Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Arıza Tespit - Ücret

Motovento
    REKLAM ALANI

merhaba arkadaşlar, geçen hafta servise verdiğim motor motosiklet ustasının parçaları temin edememesinden dolayı yapılamıyor. blok açıldı arıza tespit edildi bunun dışında bir ilerleme yok. yedek parçalar internette mevcut ancak usta bulamadığını söylüyor.

bu durumda motoru alıp başka servise vermek istesem motorcuya para vermemem etik olur mu? yani yapılan arıza tespitine bir ücret ödemem gerekir mi? şayet ilerleme kaydedilemeyen verdiğim gibi alacağım motora para vermek istemiyorum. verilmesi gerekir diyorsanız ne kadar vermem normal olur sadece üst kapak söküldü.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    parçaları sen kendin almayı teklif ettin de, "olmaz, ben ustayım ben alacam" mı dedi?

yedek parçaları anlaşmalı servis getirtebiliyor. bu şekilde olduğunu bilseydim direk o servise verirdim ki servisten siparişde verilebiliyor. şuan vaziyet anlattığım gibi bu işlerle ben ugraşcaksam montajı bir şekilde kendimde yaparım

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı tbmtbm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yedek parçaları anlaşmalı servis getirtebiliyor. bu şekilde olduğunu bilseydim direk o servise verirdim ki servisten siparişde verilebiliyor. şuan vaziyet anlattığım gibi bu işlerle ben ugraşcaksam montajı bir şekilde kendimde yaparım
    seni bilmem ama ben para vermezdim, tamir etmesi gerek para alması için.

yaptığı işçiliğin hiç bir değeri yok çünkü motorun haala sorunlu.
    tbmtbm bunu beğendi.

Motosikleti
    turuncu
    arkadaşım, sen motorunu servise götürürsün, periyodik değişen şeyler harici tamir falan gerekiyorsa (gerçi periyodik değişen parçalar da olur) usta sana sorunu söyler, gereken parçaların da bir listesini çıkartır. "istersen parçaları sen satın al, ben işçiliğini yapayım" der; yok senin almana arıza çıkarıyorsa orda bi katakulli vardır.
    tbmtbm bunu beğendi.

hayır benim almama arıza çıkartmıyor, ama bu benim işim değil. ben adama diyorum ne gerekiyorsa yap. Anlaşılan parçalara ulaşma emeği göstermiyor e haliyle bende motoru alıp parça tedariği sağlayan ustaya götürmek istiyorum. bu durumda da adama 5 kuruş vermek istemiyorum. ama biliyorum bin türlü şey zırvalayacak makineyi açtım şöyle şöyle arızayı tespit ettim diye.

Motosikleti
    turuncu
    hayır benim almama arıza çıkartmıyor, ama bu benim işim değil. ben adama diyorum ne gerekiyorsa yap. Anlaşılan parçalara ulaşma emeği göstermiyor e haliyle bende motoru alıp parça tedariği sağlayan ustaya götürmek istiyorum. bu durumda da adama 5 kuruş vermek istemiyorum. ama biliyorum bin türlü şey zırvalayacak makineyi açtım şöyle şöyle arızayı tespit ettim diye.
    parçayı sen kendin alırsan, daha ucuza kapatma ihtimalin yüksek. sana böyle bi opsiyon sunulması iyi bi şey.

sen diyorsun ki, motorum yapılsın; ama ben kılımı kıpırdatmam, kaç paraysa da veririm. para çoksa, sen bilirsin tabi.

sorun şu; ben parçayı almak için yetkili servis olmam gerekiyor. ben yetkili servis değilim (bunları parçayı ararken öğreniyorum zaten) paramın miktarıyla söylediklerimin alakası yok. sorun ustanın kılını kıpırdatmayıp benim az veya çok olan paramdan gelir elde etmesi.

Motosikleti
    turuncu
    ne demek parçayı sen alamazmışsın? hangi firmaymış o?

asyamotor, bireysel fatura kesemiyorlarmış. bende şaşırdım normalde bu adamların yedek parça sitesi vardı siteyi kapatmışlar. zaten genel anlamda parça sıkıntııs çok büyük olan bir firma

yetkili servis üzerinden parça sipariş etmeyi denediniz mi?

olcaytoshow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Varadero
    Arabamı bir arızadan dolayı daha yeni yetkili servise götürdüm. Yetkili servisin en başta dediği şey şu oldu. Arabadaki arızayı tespit ederiz. Eğer bizde yaptırmassan 300 lira arıza tespit ücreti alırız eğer arabayı burada yaptırırsanda arıza tespit ücreti talep etmeyiz sadece değişen parça ücreti ve işcilik ücreti alırız dediler.

Yani bu işte racon böyle. Benim şahsi düşüncem motoru yetkili servise vereceksen başta götürdüğün ustaya böyle böyle yapacam de borcum ne kadar de. Zaten sanayi esnafı insaflı adamdır seni çok üzecek bir rakam vermez.
    tbmtbm bunu beğendi.

merhaba arkadaşlar, geçen hafta servise verdiğim motor motosiklet ustasının parçaları temin edememesinden dolayı yapılamıyor. blok açıldı arıza tespit edildi bunun dışında bir ilerleme yok. yedek parçalar internette mevcut ancak usta bulamadığını söylüyor.

bu durumda motoru alıp başka servise vermek istesem motorcuya para vermemem etik olur mu? yani yapılan arıza tespitine bir ücret ödemem gerekir mi? şayet ilerleme kaydedilemeyen verdiğim gibi alacağım motora para vermek istemiyorum. verilmesi gerekir diyorsanız ne kadar vermem normal olur sadece üst kapak söküldü.
    Yetkili servis dışı bir yere götürmek çok mantıklı değil. Adam bir tarafını bozar ve önceden böyleydi der şikayet edebileceğin hiç bir yerde yoktur. Yetkili serviste başına bir şey gelse en azından adamların merkezine bildirirsin.
    tbmtbm bunu beğendi.

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arıza tespit için bir miktar isterse acıma ver. Çünkü hakkıdır. Arızayı tespit etmek arızayı gidermenin yarısıdır. Ve bazı durumlarda asıl sorun arızayı tespit etmektir zaten. Usta o arızayı tespit etmek için dirsek çürütmüş, yıllarca mesai harcamış. Yaptırmadan alayım başka yere götüreyim derseniz emeğinin hakkını vermelisiniz ve kendinizi de enayi gibi hissetmeyin çünkü hakkıdır.
    Şöyle ki bekarken benim 106 gti aracım vardı. Siyah duman atar, marş almaz, alsada stop ederdi. Nice servislere nice tamircilere götürdüm. Tamam dediler, oldu dediler parayı bayıldım teslim aldım ama aldıktan hemen sonra tekrar aynı problemi yaptı. Bir arızayı bulamadılar, belki 3 belki 5 servise gitmiştim. Sonra son olarak Libadiye'de bir peugeot servisine gittim ve adam şıppadanak arızayı çözdü. Bi sensör arızasıydı yanlış hatırlamıyorsam, ucuz da birşeydi. Değişti, bir daha da hiç yapmadı. Yani demek istediğim arızanın sebebini bulmak işin yarısıdır kimi zaman tamamıdır nerdeyse... O yüzden gücünüze gitmesin, emeğidir ustanın...
    Ha usta işi ağırdan alıyor fazla ilgilenmiyorsa açık açık konuşun, acelem var diyin, şu zamana kadar yetişmeyecekse motorumu teslim alayım ben başımın çaresine bakarım deyin, bakalım ne olacak ...
    fazil ve tbmtbm bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Motoru epey bi söküp zaman harcadıysa bence bi miktar ver çünkü adam zaman harcadı senin motorun için belki kaç müşteri geldi yarın gel dedi bilemezsin.
    Ama ufak kolay ulaşılabilir noktadaki sorunlarsa o sana kalmış bilemeyeceğim.
    Ama ciddi zaman harcadıysa uğraştıysa ver tabiki.
    tbmtbm bunu beğendi.

geçen motoru görünce fikrim değişti, üst silindir kapağı sökülmüş falan sonuçta arıza tespitide dediğiniz gibi tecrübe işi, ha 250tl verecek bir şey göremiyorum ama yinede vericem, bir daha kapısının önünden geçmem o ayrı, ustayla muhabbeti uzatmak hiç istediğim bir şey değil, sonunda lanet edip veriyorsunuz

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Arıza tespitinede ücret alınabilir. Sonuçta tespit etmekde ustalık. Ve sen ustalığına para ödüyorsun. Tabi senin durum biraz farklı. Sen motoru al götür para istersede cıngar çıkar :D
    twisten bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)