yerinde başka araba vardı. İstanbul trafik vakfı benim aracımı çekerek güya yolu açmış. Hem otoparkları gezip arabayı aradık hemde haksız yere ceza ödedik.

4) Otobanda gişeler arasında ortalama hızım 122 çıktığı için eve ceza geldi. 100'ü geçmemeliymişim. Artık otobana çıktığımda koli bandıyla plakayı kapatıyorum.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafik cezaları artsın diyorsunuz. Eminim hepiniz iyi niyetle söylüyorsunuz fakat bilmediğiniz bir şey var. Devlet trafik cezalarını bir tür vergi olarak görüyor ve adaletsiz bir şekilde insanlara ceza yazıyor.

Mesela en büyük örnek cam filmi mevzusu. Devlet bir yasaklıyor bir serbest bırakıyor. Maksat halkın kafasını karıştırıp ceza kitlemek. Aynı şekilde trafik polisleri haksız yere cezalar yazıyorlar.

Son 2 senede 4 kere ceza yedim;

1) Yan yana 4 aracın sığabileceği kadar geniş ve tamamen virajsız bir yolda saklanmış radara 83 km hızla girdim. orada motosiklet hız sınırı 70 km/s'miş. O kadar tehlikeli virajlı yol varken uçak pisti gibi yola radar koymak niyetin ne olduğunu gösteriyor.

2) Bomboş caddede motosikletle yasak yerden U dönüşü yapma cezası yedim. O sırada yol kenarında olan bir polis arkamdan ceza yazmış. Halbuki benim döndüğüm yerden bir gün içinde yüzlerce araba, kamyon, minibüs dönüyor. Orada U dönüşünün yasak olmasının hiçbir manası yok.

3) Beşiktaşta yolu engellemeyecek şekilde cadde kenarına araba park ettim. Önümde ve arkamda aynı şekilde parketmiş araçlar vardı. Başka hiçbir yerde de park yeri yoktu. 2 saat sonra geldiğimde benim arabanın yerinde başka araba vardı. İstanbul trafik vakfı benim aracımı çekerek güya yolu açmış. Hem otoparkları gezip arabayı aradık hemde haksız yere ceza ödedik.

4) Otobanda gişeler arasında ortalama hızım 122 çıktığı için eve ceza geldi. 100'ü geçmemeliymişim. Artık otobana çıktığımda koli bandıyla plakayı kapatıyorum.
    onlar yapıyor diye senin de yapman gerekmez ki hocam. u dönüşü yasaksa dönme yani. ben kesinlikle yapmıyorum.
    yeditepely bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Mt-07
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle katılıyorum !!! Hem bizim için hemde trafikte seyreden diğer sürücü ve yaylar için son derece tehlikeli sonuçları oluyor. Dikkat edin cep telefonu kullanan bir sürücü yoldan tamamen kopup konuşmaya odaklanıyor, o süre zarfında yok yani hayalet sürücü benim için. 108 tl nedir? Kesinlikle daha caydırıcı tedbir ve cezalar uygulanmalı!!!

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Yaklasik 6ay kadar önceydi sanirim,2018 den sonra trafik cezasi ve puani,trafik sigorta primini dogrudan etkileyecekti,örnek yil boyunca ceza almamis olan surucu daha dusuk prim odeyecek vs.bilgiler vardi.

Guncel durum nedir?bilen eden varmi?

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı Remzidemir41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen arkadaşımı çevirmede durdurmuşlar. Kaskında siyah vizör olduğu için ceza yazmış memur abi. Nedeni nedir acaba ? Devlete para felan mı lazım ?
    Kanunda kaskta siyah vizör olmamalı diye bişi olduğunu bilmiyordum.Acaba polis amcalar cam filmiyle mi karıştırıyorlar?

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Cezalar artsın diyen arkadaşlara lafım , hükümet bizim hayatımızı önemsediğinde mi bu zamları yapıyor hayır , bu adamların gözünde zerre değerimiz yok olsa en azından yol tamir ve çalışmaları gerekli önlemler alınarak yapılırdı hepimiz trafikteyiz görüyoruz.
    Boğaz köprüsü gibi gözbebeği bir yerde bile yapılan çalışmaların önlemsizliği ve sonuçları (Barkın Bayoğlu'nun kaybı) ortada.
    Bu zamlar sadece para için ve bu sene göz boyama senesi.Yine illüzyonlarını ve algı oyunlarını yapacaklar.
    Bunlarda acil durumlar için hazırlık , eds çizgileri vb dikkatinizi çekmiştir işler ters gider ve para lazım olursa vvatandaşın üstüne gelecekler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)