Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet kaç bin devir kullanıyorsunuz

Motovento
    REKLAM ALANI

ortalama orta devirler yani 6-7, kulaklık takınca bu 2-3 artar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yüksek viteste düşük devirdeyken ani gaz açmak krank kırmaya sebep değildir. Motor zaten yüksek vites düşük devirde ise gazı hemen yemez boğulur.

Boştayken yüksek devire çıkarmak,

Yüksek vites yüksek devirden vites düşürmek krank kırmaya sebep olur.
    Onun sebebi şu mu acaba mesela 5. vites 10 bin devirde gidiyosun motor 12 bin çeviriyor diyelim, sen vitsi çat diye düşürdün motor 12 bin devirin üstüne çıkmaya çalışacak mesela oda çeviremeyince pistona yük binecek oda krankı zorlayacak ve kırılacak bundan dolayı mı yani?
    Arka teker kitlenebiliyor bazen kaygan zeminde felansan.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:02 ----------

Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    beşten direkt üçe atarsanız krank, piston, sekman, şanzımanı bir poşet içinde elinize verirler.
    Öyle bişiy yapmıyorum :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:04 ----------

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    doğru(krank kırma sebebi değil ama zararlıdır), blok vidası gevşek bir motor kullanıyorum şu an ve yüksek vites + düşük devirdeyim ve gaza yüklenince "tak tak" sesi geliyor(blok ikiye ayrılmak istiyor patlama kuvveti sonucunda) ve yüksek devirde gaza yüklenince bu ses gelmiyor.

bu ses şiddetli patlama ile motor bloğunu ikiye ayırmaya çalışmanın sesidir ve max tork değerinin olduğu devir ve yukarısında bu ses gelmez. maximum tork devrinin altında motora birden gaz vermek zararlıdır.

yani yüksek vites düşük devirde gaza yüklenir iseniz gırank ve biyel kolunu üzersiniz ve aynı zamanda silindir gömleği ağlamaya başlar.

bu yüzden diyoruz ki ilk 2 vites dışında 3-4 ve 5. viteslerde mümkün mertebe motorun max tork değerinin altına inmeyelim. inmek durumunda vites düşürelim lütfen.
    aa o ses bende de geliyor, geçen 3. viteste frenleme yaptım 10 dan daha az bi hızla 3. viteste gazlamaya kalktım motor sarsılarak tak tak tak sesler geldi acaba benimde mi o sorun var?[COLOR="Silver"]

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı thedarkfire adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Onun sebebi şu mu acaba mesela 5. vites 10 bin devirde gidiyosun motor 12 bin çeviriyor diyelim, sen vitsi çat diye düşürdün motor 12 bin devirin üstüne çıkmaya çalışacak mesela oda çeviremeyince pistona yük binecek oda krankı zorlayacak ve kırılacak bundan dolayı mı yani?
    Arka teker kitlenebiliyor bazen kaygan zeminde felansan.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:02 ----------

Öyle bişiy yapmıyorum :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:04 ----------

aa o ses bende de geliyor, geçen 3. viteste frenleme yaptım 10 dan daha az bi hızla 3. viteste gazlamaya kalktım motor sarsılarak tak tak tak sesler geldi acaba benimde mi o sorun var?[COLOR="Silver"]
    sesi duymadan yorum yapmak yanıltır ama motorun çekemeyeceği kadar düşük devirde motora yüklenmeye çalışmak krank milini, piston kolunu, silindir gömleğini zorlar.

çalışma mekanizması olarak söylediğim bu 3 parçayı zorlar. silindir gömleğinde basınç normalden fazla olur ve basıncın aşırı olması sebebiyle gömlek içerisinde erken patlama meydana gelir ve garip bir metal sesi duyarsınız.

aslında bu olay sağlıksız çalışan motorlarda meydana gelir, normal şartlarda ne kadar yüklensekte böyle vuruntu yapmaması gerekir.

benim motorda buji değişmesi gerek ve subaplar ayarsır ve belkide karbüratör hava ayarıda yeterince iyi ayarlı değildir.

dediğim gibi olayın özü silindir bloğundaki patlamanın zamanından önce olmasından kaynaklı bir durum.

başka biriside bu durum için motor arada bir patlamayı es geçiyor demişti ve bana inandırıcı geldi ama tam emin değilim.

Motosikleti
    sesi duymadan yorum yapmak yanıltır ama motorun çekemeyeceği kadar düşük devirde motora yüklenmeye çalışmak krank milini, piston kolunu, silindir gömleğini zorlar.

çalışma mekanizması olarak söylediğim bu 3 parçayı zorlar. silindir gömleğinde basınç normalden fazla olur ve basıncın aşırı olması sebebiyle gömlek içerisinde erken patlama meydana gelir ve garip bir metal sesi duyarsınız.

aslında bu olay sağlıksız çalışan motorlarda meydana gelir, normal şartlarda ne kadar yüklensekte böyle vuruntu yapmaması gerekir.

benim motorda buji değişmesi gerek ve subaplar ayarsır ve belkide karbüratör hava ayarıda yeterince iyi ayarlı değildir.

dediğim gibi olayın özü silindir bloğundaki patlamanın zamanından önce olmasından kaynaklı bir durum.

başka biriside bu durum için motor arada bir patlamayı es geçiyor demişti ve bana inandırıcı geldi ama tam emin değilim.
    Yok metal sesi değildi biraz salladı kendini motor tak tak tak etti böyle öksürür gibi ama zincirden felan gelmedi yani bloktan geldi hemen vitesi küçülttüm kendine geldi. Bide 2 kişiydik çok hafifde bi rampa vardı hızda 10 un altındaydı yani 3. viteste gaza basınca çekemedi.

Buji de felan sıkıntı olduğunu sanmıyorum motor 3602 km de şu an yeni indim motordan 30 dakika felan oluyor :D

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Bir yazi buldum faydasi olur....

Doğru zamanda vites değiştirin, ekonomik viteste sürün
    Birinci vitesi yalnızca otomobili hareket ettirmek için kullanın ve hemen ikinci, üçüncü ve dördüncü viteslere geçin. Vitesler değiştirildiğinde motor devri değişir. Motor devri krank milinin bir dakikada yaptığı devir sayısıdır. 6000 d/d'lik maksimum devir sayısı krank milinin saniyede 100 devir yaptığı anlamına gelir. Her motorun maksimum devir sayısı olduğu gibi en verimli çalıştığı bir devir de vardır. Bu devir otomobilden otomobile değiştiği için teknik verilerine bakıp ya da servislere danışılarak öğrenilebilir. teknik verilerde Maksimum tork adı altında görülen değer genellikle motorun en verimli çalıştığı ve az tükettiği devirdir. Bu devirde kalacak biçimde vitesler değiştirildiğinde gereksiz benzin savurganlığı önemli ölçüde azalacaktır.
    Örneğin: Test edilen otomobilin birinde 100 km uzunluğundaki düz bir yolda 4'üncü vitesle 60 km/s sabit hızda gidildiğinde 5.8 litre/100 km tüketilmiş. Aynı koşullarda 3'üncü viteste 9 litre/100 km tüketim saptanmış. Görüldüğü gibi aynı uzunluktaki bir mesafeyi bir vites küçülterek katetmek 3.2 litre, yani yüzde 55 daha fazla tüketime yol açabiliyor. Aynı otomobille 30 km/s sabit hızla 3'üncü viteste 7 lt/100 km, ikinci viteste aynı hızda ise yaklaşık 10 litre tüketim saptanıyor. Görüldüğü gibi hangi hızda hangi viteste gidilmesi gerektiğini iyi bilmek gerekiyor."

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:40 ----------

Yani max tork degerine yakin kullanmak hem ekonomik hemde motor omrunu uzAtiyor yazinin ozeti.

Yani belkide motorumuz o kadar dusuk devirde gidecek guce sahip olmadigi icin sapitiyor. Bende zaten vites dusuruyorum cekmeyince ve sorun kalmiyor.
    GezeGeze bunu beğendi.

Motosikleti
    Bir yazi buldum faydasi olur....

Doğru zamanda vites değiştirin, ekonomik viteste sürün
    Birinci vitesi yalnızca otomobili hareket ettirmek için kullanın ve hemen ikinci, üçüncü ve dördüncü viteslere geçin. Vitesler değiştirildiğinde motor devri değişir. Motor devri krank milinin bir dakikada yaptığı devir sayısıdır. 6000 d/d'lik maksimum devir sayısı krank milinin saniyede 100 devir yaptığı anlamına gelir. Her motorun maksimum devir sayısı olduğu gibi en verimli çalıştığı bir devir de vardır. Bu devir otomobilden otomobile değiştiği için teknik verilerine bakıp ya da servislere danışılarak öğrenilebilir. teknik verilerde Maksimum tork adı altında görülen değer genellikle motorun en verimli çalıştığı ve az tükettiği devirdir. Bu devirde kalacak biçimde vitesler değiştirildiğinde gereksiz benzin savurganlığı önemli ölçüde azalacaktır.
    Örneğin: Test edilen otomobilin birinde 100 km uzunluğundaki düz bir yolda 4'üncü vitesle 60 km/s sabit hızda gidildiğinde 5.8 litre/100 km tüketilmiş. Aynı koşullarda 3'üncü viteste 9 litre/100 km tüketim saptanmış. Görüldüğü gibi aynı uzunluktaki bir mesafeyi bir vites küçülterek katetmek 3.2 litre, yani yüzde 55 daha fazla tüketime yol açabiliyor. Aynı otomobille 30 km/s sabit hızla 3'üncü viteste 7 lt/100 km, ikinci viteste aynı hızda ise yaklaşık 10 litre tüketim saptanıyor. Görüldüğü gibi hangi hızda hangi viteste gidilmesi gerektiğini iyi bilmek gerekiyor."

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:40 ----------

Yani max tork degerine yakin kullanmak hem ekonomik hemde motor omrunu uzAtiyor yazinin ozeti.
    Ben hep düşük devir kullanıyorum zaten seside bi tuhaf çıkıyor artçı varsa hele egzostan sanki minibüs sesi geliyor gibi oluyor.

Bide 2 kişi felan olunca yada 2. viteste kalkmaya çalışınca kalkışta debriyajı biraz geç bırakırsam tak tak sesi bu sefer zincirden geliyor sanki dişlinin üzerinden kayıyormuş gibi o neden oluyor.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sorunun maksadini anlayamadim ben. Devir araligi her motora gore degiskendir, gerek performans gerek yakit konusunda.

ahmetakgun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial MH Drift MİNÖR
    1. viteste kac devirden sonra 2. vitese geciyosunuz ya da 1. viteste 5-6 bin devir vea 7-8bin devirlere ciktiktan sonra vites atmak zarar verir mi cunku 1. viteste 4 bin devirden sonra motor titreyip bagiriyo ürkütüyor

birde kirmizi isikta durdunuz , debriyaj + 1. vites mi yoksa direk boş vitestemi bekliyosunuz bi yerde okumustum kirmizi isikta debriyaja basili tutup beklemek zararliymis

Pulsar ns 200 6000-7000 devir arası genelde. Bir keresinde 5ten 3e atmıştım. Arka Teker kilitlenip sağa sola gittiydim.(Dalgınlığıma geldi iki kere basmışım vites düşürmek için.)

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı ahmetakgun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1. viteste kac devirden sonra 2. vitese geciyosunuz ya da 1. viteste 5-6 bin devir vea 7-8bin devirlere ciktiktan sonra vites atmak zarar verir mi cunku 1. viteste 4 bin devirden sonra motor titreyip bagiriyo ürkütüyor

birde kirmizi isikta durdunuz , debriyaj + 1. vites mi yoksa direk boş vitestemi bekliyosunuz bi yerde okumustum kirmizi isikta debriyaja basili tutup beklemek zararliymis
    Devir saatinde kırmızıyla işaretli olanlar hariç tüm devirler sana güvenli, motora zarar vermeden kullanabileceğin devirler olduğunu ifade eder. 14 bin devirde de vites değiştiren var 3 bin devirde de. Motora göre değişir. Devir saatindeki rakamlardan ziyade motorun sesini dinleyin. Onu anlamaya çalışın. Motorun dilini öğrendiğinde zaten o seninle konuşup ne zaman vites değiştirmen gerektiğini söyleyecektir.
    Debriyajı sıkıp beklemek balatalara zarar verir, motor boşta değilse debriyaj sıkılı da olsa bi miktar temas devam eder. Buda balatalarınızı aşındırır. Işıklarda veya durduğunuzda mümkünse boşa atmaya çalışın.

Işıklarda boşa atmayın. 1. viteste debriyaj çekili sık sık arkayı kontrol ederek bekleyin.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Bu konunun amacı nedir herkes rastgele devir söylüyor falan bir oyun mu ? Her motosiklet silindir sayısı ve hacmine göre farklı devir aralıklarında çalışır ve kullanılır.

batuhanaslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 Pcx 125
    Benim ybr esd de 5. Vites 5000 devirde hız 80 de sabit oluyor. Bi yanlışlık mı var acaba gösterge panelinde?

valla af buyur anasını s...yorum. genelde 14 bin devirlerden aşağı hiç inmiyorum.

Motosikleti
    Mondial mash -Hero dash- Hero Thriller- Cbr 250
    Cbr 250 kullanıcısıyım 4000 devirde kalkıyorum 3000 devirde kullanıyorum diyen ne anlatmaya çalışıyor 😂

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:12 ----------

Arkadaların dediği gibi 5-6-7 bin devirler arası sağlıklı kullanım devirleridir benim görüşüm

frankestayn1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS
    Devir göstergem yok

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    benim alet 5. vites 6500 devir ile 80 km/h hız yapıyor. kafam rahat, tin tin gidiyorum, hem de ekonomik..

Motosikleti
    Tracer700
    5000 bin devire geldiginde vites ister gibi bir haller yapiyor benim uyanik ama daha geride 5000 bin devir daha oldugunu bilmek cok hosuma gidiyor,ara sira gømüyorum tabiki )).

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim alet 5. vites 6500 devir ile 80 km/h hız yapıyor. kafam rahat, tin tin gidiyorum, hem de ekonomik..
    Cbf 6500 rpm de 80 km nasıl yapiyor?

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:32 ----------

Alıntı batuhanaslan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim ybr esd de 5. Vites 5000 devirde hız 80 de sabit oluyor. Bi yanlışlık mı var acaba gösterge panelinde?
    Yavaş ol kardeşim... 10beygir motor altindaki

Ybr 125 5000Rpm 80 km hiz??bir tuhaflik var bu işte..bu hesapla 9000rpm de 130-140 yapar heee??

Benim tvs 180 17hp.

5.vites 5000rpm de 70yapiyor..

Hatta max torkunu alt devirde veren motordan bahsediyorum

Ybr nin 80 yapmasi icin min 7000-7500 rpm cevirmesi lazim.

Motosikleti
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cbf 6500 rpm de 80 km nasıl yapiyor?

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:32 ----------

Yavaş ol kardeşim... 10beygir motor altindaki

Ybr 125 5000Rpm 80 km hiz??bir tuhaflik var bu işte..bu hesapla 9000rpm de 130-140 yapar heee??

Benim tvs 180 17hp.

5.vites 5000rpm de 70yapiyor..

Hatta max torkunu alt devirde veren motordan bahsediyorum

Ybr nin 80 yapmasi icin min 7000-7500 rpm cevirmesi lazim.
    Hocam benim mc de oyle 6000 civarinda 80-85 goruyor
    Pazartesi günü sırf senin icin deniycem tekrardan 6000 rpm de kaç goruyor diye. Her vites için ayrı ayrı not edicem.
    Benim aklimda 80 diye kalmis simdi yalan soyluyor gibi olmayayim test edicem.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)