Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Castrol 4t 10w40 ve radicool antifreeze

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Hayabusa
    Merhaba arkadaşlar. İnazumamin 15bin km bakımı için servise gittim. Yağ olarak Castrol 4t 10w40 koydular. Antifreeze olarak Castrol radicool koydular fakat hiç su katmadilar içine. Antifreeze açısından sizce bir sorun olur mu, ürün paketinde 50/50 şu ile karıştırın yazıyordu. Bir diger sorum castrolün bu yağını kullandiniz mı, deneyimlerimiz nedir? Önceden motul 5100 kullandigimda gayet memnundum. Duruma göre motul 7100e geçiyim diyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Antifiriz'in üzerinde minimum sıcaklık değerleri vardır. Örneğin; saf kullanırsanız -20C, 1/1 kullanırsanız -10C, 1/2 kullanırsanız 0C gibi. Bulunduğunuz bölgedeki minimum sıcaklığa göre seçim yapılır. Yani Katkısız kullanmak en iyisi aslında.
    Motorunuz için konulan Castrol yağ uygun. Motul 5100'de konabilir. 7100 performans yağı. Uzun süre kullanılacak yağ degil.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tam tersi Motul 7100 en uzun sure kullanilabilecek yag sinifinlarindan biri olarak eyr aliyor esterli oldugundan. Sadece inazumaya cok devir cevirmediginden oturu sart degil.

Radyator coolant sivilarinin da suyla karistirilmasi her zaman tavsiye edilmez. Guney sehirlerde yasiyorsaniz uygulayabilirsiniz ama radyator sivisiyla su normal sartlarda karistirilmaz, ki 1 lt radyator sivisinin bedeli yalnizca 5 lt suya tekabul eder genelde.

"Önceden motul 5100 kullandigimda gayet memnundum. Duruma göre motul 7100e geçiyim diyorum."
    sakin ol benim kafayı da karıştırdın (Castrol 4t 10w40 bişey mi yaptı)

antifreeze yoğunluğu 50/50 nin üstüne çıkınca donma parabolü terse döner
    radyatördeki karışım kaç oldu bomesine bakmak gerekir
    artık genelde, karışım satılıyo
    radyatör türüne(alüminyum, bakır...) göre rengine dikkat edilmeli

50/50 zaten sadece antifriz koyun demek değil mi yav

Motosikleti
    Hayabusa
    5100den memnun kaldım. 7100e garanti olsun diye geçiyim dedim. Castrol power 1 4t 10w40 yağ sabah biraz geç ısınma ve vites geçişinde hafif kemiklilik yaptırdi motora. Servis tam sentetik dedi ama yarı sentetik diyende oldu.
    https://www.google.com.tr/search?saf...SmVHNAtWaKguM:
    Radyatör sıvisıda bu. Arkasında direk koymanın yarı yarıya saf su ile karıştırın yazıyor. Yani açıp yarısını boşaltıp su mu koysam? Böyle zarar verir mi? Motor 0 alındı, yer Ankara.

aynı nehirde iki kez yıkanılmaz

5100 den memnun kaldım derken, boşaltılan yağ kullanılmış 5100 dü. yeni 5100 konsa da fark oluşacak tı
    fark oluşmasa anormal. ya yağ, yağlık yapmamış yada erken değiştirilmiş. olurdu
    ki havada değişti

antifreeze, ilave mi değişim mi

relax
    blackshadow7 bunu beğendi.

Motosikleti
    Hayabusa
    5100den memnun kaldım. 7100e garanti olsun diye geçiyim dedim. Castrol power 1 4t 10w40 yağ sabah biraz geç ısınma ve vites geçişinde hafif kemiklilik yaptırdi motora. Servis tam sentetik dedi ama yarı sentetik diyende oldu.
    https://www.google.com.tr/search?saf...SmVHNAtWaKguM:
    Radyatör sıvisıda bu. Arkasında direk koymanın yarı yarıya saf su ile karıştırın yazıyor. Yani açıp yarısını boşaltıp su mu koysam? Böyle zarar verir mi? Motor 0 alındı, yer Ankara.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Yaklaşık 5 şişe castrol 10w40 kullandım. 10.000 de debriyajı açtım. Dişliler ilk günkü gibiydi. Ama tek sıkıntı vitesler çok sert geçiyordu. Motul 5100 10w40 da vitesler daha yumuşak geçiyor. Ama castrolde iyi markadır. Bir sıkıntı olmaz
    blackshadow7 bunu beğendi.

Motosikleti
    Hayabusa
    Antifiriz değişti komple. Hatta eski antifiriz orjinali yani gayet güzel yeşil renkte aktı.

Sizde dişlilerin temiz çıkması çok güzel olmuş. Benim kafamı kurcalayan noktada orası motoru sağlam tutsun yeter.

Bu motor fiyatlarından sonra inazumami satıp yenisini almak hayal oldu. Eldekine en iyi şekilde bakmak lazım. Garanti için servise veriyorum ama en iyisi iyice öğrenip bakımları kendin yapmak sanırım.

antifreeze konusunda haklısın

Radicool, hem benzinli hem de dizel motorlarda kullanıma uygun, monoetilen glikol bazlı, nitrit, amin ve fosfat içermeyen, konsantre bir soğutma sıvısıdır. Soğutma suyunun soğuk havalarda donmasını, sıcak havalarda kaynamasını engelleyip, korozyonu önlediğinden yaz-kış kullanılmalıdır. Araç üreticilerinin tavsiyeleri dikkate alınmak kaydı ile distile su ile karıştırılması önerilir. Eğer üretici, seyreltme oranları hususunda bir tavsiyede bulunmamışsa, %50 oranında su ile seyreltilmelidir. %50 oranında su ile karıştırıldığında donmaya ve korozyona karşı ideal koruma sağlayacaktır.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı osiosborn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Antifiriz'in üzerinde minimum sıcaklık değerleri vardır. Örneğin; saf kullanırsanız -20C, 1/1 kullanırsanız -10C, 1/2 kullanırsanız 0C gibi. Bulunduğunuz bölgedeki minimum sıcaklığa göre seçim yapılır. Yani Katkısız kullanmak en iyisi aslında.
    ...........
    Mantıksız geliyor ama yazdığınızın tam tersi olabilir.
    Başka bir konudan kopyalıyorum, zaten kutusunun üzerini okuyup uygulamak gerekir.
    ----
    Alıntı: http://www.kimyakulubu.com/antifiriz/
    "Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır.
    Donma noktası -12 derece olan saf antifriz, su ile karıştırıldığında donma noktası -37 dereceye kadar düşürmektedir.
    Ancak su oranı veya antifriz oranı arttıkça donma noktası düşmektedir.
    ....
    Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için % 33 ila % 50 arasında antifriz kullanımı tavsiye edilmektedir. Karışım yaparken sert sulardan kaçınılması gerekmektedir. Çünkü sert sular antifrizin içindeki koruyucu katıkların etkisini azaltmaktadır. Bu nedenle musluk suyu yerine yumuşatılmış ve distile edilmiş su kullanılmalıdır."

brooklynnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yeşil fıstık 300
    bende 10 40 kullanıyorum
    problem yok
    devam edebilirsiniz

fiyat olarak da en uygun yag piyasada

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mantıksız geliyor ama yazdığınızın tam tersi olabilir.
    Başka bir konudan kopyalıyorum, zaten kutusunun üzerini okuyup uygulamak gerekir.
    ----
    Alıntı: http://www.kimyakulubu.com/antifiriz/
    "Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır.
    Donma noktası -12 derece olan saf antifriz, su ile karıştırıldığında donma noktası -37 dereceye kadar düşürmektedir.
    Ancak su oranı veya antifriz oranı arttıkça donma noktası düşmektedir.
    ....
    Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için % 33 ila % 50 arasında antifriz kullanımı tavsiye edilmektedir. Karışım yaparken sert sulardan kaçınılması gerekmektedir. Çünkü sert sular antifrizin içindeki koruyucu katıkların etkisini azaltmaktadır. Bu nedenle musluk suyu yerine yumuşatılmış ve distile edilmiş su kullanılmalıdır."
    İnternetten bulduğum bir antifiriz şişesi fotografı. Üzerinde antifiriz v su oranına karşılık gelen donma noktası mevcut. Örneğin;

%12 Atntifiz + %88 Su oranında karışım yapışırsa donma noktası -5 derece
    %25 Atntifiz + %75 Su oranında karışım yapışırsa donma noktası -12 derece
    %50 Atntifiz + %50 Su oranında karışım yapışırsa donma noktası -38 derece
    ...

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı osiosborn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnternetten bulduğum bir antifiriz şişesi fotografı. Üzerinde antifiriz v su oranına karşılık gelen donma noktası mevcut. Örneğin;

%12 Atntifiz + %88 Su oranında karışım yapışırsa donma noktası -5 derece
    %25 Atntifiz + %75 Su oranında karışım yapışırsa donma noktası -12 derece
    %50 Atntifiz + %50 Su oranında karışım yapışırsa donma noktası -38 derece
    ...

http://www.gamasuaritma.com.tr/userf...e/SUP_ANTF.JPG
    Üstat, bu karışım oranı meselesini epey karıştırmıştım.
    Üst. mesajımda yazmıştım zaten, kutu üzeri okunmalıdır diye.
    Belki sizin gönderdiğiniz antifiriz farklı bir ham maddeden yapılmıştır. Zilyon çeşit antifiriz var, popüler kullanılan etilen glikol. Organiği, inorganiği bile var.

Wiki'de yukarıda yazdığım gibi demiş;

"Bir alkol türevi olan etilen glikol (etandiol) iyi bir antifrizdir.
    Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır. Donma noktası antifriz türüne göre değişir ve suyun donma noktasından daha düşük bir sıcaklıkta donar, su ile karıştırıldığında daha düşük donma sıcaklıkları sağlar. Bu nedenle doğru miktarda su ile karıştırılması önemlidir."
    https://tr.0wikipedia.org/index.php?...2kvQW50aWZyaXo

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler