Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Performans Egsoz motora zararlı mıdır ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda NC700 S
    Sorum forumdaki ustalara arkadaşlar. Aldığım yeni motora ( VFR 800 ) G.P.R egzos takmak istiyorum. Sağda solda konuşulanlar markası ne olursa olsun orjinal harici egzosların motora zarar verdiği yönünde. Bilgi sahibi olan var mıdır ? Şu bahsedilen yakıt hava ayarı İstanbul'da nerelerde yapılmaktadır. ?
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Zararı olmaz faydası olur, egzoz cıkısı oem e göre rahatlar.
    Ha çevreye zararı olur co2 den dolayı o ayrı..
    bassturbin ve mehmetenis bunu beğendiler.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Fatih arkadaşın dediği doğrudur, bende ekleme yapayım motorunuzun harareti yani normal ısısı düşük çalışır yeni çıkan kutulu bazıları katalizörlü büyük tüplü susturuculara oranla.Kendim bizzat gördüm test ettim.

6PaTLaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya AS 150T-19A, Lifan LF200 GY6, Hero Karizma R
    "Ara hızlanmalarda çekiş düşer, yakıt sarfiyatı artar" diye biliyorum. son hızda etkisi olmuyor diyorlar.

Motosikleti
    Sportster Iron883
    Sadece egzoz değiştirirsen performans adına pek bir şey kazanamazsın. Aynı zamanda egzoza uygun bir hava filtresi ve beyine yazılım atılması gerekir ki performans elde edebilesin. Yoksa zengin karşım fakir karışım durumları ortaya çıkıyor.
    hasmet ve mehmetenis bunu beğendiler.

Araba ile motosiklet motorunun prensiplerinin aynı olduğunu düşürsek,

HErhangi bir aşırı besleme olmaması durumunda perf egzostlar çıkışı rahatlatır bu da üst devirlerde az da olsa bir rahatlama yaratır. Çok çok prof bir uygulama yapılmadığı takdirde bu ufacık artışı hissetmeniz mümkün olmaz. Ama egzost dan çıkan ses sizi psikolojik olarak güç artmış gibi hissettirir.

Dezavantajı ise geri basınç kaybı dolayısıyla alt devirlerde bir güç kaybı yaşatır.

Bunların yanında, motorunuza göre yapılmamış egzostların kesinlikle kayıp yaşatacağı aşikardır.
    mehmetenis ve becytr bunu beğendiler.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motora göre yapılmayan egzoz ekstra olarak neden kayıp yaşatsın. Atıyorum 600rr egzozu diye geçen bir egzoz, r6 ya takıldığında r6nın performansı mı düşüyor yoksa ben dediğinizi mi anlamadım.

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Performans veya açık egsozun çevreye verdiği zararları bir yana bırakırsak belli başlı dezavantaj ve avantajlara sahiptir. Açık veya performans egsozu motorun geç ısınmasına ve bundan dolayı çok hatrı sayılır bir miktar olmasa da motor ömründen ve yakıttan çalar. Yakıtın daha verimli yanmasının önleyerek her daim, her devirde fazladan tüketime sebep olur. Bu, devirle doğru orantılı olarak artar. Bunun yanında sadece katalizatör kısmının değişmesinin performansa çok cüzi bir katkısı olur bu motosikletten motosiklete değişir tabi fakat asla hatrı sayılır değişimler elde edemezsiniz. Performansa yönelik bir hedef varsa; hava filtresi, komple egsoz(headers-manifolt) ve yazılım değişikliğiyle sağlıklı bir sonuç elde edilebilir. Bu değişimlerle beraber yakıtta ciddi bir artış olacaktır, ne kadar ekmek o kadar köfte...

Performans egsozları seviyorum, illa değiştirilecekse kaliteli bir markanın ürünlerinin kullanılması taraftarıyım. Mümkünse hava filtresi ve yazılımla desteklenmeli. Egsoz açtırmanın ses dışında neredeyse hiçbir faydası olmayacaktır.

Bu arada çok merak edilir, yazılımsız egsoz değişimi veya egsoz açtırma alt devirlerde performanstan çalar. Üst devirlerde ve devirlenmede rahatlama gözlemlemek mümkün.
    mehmetenis bunu beğendi.

Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motora göre yapılmayan egzoz ekstra olarak neden kayıp yaşatsın. Atıyorum 600rr egzozu diye geçen bir egzoz, r6 ya takıldığında r6nın performansı mı düşüyor yoksa ben dediğinizi mi anlamadım.
    Hemen hemen bu şekilde evet.

Burada önemli olan boruların çapı ve uzunluğu aslında. Atıyorum R6 egzos çapı 40mm olsun. 600rr ise 55mm. Bu durumda siz R6 ya 600rr egzosu takarsanız artan çap nedeniyle geri basınç daha da düşecek ve alt devirlerdeki kayıp artacaktır.

D e m i r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selam, Bende Honda 600rr var. Tup akrepovic egzoz takmak istiyorum. Kimi sorduysam yakıt haritasini ve performans hava filtresi takmam gerektiğini söylüyorlar. Bu işlemler yapılmadan tup ekzoz takılsa bile motor ömrüne zarar vereceği ve yakıt sarfiyatina sebep olacağı söyleniyor.

Sizce; Tüm egzozu değiştirmeden tup ekzoz takip kullansam bir zarar olur mu..? Bilgisine inandığım güvendiğim kimse Yok çevremde. Sızın bu konuda fikrinize ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Yanlis:

Alıntı Fatih adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zararı olmaz faydası olur, egzoz cıkısı oem e göre rahatlar.
    Ha çevreye zararı olur co2 den dolayı o ayrı..
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fatih arkadaşın dediği doğrudur, bende ekleme yapayım motorunuzun harareti yani normal ısısı düşük çalışır yeni çıkan kutulu bazıları katalizörlü büyük tüplü susturuculara oranla.Kendim bizzat gördüm test ettim.

Dogru:

Alıntı Burak Süyün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sadece egzoz değiştirirsen performans adına pek bir şey kazanamazsın. Aynı zamanda egzoza uygun bir hava filtresi ve beyine yazılım atılması gerekir ki performans elde edebilesin. Yoksa zengin karşım fakir karışım durumları ortaya çıkıyor.
    Eksoz artik boru degil, sistemin onemli bir parcasi ve ECU yazilimi ona gore optimize ediliyor.

Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen oyle. Degil baska, orijinalden iyi eksoz bile taksaniz, egsoza ozel optimize yazilim koymazsaniz zarari oluyor. SDR'a ozel ful titanyum Akrapovic eksoz var, KTM ile birlikte gelistirilen, $2300 civari. Direk takinca beygir gucu azaliyor, yakit sarfiyati artiyor. Ama ona ozel KTM tarafindan gelistirilmis yazilim konulunca guc 10 beygir artiyor. Zaten eksoz ta yazilimla birlikte geliyor.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Yazılımda yeni egzoza göre düzenlemeler yapılmazsa, işitsel zevk dışında külliyen negatif etkiler. Çıkış rahatlar diyorsunuz da, motor o rahatlığı beklemiyor ki, "oo abim donatmışsın sofrayı iki tek de ben atayım" diye bir yazılım yok. Egzoz sonrası remap yapılırsa performans artışı olabilir.

Ha külliyen negatif dediğim de motor yandı bitti öldü falan diye çok büyütülecek şeyler değiller. Bu da bizi tek sonuca götürüyor.
    Egzoz sesten başka bişeye yaramaz.
    Osm@n bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    1000 cc üzeri bir motosiklette 180 beygirde 5-10 beygir oynuyor, ki bunu yazılımla hava filtresiyle vs destekleyince oluyor, bu da %5 beygir artışı demek. Dyno'da görülen performans artışı tamam ama pratikte gözle görülür bir artış olur mu, tartışılır.

Bahsettiğimiz motosikletlerde durum böyle ise 1000 cc altı motosiklete taktığın 5000-10000 ₺'lik egzoz yalnızca milletin başını şişirmeye yarıyor. Fark edilme bahanesiyle insanları rahatsız etmeye kimsenin hakkı yok. Aynı Şahin'ine soba borusu takan apaçi gibi dolaşıyorsunuz etrafta, 1 gram farkınız yok.

İlber Ortaylı'nın bir lafı geldi aklıma Türk milletinin lakayıt olduğundan bahsediyordu "Aman canım!" diyenlerden bahsediyordu, tam o hesap. Sen o egzozu taksan da kimse seni farketmeyecek burası Türkiye, eğitim olmadıktan sonra sen egzoz takmışsın ama davul zurna saz. Aracına egzoz takan, krom kaplatan, çakma xenon takan, dikkat çekmek için dikkat dağıtan ne kadar apaçi varsa hepiniz aynısınız.

Yazık gerçekten bu kadar ilgi meraklısı olmayın, Kezban olmayın.
    Osm@n ve xterkan bunu beğendiler.

Metilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Her egzoz için geçerli olmamakla birlikte MT-07 için üretilen Akrapovic Titanium gibi egzozlar için yazılıma ihtiyaç olmadığı akrapovic in kendi sitesinde belirtiliyor.

https://www.akrapovic.com/#!/motorcy...41&yearId=4447

Bunun dışında soba borusundan hallice, çok ses çıkarmak için üretilen egzozların motora faydadan çok zarar getireceğini düşünüyorum. İyi araştırmak lazım.

Not: Egzoz değişimi için bağışlar kabul edilir Iban: 7428 6000 3823 Asdasdasd :D :D

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Konu daha önceden tartışılmış.
    Tartışma burada.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Metilen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her egzoz için geçerli olmamakla birlikte MT-07 için üretilen Akrapovic Titanium gibi egzozlar için yazılıma ihtiyaç olmadığı akrapovic in kendi sitesinde belirtiliyor.

https://www.akrapovic.com/#!/motorcy...41&yearId=4447

Bunun dışında soba borusundan hallice, çok ses çıkarmak için üretilen egzozların motora faydadan çok zarar getireceğini düşünüyorum. İyi araştırmak lazım.

Not: Egzoz değişimi için bağışlar kabul edilir Iban: 7428 6000 3823 Asdasdasd :D :D
    Ben bu iddiayı da çok gerçekçi bulamıyorum açıkçası, daha geçen gün arkadaşlarla mangal üstü konuştuk hatta.
    Akrapovic'in ürettiği egzozun backpressure'ı değiştireceği aşikar, bu durumda farklı yazılım olmak zorunda?
    Ya da daha kötü ihtimal, Yamaha motoru hazırlarken bu şekilde aftermarkett egzozlara göre bir tolerans payı bırakıyor, bu da aslında verimsiz bir şekilde fabrikadan çıktığı anlamına gelir. Bu daha da kötü ve pek de mantıklı gelmiyor.

Metilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    @Killingroad söylediklerin mantıksız olmamakla birlikte yamaha nın en iyi egzoz u değil f/p olarak en iyiyi hedeflediğini düşünüyorum. İstese daha iyi bir egzozla mt 07 yi piyasaya sürebilir lakin +3000 lira civarında bir maliyet oluşturur ki firmanın işine gelmez. Akrapovic in uzmanlık alanı bu iş ve yazılımsız daha iyi sonuç elde etmiş olabilirler. Satın alıp dyno ya sokmadan, yakıt konusunu test etmeden emin olmak zor elbette. Bu yüzden dua edin Allah çok para versin de akrapovic ti alayım. Kendim için değil bunu halk için yapacağım

@ Osm@n link e bütün iyi niyetimle tıkladım. Çok güldüm
    killingroad bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)