Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

ABS nin faydası !

Motovento
    REKLAM ALANI
    Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    HOCA ARKADAŞ TEKRAR ANLATAYIM. ANLAMA KABIZLIĞI ÇEKEN SENSİN.
    MOTOSİKLET BİR ZÜMREYE AİT BİR ARAÇ DEĞİL.
    YÜZLERCE GENÇ APTAL ÇOCUK BU ALETİ KULLANIRKEN ÖLÜYOR.
    SENİN KENDİNCE DOĞRU FİKİRLERİNİ BU KONUYU OKUYAN APTAL ÇOCUKLAR , KENDİLERİNİ ÖLÜME GÖTÜRECEK KARARLAR ALABİLİRLER.

İLK YAZDIĞINDAN SONRA
    SENİN KIRMIZI İLE YAZDIĞINI ÇOĞU ÇOCUK GÖRMEYECEK BİLE.

Eğer çok tartışmak istiyorsan , ABSden iyi frenleyenler diye watsapp grubu aç orda tartış.[COLOR="Silver"]

Anlama kabızı arkadaş !!!!

Yüzlerce genç motorunda ABS olmadığı için ölmüyor. Motosiklet kullanmayı bilmediği halde MD.Murat gibi abilerinden duyduğu ABS li motor al kaza yapmazsın , yada bilmem ne marka lastik tak motorun hayatta kaymaz gibi şehir efsanelerine inanıp , bu tavsiyelerin motoru güvenli hale getirdiğine inandıkları için ölüyorlar.

Hergün onlarca yenisi eklenen kaza videolarını maalesef dikkatle izlemek zorunda kalıyorum ki , hata nerede , bu insanlar neyi yanlış yapıyorlar görebileyim diye. İzlediğim binlerce videonun içinde toplam 10 tane ABS li motor kullanılsaydı bu kaza olmazdı türünden olay yok.

Bu insanlar "motosiklet kullanmayı bilmedikleri için ölüyorlar" ABS leri veya yüksek teknoloji sistemleri olmadığı için değil.

O çocuklara bir yardımın olmasını istiyorsan ABS den çok daha faydalı tavsiyelerde bulunabilirsin. ABS zurnanın son deliği bile değil çünkü.

Sevgilerimle
    UNdocab, mombohunter, zaferce ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Hocak bırakın artık saçma sapan şu konuyu savunmayı.

Herkes hoca mı? Herkes yarışçı mı? değil.

%1 i abs den iyi fren yapabilecekse , %99 u da fren yapmayı bilmeyen bir topluluğuz biz farkında isen.

motorun fren performansının tamamına yakınını kullanacilecek kapasitede o kadar az insan varken , ve bu tam kapasitede kullanım bile tecrübe olsa dahi el ayarına vebağlı ve hataya müsaitse ,

YANLIŞ. ABS FREN MESAFESİNİ FALAN UZATMAZ.
    Bu kafa ile motor şeytan icadıdır ölüm makinasıdır kafası arasında gram fark yok.
    Sen/Siz/Biz bilmiyoruz diye birşey yanlış veya tehlikeli değildir. O senin/sizin/bizim hatamızdır.

Önce adamın yazdığını oku ve anla. Motosikletinde über süper teknoloji de olsa sürücü mal ise öldürür kendisini.
    Fren yapmayı bilmeyen adamlar ABS var diye fazladan 3-4 bintl para vereceğine 500 600tl ye eğitim almasını. ABS nin herşey olduğunu zannetmemesini telkin etmenin nesi kötü?

Okan bey'e boşuna uğraşma diyerek, bu bahsettiğiniz fren yapmayı bilmeyen insanlara en büyük kötülüğü siz yapıyorsunuz.
    Burada aklı başında herkes bu kavramlardan bahsedecek ki, forumdan bilgi almak isteyecek bilgi eksiği olan kişiler "hee böyle bi durum varmış" diyecek.
    twisten bunu beğendi.
    ver gazı... ver çoşkuyu

Riptalon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMax 300
    ABS devreye girerse durma mesafesini uzatır. Bu da devreye girmeyip yan yatırmasından iyidir.

Normal durumda ABS'li bir motor ile ABS'siz motorun durabileceği en kısa mesafe aynı şartlarda değişmez.

ABS her durumda mantıklıdır. Burada tartışılacak en ufak şey göremiyorum.

Ekleme: Bu videodaki gibi arkadaşlar ise er ya da geç bir yere patlar. ABS bunu sadece geciktirebilir.
    twisten, zabuzaretta, akindir ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Yukarıdaki yazımı bu yazınızı görmeden yazmıştım. Size son noktasına kadar katılıyorum.
    Ve bu arkadaş bu kafa ile etrafında olacak ölümlerden belirli bir yüzde ile sorumlu olacak. İnsan öldürmede payı olacak ama hala saçma sapan konuşuyor

Alıntı Okan Sinan Ocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Yüzlerce genç motorunda ABS olmadığı için ölmüyor. Motosiklet kullanmayı bilmediği halde MD.Murat gibi abilerinden duyduğu ABS li motor al kaza yapmazsın , yada bilmem ne marka lastik tak motorun hayatta kaymaz gibi şehir efsanelerine inanıp , bu tavsiyelerin motoru güvenli hale getirdiğine inandıkları için ölüyorlar.

Hergün onlarca yenisi eklenen kaza videolarını maalesef dikkatle izlemek zorunda kalıyorum ki , hata nerede , bu insanlar neyi yanlış yapıyorlar görebileyim diye. İzlediğim binlerce videonun içinde toplam 10 tane ABS li motor kullanılsaydı bu kaza olmazdı türünden olay yok.

Bu insanlar "motosiklet kullanmayı bilmedikleri için ölüyorlar" ABS leri veya yüksek teknoloji sistemleri olmadığı için değil.

O çocuklara bir yardımın olmasını istiyorsan ABS den çok daha faydalı tavsiyelerde bulunabilirsin. ABS zurnanın son deliği bile değil çünkü.

Sevgilerimle
    ver gazı... ver çoşkuyu

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Alıntı Okan Sinan Ocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sevgilerimle
    teşekkür ederim yazdıklarınız için. ancak istatistiklerinizde bir hata olması muhtemel. siz ölümcül kazaları , ya da yayınlanmaya musait kazaları izliyorsunuz sanırım. bu durumlarda yapılacak şeyler tabiki daha azdır. Abs nin de bir etki spektrumu var.

Ancak hiç ufak kazaları izliyor musunuz? birkaç kol bacak kıran kazalar ?
    hanı her motosiklette var ya sahibindende , durdugu yerde yan yatıran kazalar?
    her motorcunun yaşaması çok yüksek ihtimal olan kazalar.

bu kazaların çoğu , önüne birşey çıktığında fren yapmayı beceremeyen, ya da kaçış manevrasını gerçekleştiremeyen kişilerin motoru yatırmasından dolayı oluyor.
    kaza yapmayı önlemek için yapılması gerekenlerle alakalı bir şey yazmıyorum buraya çünkü orası ayrı bir dünya ve siz tabiki bu işin ustasısınız zaten onları siz yazıyorsunuz.

siz peki abs nin bu kazaları engellemekte rolünün ihmal edilecek seviyede olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Keoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-125, R25 Ve Tekrar R25,Dominar 400,Mt-125 Abs
    Fren mesafesini uzatıyor,çok gerekli değil diyenlere acıyarak bakıyorum.

Abs’li de olsa yine abs yokmuş gibi fren yapabiliyorsunuz.Abs,lastik kitlenme noktasında devreye girer.Uzatıyor dedikleride 3-4 metre ha.

Nato kafa nato mermer.Bunu tartışa durun siz,2018’de abs’siz motor SA-TIL-MA-SI YASAKLANIYOR ŞÜKÜR Kİ...

Lastik kitlendiği için omuz kemiğim eğri şu an.Boş konuşmayı kesin. !!!
    akindir bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Motosiklet kullanmayı bilmeyen adam için ABS fren mesafesini tabiki kısaltır.O tecrübeye gelmek normal sürücüler için olası değil.Eğitim ise fren mesafesini kısaltmaz.Panik frene ihtiyacı azaltır.
    ABS den iyi fren yapabilmek için motosikletin limitlerini test etmiş olmak lazım.Buda normal kullanıcılar için bolca düşmek demek.Kaldıki pistte aynı viraj üzerinde defalarca kere deneyip limit noktasını öğrenmekte fayda etmez.
    Her gün kullandığın yol bile sürekli değişim gösterdiği için.Sabah belli hızda geçtiğin yolu 2 saat sonra aynı hızla geçemezsin.

Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    ...
    bu kazaların çoğu , önüne birşey çıktığında fren yapmayı beceremeyen, ya da kaçış manevrasını gerçekleştiremeyen kişilerin motoru yatırmasından dolayı oluyor.
    kaza yapmayı önlemek için yapılması gerekenlerle alakalı bir şey yazmıyorum buraya çünkü orası ayrı bir dünya ve siz tabiki bu işin ustasısınız zaten onları siz yazıyorsunuz.

siz peki abs nin bu kazaları engellemekte rolünün ihmal edilecek seviyede olduğunu mu düşünüyorsunuz?
    Tam bu noktada soru soruyorum. Bu bahsettiğiniz düşük hız kazalarını önlemek için insanlar eğitim mi almalı yoksa, eğitime gerek yok ABS'li motosiklet mi almalı
    İkiside tercihinin olmadığını düşünerek cevap verin lütfen
    İşin doğrusu Okan Bey'in dediği gibi önce kendini o pozisyona sokma(koruyucu hekimlik gibi), o pozisyona girdiysen de kullandığın aleti tam kapasite ile kullanmayı bil.
    ABS sana fren sırasında manevra kabiliyeti vermek için vardır. Ne manevra yapacağını bil
    ver gazı... ver çoşkuyu

Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250 sl gitti MT 25 geldi
    Böyle motor kullanmaya devam ederse fazla yaşamaz (abs ye rağmen).

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Okan beyinde sözünü ettiği üzere ABS' ye çok da fazla anlam yüklememek gereklidir. Eğitim herşeyden önemlidir. Akıllı sürücü doğru yerde doğru hızla kullanır, hayatını ABS' ye bağlamaz. Akılsız sürücü forumlardan, sosyal medyadan, abilerinden ABS süperdir denmesinden dolayı ona aşırı anlam yükler ve eğitimine değil de motorundaki ABS' sine güvenir.
    ABS'yi eğitimi destekleyici unsur olarak görürsek faydalıdır, ama ABS'yi kurtarıcı olarak görür, ona fazlaca güvenirsek sonumuz pek hayırlı olmaz.

Kendimden örnek verecek olursak ABS frene sahip bir motorum var. Ama yine de doğru yolda doğru hızla yol almaya çalışıyorum. Şehiriçinde 40-50 km hızı geçmem, çevreyollarında ve otobanda ise trafiğin hızına ayak uydururum. Ama ne olursa olsun 3 basamaklı hızlara çıkmam. 60'ı geçtiğimde, olsun motorumda ABS var diye abanmaya çalışmayıp aksine altımdakinin bir demir yığını olduğunu düşünüp, bir vida, bir somun, lastiğimin patlaması yada yoldan, diğer sürücülerden kaynaklanabilecek olumsuz durumları kafamda tasarlıyorum.

Sonuç olarak ABS faydalı bir fren sistemidir lakin ona çok da anlam yüklememek gerek. Çünkü anlam yükleyince önem sırasında yanlış konum alabiliyor.
    mombohunter bunu beğendi.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    abs iyidir iyi

Motosikleti
    yok
    Alıntı UNdocab adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam bu noktada soru soruyorum. Bu bahsettiğiniz düşük hız kazalarını önlemek için insanlar eğitim mi almalı yoksa, eğitime gerek yok ABS'li motosiklet mi almalı
    İkiside tercihinin olmadığını düşünerek cevap verin lütfen
    dostum , 25 sene eğitim almış bir insan olarak eğitimin insan hayatına etkisini ya da gerekliliğini tartışmak istemiyorum.
    sorunun cevabı tabiki eğitim. benim için.

ama
    anlamadığınız o kadar büyük bir problemimiz var ki , sizler bu buz dağının yanında küçük bir tekne gibi kalıyorsunuz.

bizim insanlarımızın mantığı düz , zekası kıttır.
    motorun abs lisini 12 liraya alıp 11 liraya satar ,
    abs sizini 10 liraya alıp 9 liraya satar.
    abs onun gözünde yatırımdır.
    ancak eğitim harcamadır.

eğitim al dersen almaz. aldıramazsın buna.anlamaz.

abs li motor al dersen hesabı yapar kafasında abs li alır.

çok insan hayatı kurtarma potansiyeli olan : eğitim tabiki.

Bizim gibi bir ülkede çok hayat kurtarabilecek olan: ABS.

Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abs iyidir iyi
    Burada kimse abs kötüdür demiyor. ABS herşey değildir, önce motosiklet kullanmayı adam gibi öğrenin diyen insanlara karşı
    "ya bırak yea burası Türkiye ABS li motosiklet iyidir " diyenler var.

Kritik nokta burada bence "burası Türkiye" dediğiniz için hiç bir zaman düzelmeyecek kanserli hastaya aspirin veriyorsunuz.
    Bu işe kanser tedavisi lazım aspirin değil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:23 ----------

yukarıdaki yazım bu yazıya da cevap vermiş oluyor.

dostum , 25 sene eğitim almış bir insan olarak eğitimin insan hayatına etkisini ya da gerekliliğini tartışmak istemiyorum.

ama
    anlamadığınız o kadar büyük bir problemimiz var ki , sizler bu buz dağının yanında küçük bir tekne gibi kalıyorsunuz.

ancak eğitim harcamadır.

twisten bunu beğendi.

ABS standart olması gereken bir araçtır. Acemi sürücüler için bazı durumlarda hayat kurtarıcı olabilir. Fakat bu absnin fren mesafesini uzattığı gerçeğini değiştirmez veyada sizi illa ki bir kazadan kurtarması gerekmez. Tabiki ABS fren mesafesini neden uzatır derseniz ; frenleme olayı düzgün yapılamadığı için abs devreye girer ve sizi düşmeden kurtarır.Tabiki İlk önce eğitimlerin alınması gerekir , motorun limitleri bilinmeli sonrasında bu gibi yardımcı eklentilerle de güvenli sürüş olayını biraz daha "güvenli" hale getirebiliriz.

Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125

ama

ancak eğitim harcamadır.

Bir facebook grubumuz var Hyosung GT 250R üzerine. 8500 tane üyesi var.
    Bir motosiklet eğitim etkinliği düzenledik. Eğitimi de ucuz olması için uğraştık ve 200TL+KDV yaptık. Gelen kişi sayısı 6 ve 6. kişi de benim. Yani 5 aslında.

Sizin söylediğinizin gerçek olması bu cehaletle savaşmayı bırakalım "günü kurtaran" çözümü önerip geçelim "ölen ölür kalan sağlar bizimdir" anlayışını benimsetmeyecek bize.

Tekrar tekrar eğitimler düzenleyeceğiz. Eğitimden fotoğraflar eğlenceli anlar. Ve eğitim alan arkadaşların ne kadar farkı hissettiklerini belirtmesini sağlayacak yazılar hazırlayacağız.
    ABS'li motosiklet almak isteyene tabiki al ama önce eğitim al demekten asla geri durmayacağız.

Eminim ki sizin de bu fikirlere itirazınız yoktur. Fakat yazdıklarınızdan eğitimin 2. 3. 5. plana atılması gerektiği önce günü kurtarmak daha önemli anlamı çıkıyor.

Soruyu şöyle değiştirelim "Kask kullanmak mı yoksa ABS'li motosiklet sahibi olmak mı önceliklidir ?"
    Buna cevabınız ne olacak merak ediyorum.
    mombohunter bunu beğendi.
    ver gazı... ver çoşkuyu

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sakin olun gençler

Videoyu koymam da ki sebep adam nasıl paçayı kurtarmış millet de görsün lakin bizimkiler burada birbirini yemiş

Motosikleti
    yok
    Alıntı UNdocab adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir facebook grubumuz var Hyosung GT 250R üzerine. 8500 tane üyesi var.
    Bir motosiklet eğitim etkinliği düzenledik. Eğitimi de ucuz olması için uğraştık ve 200TL+KDV yaptık. Gelen kişi sayısı 6 ve 6. kişi de benim. Yani 5 aslında.

Sizin söylediğinizin gerçek olması bu cehaletle savaşmayı bırakalım "günü kurtaran" çözümü önerip geçelim "ölen ölür kalan sağlar bizimdir" anlayışını benimsetmeyecek bize.

Tekrar tekrar eğitimler düzenleyeceğiz. Eğitimden fotoğraflar eğlenceli anlar. Ve eğitim alan arkadaşların ne kadar farkı hissettiklerini belirtmesini sağlayacak yazılar hazırlayacağız.
    ABS'li motosiklet almak isteyene tabiki al ama önce eğitim al demekten asla geri durmayacağız.

Eminim ki sizin de bu fikirlere itirazınız yoktur. Fakat yazdıklarınızdan eğitimin 2. 3. 5. plana atılması gerektiği önce günü kurtarmak daha önemli anlamı çıkıyor.

Soruyu şöyle değiştirelim "Kask kullanmak mı yoksa ABS'li motosiklet sahibi olmak mı önceliklidir ?"
    Buna cevabınız ne olacak merak ediyorum.
    bu yaptığınızla benim anlatmak istediklerim çok farklı şeyler.

"ABS fren mesafesini uzatıyor" sihirli cümlesi ile başlayan tartışma , eğitim vs. abs ye geldi. eğitim alınmasına kim hangi zihniyet karşı çıkabilir?

bu sihirli cümlenin geri planını bu insanlar anlamıyorlar arkadaşım.
    bu cümleyi kullanmayın.

bu cümleyi okuyan şunu düşünüyor ,
    ulan ben şimdi motora başlicam da absli motorlar kötü fren yapıyormuş ben gideyim de hem ucuz alayım hem de kendim zaten abs den daha iyi fren yaparım.

bu adam eğitim falan da almayacak zaten.

bu durumda bu sihirli cümle abs kötüleme oluyor.

neden bunu yapıyorsunuz?

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    bu yaptığınızla benim anlatmak istediklerim çok farklı şeyler.

"ABS fren mesafesini uzatıyor" sihirli cümlesi ile başlayan tartışma , eğitim vs. abs ye geldi. eğitim alınmasına kim hangi zihniyet karşı çıkabilir?

bu sihirli cümlenin geri planını bu insanlar anlamıyorlar arkadaşım.
    bu cümleyi kullanmayın.

bu cümleyi okuyan şunu düşünüyor ,
    ulan ben şimdi motora başlicam da absli motorlar kötü fren yapıyormuş ben gideyim de hem ucuz alayım hem de kendim zaten abs den daha iyi fren yaparım.

bu adam eğitim falan da almayacak zaten.

bu durumda bu sihirli cümle abs kötüleme oluyor.

neden bunu yapıyorsunuz?
    iyide sizin yaptığınız olayda adam almış abs li motoru ben abanayım manete nede olsa aabs devreye girer mantığıyla hareket etmiş olmuyormu ?elektronik sistemler her zaman düzgün çalışmayabiliyor en güvendiğiniz yerde yarı yolda bırakabilir en güzeli diğer abilerimin dediği gibi eğitim ve motorunu bilmek ben 1 tane büyük kaza yaptım abs değil acil durum fren sistemi olsa yine kurtarmazdı
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

Tekrar sorayım.
    ABS devredeyken kaçış manevrası yapılabilir mi?

Alıntı EmirŞengezer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekrar sorayım.
    ABS devredeyken kaçış manevrası yapılabilir mi?
    GezeGeze bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)