Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

bugün ilk kez çevrildim

Motovento
    REKLAM ALANI
    Moderatör (forrap) Tuncer Sezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı can_dosay adlı üyeden alıntı
    ya yapma arkadaşım tek doğrucu senmisin.benim b ehliyetim var a2'tede yazıldım anlamadığım ben doğru kullanıyorsam ehliyet olmuş olmamış ne farkeder sence sadece ehliyeti olmayanlar mı kaza yapıyor bu ülkede bence polemik yaratmak için konuşuyorsun.tamam hatalı olsam hız sınırını aşsam,alkollü kullansam marifet değil zaten ben bağlayın derim ama saçma bir düzen yüzünden motorumu bağlatmam.bu ülkede bütün ehliyetleri almak için para vermek çok hoşuna gidiyorda sadece ehliyetsiz kullanmak mı sana ters olan.suç duyurusu demişssin bide istersen plakamı verimde git şikayet et belki rahatlarsın
    Arkadaşım b ehliyetinin olması bişeyi ifade etmez.A2 almak üzere olman da bişeyi ifade etmez.Almış olmak ve almak için başvuru yapmak aynı şeyler değil...SuperDude ye sonuna kadar katılıyorum,kanun neyse o dur.Sadece hız sınırını aşmak mı kanun dışı?Sadece şunu sana sormak istiyorum,düşün bir kaza yaptın ve bir araba sürücüsü 8 de 8 haksız olmasına rağmen sana çarptı.Sen masrafından daha çok ceza yiyeceğin için adamı bi şekilde polis çağırmadan olayı halletmeye,bişey istemediğine ikna ettin.Peki sence o adam bir dahaki sefere motosikletlilerin çoğu hakkında ön yargılı ve onlara karşı daha dikkatsiz olmaz mı?Motosiklet kültürüne katkın bu mu?Sence o şekilde de başkasına yani diğer motosiklet kullanıcılarına,bu işi adam akıllı yapan insanlara zararın olmaz mı?Herkes kanunları istediği gibi yönlendirirse o zaten kanunluğunu yitirmiştir.Bu yapılan yanlışı marifetmiş gibi anlatmak daha büyük bir yanlış...Bu tür başlıklar konuşmalar yüzünden ehliyetsiz kişiler cesaret buluyor,ehliyet almak için çaba sarfetmek yerine ''yakalanırsak nasıl yırtarız" üzerine çaba sarfediyorlar.Bu tür yazışmaları lütfen burada yapıp başkalarına da kötü örnek olmayın.
    suç duyurusu demişssin bide istersen plakamı verimde git şikayet et belki rahatlarsın
    Sen ne demek istediğini bile anlamamışsın ki.Ne yani yazdığı yazıdan senin çıkardığın sonuç sana zarar gelince rahatlayacağı mı?İnsanlar asıl olması gerekeni söyleyince neden acaba böyle arabeski sözlerle karşılaşırlar...

Motosikleti biz araçtan saymaz,gereğini yapmazsak başkalarının araç yerine saymamasına çok fazla karşı çıkamayız.Önce biz motosikleti araç olarak görmeliyiz...Motosikleti bisiklet gibi alıp binilicek,başka bişey lazım olmayan bir araç olarak görenleri kınıyorum.Lütfen burada yaptığınız kanun ihlallerini bir marifetmiş gibi anlatmayı bırakın.Sözüm bunu yapan herkese...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Ya sınav merkezine (direksiyon) motorla gidilmezmiş, benim evim sınav merkezine 500 metre niye götürmeyecekmişim bal gibi götürürüm bu suçsa o zaman sınava girmek için motora binmek de suç. Bu kadar abartmaya gerek yok olayı. Şu ehliyet sınavlarını daha kısa aralıklarla yapsalar herkes anında alır ehliyeti motor sınavına girdim hiç çalışmadan 100 alacağım bu ehliyet olayını çok abartıyorlar polisler gitsin 150 lik scooter süren 14-15 yaşındaki çocukları toplasın önce.

can_dosay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 150hs
    forrap sence bu forumda kaç kişinin ehliyeti var bir araştırma yap istersen.benim anlatmak istediğim sadece ehliyet almakla sorun bitecekse tamam.bence sen ne demek istediğimi anlamadın.ben motoru düzgün ve tüm korumalarımla kulanıyorsam ehliyetlilerden ne farkım var.ne yani ehliyet almak bumu sence gidip bir kursa parayı bayılacaksın sana soruların cevaplarını verecekler ve gidip bir 5 dakika motor kullanacaksın ne yani motor kullanmayı orda mı öğreneceksin yapma arkadaşım bu eğitimle sen ehliyet aldım diyorsan şaşarım.önemli olan senin nasıl kullandığın yoksa herkez ehliyet alır bu sistemde.
    ayrıca ben kendimi savunmuyorum sadece bu düzende bu şekilde ehliyet almak bile anormal gelmezken arkadaşın ehliyeti bu sistemde ne şekilde aldığı belli...........
    saygılarımla

not:ne dediğimi umarım anlamışsındır

Alıntı egemena adlı üyeden alıntı
    Ya sınav merkezine (direksiyon) motorla gidilmezmiş, benim evim sınav merkezine 500 metre niye götürmeyecekmişim bal gibi götürürüm bu suçsa o zaman sınava girmek için motora binmek de suç. Bu kadar abartmaya gerek yok olayı. Şu ehliyet sınavlarını daha kısa aralıklarla yapsalar herkes anında alır ehliyeti motor sınavına girdim hiç çalışmadan 100 alacağım bu ehliyet olayını çok abartıyorlar polisler gitsin 150 lik scooter süren 14-15 yaşındaki çocukları toplasın önce.
    katılıyorum bu kadar kötü bir sınavı sık aralıklar la yapmaları tercihimdir çünkü yaptıkları birşey yok hep aynı şeyleri soruyorlar...
    Kalbim Rapim Nefretim Cezam sah ve mat [COLOR="Red"][B][/B][/COLOR]

Sistemin mantıklı olduğunu söylemiyorum zaten ama sistem ne kadar saçma olursa olsun bu ülkede kurallar bundan ibaret,haklı olduğun zaman bile haksız olmak istemiyorsan gerekeni yapmalısın.Gerekeni yapmak neredeysen oranın gerekenini yapmaktır.Benim sana söylediğim ve istediğim şey,burda buna yani ehliyetsiz motor kullanmaya bi şekilde özendirecek davranışlar yapmamakla ilgili.Bu yazıyı okuyan vatandaş diyecek ki ''tamam işte çevrilsemde bi şekilde yırtarım'' diyecek ve sen belkide istemeden bu düşünceye prim vericeksin.Ehliyeti aldıktan sonra daha iyi motosiklet kullandığını söylemedim ben zaten motosikleti kullanmanda bir değişiklik tabi ki olmuyor,tabi ki eğitim diye bir şey verilmiyor kurslarda.Fakat düşünsene benim söylediğim şeyi,yani bir kaza yaptın fakat araba sürücüsü 8 de 8 haksız olmasına rağmen ehliyetsiz olduğun için para ödemeden yırttı...Ondan sonra motosikletliler için ne düşünecek sence nasıl olsa ehliyeti yoktur düşüncesi yaygınlaşacak,çünkü motosiklet kullananların %90 ı senin gibi ehliyetsiz ve bunun sonucu olarak bunu bildiği için daha dikkatsiz olacak bizlere karşı.
    Üniversite okuyorsun,peki üniversitede çoğu bölümde verilen eğitimde bir işe yaramıyor ve oradan çıkanlara çok fazla yarar sağlamıyor.Ama insanlar yinede o bölümlere,üniversitelere gidiyor neden?Ben üniversite mezunuyum diyebilmek için...Oysa ki bu ülkede mantıksız olan bütün sistemlere baş kaldırsan,onları yok sayarsan inan bana yapılacak hiç bir şey kalmaz...Saçmalıklar ülkesinde yaşıyoruz maalesef,senin söylediğin bazı şeylere de katılıyorum ama yapacak bişey yok,ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin mantığıyla yaşatılıyoruz bu ülkede...
    Olan olmuş,dediğim gibi benim tek istediğim bir daha bu forumda ehliyetsiz insanlara prim yaptıracak yazışmalar yapmaman.Kaç tane arkadaşım o kadar uyarıma rağmen ehliyet almadı,kaza yaptıktan sonra aldı,tabi bir sürü masraf girdikten sonra...Ben onun için diyorum ne kadar korumalı olursan ol,ne kadar adam akıllı kullanırsan kullan,sığırın birisi gelip çarptığında polis adam akıllı kullanıp kullanmadığına bakmıyor,ehliyete bakıyor.Amacım seni rencide etmek değil,sadece başkalarının yanlış anlamamasını sağlamak,gerçekler çevirmeden kurtulduğunda ehliyete lazım olmadığı anlamına gelmemeli...

can_dosay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 150hs
    ya haklısın kaza yapsam ne olursa olsun suçlu benim.
    ama benim özendirme gibi bir amcım yok sadece paylaşmak istedim yani bir kere kurtuldum diye her zaman kurtulacağım diye bir kanunda yok zaten motoru çıkartmıyorum bugün evde bıraktım ne yapayım yusuf korkusu bir çekerlerse motorumu ben ne yaparım motorumsuz.düşünmesi bile korkutucu.
    Kalbim Rapim Nefretim Cezam sah ve mat [COLOR="Red"][B][/B][/COLOR]

okan4037 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Yamaha WR 125 R
    yaaa bende ehlıyetsızım ayrıca bılmeden konusma yapmayın bısey bılıyosanız konusun sana bırısı vurdu ortada hasar var snde ehlıyet yok o suclu o adam senın hasarını karsılamak zorunda sen sadece ehlıyetsızlıkten ceza yersın
    ayrıca ben ehlıyetsız 1 yıldır kullanıyprum kazam fılan yok duzgunce kullanırım ehlıyetlılerıde goruyoruz ayırıca ben 14 ekımde gırecemde sınava kasımın sonunda ehlıyet aalcam olme esegım olme

ya haklısın kaza yapsam ne olursa olsun suçlu benim.
    sen haklısysan adam zararını karsılamak zorunda
    Yeni yine yeniden

orveg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Zealsun 200GY-A(Destina)
    ehliyetin en güzel yanı bu işte haklıysan hakkını arayabiliyorsun ve de trafik polislerinin o iğrenç yaklaşımıda kurtuluyorsun

Motosikleti
    2013 Yamaha WR 125 R
    + 860 ytl ceza yeme ıhtımalın ortadan kalkıyor
    Yeni yine yeniden

demonicdreams - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DADYW
    en azindan ufak cinli motorlari b2 ehliyetiyle kullanmaya izin verseler
    Neden sadece Çinliler. 50cc'lik Japonları kullanamasınlar mı ehliyetsiz?

Motosikleti
    2013 Yamaha WR 125 R
    50cc ler ehlıyetsız olsa ıyı olur zaten o kanun gelecek gıbı 16 yasından buyuk herkes 50 cc altını kullanabılıecek(today,50tt vb)
    Yeni yine yeniden

mindtrap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Freelander,Mulhacen
    Alıntı demonicdreams adlı üyeden alıntı
    Neden sadece Çinliler. 50cc'lik Japonları kullanamasınlar mı ehliyetsiz?
    150 cc'ye kadar 4 zamanli cinli japon fark etmez scooter kullanilsin, cinli dedim orda cunku cinlinin 150'si japonun 100'une denk geliyor diyen de insanlar var Ben kanun degilim tabiki, kanun olsam kaldirirdim bu sacma sistemi tumden egitimden baslayarak

ghostrideremir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    geçmiş olsun arkadaşım allahtan merhametli bir polise denk gelmişsin gerçekten ehliyetsiz olmuyo

şöyle yazılara falan bakıyorum da antakyada topladıkları kadar başka hiç bir yerde motor toplamıyorlar bakalım ne olacak bu işin sonu her gün her gün motor topplama var çünkü burda
    [COLOR="Red"]MOTORCU OLMAK SADECE HIZ YAPMAK DEĞİLDİR-[/COLOR][COLOR="Blue"]ÖNÜNDEKİ ARACINDA NE YAPACAĞINIDA BİLMEKTİR[/COLOR]

Alıntı okan4037 adlı üyeden alıntı
    yaaa bende ehlıyetsızım ayrıca bılmeden konusma yapmayın bısey bılıyosanız konusun sana bırısı vurdu ortada hasar var snde ehlıyet yok o suclu o adam senın hasarını karsılamak zorunda sen sadece ehlıyetsızlıkten ceza yersın
    sen haklısysan adam zararını karsılamak zorunda
    Bana diyosun sanırım...Bak okan kardeş mantık sahibi bir insansan anlarsın yazılarımı ben bi daha izah edeyim,mesela bir kaza yaptı ve bu kazada karşı taraf haksız...Masrafları normalde karşı tarafın ödemesi lazım,fakat ehliyet olmadığı için de kazaya karışan arkadaşın da haklı olmasına rağmen 860 ytl civarı bir para ödemesi lazım ehliyetsizlikten...Şimdi soruyorum sana eğer mantıklı düşünebilirsen,masrafının 500 ytl civarında olduğunu düşünürsek sence cezamı yersin yoksa masraflardan mı vazgeçersin?Tabi bu da ordaki duruma bağlı eğer polisi çağırırsanız ve tutanak tutulursa her türlü cezayı yemiş olursunuz,kurtulamazsınız.Sonuçta en ufak kazada giren sana girer.Değer mi?Sen bi kaza yap istersen ufak bi kaza,bi arabaya hafiften bi dokundur bak bakalım ne oluyo Bilmeden konuşma yapmayın demekde senin durumunda büyük bi cesaret,tabirini sevmedim...Ben yaşanmış olaylardan bahsediyorum,kaç arkadaşım ceza yedi,kaç arkadaşım haklı olduğu halde arkasına baka baka kaza yerinden zarar ziyanla uzaklaşmak zorunda kaldı...1 gün önce 2.000 ytl yapan motoru 1 gün sonra 1.000 lira etmeyen insanlarda biliyorum.Umarım başınıza öyle bişey gelmez.

ayrıca ben ehlıyetsız 1 yıldır kullanıyprum kazam fılan yok duzgunce kullanırım ehlıyetlılerıde goruyoruz ayırıca
    Şansına büyük bir tehlike atlatmamışsın yoksa düzgünce kullanmakta yetmez,sığırın birisi gelip dokundurması yeterli.O dokundurur sen 860 ytl verirsin.Kimse ''ben düzgün kullanıyorum kaza yapmam'' diyemez,adı üstünde kaza,sen ne kadar düzgün kullanırsan kullan elbet bir öküz bulunur...Tedbirini almak en doğrusu...
    Ehliyetlerinizi alana kadar umarım başınıza kötü bişey gelmez

Motosikleti
    2013 Yamaha WR 125 R
    haklsıın tabı burda bısuru okuz var ozellıkle donmus soforlerı ben senın konusmana yanlıs demedım akısne katılıyorum
    ayrıca ben sadece kaza yapıldımı ehlıyetsız oldugumuzda haklı ısek karsı taraf bızımkını odemekle zorunludur onu soyledım ama senın dedıklerın ck dogru ona sozum yok
    Yeni yine yeniden

Motosikleti
    maxi scooter 150 t 1 in aynısı..
    Ehliyet şart Ehliyetsiz Motor Kullanmayin Arkadaşlar önce Ehliyet Sonra Motor Alin .. Ayrica çevirmeler Devam Etsin De Herkez Ehliyet Sahibi Olsun....kötü Bişey Istemiyorum Bide Lütfen Yazilanlari Iyi Okuyun ...hemen Tepki Vermeyin.....
    ha ha ha bakkal dan pardon metro'dan scooter aldım....

Motosikleti
    sh300
    Üniversite öğrencisine ehliyeti sınavsız vermeleri lazım. Zaten ehliyet sınavı gereksiz bir işlem.

CİHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 fazer ve ybr 125
    Alıntı has_adam adlı üyeden alıntı
    bir de konya yolunda gazi hastanesinin ordaki kavşakta sık sık motor çeviriyorlar.AMAN DİKKAT !!!!.hepsinden kurtuldum. çekirge kaç kez sıçrar bilemiyorum.
    çekirge bir sıçrar iki sıçrar ......... ama be birader sende git ehliyet kursuna yazıl madem motorun var 350 ytl ye bayılıcan sonra bak polise selam ver yine çevirmez

Motosikleti
    2013 Yamaha WR 125 R
    Alıntı altan adlı üyeden alıntı
    Üniversite öğrencisine ehliyeti sınavsız vermeleri lazım. Zaten ehliyet sınavı gereksiz bir işlem.
    bence olmz ama unıv. ogrencılerıne ındırım olabılır sonucta ogrencı
    Yeni yine yeniden

ninya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax 250 z plus
    Birkere arkadaslardan bazıları cok sert girmiş konuya su an ehliyetim yok sınava girdim direksiyon sınavı için bekliyorum. Ehliyetim yok ama Motor aldım şimdi o motora gelde binme insanın içi içine sıgmazken ehliyeti düşünmüyorsun. B sınıfı ehliyetim var dolayısıyla 860 YTL ceza yemem. Fakat cok uzun süre ehliyetsiz binmek te mantıklı degil ben motoru aldım ilk sınav için kursa kaydoldum bu kadar. şimdi sonucları beklıyorum. ama bu arada motorada bınerım ben onu ehliyetım yok dıye garajıma cekıpte işe otobusle gıtmem kardesım. madem aldım binerim. ayrıca dayanamıyorum zaten gidemem otobusle arabayla motorum orda duruyo ya dayanamıyorum ki.

SuperDude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Dragstar XVS 650A
    ...anlamadığım, ben doğru kullanıyorsam ehliyet olmuş olmamış ne farkeder (Yahu bu lafı ettiğine inanamıyorum, cahilce bir laf...) sence sadece ehliyeti olmayanlar mı kaza yapıyor bu ülkede bence polemik yaratmak için konuşuyorsun. (Esas senin bu lafın Polemiğin ta kendisi)

Tamam hatalı olsam hız sınırını aşsam,alkollü kullansam marifet değil zaten ben bağlayın derim ama saçma bir düzen yüzünden motorumu bağlatmam.

Bu ülkede bütün ehliyetleri almak için para vermek çok hoşuna gidiyorda sadece ehliyetsiz kullanmak mı sana ters olan.

Suç duyurusu demişssin bide istersen plakamı verimde git şikayet et belki rahatlarsın
    BAKIYORUM DA HAVANDA SU DÖVÜYORSUNUZ... Yukarıda yazdıklarınızın hepsi bomboş laflar, bomboş.. inanamıyorum bu kardar mantık yoksunluğuna... Bir tek Forrap ne demek istediğimi anlamış olacak ki defalarca yazılmasına rağmen anlamamakta ısrar ediyorsunuz... Bak arkadaşım...

Düzenin saçma sapan olduğuna sen karar veremezsin.. O karar kanunlar tarafından verilmiş, devlet tarafından verilmiş.

Sadece ehliyeti olanlar mı kaza yapıyor diyorsun, sana söylenen "ehliyetsiz kaza yapma lütfen, ehliyet alınca kaza yap" değil. Ehliyetsiz araç kullanmak kanuna aykırı. Kanunlara uy deniyor sana uymalısın, senin ne ayrıcalığın var, bu kadar basit bir konuyu anlayamamana hayret ediyorum. Zaten bu nedenle polisler çoban gibi sizin mantığınızdaki insanları gütmek için varlar... 3 yaşındaki çocuk bile anlar, bünyeniz nasıl kabul etmiyor da hala iddia ediyorsunuz anlamak mümkün değil..

Ehliyet için para verilip verilmemesine de sen karar veremezsin. Dünyada hiçbir lisans, ruhsat veya izin belgesi bedava dağıtılmıyor, ehliyet niye bedava dağıtılsın? Buna da sen karar veremez veya eleştiremezsin. Eleştirebileceğin tek şey bunun fiyatıdır, ya da nasıl verildiğidir... Bkz. http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=4913

Plakamı ihbar et diyorsun, ver plakanı, gerekirse ederim. Vatandaşlık görevidir... Bu tip laflar konuyu ucuzlatıp geyiğe sardırmaktan başka bir amaca hizmet etmez, demogojiye girer.

Alıntı egemena adlı üyeden alıntı
    ... motor sınavına girdim hiç çalışmadan 100 alacağım bu ehliyet olayını çok abartıyorlar polisler gitsin 150 lik scooter süren 14-15 yaşındaki çocukları toplasın önce.
    Arkadaşım, motor sınavından 100 almak marifet değil, daha önce bu konu hakkında bir link vardı, istersen bak.. Motor sınavından kalan zaten salaktır. ( http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=4913 ) 14-15 yaşındaki çocukların motora binmesiyle can_dosay'ın binmesinin ne farkı var ki? İkisi de ehliyetsiz... Kim karar veriyor buna? Kanun diyor ki ehliyetsiz kullanma.. Kimbilir o 14-15 yaşında dediğin kişler can_dosay'dan 15 kat daha iyi motora biniyor olabilirler ama YASAK kardeşim yasak, anlamıyor musunuz? İnsanların alnında mı yazıyor ne kadar iyi motora bindiği? İyi biniyorsa alsın ehliyetini ehliyetle çıksın trafiğe. İlla kullanacaksa gitsin trafiğe kapalı alanda kimsenin hayatını tehlikeye atmadan binsin neye biniyorsa. Herkes gibi kanuna uymaktan bahsediyorum ben. Kanun herkese eşit, herkes de uysun diyorum.

forrap sence bu forumda kaç kişinin ehliyeti var bir araştırma yap istersen.benim anlatmak istediğim sadece ehliyet almakla sorun bitecekse tamam. ben motoru düzgün ve tüm korumalarımla kulanıyorsam ehliyetlilerden ne farkım var.ne yani ehliyet almak bumu sence gidip bir kursa parayı bayılacaksın sana soruların cevaplarını verecekler ve gidip bir 5 dakika motor kullanacaksın ne yani motor kullanmayı orda mı öğreneceksin yapma arkadaşım bu eğitimle sen ehliyet aldım diyorsan şaşarım.önemli olan senin nasıl kullandığın yoksa herkez ehliyet alır bu sistemde.
    ayrıca ben kendimi savunmuyorum sadece bu düzende bu şekilde ehliyet almak bile anormal gelmezken arkadaşın ehliyeti bu sistemde ne şekilde aldığı belli...........

not:ne dediğimi umarım anlamışsındır
    Ne dediğimi umarım anlamışsındır diyor ama kardeşim hala kendi anlamak istemiyor, bünye kabul etmiyor... Konuyu laf salatasına boğuyor... Öncelikle forumda kaç kişinin ehliyeti olduğunun araştırılması kadar saçma sapan birşey olamaz.. Neden mi? Buna gerek yok da ondan. Çünkü herkes biliyor ki Türkiye'de 1.200.000 küsür kayıtlı ruhsatlı motosiklet var, motosiklet ehliyeti sayısı ise sadece 250.000 adet. İstatistiği belli olan bir konuyu araştırmaya gerek yok. Zaten benim de bas bas anlattığım şey, Türkiye'de kanunlar varsa bu kanunlara herkes uysun. Medeni bir ülkede bu kadar dengesiz bir motosiklet/ehliyet oranı olur mu? Sen de bu istatistikte geri kalmışlığımızı temsil eden oranı büyütenlerden birisin işte. Ben de bunu söylüyorum işte. Bu insanları trafikten toplayıp Kanuna uymak ne demek öğretmek lazım. Caydırıcı cezalar koymak lazım ki bu vurdumduymazlar kanunları kendilerinin koyamayacağını anlasın. "ne yani motor kullanmayı orda mı öğreneceksin yapma arkadaşım bu eğitimle sen ehliyet aldım diyorsan şaşarım" diyorsun... Anlamıyorsun ki burada konu motor kullanmayı ehliyet kursunda öğrenip öğrenmemek değil, konu kanunları çiğnemek, "herşeyi biliyorum kursa gitmeme de gerek yok" havasında ve yanılgısında olarak sorumsuz ve cahilce konuşmak, kötü örnek olmak, vb birsürü şey... Ayrıca ehliyetsiz yakalanınca da çifte standart uygulamadan cezanın verilmesi gerektiği. Kimse sana "kursa git motor kullanmayı öğren sonra bin motora" demiyor. Sana söylenen "EHLİYETSİZ TRAFİĞE ÇIKMAYA HAKKIN YOK, EHLIETSIZ INSANLARIN CANIYLA HAYATIYLA OYNAMAYA HAKKIN YOK, ÇÜNKÜ ZATEN TRAFİĞE ÇIKMAYA HAKKIN YOK Kİ. EHLIYETSIZ TRAFIĞE ÇIKAR DA BİRİNE ZARAR VERMEYE HAKKIN YOK ÇÜNKÜ SENİN ZATEN EHLİYETİN OLMADAN HİÇBİRŞEYE HAKKIN YOK, MOTORU TRAFİĞE ÇIKARMAYA DA HAKKIN YOK. ÖNCE O HAKKI AL, KANUNLARA KARŞI GELME DENİYOR SANA. Çocuk gibi diyorsun ki "arkadaşın ehliyeti bu sistemde ne şekilde aldığı belli..." diyorsun. Bu lafa bişey demeye bile gerek yok, yaş kaç bilmiyorum ama bu cümle 12 yaşında birinin lafı olabilir ancak. Ehliyet alma sistemini eleştirme diyen yok sana. O başka bir forum başlığına konu olabilir, hatta oldu, benim de orda bu konuda söylediklerim malum.. Ehliyet sınavından kalan salak mıdır başlıklı yazı... http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=4913 Bu yazı 01-05-05 te yazılmıştır.. Oku da ne zamandır bu konuda bu kadar hassas olduğumu gör. Ben bunun mücadelesini zaten veriyorum, her zaman da veririm. Medeniyet ve kanun istiyorum ben bu memlekette... Hatta yazının sonuna o yazıyı da ekleyeceğim...

Alıntı okan4037 adlı üyeden alıntı
    ayrıca ben ehlıyetsız 1 yıldır kullanıyprum kazam fılan yok duzgunce kullanırım ehlıyetlılerıde goruyoruz ayırıca ben 14 ekımde gırecemde sınava kasımın sonunda ehlıyet aalcam olme esegım olme
    Okan, benim sözüm işte senin gibi ehliyetsiz ama bunu gururla sanki marifetmiş gibi dile getirirken kanunlara uymamayı marifet sayanlara.. Ehliyetsiz 1 yıldır kullanıyorsun, bir de bunu söylerken utanacağına pek bi havalı konuşuyıorsun, alkışlayayım seni bari, aferim, vey bee 1 yıldır ehliyetsiz kullanıyor.. Vay yurdum insanı vay.. Vay yurdum polisi, yurdum kanunları vay... Ehliyeti yok, kazası da yok diye seviniyor.. Vaaay beee.. Helal olsun sana.. Yahu ehliyeti olmayan kaza yapar ya da yapmaz diye bişey yok, ehliyetsiz kaza yaparsanız, birinin canına mal olursa bu, sorumlusu sizden başka biri değildir diyorum. Anlayana.. Yani senin trafikte olmaya hakkın yokken.. Yahu nasıl anlatayım, inanamıyorum bu kadar basit bir mantığı idrak etmekte zorlanmanıza.. YAni diyorum ki; sen mesela kaza yapıp birini öldürsen, senin o anda trafikte olmaya hakkın olmadığı için, o anda trafikte olmasan o kaza da olmazdı, o adam da ölmezdi diyorum.. Anladın mı... Kanuna uy diyorum. Ehliyetli olunca öldürsem ne farkeder gibi saçma bir sorunun beyninden geçtiğini hissedebiliyorum ama sakın sorup komik olma. Sana özetle diyorum ki KANUNA UYMAK ZORUNDASIN, HERKES GİBİ!!!

Alıntı ninya adlı üyeden alıntı
    Birkere arkadaslardan bazıları cok sert girmiş konuya su an ehliyetim yok sınava girdim direksiyon sınavı için bekliyorum. Ehliyetim yok ama Motor aldım şimdi o motora gelde binme insanın içi içine sıgmazken ehliyeti düşünmüyorsun. B sınıfı ehliyetim var dolayısıyla 860 YTL ceza yemem. Fakat cok uzun süre ehliyetsiz binmek te mantıklı degil ben motoru aldım ilk sınav için kursa kaydoldum bu kadar. şimdi sonucları beklıyorum. ama bu arada motorada bınerım ben onu ehliyetım yok dıye garajıma cekıpte işe otobusle gıtmem kardesım. madem aldım binerim. ayrıca dayanamıyorum zaten gidemem otobusle arabayla motorum orda duruyo ya dayanamıyorum ki.
    Sert girerim tabi... Keşke polis de sert girse de medeniyet seviyemiz biraz yükselde.. İnsan hakları diye ortalıkta dolaşmak kolay, hakedene... Sen başkasının haklarına saygı göstermezsen senin haklarına da kendin karar verirsen bu nasıl bir sürüdür kardeşim? İlla ki çoban mı koymak lazım başınıza? Polisler resmen çobanlık yapıyor. Çoban yani ÇOBAN.. düşünebiliyor musunuz? Başımızda çoban olmazsa kırmızıda durmayı bilmiyoruz. Çobanımız olmadan kask takmıyoruz. Çobansız trafikte diğer araçlara ve yayalara saygılı şekilde düzen içinde gidemiyoruz.. Ehliyete başvurman güzel de bu arada motora da binerim, garajıma çekip de otobüse binemem diyorsun, dayanamıyorum diyorsun, dayanacaksın, kanuna uyacaksın. Dayanamıyorsan ehliyeti almadan o motoru garaja koymayacaksın. Dayanamamak mazeret değil, meziyet değil. Ben de o zaman diyeyim ki "balık yerken masada rakı duruken Coca Cola içmeye dayanamıyorum, rakı içeceğim" diyim, donra rakımı içip aracıma atlayıp trafiğe çıkayım.. Herkes dayanamadığı şeyi kanunsuz olduğunu bile bile yapmayı seçerse o zaman herkes kendi kanununu uyguarsa ne olur bu memleketin hali? İşte bu olur.. Bir milyon motor, ikiyüz bin ehliyet... İşte medeniyet...

http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=4913 EHLİYET SINAVINDAN GEÇEMEYEN salak (mıdır?) başlıklı yazımı da buraya ekliyorum; tekrar oku da belki anlamana yardım eder Can ve Can gibi düşünenler... Bu yazı 5-9-2005 te yazılmıştı...

"Motosiklet sınavından geçemeyecek birisinin var olabileceğine ihtimal veremiyorum. Hiç çalışmadan bile herkes sınavı geçer.

Tabii ki çalışmayın demiyorum, çalışın, öğrenin tabi. Çünkü sınavda "ne kadar biliyor" diye bakmadıkları gibi kurslarda da "mutlaka öğretelim" sorumluluğu yok. Bunu kimse inkar edemez.

Motor ehliyetinizi AB sürecinden önce almaya baksın herkes çünkü yeni AB uyum yasaları yürürlüğe girince bakkaldan sakız alır gibi motosiklet ehliyeti dağıtılamayacak. (Şu an durum bakkaldan da öte, sanki Kızılay ehliyet dağıtıyor). Avrupa'da olduğu gibi motor ehliyeti almak çok ama çok zorlaşacak. Alman ve İngiliz arkadaşlarım kendi ülkelerinde motor ehliyeti almanın ne kadar zor olduğunu anlatmışlardı. Hatta bir tanesi ehliyetini Türkiye'den alıp alamayacağının araştırmasına girdi, çünkü kendi ülkesinde çok zor ve katı sınavlar nedeniyle almak çok zormuş. (Tabi olması gereken bence bu)

Ben kendi ehliyet sınav sürecimi hatırlıyorum da... Yazılı soruları motor okulu önceden verdi... (40 soru verdi, 20 si çıkacak dedi) Verdikleri soru listesindeki soruları mantıkla bile cevaplamak çok kolayken bir de sorular verildi. Sınavda dedikleri gibi aynı sorular çıktı.

Kronometreye bastım, 2 dakika 37 saniyede 20 soruyu işaretledim. Ama sınav başladıktan sonra 1 saat geçmeden salondan çıkmak yasak olduğu için kalan 57 dakika 23 saniye sıkıntıdan patladım.

Daha sonraki sürüş sınavında gördüklerim tam bir rezaletti:

Otobanın kenarında kamyonlar vızır vızır geçerken kelle koltukta bir sürüş sınavı. Bırakın sınavda motora binerkenki tehlikeyi, sıranızı beklerken bile oralarda duracak yer olmadığı için yola taşan insanlar sürekli ezilme tehlikesi altında bir an önce sınava girmek için güneşin altında kelle koltukta görevlilerin yarattığı karmaşayla uğraşıyorlardı. Sınavı yapan görevlilerin sürüş okulunun değil, Milli Eğitim Bakanlığı'nın görevlendirdiği insanlar olduğunu da bu aşamada belirteyim. Ama gene de verdikleri eğitimlerdeki gevşekliklerin sorumluluğu sürüş okullarındadır. İş ticarete döküldüğü için onların da önemsedikleri tek şey para. Gelmek istemeyen ne kursa geliyor ne uğruyor... Kullanmayı bilenin kursa gelmesine gerek yok demeyin sakın, bu da ayrı bir tartışma konusu olacak birşeydir.

Devam etmek gerekirse... hatta devam etmeye gerek yok, size sınavdan bir enstatntane aktarayım, siz bunun üzerine ne demek istediğimin özetini anlayın;

Sürüş sınavında bir ara bir aday sırası gelip scooter'a bindi ve kukaların arasından geçerken arkasında başka bir görevli seleden motoru tutarak peşinden koşturuyor, düşmesin diye yardımcı oluyordu, bu arada da bağırıyordu: "gaz veer gaz ver gaz.." Yalpalaya yalpalaya scooteri birkaç kukanın arasından zorlukla geçiren sürücü sonra U dönüşü yaparken düşüyordu, arkasından tutan adamın yardımlarıyla toparladı... Adam motoru devirmesin diye bisiklete binmeyi yeni öğrenen birinin arkasından tutulduğu gibi adayın arkasından tutarak rardımcı oldu, gaz vermeyi bile unutan adaya gaz vermesini bile bu adam kan ter içinde hatırlatmaya, düşmesin diye tutmaya çalışıyordu.

Bu kişi ehliyeti aldı mı diye merak mı ediyorsunuz? Tabii ki aldı.. Nereden mi biliyorum? Biliyorum çünkü sonucu öğrenmek için sürücü kursunu aradağımda yetkiliyle aramızda şöyle bir diyalog geçti;

- merhaba, xxx tarihli motosiklet sınavının sonuçları belli oldu mu?
    - oldu beyefendi, buraya gelip evraklarınızı alın, sonra ortaköy'deki trafik şubesine gidip ehliyetinizi oradan alacaksınız.
    - peki, teşekkürler. Orada bir ücret verecek miyiz?
    -evet, bağışlar falan var işlem ücretleri var, saat 2 den önce başvurmanız gerekiyor, 2 den sonra işlem yapmıyorlar.
    -Peki teşekkürler de.. bir şey soracağım, sınavı geçtiğimi nereden biliyorsunuz, ismimi sormadınız ki?
    - (gülerek..) Sormama gerek yok ki herkes geçti, kalan yok ki (!)
    -Nasıl olur, orada bir aday gördüm, bisklete binebileceğinden şüphe ediyorum, o da mı geçti yani?
    - valla herkes geçti, kalan yok. Genelde zaten herkes geçiyor.

Yani demem şu ki, sınavdan kalmak imkansız. Kalmaya çok istekli olsanız da kalamıyorsunuz. Zaten sınavda scooter'i sürerken arkanızdan bakmıyorlar bile. Bak mı yor lar... İnanılmaz bir sorumsuzluk. Bence bu cinayet. Hem de MEB'in göz yumduğu bir cinayet. Bu insanlara vermiş olmak için ehliyet dağıtıp arabadan daha çok dikkat ve yetenek gerektiren nispeten daha tehlikeli bir araçla trafiğe girmelerine göz yummak nasıl bir sorumsuzluktur?

Geçen gece gördüğüm manzara; 50 cc'lik farı çalışmayan motora 2 kişi kafalarına kask takmadan binerek egsozu da patlak bir şekilde yağmurda son sürat ve gürültüyle Etiler'in göbeğinde turlayan tipleri kim eğitmiş, kim trafiğe salmış, kim ehliyet vermiş, ehliyeti yok ise de bu tiplere "dur" diyecek yetkili/polis vs nerede ne işle meşguldür?

Ehliyet sınavına girecek arkadaşlar, rahat olun, sınavdan kalmanız mümkün değil.

Motosiklet kullanmayı gerçekten doğru dürüst öğrenmek isteyen, can güvenliğine ve hayatına önem veren arkadaşlar, sizler ise "rahat olmayın", sürüş okuluna verdiğiniz paranın karşılığını son kuruşuna kadar talep edin ve kendinizi gerekli bilgi ve beceriyle donatmalarını ısrarla talep edin, ihmal etmeyin, ihmal ettirmeyin. Kursa ehliyet almak için değil, öğrenmek için gidin. Ehliyeti zaten parayı bastıran alıyor. Yalan mı?"
    Havalı tiplerin içi boştur çünkü "hava" boşlukları doldurur. Balonun içinde de hava vardır...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler