Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

ön lastik orta sehbada boşda dönmüyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    ceyhun383 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ESKİ bajaj discover 125 YENİ HONDA CB125E
    Arkadaşlar yeni motor aldım alırken kontrol ettim bu şekilde aldım yaptırırım dıye çok sorun değil şuanlık ama motor geri gitmiyor olduğum yerde ön fren diski sıkıyor biraz anlamadım gitti. orta sehbada boşda çevirmeye çalışıyorum 1 tur zor atıyor normalde fırıldak gibi dönmesi lazım neden olabilir ? honda servisi dandirik balata kullandılarsa yapabilir diyor benim aklıma pistonlar pislik içinde diye geliyor yarın açıp bakıcam şimdiden sizlere sorıyım dedım başına gelen varmı diye

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    motoru görmeden yorum yapmak saçma olur.. birçok sebepten olabilir.. önce balatalrı ve kaliperleri kontrol etmekle başla bence..

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba

Orta sehpada motosikletin teker bosta dönmüyorsa sasi ile alakali bir durum olabileceği geldi aklima.

Bir zamanlar benm gariban motorunda teker dönmemisti, sasiyi yamultucak bir kaza yapmistim. On takım daha yukarı kalkmis sasi egrilmisti. Normalde orta sehpaada motor on ya da arka havaya kaldirabilirsin. Teker de gayet döner.

uur52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax 250i ABS
    Arkadaşın dediği gibi görmeden bişey söylemek yanlış olur. Belki çok ufak bir ayarla her şey yoluna girer.

joviden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Daystar 250
    On tekerin bostayken fırıldak gibi dönmemesi gayet normal. Zaten hiç dönmediğini söylemiyor arkadaş, sadece 1 tur atıyormuş.. Siz kol kuvveti ile ancak bir tur cevirirsiniz sonuçta bisiklet değil bu... Ben bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum...
    Kızıl pars bunu beğendi.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    normalde fırıldak gibi dönmesi lazım
    bu bilgi doğru değil.
    Fırıldak gibi dönmez.
    Bir tur dönmesi normal olabilir.

Geri geri çekince gitmiyor ise belki arka fren de sıkıyor olabilir.

Asıl önemli olan iki konu var :

1. Vites boşta iken ileri gidiyor mu?
    Eğer ileri de gitmiyor ise frenler ile ilgili olabilir.

2. Eğer viteste iken debriyajı sıkıp, motoru geri çekiyor isen baskı balatası iyi ayıramıyor olabilir.
    Yani arka tekere hala bir miktar güç uyguluyor olabilir ki bu da çok tuhaf değil.
    Debriyaj ayarı ile çözülebilir.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Sanırım tam olarak hiç birimiz ne dediğini anlamadık.

Orta sehpada iken ön teker genelde yere basar, onunla alakalı değil di mi

Orta sehpa filan diyerek boş yere kafamızı karıştırdıysan sadede gelelim, ön tekerin balatalarının kendi kendine sıktığını/sıkılı kaldığını mı düşünüyorsun?

Arkadaşların dediği gibi, fırıl fırıl dönmesine gerek yok. Bir elinle maşayı tutup tekeri yerden kes, diğer elinle de tekeri hafifçe döndür. Güç harcamadan herhangi bir sıkışma kasma hissetmeden teker dönüyorsa sıkıntı yoktur.
    Kızıl pars bunu beğendi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    zor dönüyorsa kaliper çamur vs kapmış geri çekmiyor olabilir yani balatalar basılı kalıyor olabilir yada bilyalar dağılmaya başlamış kilitlenmek üzere olabilir

ceyhun383 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ESKİ bajaj discover 125 YENİ HONDA CB125E
    anlatamadım biraz millet kusura bakmayın şimdi söyle anlatayım vitesli comnuter bir motoru orta sehbaya aldınız ve arka tarafından baskı yapınca önü kalkar bilirsiniz sonra ise ön tekeri döndürmeye calısın ama 1 tur bıle atmıyor zor donuyor balata sıkıyor diski fren yapıyor ileri giderken sıkıntı yok cunkı motor gucuyle gidiyor ama olduğum yerde geri bile gidemiyorum baya bi sıkıyor bu akşam balataları söküp bakıcam neyden kaynaklı videoya çekebilirsem buraya atarım

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Ön freni hiç kullanmadan sakin bir sürüş yap bakalım. 5 dk bile olmasa olur bu sürüş. Sonra dur, hemen bi fren diskini elle bakalım sıcak mı. Dikkat et çok sıcakta olabilir. Eğer sıcaksa balatalar diske sürtüyor/tutuyor. Kaliperde problem var. Pistonlar geri gitmiyor olbilir.

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı ceyhun383 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anlatamadım biraz millet kusura bakmayın şimdi söyle anlatayım vitesli comnuter bir motoru orta sehbaya aldınız ve arka tarafından baskı yapınca önü kalkar bilirsiniz sonra ise ön tekeri döndürmeye calısın ama 1 tur bıle atmıyor zor donuyor balata sıkıyor diski fren yapıyor ileri giderken sıkıntı yok cunkı motor gucuyle gidiyor ama olduğum yerde geri bile gidemiyorum baya bi sıkıyor bu akşam balataları söküp bakıcam neyden kaynaklı videoya çekebilirsem buraya atarım
    Teker yere degiyo demedin mi sen ? Yani orta sehpada iki teker yerle temas ediyor ? Bennmii yanlis anladim

Frene yukarıdan bakıp ne tarafı sürtüyor diye bak. Bende de vardı tek tarafı sürtüyordu kaliperin bağlantı yerine pul koydum sorun çözüldü. Yada kaliperin içi çok kirlenmiştir balatanın arkasına bişeyler gitmiştir söküp temizle derim.

okican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lambretta V200 Special ABS
    balata ve kaliperden değilse
    şase de düzgünse
    tekerlek rulmanı da sorunlu olabilir

Motosikleti
    Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teker yere degiyo demedin mi sen ? Yani orta sehpada iki teker yerle temas ediyor ? Bennmii yanlis anladim
    Arkadaş diyorki orta sehpaya aldım ön tekeri kaldırdım elle çevirince 1 tur zor dönüyor

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş diyorki orta sehpaya aldım ön tekeri kaldırdım elle çevirince 1 tur zor dönüyor
    Bende konu basligini, gece , yere degiyo olarak okudum dedim kesin saseden
    Bende yamulttmustum saseyi iki teker yere degiyodu orta sehpada.

Motosikleti
    Bende konu basligini, gece , yere degiyo olarak okudum dedim kesin saseden
    Bende yamulttmustum saseyi iki teker yere degiyodu orta sehpada.
    Geçmiş olsun nasıl becerdin

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Öne gidip arkaya gitmiyorsa, teker rulmanlarin dağılmıştır, ve geri hareketinde kıtliyordur.

Yada fren kaliperi pistonlar vasıtası ile balataya baskı yapar, siz fren yaptığınızda yağ pistona baskı uygular, piston balatayi iter.Böylelikle fren yapılmış olur.Bazen pistonun ileri geri oynamasını engelleyen fiziksel şartlar meydana gelir, freni bırakmanıza rağmen piston hala balataya baskı uygulamaya devam eder.İkinci seçenekte bu..

Motosikleti
    MT-25
    Geçmiş olsun nasıl becerdin
    Kaza , ice kapali saglam bir virajda yol mucur doluydu..

Motosikleti
    Sonrası yerle buluşma geçmiş olsun bazen bilerekmi yapıyorlar acaba diyorum yol tertemiz tam viraja geliyorum mıcır dolu

yulis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Apache RTR150 --> RTR180-->CBF1000FA
    geçmiş olsun bende de vardı aynı sorun ( eğer disk yamuk değilse ) balata spreyiyle güzelce temizle büyük ihtimalle pistonlar kirden takılı kalıyordur

birde çok eskiyse sağlığın açısından hidrolik yağını değiştirmeni tavsiye ederim kolay gelsin

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:20 ----------

Kaza , ice kapali saglam bir virajda yol mucur doluydu..
    geçmiş olsun

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)