Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Fazer 8'i size sordum, Şimdi aldım ve büyük motor sahipleri bilenler yardım etsin.

Motovento
    REKLAM ALANI
    aquarist4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 Diversion gitti,MT 07 Deep Armor geldi
    Bu ikinci otomobilim ve ikinci motosikletim. Suyu sadece deneme ve yıkama amaçlı olarak soğutma sisteminde kullanıyorum. Soğutma sisteminde daima sadece antifriz kullanırım. Sistemde zayıflık, korozyon, küf-pas türü şeyler yoksa antifiriz kullanmakta sakınca olmayacaktır. eğer bu tür zayıflıklar varsa antifriz orda yapacağı temizlik sonrası özgürlüğüne kavuşur. Ülkemizde sıcaklık farkları bölge bölge değiştiğinden su ile karışım yapacakların kullanım oranına dikkat etmeleri gerekir ve yine ülkemizde her şey gibi antifriz fiyatı da alım gücümüzle kıyaslandığında yüksek olduğundan insanımız ağırlıklı suyu tercih etmektedir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Honda ve KTM'in (motorex) su karıştırılmadan kullanılan antifriz'leri var.

Hava alma olayı motosiklete göre değişiyor. Manuel de değil de daha ayrıntılı olan servis kitabında vardır, "shop manual" veya "service manual" diye geçer. Şimdiki kullandığım model ön tekerin 50cm kalkmasını istiyor hava alma için.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı emrenakipogl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar fazer 8'i aldım. İzlenimim şu yönde...

1. Açarsan baba fena yiyor.
    2. Rüzgar direnci karenajlara göre çok iyi
    3. Motor çok rijit ve çukurlrda öyle çok hissettirmiyor.
    4. Gaziantepten aldım erzuram geldim makinayla geçen ve inanın hiç yorulmadım.
    5. Gösterge panelinde hiçbir şey yok. Sadece motor sıcaklığı ve hıza bakan biriyim belki ondan eksiklik hissetmedim.
    6. Boy 1.70 benim hiçbir sıkıntı yaşamadım o konuda.
    7. Motor birazcık ağır dikkatli hareket ettirip dar yerlere öyle girmek gerekiyor.
    8. Üstünde kendine ait ikili sehpa olmaması çok kötü .
    9. Motorun çekişi harika her devirde her viteste nerdeyse bayılmadan gidebiliyor.

Gözlerimlerim bu yönde oldu. Şimdi benim esas sorunum şu;

1. -40 derece kapalı bir alanda olsa bile muhafaza edicem ve radyatör suyunu yüzde kaç antifriz ve yüzde kaç saf su konulacak ?
    2. Bunun el kitabını okudum türkçe hiç lafı geçmemiş bile ne kadar antifriz konucak diye... Yamaha yetkli servisi aradım ordaki usta full antifriz doldursun demiş. Sizler ne renk ve özellikle motosiklet için mi antifriz kullanıyorsunuz. ? Birde sistem de hava kalma durumunu motoru bayıra doğru koyarak mı alıyorsunuz ?
    3. Sizce antfriz nasıl ayarlanmalı deneyimli arkadaşlar bu konuda neler diyecek ? Ve 5 ay boyunca yatıcak bir motosiklet için neler yapmamı önerirsiniz arkadaşlar ? Tecrübelerinizden faydanlanmak istiyorum mümkünse.
    birçok kişi antifiriz renginin farketmediğini söyleyebilir. Fakar servisi arayıp ne renk antifiriz koyduklarını öğrenebilirsiniz. Saçma geliyor ama renk değiştirdiğimde motosikletimde hararet sorunu olmuştu. antifirizi ağzına kadar doldurun bir süre çalıştırın. öylede bırakın hiç birşey olmaz motosiklete alabileceğiniz en rahat motoru almışsınız hayırlı olsun.

AEA nin bir videosunda EVANS diye pahali bir sivi anlatiyordu pahaliydi ama omurlikti galiba senin isine yaramyor mu bu ? cok bilmiyorim sadece konuya goz gezdirdim kimse yazmamis

http://www.evanscoolants-tr.com/

-40 dereceye kadar donmaz yaziyor

YBRMANİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 1000RR(14)-YAMAHA YBR(12)
    eski fazer8 kullanıcısı olarak düşüncelerim,

Alt devirleri düşük diyenler sanırım fazer8 kullanmamış.fazer6 ile karıştırıyo olabilir misiniz?

her devirde sorunsuz akıp gider bu canavar.sport tourıng sıfatının en çok yakıştığı motordur kendileri.keske satmasaydım diyorum bazen.çok keyifli motordu vesselam.

antifriz bölümüne gelirsek müsait olduğun zaman servise bir uğra bilmiyorsan hiç kurcalama 50 liraya komple değiştirirler radyatör sıvını yamalubenın ürünleriyle.

Hayırlı olsun
    aquarist4, cihan54 ve jimi_hendrix bunu beğendiler.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı HEROCAN35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .....komple antifiriz koyabilirsin.....
    komple antifiriz koyulmaz zira saf antifiriz -10 derecede donar, yarı yarıya su eklenirse donma noktası -50 derece olur..

E-TEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke200
    Merhaba, yukarıda bir arkadaş bahsetmiş, o kadar soğukta yağın durumu çok katı olacağı için motorunuz zarar görebilir.Bununla ilgili YouTube ta videolar var, sonuçları iç açıcı değil.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Komple antifriz koymak sadece Türkiye'ye özgü bir uygulamadır muhtemelen. Fazla düşünecek bir şey yok, antifrizi alıyorsun, üzerinde yazan oranları uyguluyorsun. Bu kadar basit.
    emremm bunu beğendi.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı: http://www.kimyakulubu.com/antifiriz/
    "Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır. Donma noktası -12 derece olan saf antifriz, su ile karıştırıldığında donma noktası -37 dereceye kadar düşürmektedir. Ancak su oranı veya antifriz oranı arttıkça donma noktası düşmektedir.
    ....
    Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için % 33 ila % 50 arasında antifriz kullanımı tavsiye edilmektedir. Karışım yaparken sert sulardan kaçınılması gerekmektedir. Çünkü sert sular antifrizin içindeki koruyucu katıkların etkisini azaltmaktadır. Bu nedenle musluk suyu yerine yumuşatılmış ve distile edilmiş su kullanılmalıdır."

Alıntı Erkan344 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Model 2014 sanırım fabrika çıkışı antifiriz vardır radyatörde
    Hertürlü soğuğa karşı korumalıdır.
    Hayırlı olsun tekeriniz düz bassın.
    Teşekkür ederim ama ihtmalleri yok etmek istiyorum ama yapamadık bir türlü :D

Alıntı sadraf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Antifirizin yaninda yagida iyi secmen lazim
    yağ olarak yamalube kullanmayı düşünüyorum ama nasıl olur o konuda da kararsızım

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    servisdeki elemana laf ettik ama şundan bahsetmişde olabilir

http://www.hepsiburada.com/mobil-coo...m-otmob1511631

linkdeki ürün üzerindeki dereceyi garantileyen hazır karışımdır, antifirizi az mı koydum, bu motor toplam kaç litre su alır diye dertlenenlere göre ;)
    bu da olabilir bilemiyorum

Alıntı 54RR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    -40 derece ve motosiklet? Benim uçan teneke 4-5 derece soğukta kalınca içim acıyor, o derece soğuğa bırakmayın motoru üstüne battaniye yorgan bişey örtün de soğuğu kırsın biraz.
    Kalorifer dairesinin yanında duvar onun yanında da benim motor var. Kapalı alanda ben daha ne yapayım.
    Alıntı HEROCAN35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    komple antifiriz koyabilirsin ,antifiriz ısıyı su'dan daha çabuk emer ve üzerinden daha çabuk atar kaynama derecesi su'dan daha yüksektir,kafan rahat olsun problem olmaz ,ancak araç eskiyse ve devirdaim tertibatı borular radyatör vs ,suyun kireci ile kapanan yerleri antifiriz açacağı için önerilmez

benim tavsiyem antifirizi işi bilen bi ustaya koydurman sistemde hava kalmasın yoksa başın ağrır
    Motorlarıma bugune kadar usta değmemiştir. Havasını da alırız sıkıntı değil. O kısım. Mesele nasıl bir şeyler koymak lazım

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:46 ----------

Alıntı aquarist4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu ikinci otomobilim ve ikinci motosikletim. Suyu sadece deneme ve yıkama amaçlı olarak soğutma sisteminde kullanıyorum. Soğutma sisteminde daima sadece antifriz kullanırım. Sistemde zayıflık, korozyon, küf-pas türü şeyler yoksa antifiriz kullanmakta sakınca olmayacaktır. eğer bu tür zayıflıklar varsa antifriz orda yapacağı temizlik sonrası özgürlüğüne kavuşur. Ülkemizde sıcaklık farkları bölge bölge değiştiğinden su ile karışım yapacakların kullanım oranına dikkat etmeleri gerekir ve yine ülkemizde her şey gibi antifriz fiyatı da alım gücümüzle kıyaslandığında yüksek olduğundan insanımız ağırlıklı suyu tercih etmektedir.
    Çok mnatıklı yazdıklarınız. Teşekkürler.

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda ve KTM'in (motorex) su karıştırılmadan kullanılan antifriz'leri var.

Hava alma olayı motosiklete göre değişiyor. Manuel de değil de daha ayrıntılı olan servis kitabında vardır, "shop manual" veya "service manual" diye geçer. Şimdiki kullandığım model ön tekerin 50cm kalkmasını istiyor hava alma için.
    Yamaha servis ürünleri genelde ortalama şartlar için. Kullanıcı el kitabı değil zaten service manual aldım internetten ordan baktım oranlardan bahsedilmemiş. Bir de şimdi yağ meselesi çıktı donmaya yağ olayı gelde bul.

Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    birçok kişi antifiriz renginin farketmediğini söyleyebilir. Fakar servisi arayıp ne renk antifiriz koyduklarını öğrenebilirsiniz. Saçma geliyor ama renk değiştirdiğimde motosikletimde hararet sorunu olmuştu. antifirizi ağzına kadar doldurun bir süre çalıştırın. öylede bırakın hiç birşey olmaz motosiklete alabileceğiniz en rahat motoru almışsınız hayırlı olsun.
    Antifriz rengi önemli çünkü renge göre kullanılacak materyal motorbloğu ve içinde korozif olma ya da olmama gibi farklar çıkıyor ayrıca. Çok derin bir konu kabaca anlatmak bana düşmez. Bir ara araştırmıştım.

Alıntı gaddarnahra adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    AEA nin bir videosunda EVANS diye pahali bir sivi anlatiyordu pahaliydi ama omurlikti galiba senin isine yaramyor mu bu ? cok bilmiyorim sadece konuya goz gezdirdim kimse yazmamis

http://www.evanscoolants-tr.com/

-40 dereceye kadar donmaz yaziyor
    evans'a baktım. benim motor 2.5 mu 3 lt mi ne radyatör sıvısı alıyor. 2 lt ve 5 lt olanı var. 5 lt olanının fiyatı 60 sterlin kdv hariç hem de... O beni aşar.

Alıntı YBRMANİA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eski fazer8 kullanıcısı olarak düşüncelerim,

Alt devirleri düşük diyenler sanırım fazer8 kullanmamış.fazer6 ile karıştırıyo olabilir misiniz?

her devirde sorunsuz akıp gider bu canavar.sport tourıng sıfatının en çok yakıştığı motordur kendileri.keske satmasaydım diyorum bazen.çok keyifli motordu vesselam.

antifriz bölümüne gelirsek müsait olduğun zaman servise bir uğra bilmiyorsan hiç kurcalama 50 liraya komple değiştirirler radyatör sıvını yamalubenın ürünleriyle.

Hayırlı olsun
    kardeş ben zaten daha önce fj 1200 de kullandım babamın vardı. 125 NM tork vardı ve gayet iyi giderdi. Ben buna bindim aynı ondan ne his almışsam bu motordan da benzer hisleri aldım. Frenleri zayıf kalıyor deseler ya da stock lastiklerle o fren tutmuyor deseler anlarım. Bu lafları edenler neye biniyorlar uzay mekiğine mi s1000 rr a mı artık ben bilmiyorum. Bayırda giderken 3.500 devirden rahatlıkla ivmelerek çıkıyor ... Neyi beğenmiyorlar bende bilmiyorum. Ben cbf 150 de biniyorum. Hatta ege turu da yaptım. Ne canım sıkıldı ne bşy oldu. Millet mi mutlu değildir nedir. Herkes rossi valla :D motor beğendiremiyoruz.

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    komple antifiriz koyulmaz zira saf antifiriz -10 derecede donar, yarı yarıya su eklenirse donma noktası -50 derece olur..
    en çok söylenen bu oran. yüzde 55 antfriz + 45 saf su oranı en başarılı oran sanıyorum ki.

Alıntı E-TEKİN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, yukarıda bir arkadaş bahsetmiş, o kadar soğukta yağın durumu çok katı olacağı için motorunuz zarar görebilir.Bununla ilgili YouTube ta videolar var, sonuçları iç açıcı değil.
    Evet bir de onu düşürdü aklıma sağolsun. Kışın o motoru döndürmesek şimdi kışın içi korozyona uğrar. Çalıştırsak sıkıntı. Motoru döndürüp ateşleme yaptırmasakta akü dayanmaz napcam benn yavvv :(

Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Komple antifriz koymak sadece Türkiye'ye özgü bir uygulamadır muhtemelen. Fazla düşünecek bir şey yok, antifrizi alıyorsun, üzerinde yazan oranları uyguluyorsun. Bu kadar basit.
    ben böyle düşünüyorum. ORan yapıcam ona karar verdim artık. Ama önce içindeki sıvıyı bir ölçtürücem.

Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alıntı: http://www.kimyakulubu.com/antifiriz/
    "Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır. Donma noktası -12 derece olan saf antifriz, su ile karıştırıldığında donma noktası -37 dereceye kadar düşürmektedir. Ancak su oranı veya antifriz oranı arttıkça donma noktası düşmektedir.
    ....
    Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için % 33 ila % 50 arasında antifriz kullanımı tavsiye edilmektedir. Karışım yaparken sert sulardan kaçınılması gerekmektedir. Çünkü sert sular antifrizin içindeki koruyucu katıkların etkisini azaltmaktadır. Bu nedenle musluk suyu yerine yumuşatılmış ve distile edilmiş su kullanılmalıdır."
    kardeş çok doğru. bende buna yakın bir oran yapıcam.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:00 ----------

Gençler buldum service manualde 1:1 oranında karışım yapın demiş sorunu çözdüm. Ama en kaliteli yağ bile 10 derecede donuyor. O nedenle hava sıcaklığı sıfıra gelince makinayı çalıştırmıycam sıcak yerde muhafaza edicem bu iş çözülür değil mi ? Ne diyorsunuz ?

sadraf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight200
    -30 dereceninde altina dusuyorsa 0w 30 yag kullanilabilir

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Teknik olarak iyi araştırmak gerek. Yağ aşırı katılaşacak arkadaşların söylediği gibi, ancak motor çalıştırılmayacağı için çok bir sorun çıkartmayacaktır. Sezon başında ise, motoru hiç çalıştırmadan yağ değişimi mantıklı.

Antifiriz konusuna gelince, sanayide herhangi bir oto yağcısı istediğin renk antifirizi istediğin oranda hazırlar. Ölçüm aleti de var kaç dereceye kadar dayanacağını gösteren. Riske gerek yok. Ben Ankara'da hiç öyle -40 görmedim, ama her sezon sonu antifirizi ölçtürüyordum. Ancak ilave yapmak gerekir dendiğinde komple antifiriz değiştiriyordum.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teknik olarak iyi araştırmak gerek. Yağ aşırı katılaşacak arkadaşların söylediği gibi, ancak motor çalıştırılmayacağı için çok bir sorun çıkartmayacaktır. Sezon başında ise, motoru hiç çalıştırmadan yağ değişimi mantıklı.

Antifiriz konusuna gelince, sanayide herhangi bir oto yağcısı istediğin renk antifirizi istediğin oranda hazırlar. Ölçüm aleti de var kaç dereceye kadar dayanacağını gösteren. Riske gerek yok. Ben Ankara'da hiç öyle -40 görmedim, ama her sezon sonu antifirizi ölçtürüyordum. Ancak ilave yapmak gerekir dendiğinde komple antifiriz değiştiriyordum.
    abi hoşgeldin...
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    800 cc teknoloji özürlü, 240km görene kadar canı çıkan 241 diyemeyen, vites göstergesi bile olmayan bir makina almak
    Ne diyelim hayırlı olsun.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Vites gostergesi cok lazimsa sonradan takilabilir. Ben taktim, maliyeti $20 idi.
    241 yapsa ne olur yapmasa ne olur, hiz siniri 100 degil mi buralarda

Erkan344 bunu beğendi.

cihan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Alıntı ZümeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    800 cc teknoloji özürlü, 240km görene kadar canı çıkan 241 diyemeyen, vites göstergesi bile olmayan bir makina almak
    O biraz göreceli. Ben çok rahat 254km/h hıza çıkarıyordum benim motoru Sport touring bir motosikletten 800cc diye 300'lü rakamlara çıkmasını beklemek mantıksız olur. Hız isteyen SS alsın hayırlı olsun Sen nasıl MT9'dan rüzgar direnci beklemezsen Fazer'dan da pist şampiyonası performansı beklememen lazım hoş, iyi pilotajla dengi SS'lere ve artı mt9'a da nal toplayabiliyorsun
    "CaRPe DieM"

Alıntı ZümeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    240 çok çok iyi, 600cc racing ile mi kıyaslıyorsunuz, benim hiç bir motorumda vites göstergesi olmadı, valla bu fazer8 naked çok tipli motor başka bilgim yoktur
    insta: veli_montana_

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)