Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

ABS nin faydası !

Motovento
    REKLAM ALANI
    UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu yaptığınızla benim anlatmak istediklerim çok farklı şeyler.

"ABS fren mesafesini uzatıyor" sihirli cümlesi ile başlayan tartışma , eğitim vs. abs ye geldi. eğitim alınmasına kim hangi zihniyet karşı çıkabilir?

bu sihirli cümlenin geri planını bu insanlar anlamıyorlar arkadaşım.
    bu cümleyi kullanmayın.

bu cümleyi okuyan şunu düşünüyor ,
    ulan ben şimdi motora başlicam da absli motorlar kötü fren yapıyormuş ben gideyim de hem ucuz alayım hem de kendim zaten abs den daha iyi fren yaparım.

bu adam eğitim falan da almayacak zaten.

bu durumda bu sihirli cümle abs kötüleme oluyor.

neden bunu yapıyorsunuz?
    Bu abs'yi kötüleme değil. Burada kimse abs olmasın dedi mi? Demedi yani abs kötüleme değildir.
    Bu nedir biliyor musunuz? Bu "gerilla marketing" de olduğu gibi yaygın bir inancı çok etkili bir noktadan vurmaktır.
    Cevap vermek için destan yazmak gerekir. İlgili konuda yanlış düşüncede olan kişilerde "ne diyor la bu" diyerek konuyu okutup öğretmektir.
    O sebeple çok doğru bir giriş cümlesidir "abs fren mesafesini uzatıyor" cümlesi.

Toplumumuzda eğitim alacağına absli motosiklet al mevzusu o kadar yaygındır ve o kadar ölümlere sebep oluyor ki basit bir mevzu anlatayım.

İki arkadaş asfalt meyilli bir yokuştan aşağı iniyorlar. Gençlerin hız biraz fazla yavaşlamaları lazım. Pulsar RS200 abs'li motosikleti olan arkadaş ön frene basıyor ve hızını azaltarak yolu geçiyor. Diğer arkadaşın abs'siz 300cc bir motosikleti var ve o da ön frene basıyor ve ön teker bırakıp düşüyor.

Pulsar sahibi olan arkadaş bana olayı anlatırken "ya abi gördün mü bak abs ne kadar önemli. ABS'siz motosiklet asla almam bundan sonra" diyor.
    Arkadaş burada kendisini kurtaran şeyin abs değil de kombine fren olduğunun dahi farkında değil. Ona abartısız 2 saat fren nedir abs nedir, nerede nasıl fren yapılırı anlattım. Aklı gitti çünkü bugüne kadar bildiği herşeyin yanlış olduğunu kabullenmekte çok zorlandı.

Bence bu adam trafiğe çıkmaya hazır değil ve çıkmamalı.
    Bu ve bunun gibi çok fazla yanlış bilgi varken "ABS fren mesafesini uzatır" gerilla cümlesi çok güzel ve yerinde bir cümledir. Çok kişinin "ne saçmalıyor la bu" diye girip 3 konu 5 konu okuduktan sonra yanlış bildiği şeyleri düzeltmesini sağlayacaktır.

Sizin dediğiniz gibi o zaman ABS'siz motosiklet alayım ile bitmeyecektir. çünkü Bu cümlenin beraberindeki yazı "ABS önemlidir ama önce motosiklet kullanmayı öğrenin" ile devam etmektedir.
    mavellen bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı EmirŞengezer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekrar sorayım.
    ABS devredeyken kaçış manevrası yapılabilir mi?
    ABS devredeyken kaçış manevrası yapılabilir de yapılamayabilir de.

Bu tamamen motorun kaçış anındaki yatış açısı ile ilgilidir. Standart ABS sistemleri belli bir yatış açısından sonra devreden çıkarlar. Yeni nesil akıllı ABS ler de bu durum ortadan kalkmıştır ama an itibarı ile maalesef çok az sayıda büyük motorda bu sistem mevcuttur.

Ayrıca,

Kaçış manevrası esnasında ABS li veya ABS siz fren önerilmez. Lastiğin tutunma kapasitesinin tamamı yönlendirme için kullanılır. Kaçış manevrasında duruş eğer gerekiyorsa ikinci adımdır.

Sevgilerimle
    efendy06 bunu beğendi.
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

anılbel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Wolf 125/ VSTAR
    Öyle "harşşşh" diye fren sıkılmaz gençler.
    Hintli İngilizcesi çok kötü , god Damn it .

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    hayat kurtarmış, zaten her zaman işe yarayan bir sistem ancak bu şekilde motorcunun gidişi de onun çekirge gibi bir iki derken bir gün hayatını kurtaramayabilir, gereksiz yere hızlı ve yine gereksiz manevralar yapıyor, hatta itiraf edelim hepimiz yapıyoruz, sabırlı davranmıyor, birkaç saniye beklemek ya da biraz daha yavaş gitmek motor imkan veriyorsa işimize gelmiyor, araçlarımızı sürekli yapabilecekleri hızların limitlerinde kullanmaya çalışıyoruz hal bu ki arabalardaki km limitlerini zorlamıyoruz, mesela ben arabamda 240 km yazarken hiç o hızlara yaklaşmadım, şehir içinde zaten 100 km'yi bil zor aşıyorum, ancak küçücük msx ile e5 de 100km'yi bir şekilde buluyorum, 200km yapsa herhalde 150-160 km yi sürekli görmeye çalışacağım, yani özünde hepimiz motorlarla imkan varsa yüksek sürat yapıyoruz, bu da bir şekilde kritik durumlarda abs vs. farketmez işimizi çok zora sokuyor, hız yapılması gereken yerler otobanlar, onun dışında cidden şehir içi çok riskli, bu arkadaşda 100 km üstünde bir hıza çıksaydı o manevrayı yapamayacak daha doğrusu yapmaya kalkarken çarpacaktı, ben de zamanında halk otobüsünün arkasından çıkayım derken bir arabaya çarpmıştım neyse ki hızım düşük olduğundan ne motorda ne de bende önemli bir hasar oluşmadı, hatta inanmazsınız kafam arabanın arka camını patlatmıştı, düşük süratte bile bu olabiliyorsa yükseği siz düşünün hatta size buyrun bir örnek, dikkatli olalım arkadaşlar! abs falan farketmemiş bu örnek de, maalesef video araba tekmeleyen psikopatın instagramından

https://www.instagram.com/p/BVdPpEcl...bbcustomgarage
    mombohunter bunu beğendi.

ernaltnts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx
    Ya adamların taksileri, dolmuşları rengarenk süslediğini görmüştüm de motosiklete bile o renkli şeylerden takacakları aklıma gelmemişti, gidonda bayrak gibi sallanıyorlar gerçekten değişik insanlar)
    EmirŞengezer bunu beğendi.

Teşekkürler Okan hocam

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    HOCA ARKADAŞ TEKRAR ANLATAYIM. ANLAMA KABIZLIĞI ÇEKEN SENSİN.
    MOTOSİKLET BİR ZÜMREYE AİT BİR ARAÇ DEĞİL.
    YÜZLERCE GENÇ APTAL ÇOCUK BU ALETİ KULLANIRKEN ÖLÜYOR.
    SENİN KENDİNCE DOĞRU FİKİRLERİNİ BU KONUYU OKUYAN APTAL ÇOCUKLAR , KENDİLERİNİ ÖLÜME GÖTÜRECEK KARARLAR ALABİLİRLER.

İLK YAZDIĞINDAN SONRA
    SENİN KIRMIZI İLE YAZDIĞINI ÇOĞU ÇOCUK GÖRMEYECEK BİLE.

Eğer çok tartışmak istiyorsan , ABSden iyi frenleyenler diye watsapp grubu aç orda tartış.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:21 ----------

Şakşakçılığın luzumu yok.

Sen önce benim demek istediğimi anla da sonra kontrollü deneyden bahset densiz adam. Senin kontrollü deney dediğin şey benim hayatım. Sen bana bilim mi öğreteceksin?
    Önce az insan psikolojisi oku ufaklık.
    Her insana her şeyin anlatılmayacağını anla.
    ondan sonra gel tartışalım burda.

bik bik ötmekle bilim yapılmıyor.
    ya şu adamı ciddiye alıp cevap mı veriyorsunuz bir de? allah aşkına?
    kendini nerelerde görüyor bu vatandaş hiç bir fikrim yok gerçekten. laflara baksana ufaklık falan..

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    Alıntı UNdocab adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burada kimse abs kötüdür demiyor. ABS herşey değildir, önce motosiklet kullanmayı adam gibi öğrenin diyen insanlara karşı
    "ya bırak yea burası Türkiye ABS li motosiklet iyidir " diyenler var.

Kritik nokta burada bence "burası Türkiye" dediğiniz için hiç bir zaman düzelmeyecek kanserli hastaya aspirin veriyorsunuz.
    Bu işe kanser tedavisi lazım aspirin değil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:23 ----------

yukarıdaki yazım bu yazıya da cevap vermiş oluyor.
    hangi ülkenin hangi yolu olursa olsun bir motorda abs olması gerektiğini düşünüyorum.
    çünkü sadece yol kaynaklı olmuyor kazalar.
    yağmur, çukur, yoldaki çer çöp de bi kazaya sebep olabilir.
    eğer abs yoksa panik fren yapıp tekeri kilitlerseniz %99 düşersiniz, ancak abs var ise panik fren yapsanız bile tekeri kilitlemezsiniz, düşme olasılığınız da belirli oranda düşer.
    https://bit.ly/30jiOxE

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ernaltnts adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya adamların taksileri, dolmuşları rengarenk süslediğini görmüştüm de motosiklete bile o renkli şeylerden takacakları aklıma gelmemişti, gidonda bayrak gibi sallanıyorlar gerçekten değişik insanlar)
    O bayrakçıkların üzerinde dua lar yazar bir nevi muska gibi

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ABS fren mesafesini uzatıyor, size belgeleriyle açıklayacağım.

ernaltnts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx
    Alıntı TIGERSHARK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O bayrakçıkların üzerinde dua lar yazar bir nevi muska gibi
    Gerçekten bilmiyordum, bilgilendirme için teşekkür ederim. Zira insanların kutsallarına söz söylemek gibi bir niyetim asla olmaz.

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hangi ülkenin hangi yolu olursa olsun bir motorda abs olması gerektiğini düşünüyorum.
    çünkü sadece yol kaynaklı olmuyor kazalar.
    yağmur, çukur, yoldaki çer çöp de bi kazaya sebep olabilir.
    eğer abs yoksa panik fren yapıp tekeri kilitlerseniz %99 düşersiniz, ancak abs var ise panik fren yapsanız bile tekeri kilitlemezsiniz, düşme olasılığınız da belirli oranda düşer.
    Konu 1 -0 gibi abs olmalı olmamalı mevzusu değil. O kadar yazdık çizdik. lütfen ama
    ver gazı... ver çoşkuyu

Motosikleti
    pulsar rs 200
    Burda bazı forum üyeleri ABS nin fren mesafesini uzattığını söylemiş. ABS devreye girerse fren mesafesini uzatır zaten ABS devreye girmişse beni yere yapıştırmaktan kurtarmış demektir. Sen ABSli al istersen frene abanıp devreye sokma burda sanki ABS bir dezavantaj gibi anlatmışsınız. ABSsiz motorla ABSli motorda frene fazla güç uygulasak ABSli motorda ABS devreye girer fren mesafesini uzatır ama beni düşürmekten kurtarır manevra yapma imkanı sunar ABSsiz motorda olacağı asfalt üstünde dans etmek ha ABS fren mesafesini uzatıyordu dimi pardon ben asfalt üstünde dans etmeyi tercih edeyim.

Şimdi gelip ABS yi devreye sokmadan kullan diyenler olacak henüz devreye sokmadım ama burda hocalarım gibi ustalaşmış bir sürücü değilim(henüz 5.000km tecrübem) ABS de tecrübe arttıkça kullanma olasılığı düşer diye düşünüyorum ama belli mi olur bir gün lazım olur hepimiz insanız hata yapabiliriz.
    sadraf ve Keoma bunu beğendiler.

sadraf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight200
    Acin youtube'u kazalara bakin ani frenlerde hepsi garc diye fren sıkıp tekerlegin kitlenmesiyle yeri opuyor.

Virajlarda ise yaramaz diyenler olmus. Bir zahmet viraj donerken frene basmayin bunun abs olup olmamasiyla ilgisi yok.

Abs tabiki fren mesafesini uzatir kanita gerek yok, bunun yaninda guvenle durmanizi saglar.

Umarim bir gun onunuze aniden bir sey firlayipta frene asilmazsiniz o zaman keske abs olsaydi derdiniz.

Abs sarttir. Fren sıkmayı ogrenemezler diye abs'yi gommekte olmamis. Bugun hanginiz abs'siz araba kullandiniz ya da tercihiniz olur? Arabayla motor freni ayni mi demeyin bosuna abs'siz risk ikisinde de aynidir.

Konu bu degil diyenler cevap vermeyebilir, gordugum birkac yoruma istinaden yazdim bunlari.
    Keoma bunu beğendi.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    kesin lan!

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Tartışma zaten tatlıya bağlanmış gibi duruyor ama ben @MD.Murat'ın ateşini alacak sihirli cümleyi kurayım.

2018'den itibaren ABS'siz motor zaten satılamayacak diyolla. Valla ben de başkasının yalancısıyım.

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkes bukadar şanslı olmayabilir.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kesin lan!
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu ABS meselesi her dile getirildiginde ortalik bir savas alanina donuyor. Bunun sebebi cehalette inat edilmesi. Sadece bize ozgu degil, dunyanin butun motosiklet forum ve gruplarinda holiganlik derecesinde tartisilan mevzu.

Bazi gercekleri ben anlatayim:

1- 20 sene once motosikletlerde ABS yoktu. Freni kitlendigi icin kaza yapan insanlarin hic biri ABS diye bir sey olsaydi kaza yapmazdim degil, yol sartlarini okuyamadiklari icin kaza yaptiklarindan bahseder.

2- ABS fren mesafesini uzatan ya da kisaltan bir mekanizma degildir, bunun tartisilmasi aptalcadir. ABS sensorunu uretenlerin bile fren mesafesiyle ilgili bir iddialari yokken islak zeminde absli motorla abssiz arasinda durma mesafesinin videolarini paylasan, kuruda daha uzun surede durur ya da islakta daha cabuk durur diyen kullanicilar fizik bilmiyor. Fizik bilmemesini gectim okumuyor. Buyurun size Suzuki Burgman Turkiye sayfasindan aciklama: http://motosiklet.suzuki.com.tr/mode...man-650za.aspx (ozellikler bolumunde 4ncu madde - *ABS, duruş mesafesini kısaltan bir mekanizma değil frenleme amaçlı bir destek mekanizmasıdır. Virajlara ve kavşaklara girmeden önce hızınızı yeteri kadar azaltmayı unutmayın.) Fren mesafenizi motorunuzda ABS olup olmamasi degil, olay anindaki hiziniz, fren sisteminizin kalitesi(kaliper, disk ve balata) ve fren kabiliyetiniz belirler. Yoksa tabii ki abs videosunda izlediginiz orneklerde adamlar sikir sikir duruyor, kopeklercesine fren nasil yapilir bilmeden abaniyorlar. Iki motorun da 80 km hizda ilerledigini baz aldigimizda yagisli havada absli motor elbette dusmeden kisa surede duracak. Ama motorlardan biri hava yagisli oldugu icin 80 yerine 45 km hizda gidiyor olsa ona ne yapacaksiniz? He?

3- Yagmurlu havada kaza yaptiginizda ABS olsaydi kaza yapmazdim diyorsaniz yagmurlu havada surmeyin, cunku yagmurlu havada surmeyi bilmiyorsunuzdur. Buna alinmak isteyenler icin bu maddeyi alternatif olarak soyle duzenleyebiliriz: Islak hava sartlarinda panik fren durumunda yere yapismak istemeyenler ABS frenlere sahip bir motorla her zaman daha guvenli seyahat edecektir.

4- Her ABS ayni degildir. Bosch patentindeki motosiklet ABS sistemleri su an 10ncu versiyonunda. Yani motosiklet ureticileri 1den 10a kadar kaliteyle secebiliyorlar motosiklet uretirken. 1 en ucuzu, 10 en pahalisi, anladin. Surdugunuz motosikletteki ABS kime aittir, kim uretmistir, bu da onemli faktor. Kotu ABS ile yere yapisacagin noktada iyi ABS modeline sahip motorla jilet gibi duruyor olabilirsin.

Kullanicilarin 10da 8i yukarida saydigim gercekleri gormezden gelir ya da yoksayarlar, ya da okumazlar. Bu bir gercek oldugundan AB Euro4 normlari geregi eruo4 uyumlu tum motosikletler icin ya ABS ya da kombine fren sistemini zorunlu hale getirmistir.
    *Heka bunu beğendi.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Şahsi düşüncem. Abs motosiklet için iyi birşey. Çünkü sen istediğin kadar kombine fren kullan. Ani bir durumda frene bastığında teker kitliyor ve kayıp düşmeni sağlıyor. Araç için bence gereksiz. Çünkü araç durmuyor, fren mesafesini uzatıyor

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)