Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Numaralı gözlük sorunsalı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    NightMutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 151Rs
    Merhabalar herkese,

Beni sürekli düşündüren bir sorum var. Şöyle ki, 0.5, 0.5 numaralı gözlük kullanıyorum, akşamüstü gözlük kullanmazsam görüşümün düştüğünü hissediyorum ve gözlerim güneşe de çok hassas. Hem güneş gözlüğü hem de numaralı gözlüğümü nasıl kullanabilirim, siz tecrübelilerin bu sorunu nasıl hallettiğini merak ediyorum?
    Güneş gözlüğünü numaralı alabiliyorsun ondan haberim var, fakat biraz pahalı oluyormuş.

İyi forumlar...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Eğer derdin sadece motosiklet kullanımıyla alakalıysa gözlükten hariç bir de güneş vizörlü kask al gerektiğinde güneş vizörünü açarsın.

BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Numaralı güneş gözlüğü işine hiç girme. Bir halta yaramıyor, tecrübe ile sabittir. Güneş vizörlü kask kullanabilirsin ya da gözlük üzerine rahatça takılabilen goggle lardan kullanabilirsin.
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

emocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Colormatik camlı gözlük almalısın . Atasun da yeni sistem colormatik numaralı gözlükler uygun fiyatlı . 5 saniyede de kararıp açılabiliyor. Kahverengi değil de fümeleşeni tercih etmelisin.

gözüne göre numaralı lens al yeterli olucaktır hem güzünün rengi güzel olur hemde görme ve güneş sıkıntın ortadan kalkar

gözlüğün üzerine takılan klipsli polaroid gözlüklerden kullanabilirsin çerçevene göre camı kesince işlem tamamdır güneşsiz zamanlardada çıkartıp cebine koyabilirsin ucuz ve kullanışlıdır

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Sen ona numaramı diyosun
    benim 1,75 e 2,00 miyop + astigmat ve bu 5 sene önceki hala 5 senedir gitmiyorum kontrole ve hissediyorumki daha kötü.
    Gözlüksüz çıktığımda ezbere biliyorsam yolu gidebilirim yoksa imkansız. tabelalara 6-7 metre kala okuyabiliyorum. O saatten sonra farklı yöne gidebilmek olanaksız hale geliyor

Güneş vizörlü bir kask kesin ve net bir çözümdür senin için
    aquarist4 bunu beğendi.
    Motosikletli Kaplumbağa...

Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    fazla dert ediyor gibisin arkadaş
    benim numaralarda sol-1.75 sağ-1 astigmat-110 derece
    normal şartlarda pek sıkıntı yok ama güneşli günlerde heleki güneş birde karşımdan vuruyorsa güneş gözlüğüm olmadan seçemiyorum yolu,ama güneş vizörlü kaskımı kullandığım zaman hiç bir sorun yok.
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

kovboy03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Minsk125 Tiger250 MCT250 Süperlight150 YBR
    Kardeşim yıllardır numaralı güneş gçzlüğü kullanıyorum.hiçbir sakıncasını görmedim o kadar çokta pahalı değil,senin seçeceğin çerçeceveye göre değişir fiyatı
    Ey insan!Kaf dağı kadar yüksekte olsanda Kefene sığacak kadar küçüksün.UNUTMA:her şeyin bir hesabı var;üzdüğün kadar üzülürsün!

ozan_oz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Daha önce rastlamamıştım, güneş ışığıyla kararan "photochromatic" pinlock da varmış...

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    +3,25
    +2,75
    numaralarım. astigmat vegöz tembelliği var bene de.

numaralı gözlük işi aslında pahalı değildir. benim samimi gözlükçü arkadaşım var. normal camı özel bir boya ile boyuyorlar. aaliyet aynı. 20-30 tl tanesi.
    bu, ancak açık görüşlü olan yerlerde işe yarar. eğer ki birtünele girersen, başın gerçekten belaya girebilir.

ben de diğer arkadaşlar gibi içten güneş vizörlü kask kullanıyorum.
    normal gözlüğümü de her daim kullanıyorum...
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motosikleti
    Mondial 151Rs
    Güneş gözlüklü kask olayını bilmiyordum, en kısa zamanda bi yerden bulup denicem. Teşekürler cevaplar için.

Açtım bilgisayarı, ulan o da ne? Yazıları okuyamıyorum, birbirine karışıyor! E dün bir şey yoktu? 1 günde göz mü bozulur diye düşünürken site adresini yazıp ilk bu başlıkla karşılaşıyorum.

Var mı bir fikri olan, nasıl olabilir böyle bir şey? Elimle bir gözü kapatınca sağ net görüyor, sol göz yazıları birbirine karıştırıyor, bulanıklık var, net değil.

Forumdan göz muayenesi.

Numaralı güneş gözlüğü olayını ben ilk defa duydum ancak bildiğim konuyla ilgili olan şeyi yazayım.Güneş vizörlü kasklarda her markanın güneş vizörü aynı kalitede değil galiba.En azından ben 2 marka denedim, ikisi bir değildi.Biri çok daha netti diğerinde hafif dalgalı görüntü vardı.İkisi de sıfır ve kafama takıp yolda uzun uzun kullandım.Birisini çok beğenirken ötekini kaldırmak zorunda kaldım.O kadar kötüydü.Marka yazmıyorum çünkü benim tahminim o vizörde bir üretim hatası vardı. Alırken buna nasıl dikkat edilir bilmiyorum.Mümkün değil gibi görünüyor. Güneş vizörü çıkarılıp takılabilen bir parça değil dış vizör gibi. Böyle bir durumda herhalde komple kask değişir.

Bir de şu var: güneş gözlüğü yada güneş vizörü kullanmayan bir arkadaşım var.Adam alışmış o şekilde sürmeye. Bir keresinde zorla güneş gözlüğü verdim al bak gayet güzel oluyor diye.Adam 2 km gitti, sağa çekip çıkardı gözlüğü.Alışamadım tuhaf oluyor dedi. Bu çok eski bir motorcu, 20 yıldır falan motor kullanıyor.Hiç takmamış güneş gözlüğü vs. Yani diyeceğim biraz da alışma meselesi.Daha önce güneşe karşı bir şey kullanılmamışsa, kullanmaya başladıktan sonra alışabilmek için biraz kendinize zaman vermeniz gerekiyor.Aslında bu alışma süreci meselesi tüm ekipmanlar için geçerli.Eldiven, pantolon, ceket, kask için de yenisi alındıktan sonra bir alışma süreci gerekiyor.

Motosikleti
    Mondial 151Rs
    @jawa, bu vizör tahmin ediyorumki güneş gözlüğü kadar kaliteli olmaz gibi geliyor bana?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı NightMutlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @jawa, bu vizör tahmin ediyorumki güneş gözlüğü kadar kaliteli olmaz gibi geliyor bana?
    renkli vizörün iyisi gerçekten pahalı kasklarda ekstra olarak satılıyor,diğerleri boyalı cam.
    en iyisi sapları yumuşak numaralı bir güneş gözlüğü kullanmaktır.
    ben gözlüğü her türlü kaskla kullanıyorum.

Alıntı NightMutlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bana da öyle gelmeye başladı.

Yakın zamana kadar güneş vizörünün pratiklik açısından daha iyi bir şey olduğunu düşünür o yüzden güneş gözlüğü yerine güneş vizörlü kaskı savunurdum. Vizör daha pratik ona şüphe yok ama güneş gözlüğü kadar kaliteli bir vizörün olduğu kask pahalı olabilir. Bir de şimdi düşününce fark ettim, benim kullandığım güneş vizörlü kaskların ikisinde de uv filtresinden bahsedilmiyordu.Ki bilirsiniz kaskların üzerinde bir sürü yazı olur.Demek ki uv filtresi falan yoktu onlarda.E zaten önemli olan uv filtresi! Yukarıda savaskayan'ın yazdığı gibi muhtemelen boyalı cam onlar, daha doğrusu koyu renk plastik.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:14 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:58 ----------

Merak edip internetten ilk bulduğum örneğe baktım. Hakikaten uv filtresi varsa ayrıca yazıyor.
    Mesela şöyle yazılmış kask özelliklerinde:
    " SpeedView™ : UV400 onaylı güneş vizörlü"

Fakat bu kaskın fiyatı 500 lira. Benim bildiğim gözlük camında uv filtresi çok acayip bir özellik yada pahalı bir teknoloji değil. Kask sadece bu özelliği yüzünden pahalı değildir. Burada bize düşen bilinçli tüketici olmak.Fiyatı fahiş olmayan uv filtreli bir kask vardır illaki. Fakat görünen o ki tüm pratikliğine rağmen ucuz bir güneş vizörlü kask yerine düz bir kask alıp ince saplı güneş gözlüğü takmak daha mantıklı.

Motosikleti
    Yamaha Ybr 125
    Bende gözlük kullanıyorum ayrıca güneş gözlüğümüde numaralı yaptırdım memnunum tavsiye ederim...

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    selam

19 yıldır optik gözlük kullanıyorum, yaklaşık 4-5 yıldır da numaralı güneş gözlüğü kullanıyorum. özel olarak yaptırabilirsin ki zaten bunlar özel olarak yaptırılıyor.

Ankara'da isin sanırım, çok iyi tanıdığım ve gözünü para bürümemiş bir gözlükçü yakınımıza yaptırıyorum gözlükleri, fiyatta da yardımcı oluyor sağolsun. eğer istersen seni de yönlendirebilirim.

kolay gelsin.

Merhaba arkadaşlar ben optisyenim, Ben burada yazılıp konuşulan konuların çoğunu okudum, kimine katılıyorum kimine ise asla katılmıyorum, Numaralı Güneş gözlüğü yapımı teknoloji ilerledikçe her geçen gün daha da iyi oluyor en hesaplı 30 - 40 ₺ den başlayıp 300 400 ₺ ye kadar çıkıyor, aradaki fark polarize olabilir gece araç veya motor sürmek olabilir her kullanım alanlarına göre renkler yapılabilir bir arkadaşın dediği gibi colormatik te olabilir siz nasıl isterseniz o şekilde olabilir, eğer isterseniz daha detaylı Bilgi için, https://www.sezeroptik.com/blog/numarali-gunes-gozlugu-hakkinda dan oradaki iletişim bilgilerinden bizi arayıp daha detaylı yardımda alabilirsiniz. Allah’a emanet olun.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    güneşte camı kararan gözlük camlarından taktırabilirsin.
    ben kullanıyorum, gayet memnunum.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)