Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet bayi saçmalığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    alimcanbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar
    Peşin not: Kimsenin ekmeğinde gözüm yok yanlış anlaşılmasın.

Motosiklet üzerindeki yüksek vergiler, paramızın değer kaybı gibi konular yüzünden motosiklet almak bilindiği gibi günden güne zorlaşmakta.
    Bu rakamların üzerine bayi kar oranları eklendiğinde büyük haksızlıklar yaşanıyor.

Dominarın ilden ile 16-18 bin tl arası değişen fiyatını forumu takip eden herkes biliyordur ve Ekrem bey bunun bayilerden kaynaklandığıni söyledi. Ben Aydın bayisine sordum 17.500 tl fiyat verdi ve kimsenin kara kaşına kara gözüne indirim yapılmaz gibi şeyler söyledi.

Aynı şekilde yamaha bayisine gittiğimde 2016 mt-25 peşin 15.500 tl fiyat verdi bir arkadaşımdan duyduğuma göre başka birine 15.000 tl fiyat vermiş.

İlden ile hatta müşteriden müşteriye değişen fiyatlar yüzünden neden kazık yemek zorundayiz ?

Koskoca motosiklet üreticisi firmalar en azından büyük şehirlere kendi mağazalarını açsalar hem kendi kârlarını arttırıp hem de bize daha uygun fiyatlar sunamazlar mı ?

Bi akıllı ben miyim diye düşünüyorum sizin de fikirlerinizi duymak isterim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Dr. Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 25
    Kimsenin kar marjına karışamazsınız, bu ufak oynamalar bayileri bağlar. Adamın kar marjından size ne derler ?

Kimi bayi vardır şehir dışına motor satmaz, bana bakıma gelmeyecek diye. Kimi bayi vardır müşteriyi zengin görür, bayisi olduğu markaya yönlendirip ekipman alışverişini de benden yapsın politikası güder. Motor kar marjını düşürür bu farkı ekipman satışı ile müşteriye kitler. Bu liste uzar gider. Siz de her vatandaş gibi istediğiniz bayiden motoru almakta serbestsiniz buna da kimse karışamaz..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Bir Showroom maliyetini bilseniz 1 aylık showroom maliyeti 400 bin tl ortalama

zaten bu şekilde kaar edebilecek olsa açardı ayrıca müşteri tantana edecek özel servis iyi bakmıyor paragöz bunlar kendi servisi olsun tamam firma kendi servisini açıcak hoppa herkes kendi servise gelicek yer alıcak bulamicak özel servislerde bir dünya para ödeyip servis olduk bizi mağdur ediyon

ticaret bilmek gerek

Motosikleti
    Dominar
    Alıntı Dr. Fatih adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kimsenin kar marjına karışamazsınız, bu ufak oynamalar bayileri bağlar. Adamın kar marjından size ne derler ?

Kimi bayi vardır şehir dışına motor satmaz, bana bakıma gelmeyecek diye. Kimi bayi vardır müşteriyi zengin görür, bayisi olduğu markaya yönlendirip ekipman alışverişini de benden yapsın politikası güder. Motor kar marjını düşürür bu farkı ekipman satışı ile müşteriye kitler. Bu liste uzar gider. Siz de her vatandaş gibi istediğiniz bayiden motoru almakta serbestsiniz buna da kimse karışamaz..
    En başta söyledim benim kimsenin ekmeğinde gözüm yok ama kimseye 500 tl 1000 tl gibi fazladan para birakamam.
    Sizin paranız fazladır dert etmezsiniz istediğiniz bayiden alırsınız ama genel durum öyle değil.

Kimsenin kar marjına karıştığım da yok istediğiniz bayiden almakta serbestsiniz diyorsunuz ama köşe başında motosiklet bayisi yok burdan düzceye mi gitmem lazım aynı motosikleti almak için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:34 ----------

Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir Showroom maliyetini bilseniz 1 aylık showroom maliyeti 400 bin tl ortalama

zaten bu şekilde kaar edebilecek olsa açardı ayrıca müşteri tantana edecek özel servis iyi bakmıyor paragöz bunlar kendi servisi olsun tamam firma kendi servisini açıcak hoppa herkes kendi servise gelicek yer alıcak bulamicak özel servislerde bir dünya para ödeyip servis olduk bizi mağdur ediyon

ticaret bilmek gerek
    Showroom'u bilmem ama bayilerin ayda 400.000 tl verdiğini sanmıyorum. Servis konusunda sorumluluk almak istemeyebilir o konuda haklısınız.

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Kimi bayi vardır, yüksek miktarda ürün alır distiribütörden dolayısıyla farklı bir iskonto elde eder onu da indirim olarak tüketiciye yansıtır ya da kur üzerinden alım yapmaktadır, peşin ödeme yapmıştır, kur artışı olur farkı fiyata yansıtmaz çünkü zararı yoktur kardan zarar edip satış adedini arttırmaya bakar. Ya da adamın ödemesi vardır o an için bir kaç motoru 500 TL aşağıya verip likit eline almak adamın ödeyeceği faize göre daha rasyoneldir. Bunun gibi onlarca sebepten ötürü bayiler daha düşük fiyat verebilir.
    Otomobilde de bu böyledir. Bu yüzden insanlar araba alırken mengerler koluman hasmer Vs tüm bayileri geziyor, her bayinin stok durumuna göre farklı fiyat teklifleri oluyor ve müşteri işine geleni tercih ediyor.
    Bayilerin tavsiye edilen fiyat üzerinden indirim yapması neden bu kadar rahatsızlık veriyor anlamak mümkün değil. Evet ürün ilk çıktığında nispeten yüksek fiyat ödeyen adam için biraz haksızlık belki ama adı üzerinde beklemeden ilk alanlardan olmanın bir getirisi. Bu kadar abartmamak lazım.

Motosikleti
    Dominar
    Hala olayı indirim yapmak olarak algılamanız benim durumu anlatamamdan kaynaklanıyor sanırım.
    Bu durumla sıkıntısı olan tek kişi benmişim gibi gözüküyor 16.500 tlye satılabilen bi motosikleti sırf o bayinin getirtme yetkisi olduğu ve paraya ihtiyacı olmadığı için 18.000 tl vermek mantıklı bi davranışmış bunu da öğrenmiş oldum sağolun.

Ticaret bilmek lazım dediniz ben kartelin anlamını biliyorum ve benim gördüğüm 2 bayide gerçekten tok satıcı durumundalar.

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Alimcanbey arkadaşım,
    16.500 é satabileceği dominarı 18binden aşağıya vermiyor diye bayiyi ahlaksız ilan etmek yanlış diyorum. Neden? Tekel diye kartel diye birşey yok, küçük şehirde tek bayi olabilir ve de küçük bir bayinin yukarıda anlattığım gibi çok sayıda alım yapma imkanı olmadığı için iskontosu düşüktür bayi karından çok taviz veremez. İstanbulda belki 20 bayi vardır alımları çoktur iskontosu yüksektir sürümden kazanmak ister.
    Bir de her müşteriyi aynı mantıkta olacak diye düşünmeyin. Kimi adam vardır tanıdığı esnafla iş yapmak istediği için ya da sırf servisine güvendiği için gider 500-1000 TL daha pahalı olsa da gider aynı motoru o bayiden alır. Ya da yoğundur işi gücü vardır bayi bayi dolaşacak vakti yoktur aradaki rakam farkını çok da dert etmez gider kendisine en yakın bayiden alır geçer.
    Şimdi mantıksız geliyor belki ama öğrenci adamın vakti bol dolaşır araştırır soruşturur, yoğun orta yaşlı bir adam ise fazla ince eleyip sık dokumaz.
    Dominar dan örnek vereyim 2 hafta kadar önce kırklarındaki bir arkadaşım aradı bir motor alalım 15 bin civarına ikinci el dedi. Düşündüm ikinci eli boşver dominar diye bir model çıktı ondan alalım dedim, nerde gidip bakayım dedi tarif ettim ankara bayisini, bayi de tanıdıktı aradım yardımcı olmalarını rica ettim, 15 dakka sonra arkadaşım aradı aldım motorun dedi. 17bine vermişler. Şimdi ben adama desem ki bilmem ne bayi 16.500 Ä veriyormuş, bana ne der 500 TL için uğraşacak miyim sağa sola gideceğim diye.
    Bu aşırı zengin olmakla ilgili değil aşırı zengin adam zaten dominar almaz demek istediğim farklar belki var ama öyle aman aman da değil.
    Hele otomobil piyasasındaki farkları görün derim.

Motosikleti
    Dominar
    Ben hiçkimseyi ahlaksız ilan etmedim genel sistemin saçmalığından bahsettim yanlış anlamasın kimse.
    Cevaplarınız için teşekkür ederim inşallah bir gün herkesin tanıdık bayisi olur ve 500 tl için uğraşmayacak duruma gelir.

owlam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Virago 535
    Bu duruma serbest piyasa diyoruz. Ayrıca küçük şehirde yaşamakla alakası yok. Ankara yamaha zırnık indirim yapmıyor çoğu şehirden daha yüksek fiyat bandı. Dün bakım için gittim benim orada olduğum 3-4 saat içinde bi tane r25 bi tane xsr bi tane scooter sattı adamlar. Ellerinde r25 kalmadı daha sonra parasını çekip gelen bir arkadaşa yok ne zaman gelir belli olmaz dediler. Adam ankara da tek ve satıyor durduk yere indirim yapmasını bekleyemeyiz. Ama Eskişehir de aynı motorlar daha ucuz. Yapacak bişey yok bu beyaz eşyada da böyle mobilyada da vs vs.

Norton772 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Dio
    Buna serbest piyasa ekonomisi deniliyor. Biraz iş sizin pazarlık gücünüze kalıyor. Ben 2010 yılında sıfır skoda octavia araba 39900 tl lansman fiyatı varken aynı paraya 4 çelik jant, park sensörü ve ayna ile kapı kollarını araç ile aynı renk boyatma hediyeleri ile almıştım satış müdürünü sıkıştırarak

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)