Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

50cc Motor hakkında NET BİLGİ İHTİYACIM VAR.

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar Merhaba.

Forumda yeniyim öncelıkle aranıza katılmaktan cok mutluyum. İlk motorumu 3 gun once aldım 50cc Allegro 50 modeli. Amacım sadece işe gidip gelmek oldugu ıcın yeterlı olacagını dusundum 2 gundur gıdıp gelıyorum normalde 3 vesayıt 2 saat suren yol ( 17km) 25-30 dk suruyo maksimum. Cok mutluyum o yuzden.

Malum bayram vesilesi ile aynı zamana denk geldıgı ıcın ruhsatın yenıyelemedık gecici ruhsat var suanda. B sıfını ehlıyet kullanması benı cezbeden tarafı oldu. Fakat yenılemem gerekıyormus ehlıyetı oda bayram sonuna kaldı ne yazıkkı.

Kafamda bir kac soru işaretı oldu malumunuz her bılen bısey yazıyor Ricam gerçekten işi bilen bu işlerı yapan arkadaşlar sızlerın yorumlarına ıhtıyacım var.

Trafık sıgortası 50cc ve altı motorlarda guc hacım olarak 4kw yı gecmeyen motorlu tasıtlarda İsteye bağlı olarak yapılıyor Deniliyor net bilgi ihtiyacım var.

Motorlu tasıtlar vergisinden 50cc oldugu ıcın hatta altında muaf.

MOTOR 2. el suanda plakasi ustunde. Sadece ruhsat yenıleme ıslememım var emlıyette

Birde son olarak gecenlerde Aile saglık ocagına gıttım . Ehlıyet yenılemek ıcın saglık raporu ıstedım fakat bız veremıyoruz dedı. Bende egm nin sitesınde aile saglık ocagı ve özel hastaneler yazıyor. Bana falanca ozel hastaneye gıt orda 50tl ye verıyorlar dedi. Nasıl oluyor hala cozemedım

TESEKKURLER.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

49 cc ve 99 cclerde benim de kafam karışık. Galiba şöyle. 49 ccde tr sig mecbur değil ve vergi yok. 99 ccde ise tr sigorta mecburi ve vergi yok. Tam olarak emin değilim ama

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:36 ----------

Evden işe 2 saatlik yol derken İstanbulda mı ikamet ediyorsunuz

Alıntı fenerbahceli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    49 cc ve 99 cclerde benim de kafam karışık. Galiba şöyle. 49 ccde tr sig mecbur değil ve vergi yok. 99 ccde ise tr sigorta mecburi ve vergi yok. Tam olarak emin değilim ama

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:36 ----------

Evden işe 2 saatlik yol derken İstanbulda mı ikamet ediyorsunuz
    valla hocam işte herkes bişey soyledıgı ıcın bılgıler karısıyor. bende soyle bılıyorum 50cc üzeri motorlarda mtv sigorta ve ehlıyet zorunlu bu konuyu bilen goren guzel bi abımız cıkıp arkadaslar durum su su su dıye bıze bı anlatsada herkesın kafasındakı soru ısaretını kaldırsak super olacak.

ibo8316 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb 125e
    Net kesin bilgi;
    50cc motor için Sigorta Zorunlu değil.vergisi yok.sadece "B Ehliyet" yeterli veya A1-A2-A..

Alıntı ibo8316 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Net kesin bilgi;
    50cc motor için Sigorta Zorunlu değil.vergisi yok.sadece "B Ehliyet" yeterli veya A1-A2-A..
    Peki 100 cclerde durum tam olarak nedir?

Motosikleti
    Duke 200
    Aile hekiminiz verebilir. Ama aile hekimliğinde şartlar yeterli olmadığı için bir kaç bölüme sevk ederler genelde. Her bir bölüm için muayene 50₺ olduğu için 200₺ vermeden özel hastaneden 50₺ ye almakta fayda var.
    drtayfun bunu beğendi.

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Arkadaşlar siz neden mevzuatı okuyup anlamak istememeyi ısrar ediyorsunuz hiç anlamıyorum ilaki kalavi bir mebla sizen cebinizden çıkıncamı anlıcaksınız

Kanun şöyle diyor 50 cc için ruhsat işlemlerinde sgorta zorunluluğu aranmıyacak diyor sana yürü git tirafikte sgorta yaptırma çarpışan araba gibi göm git kafana göre takıl demiyor kanun halen kendinizi tatmin etmek için 100000000 binlerce saçma sapan konu açıp durmayın sinir sitres oldum kanun beli anlatılmak istenen beli anlamıyorum ama işime böyle geliyormu doğrumu diye sorular sormak ne kadar mantıklı yeter ulen Dejavu oldum

100 cc altı saten vergiden muaf sormanız mantıksız

Bizat çevremde yaşıyan tirafik memuru var 50 yaşlarda 50 cc altı sgorta kimse anlamak istemiyor diye muhabet açıldı

Dediği bugun tirafikte bisiklet araca çarptı yaşı 18 ise karşı aracın masrafları adına kesilir ödemese mahkeme yoluyla seve seve yok 18 yaş altıysa velisi bulunur kütür kütür alınır kaçış yok her türlü erik misali

Adamlar kanunda sana tirafikte 50 cc sgortasız gezenebilirsin diyormu yok halen ne diye soruyorsunuz her gün hergün

Sgorta yaptırcak param yok diyorsan hıyarını eline al tuz döken olur elbet

Yanış bilenlerde burdan kendine ders çıkarsın bilmeyenlerde öğrensin çevresine yaysın birinize kalavi birşey şey olcak ondan sonra cenemesiyle uğraşır durur
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı MeNGuC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar siz neden mevzuatı okuyup anlamak istememeyi ısrar ediyorsunuz hiç anlamıyorum ilaki kalavi bir mebla sizen cebinizden çıkıncamı anlıcaksınız

Kanun şöyle diyor 50 cc için ruhsat işlemlerinde sgorta zorunluluğu aranmıyacak diyor sana yürü git tirafikte sgorta yaptırma çarpışan araba gibi göm git kafana göre takıl demiyor kanun halen kendinizi tatmin etmek için 100000000 binlerce saçma sapan konu açıp durmayın sinir sitres oldum kanun beli anlatılmak istenen beli anlamıyorum ama işime böyle geliyormu doğrumu diye sorular sormak ne kadar mantıklı yeter ulen Dejavu oldum

100 cc altı saten vergiden muaf sormanız mantıksız

Bizat çevremde yaşıyan tirafik memuru var 50 yaşlarda 50 cc altı sgorta kimse anlamak istemiyor diye muhabet açıldı

Dediği bugun tirafikte bisiklet araca çarptı yaşı 18 ise karşı aracın masrafları adına kesilir ödemese mahkeme yoluyla seve seve yok 18 yaş altıysa velisi bulunur kütür kütür alınır kaçış yok her türlü erik misali

Adamlar kanunda sana tirafikte 50 cc sgortasız gezenebilirsin diyormu yok halen ne diye soruyorsunuz her gün hergün

Sgorta yaptırcak param yok diyorsan hıyarını eline al tuz döken olur elbet

Yanış bilenlerde burdan kendine ders çıkarsın bilmeyenlerde öğrensin çevresine yaysın birinize kalavi birşey şey olcak ondan sonra cenemesiyle uğraşır durur
    Arkadaş öyle bir yazı yazmışsınki cevap vermek için değil fırsat buldumuşken döveyim tarzında olmuş. Verdiğin emeğin onda birine sorunun cevabını verebilirdin hem de anlaşılır olurdu. Bende ısrarla anlamayanlardanım 50 cc motosiklet ile trafikte sigortasız dolaşa bilirmiyiz. Kaza olursa hasarın kimin ödeyeçeği sorulmuyor. Sigorta yoksa tabiki motosiklet sahibi öder haksızsa o ayrı mevzu. Yani sigortan yok diye polis bağlarmı soru bu.

Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş öyle bir yazı yazmışsınki cevap vermek için değil fırsat buldumuşken döveyim tarzında olmuş. Verdiğin emeğin onda birine sorunun cevabını verebilirdin hem de anlaşılır olurdu. Bende ısrarla anlamayanlardanım 50 cc motosiklet ile trafikte sigortasız dolaşa bilirmiyiz. Kaza olursa hasarın kimin ödeyeçeği sorulmuyor. Sigorta yoksa tabiki motosiklet sahibi öder haksızsa o ayrı mevzu. Yani sigortan yok diye polis bağlarmı soru bu.
    aynen hocam guzel cevaplamıssın durumu.

insanlar 2 açıdan merak edıyor

1- 1500-2000 tl ye aldıgı motora 750 tl ye sıgorta yaptıran var bu fıyat ınsanın zoruna gıdıyor..
    2- trafıkte polıs cevirirse bılırsınız sıgortasız arac denk gelırse baglıyor polıs bu durumla karsı karsıya kalmamak.

Yoksa bizlerde Farkındayız sıgortanın kaza yapan 2 taraf ıcın onemlı oldugunu.
    Biraz daha kibar bir dille.. Etek altından laf sokmadan anlatılabılır . Motor camiyasında herkes eskı degıl malum kendımı ornek verım daha 1 hafta oldu ıster ıstemez ınsanın tereddudlerı oluyor.

Motosikleti
    Tirafik polisi her çevirmede araç bağlayıp çekiciyle götürmeye hazır deyildir çekici varsa atar götürür yoksa ceza makbusu eline verir babacan biriyse git yaptır birdaha gözüme görünme der bu 3 şık hepsinde geçerli sadece bunda deyil

TEKRAR EDİYORUM KANUN ŞÖYLE

Tirafik tescilde ruhsat çıkartırken bütün araçlarda sgortan varsa ruhsat işlemleri yapılır sadece 50cc sgorta şartı aranmıyacaktır daha sonra git yaptır veya sen hiç tirafiğe çıkmıcaksındır yaptırmassın ama çıkıyorsan her motorlu araç gibi yaptırmakla mukelefsin

Yaow o kadar emoji cart curt koyduk yine para etmedi neyse

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:03 ----------

Alıntı cest19o3 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynen hocam guzel cevaplamıssın durumu.

insanlar 2 açıdan merak edıyor

1- 1500-2000 tl ye aldıgı motora 750 tl ye sıgorta yaptıran var bu fıyat ınsanın zoruna gıdıyor..
    2- trafıkte polıs cevirirse bılırsınız sıgortasız arac denk gelırse baglıyor polıs bu durumla karsı karsıya kalmamak.

Yoksa bizlerde Farkındayız sıgortanın kaza yapan 2 taraf ıcın onemlı oldugunu.
    Biraz daha kibar bir dille.. Etek altından laf sokmadan anlatılabılır . Motor camiyasında herkes eskı degıl malum kendımı ornek verım daha 1 hafta oldu ıster ıstemez ınsanın tereddudlerı oluyor.
    Tirafik sgortasında tavan fiyat uygulaması var 350 tl cik eli ayağı 50 cc de 5 bin küsür tl 1.500 2000 bin tlye motor kalmadı 50cc 150cc arasında fiyat farkı yok nerdeyse kapiş velhasıl hedef 2023

Tirafik polisi her çevirmede araç bağlayıp çekiciyle götürmeye hazır deyildir çekici varsa atar götürür yoksa ceza makbusu eline verir babacan biriyse git yaptır birdaha gözüme görünme der bu 3 şık hepsinde geçerli sadece bunda deyil

Tirafik tescilde ruhsat çıkartırken bütün araçlarda sgortan varsa ruhsat işlemleri yapılır sadece 50cc sgorta şartı aranmıyacaktır daha sonra git yaptır veya sen hiç tirafiğe çıkmıcaksındır yaptırmassın ama çıkıyorsan her motorlu araç gibi yaptırmakla mukelefsin

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:03 ----------

Tirafik sgortasında tavan fiyat uygulaması var 350 tl cik eli ayağı 50 cc de 5 bin küsür tl 1.500 2000 bin tlye motor kalmadı 50cc 150cc arasında fiyat farkı yok nerdeyse kapiş velhasıl hedef 2023

SEN BENIM NE DEMEK ISTEDIGIMI ANLADIN SANIRIM DOSTUM YASIN KAC BILMIYORUM AMA KARŞINDAKILER COCUK DEĞİL KAPİŞ

Motosikleti
    falcon flash 100

Hocam bu kadar uğraşacağına ruhsat çıkarmak için gerekli değil ama kullanmak için gerekli mecbursunuz deseniz yeterliydi. Bizi aydınlattığınız için teşekkürler.

Yani trafik sigortasından kurtuluş yok. Bunu anlamış olduk. Biz de 50 ccler bisiklet gibi. Kaza yapmaz, kaldırımdan veya sağdan sağdan gider, sigorta gereksiz diye düşünüyorduk

Motosikleti
    Hocam bu kadar uğraşacağına ruhsat çıkarmak için gerekli değil ama kullanmak için gerekli mecbursunuz deseniz yeterliydi. Bizi aydınlattığınız için teşekkürler.
    Saten onu yukarda demiş idim neyse sonuçta anladınız muhim olan bu

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:32 ----------

Alıntı cest19o3 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    SEN BENIM NE DEMEK ISTEDIGIMI ANLADIN SANIRIM DOSTUM YASIN KAC BILMIYORUM AMA KARŞINDAKILER COCUK DEĞİL KAPİŞ
    Çocuğum var bilmiyorum çocukmuyum şimdi iklimde kaldım

Büyükler derki akıl yaşta deyil baştadır velhasıl küçük biride benden bilgili ise saygı duyarım sonra tşk eder uzaklaşırım

Ayrıca biraz mizahi yaklaşıyorum konuya yoksa hayat çekilmez tatsız tuzsuz birşey oluyor

İnternette "yazarak" yapılan bilgi alışverişinin sevimsiz yanları vardır. Birincisi kimse kimseyi genelde şahsen tanımaz, sonradan tanışılms durumları olur. İkincisi yazmak, konuşmaya nazaran zahmetlidir. İnsanlar bir şeyler öğretmek isteyebilir ve paylaşmak isteyebilir, ama yazmaya üşenenilirler. Ayrıca günümüzde internet üzerindeki yazışmalara bakıldığında, imla kurallarına ve noktalama işaretlerine zerre kadar uyulmadığı da görülmektedir.
    Bu yüzden insanların ne demek istediğini anlamak zordur. Sürekli tahmin mekanizmamızı çalıştırmak durumunda kalırız

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    50 cc alip 3-5 ay dır kullanan varsa onlarin yorum yapmasi daha dogru olur

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    buda benim 50cc.ama 100lük 4 zamanlılara kafa tutuyor.
    50cc scooterin ise bunun karşısında şansı yok.
    2 stroke olduğu için köpek gibi gidiyor
    crxforever bunu beğendi.

Motor_Derili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nmax 155 / Fazer8 / NC750X2018
    Birçok kere yazdık tekrar yazalım :D

Daha önceden 50cc motorlu bisikletlerin trafik tescil işlemlerinde şube trafik sigortası istiyordu ama yaptırılan trafik sigortasının hiç bir geçerliliği de yoktu. Son düzenleme ile herkesce malum trafik tescil işlemlerinde trafik sigortası yapılma zorunluluğu ortadan kaldırıldı.

Diğer bir husus; Trafik tescil işlemlerinde sigorta zorunluluğu olmayan 50cc ve altı motorlu bisikletlerin trafiğe sigortasız çıkıp çıkamayacakları sorusu. Kafalar burada karışıyor lakin 50cc motorlu bisiklete sigorta yaptırsanız bile geçersizdir. Sebebine gelince;

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Genel Şartları A.6 maddesi (ı) bendinde de belirtildiği gibi "Motorlu bisikletlerin kullanılmasından ileri gelen zararlar," trafik sigortası kapsamı dışındadır.

Şimdi diyeceksiniz ki "gittim trafikte Ferrari' ye çarptım, Ne olacak halim?"

Siz bisiklet ile Ferrari'ye çarparsanız trafik sigortanız mı ödüyor? :D

Yani kısacası şu ki; motorlu bisikletler ile karşı tarafa vereceğiniz zararlardan siz sorumlusunuz. Nokta :D

Ehliyet konusunu zaten biliyorsunuz. B sınıfı eski yada yeni tip ehliyete sahip olan herkes 50cc ve altı motorlu bisiklet sürebilir. A-A1-A2 vs. zaten sürebiliyor. Burada da bir sorun yok.

Yeni tip ehliyetlere geçiş süresi 2020 yılı. Bu tarihe kadar eski ehliyetlerinizle devam edebilirsiniz.

Selamlar...

crxforever bunu beğendi.

Yakın zamanda mondial revival aldım. Sigorta istenmedi. Ruhsatta motorlu bisiklet olarak geçiyor. B Ehliyet ile kullanılıyor. Polisler şaşkın değil konu hakkında bilgileri var. Tedirgin olmanıza gerek yok.

Alıntı tamayaytam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yakın zamanda mondial revival aldım. Sigorta istenmedi. Ruhsatta motorlu bisiklet olarak geçiyor. B Ehliyet ile kullanılıyor. Polisler şaşkın değil konu hakkında bilgileri var. Tedirgin olmanıza gerek yok.
    Sigorta istenmedi mi? E hani isteniyordu?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:33 ----------

Alıntı snappy x adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    buda benim 50cc.ama 100lük 4 zamanlılara kafa tutuyor.
    50cc scooterin ise bunun karşısında şansı yok.
    2 stroke olduğu için köpek gibi gidiyor
    https://i.hizliresim.com/4MEp3p.jpg
    Dostum yazıverseydin ya markasını modelini, bu hoş motorbisikletin

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)