Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ZİNCİR YAĞLAMA YARDIM PLS !

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MONSTER 696 DUCATİ
    Arkadaşlar merhaba yeni motosiklete başladım daha 32 gün oldu motor alalı onun öncesinde motora binmişliğim bile yoktu Allaha şükür sıkıntısı 3000km yaptım şehir içinde ama şu zincir konusu kafamı kurcalıyor. Ben kız arkadaşımla buluşunca 2 günde yaklaşık 300km yol yapıyorum zincir kaç kmde bir yağlanması gerekiyor. 300-500 arası deniyor ama ben her 2 günde bir zincir mi yağlicam Bide uzun yola gidiyosunuz 1000 küsür 2000 küsür yol yapıyosunuz yolda zincir mi yağlıyosunuz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    zinciri kilometre hesabı değil de göz kontrolü yaparak yağlayabilirsin.

zaten baktığın zaman zincirin yağlı mı yoksa yağsız mı olduğunu kolayca anlayabilirsin.

zincir ve çevresi yağ katmanı ile kaplandığı zaman bir camsil şişesinin içine gazyağı koy. bir eline de lavabo fırçası al. sürte sürte temizle. zincir ve çevresi cillop gibi olacaktır.

yalnız sakın motor çalışırken yapma, elini zincire kaptirirsin. zinciri motor stop halinde iken elinle döndüren döndüre temizle.

eyyorlamam bu kadar.

Motosikleti
    MONSTER 696 DUCATİ
    Teşekkür ederim cevabınız için.

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    Alıntı Huseyin9595 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba yeni motosiklete başladım daha 32 gün oldu motor alalı onun öncesinde motora binmişliğim bile yoktu Allaha şükür sıkıntısı 3000km yaptım şehir içinde ama şu zincir konusu kafamı kurcalıyor. Ben kız arkadaşımla buluşunca 2 günde yaklaşık 300km yol yapıyorum zincir kaç kmde bir yağlanması gerekiyor. 300-500 arası deniyor ama ben her 2 günde bir zincir mi yağlicam Bide uzun yola gidiyosunuz 1000 küsür 2000 küsür yol yapıyosunuz yolda zincir mi yağlıyosunuz
    gerekirse 2 günde bir yağlayacaksın.. zor birşey değil ki bir fısfıs sıkacaksın sadece.. 1000km yol yapanda yağlayacak tabi.. yok ben yağlamam onunlamı uğraşıcam diyen delikanlı hazırlar parasını zırt bırt zincir takımını değişir hangisi daha mantıklı sence?

Motosikleti
    MONSTER 696 DUCATİ
    Benim kaldırma aparatım yok ismini unuttum şimdi :D ileri geri yapıyorum öyle temizleyip yağlıyorum çok zor oluyor benim için her defasında temizlemek gerekmiyor mu? :D

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    elini sürdüğünda balçık gibi pislik sıvanıyorsa eline önce temizle kurula ve sonra da yağla. pislik yok; ama kuru ise temizliğe gerek yok, direkt yağla. motoru çalıştırmadan iterek yürüt, zincirden, dişliden "tıkır-tıkır" ses geliyorsa gene yağla. yağladıktan sonra da bi yarım saat kadar bekle yapışsın yağ zincire.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Motorunun kitapçığını okuyarak başla ama muhtemelen en fazla 500 kmde bir yağlaman gerekir.

Yağlamak zor iş değil, temizlemek nisbeten zordur ve çok tozlu - çamurlu yerlede gezmiyor isen her seferinde temizlemesen de olur.
    Renkli zincir yağı kullanırsan yağ durumunu gözle kontrol edebilirsin,
    Bu tür yağlar pahalı gelirse elle kontrol edersin.
    Elini zincire dokundurduğunda eline biraz yağ yapışması, biraz da yağlı hissettirmesi gerekir.
    Sadece metal hissi olmamalı.

Eğer yine de zor diyorsan şaftlı - kayışlı motolara ya da otomatik yağlama sistemlerine bakabilirsin.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Darkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-125 ('14), Yamaha MT-25 ('17)
    Motorda üretilen enerjiyi tekerleğe aktaran organ olması sebebiyle zincirine iyi davranman gerek. Nitekim yaptığın yağlama zincir gerginliği, dişler ve zincirin ömrü gibi konulara direkt tesir eder.

Arkadaşların bahsettiği gibi yola, şartlara, yağış olup olmamasına göre değişmekle birlikte önerilen zincir yağlanma aralığı yaklaşık 300 km'dir. Eğer bu aralık biraz uzuyorsa, örneğin 400km'de yapabildiysen, bu çok ciddi sorun teşkil etmeyebilir. Ancak bu km aralıklarını her uzattığında gereksiz bir zorlamaya soktuğunun farkında olmak gerek.

Yine bahsedildiği gibi, asıl konu zincirin temizlenmesi, onu da 1000 km'de bir (her üçüncü zincir yağlama seansıyla birleştirebilirsin) yapmanı tavsiye ederim.

something123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...den-olsun.html

bende bir nasıl yaglanır konusu gonderim extra bilgi goz cıkarmaz,
    en ablasından yollıyım

300 km bir yaglıyorum,
    uzun yola cıkarken yagı yanında alıp bir tur ustunden gecmekte fayda var,
    normal eve gelince de temzilersin 2 3 seferden sonra,
    Huseyin9595 bunu beğendi.

Lengeli Fötr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150 - Suzuki V-Strom DL-650
    Bir de en güzel yağlama motora binmeden önce değil, motorla dolaşıp eve geldikten sonra olur. Yağ daha iyi yapışır.

Ayrıca yağlamadan sonraki günlerde jantta yağ lekeleri oluşuyorsa o yağı kullanma derim. Önemli olan zinciri yağlamak değil yağın zincirde durmasıdır. Yağ zincirde durmadıktan sonra yağlamanın anlamı yok
    Darkin bunu beğendi.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    ipone veya motul gibi düzgün bi zincir yağı alırsanız, çok toz toprak arazide gitmediğiniz sürece 1000 km de bir yağlamanız yeterli olur. ben genellikle 1000 km de bir yağlıyorum.

ccc67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr 125 (2014 kirmizi) /Artik Cbr 250 (2016 siyah)
    Arkadaşlar çok güzel bilgi vermişler şunu da eklemek istedim, motosikleti yıkadıktan sonra da yağlamakta fayda var çünkü su ve köpükle olan yağ gidebiliyor.
    Darkin bunu beğendi.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Alıntı Huseyin9595 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim kaldırma aparatım yok ismini unuttum şimdi :D ileri geri yapıyorum öyle temizleyip yağlıyorum çok zor oluyor benim için her defasında temizlemek gerekmiyor mu? :D
    Kaldırma aparatına gerek yok bir tahta parçası veya benzer bir şeylerle de kaldırabilirsin arka tekeri. Yan ayak açık iken sağ maşanın yerden yüksekliğini ölç, aldığın ölçüden bir cm daha uzun kalas ayarla motorun motoru biraz yana yatırıp kalası maşanın altına sıkıştır. İşin çok kolaylaşacak.
    pea bunu beğendi.

Motosikleti
    MONSTER 696 DUCATİ
    Herkese çok teşekkür ederim baya bilgi sahibi oldum tavsiyelerinize uyucam.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)