Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor tavsiyesi; hayatımda ilk defa kararsız kaldım.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    DavidmipAJ
    Arkadaşlar para biriktiriyorum birkaç aydır, birkaç ay da devam. Adı lazım değil doğası güzel bir ülkenin, 500 nüfuslu bir köyünde yaşıyorum. Almanya buraya yakın değil fakat oradan motorsiklet alıp buraya getirmeyi planlıyorum.

Fakat çok fazla düşünmem gereken husus var, size de bu yüzden danışıyorum.

Bana fiyatı önemli değil, 48 beygirden düşük bir dağ motorsikleti önerisi lazım, plakalı olacak dolayısıyla 4 zamanlı, ve her yerde gidebilecek bir motorsiklet olmalı.

Dual sport düşünüyorum wr250r, kawasaki klx 250 gibi fakat bu ülkede kışın rüzgarın ortalama 40-50kmh hızla estiğini unutuyorum(başkent dışında hemen hemen her yerde böyle kuvvetli, yollar sürekli kapanıyor zaten). Bu ülkenin vatandaşları bile sırf rüzgar yüzünden sadece yazları motorsikletlerini kullanabiliyorlar. Aklıma şu geliyor, gidipte 140kg luk kross alırwsam hem o rüzgarı yiyerek zatüre olurum he de uçar giderim diye düşünüyorum. O yüzden bu fikirden vazgeçiyorum. Africa twin, tenerre, bmw gs gibi enduro modellerine kayıyor aklım. Fakat endurolarda dağ bayır gidemiyor dual sportlar gibi. Gözlerimin önünde wr250r ın zorlanmadan tırmantığı araziyi gördüm, çeyreğini çıkamaz bmw gs aynı yolu. Onlar daha çok maceracılar için, bana dağ motoru lazım. Fakat bu rüzgar meselesi yüzünden bu modellere yöneliyorum.

Buranın coğrafyası bir acayip, pek ağaç yol dolayısıyla bir dağ motoruyla kolaylıkla dağlara tırmanabilirim, yokuş çimlerle kaplı çoğu yer. örneğin bizim kasabanın gençlerinin ateş yaktığı bir mekan var, dağ başında fakat oraya sadece 4x4 jeeplerle ya da kross motorlarıyla, atv lerle falan gidilebiliyor. Yol yok çünkü, yol gibi düzensiz çimlikler var. Enduro alırsam, en basitinden oraya gidemeyeceğim, sanmıyorum tırmanabileceğini çünkü ona arazi lastiği takılmaz, o yol tutuşunu, konforu ve güveni heba etmiş olurum.

Umarım tam olarak ne istediğimi anlatabilmişimdir. O yüzden tecrübeli motorcuların tavsiyelerine ihtiyacım var. teşekkürler şimdiden.

Aşırı kararsızım. Ne yapacağımı bilmiyorum. Rüzgar sizce bir dual-sport motorsiklet için gerçekten de çok önemli bir faktor mü?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Ne hikmetse insanlar sadece motosiklet seçerken kararsız kalıyor bir türlü de karar veremiyor :D
    zekeriyaimam ve agris bunu beğendiler.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Belçikada mı yaşıyorsun çünkü orayı tarif ettin gibi geldi.Gs alsanda o rüzgardan illaki etkileceksin.Asfaltta gittiğini düşünelin gs var altında önden gelen rüzgarı çok yemezsin yandan fena yersin ama.Yani wr250r alman taraftarıyım.Yada triumph falan alternatif düşünebilirsin.Buell'inde o tarzda motoru vardı sanki onuda düşünebilirsin.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Senin ilacın cross motor, kendin de özetlemişin zaten. Rüzgar hususunda ise fırtına düzeyindeki sert rüzgar her motosikleti etkiler( kimini daha az kimini daha çok ama mutlaka etkiler)

Öyle Gs alırsam rüzgar bana bir şey yapmaz diye düşünme. Motorun isterse 300 kg olsun fırtına seviyesindeki rüzgar sürüşünü etkiler, seni yorar, motorunu yolda şeritten şeride gezdirir.

Dağ bayır gezmek istiyorsan cross alacaksın. Fırtınalı havalarda da motora binmeyeceksin yada daha dikkatli ve yavaş süreceksin. Bu kadar basit

Ama 4 teker de olur dersen atv & utv lere de bakabilirsin. kırsalda iş görür bu araçlar.

vanesy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm duke 200
    ilk motor olacakmış hissine kapıldım. tecrübe ne kadar?

kashmar54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ktm exc 250f

Motosikleti
    DavidmipAJ
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin ilacın cross motor, kendin de özetlemişin zaten. Rüzgar hususunda ise fırtına düzeyindeki sert rüzgar her motosikleti etkiler( kimini daha az kimini daha çok ama mutlaka etkiler)

Öyle Gs alırsam rüzgar bana bir şey yapmaz diye düşünme. Motorun isterse 300 kg olsun fırtına seviyesindeki rüzgar sürüşünü etkiler, seni yorar, motorunu yolda şeritten şeride gezdirir.

Dağ bayır gezmek istiyorsan cross alacaksın. Fırtınalı havalarda da motora binmeyeceksin yada daha dikkatli ve yavaş süreceksin. Bu kadar basit

Ama 4 teker de olur dersen atv & utv lere de bakabilirsin. kırsalda iş görür bu araçlar.
    anlıyorum. Öyleyse çok abartılı bir fark olmayacak. Teşekkür ederim.

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Hocam merak ettim hangi ülkede yaşıyosun?

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    KLR650.Hem dağ bayır çıkar hem de ağırdır az etkilenir rüzgardan.Avrupa'da bulması da kolay olur.

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Büyük motor alma.
    Norveçte gibisin. Zaten hızlı süremezsin.
    Yamaha xt250
    Yamaha wr250
    Kawasaki klx250
    Suzuki drz400
    Bmw g450x
    Husqvarna
    Ktm
    Uzar gider
    Ha illa büyük CC alınacaksa xt660r ama tenere değil,Husqvarna tr650, Ktm 690

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)