Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Zincir Temizleme Yağlama Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Ben zincirimi temizlerken önce küçük bi kaba biraz mazot döküyorum dış fırçasını batırıp batırıp zincire sürüyorum üzerindeki yağı alana kadar. Motoru sehpaya alıyorum 1. viteste çalışırken bende fırça ile temizliyorum hareket eden zinviri. Daha sonrasında üzerine zincirin orta kısmına ve yanak kısımlarına yağı sıkıyorum. Yaptığım uygulama doğru mudur?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Yanlış çalışırken zincir temizlenmez Allah muhafaza elini parmağını kaptırırsın

sadraf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight200
    motor çalışırken zinciri temizleme parmağını zincire kaptırdınmı kopar parmağın.

Motosikleti
    Alıntı serif abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlış çalışırken zincir temizlenmez Allah muhafaza elini parmağını kaptırırsın
    Parmak konusunda problem yok dişliye uzak bi yerden fırçayla temizleme işlemini yapıyorum kaparsa en fazla fırçayı kapar.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Alıntı thedarkfire adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Parmak konusunda problem yok dişliye uzak bi yerden fırçayla temizleme işlemini yapıyorum kaparsa en fazla fırçayı kapar.
    sen bu kafayla fazla yaşamazsın

Motosikleti
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen bu kafayla fazla yaşamazsın
    Tüpteki kaçağı çakmakla kotrol eden milletiz zincirdenmi korkucaz :D
    İşin şakası bi yana dikkat ediyorum zaten fırça ile yaptığım için parmağımı kapma ihtimali yok ben işin sağlık boyutunu sormadım size uygulamanın doğru olup olmadığını sordum.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Zincir oringliyse mazot kullanıldığında zamanla oringi bozuyor. Her zaman gazyağı iyidir

Motosikleti
    Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zincir oringliyse mazot kullanıldığında zamanla oringi bozuyor. Her zaman gazyağı iyidir
    Gazyağı kullanımı sonrası direk zincir yağını kullanabilir miyim yoksa gazyağını da temizlemem gerekir mi? Sonuçta yanıcı madde motora marşı verince uçmayalım havaya :D

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Gazyağı kullanımı sonrası direk zincir yağını kullanabilir miyim yoksa gazyağını da temizlemem gerekir mi? Sonuçta yanıcı madde motora marşı verince uçmayalım havaya :D
    Gaz yağınla temizledikten sonra zinciri bez ile sil ve biraz kurumaya bırak kı gaz yağı uçsun. Daha sonra yağla
    Sen arabaya gezmek için binersin, bizler ise motosiklete binmek için gezeriz

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Tüpteki kaçağı çakmakla kotrol eden milletiz zincirdenmi korkucaz :D
    İşin şakası bi yana dikkat ediyorum zaten fırça ile yaptığım için parmağımı kapma ihtimali yok ben işin sağlık boyutunu sormadım size uygulamanın doğru olup olmadığını sordum.
    senin dediğine bakarsak, zincir yağlanıyo mu, yağlanıyo, o zaman her yol mübahtır.

Motosikleti
    Teşekkürler cevaplar için bi soru daha var ben daha önceden hep bayide yağlatıyordum anck ne temizliyolar ne bişiy direk yağı sıkıyor üstüne, hem o konuda biraz daha titiz olmak istiyorum hemde ne yağı kullanıyolarsa artık ne jant kalıyor ne bişiy yapıştı çıkmıyor illet. Jantı da gaz yağıyla silsem olur mu ki acaba?

sadraf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight200
    silebilirsin gaz yağı uçucu bir maddedir sildikten sonra 10dk bekle uçsun

Motosikleti
    Alıntı sadraf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    silebilirsin gaz yağı uçucu bir maddedir sildikten sonra 10dk bekle uçsun
    Teşekkürler cumartesi günü bi bakımdan geçireceğim motorumu. Zinciri ve jantı da aradan çıkarayım.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mazotla benzini karistiran arkadaslara bir surprizim var. Mazotla gaz yagi ayni maddedir : Kerosen, damitilmis petrol. Gaz yagi zincire ne kadar zarar verirse mazot da o kadar verir(hic denecek kadar az).

Bahsettiginiz benzin, islenmis petrol, ucucudur, atesleme disinda hic bir amacla kullanilmaz. Benzinle mazotu karistirmayi birakin artik

Ve hayir ne gaz yagi ne mazot ucucu bir madde degildir, doldurun 5 lt, kapagi acik birakin 1 ay sonra o yine 5 ltdir. Dolayisiyla mazot ya da gaz yagiyla zincirinizi temizlediyseniz bir bezle o zinciri silmeniz gerekir.

Ucucu = zararli. Ucucu degil = problem yok.

Motosikleti
    Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mazotla benzini karistiran arkadaslara bir surprizim var. Mazotla gaz yagi ayni maddedir : Kerosen, damitilmis petrol. Gaz yagi zincire ne kadar zarar verirse mazot da o kadar verir(hic denecek kadar az).

Bahsettiginiz benzin, islenmis petrol, ucucudur, atesleme disinda hic bir amacla kullanilmaz. Benzinle mazotu karistirmayi birakin artik

Ve hayir ne gaz yagi ne mazot ucucu bir madde degildir, doldurun 5 lt, kapagi acik birakin 1 ay sonra o yine 5 ltdir. Dolayisiyla mazot ya da gaz yagiyla zincirinizi temizlediyseniz bir bezle o zinciri silmeniz gerekir.

Yani bence hiç temizlememek daha zararlı mazot kullanmak az da olsa zarar verse bile en azından hiç temizlememekten bakmamaktan iyidir.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R

Kerosen benzinden daha az uçucu, ama mazottan daha çok uçucuymuş.

Salurbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Zincir temizleme ile ilgili forumda çok kereler konu açıldı. Oringli ve oringsiz ayrımı dahil en ince ayrıntısına kadar yazıldı.

Ben üretici firmanın kullanım kılavuzunu birkaç defa ekran görüntüsü şeklinde paylaştım,Yamaha, el kitabında derki, mazot benzin tiner gibi kuvvetli çözücüler oringlere zarar vereceği için kullanmayın,tavsiye ettiğimiz madde gaz yağıdır, eğer gazyağı bulamıyorsanız zincir temizlemek için satılan özel solüsyonları kullanın.

Asıl güvenlik ile alakalı yeri atlamışsınız,temizlik işi yapılırken, hangi aşamasında olursanız olun motor çalışır halde yapılmaz,hareketli parçalara eliniz,üzerinizdeki bir kıyafeti kaptırabilirsiniz,parmağı kopan, yarılan arkadaşlar olmuştur.

Temizlik malzemesinden önce güvenlik. Zinciri gidip alırsınız ama kopan parmak epey canınızı sıkar.
    feti_can ve Kızıl pars bunu beğendiler.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Aynen... "ben dikkat ediyorum" yaklaşımı sağlıklı değil. Kaza dikkat edilmesine rağmen farklı sebeplerle de oluyor. Önlemler boşuna alınmıyor. "benim başıma gelmez" demeyin.

Sonuçta motosikleti çalıştırmadan da gayet kolay yapılabilecek bir iş. Kendinizi ikna edemiyorsanız youtube'tan ve Google görsellerden "motorcycle chain cleaning accident" aratıp bakın.
    Kızıl pars bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Hep söylüyorum şu zincir yağlama temizleme konularında. Bir kere temizledikten sonra würth drylube ile yağlamaya başla . Bir daha zincir veya jant temizlemezsin. Son 4 yıldır zincir temizlemiyorum 25000 km olmuş.

Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018

Bende bunu yazmak için girmiştim. Mazot ile gazyağı (Kerosen) nerede ise aynı maddedir. Benzin onlardan çok daha uçucu, çözücü ve parlayıcı bir maddedir. Gazyağı ve mazot biraz yağlı malzemelerdir. Zinciri bu ikisi ile temizledikten sonra ben onlarında akması için Motul C1 sıkıyorum biraz. 10 dk dinlendirip duruma göre C2 veya C3 sıkıyorum. Bu arada normalde sanayide bahsedilen zincir bakımı (her türlü zincir) daldırma yöntemi iledir. Sizin fırça ile 15 dakikalık işlem zaten o kadar nüfuz etmez.

Zinciri ister hazır solüsyonlar ile ister mazot ya da gazyağı ile temizle. İstersen çıkma yağ ya da özel yağlar ile yağla çok sorun değil. Ama çalışan aktarma organlarına bakım yapıyorsan işin başında yanlış yapıyorsun.
    Kızıl pars bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)