Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

A1 ehliyeti çoğu kişi yanlış biliyor.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    DanielPaxTF
    Arkadaşlar çoğu facebook'taki motosiklet grupları a1 ehliyetin 125 cc sınırın kalktığını söylüyor 11 kw sadece diyor bazı arkadaşlarımız inanıp boşuna 125 cc den yüksek 11 kw geçmeyen motor alıyor yada almayı düşünüyor ceza yemesin diye açtım konuyu bazı youtube kanallarında falan da var polislere soruyorlar kalktı diyorlar çoğu polis farklı cevap veriyor onu bende anlamadım bazen çevirilince bende soruyorum bana da bazısı kalktı falan diyor tabiki en doğrusu resmi gazete olarak düşünüyorum http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/03/20170307-5.htm bu linkte madde 1 de görebilirsiniz sadece sürücü kursları 11 kw geçmiyecek şekilde cc kısıtlaması kalktı.Bu linkte de a1 ehliyet alıp da veya almayı düşünüp motosiklet alacak arkadaşlar için http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/04/20150417-3.htm bu linkte de madde 75 e a1 ehliyet bakarsanız sürücü kursları hariç 125 cc 11 kw geçmiyecek şekilde motosiklet kullanabilir diyor.Daha yüksek cc yada kw kulanıldığında yetersiz ehliyeten ceza kesiliyor diye biliyorum.

Arkadaşlar biraz uzun ve karmaşık oldu sanırsam ama yeni alıcak arkadaşlar boşuna yüksek cc motosiklet alıp ceza yememesi için paylaştım a1 ehliyet için 125 cc sınırın kalktığını duyuran resmi gazete varsa linkini paylaşırsanız herkes bilgilenmiş olur.Buraya kadar okuduysanız teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    -
    6 degısık trafık polısıne yuzyuze sordum ayrı ayrı ıkısı motorsıkletlı trafık polısıydı,motor gucune gore dedı 11 kw ve altını 125 cc surer aldıgım cevaplar.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    DanielPaxTF
    benim anlatmak istediğim de özetle buydu ama bazı gruplar da youtube den bir video izleyip 125 cc kalktı diye insanları yanlış yönlendiriyorlar bende insanlar yanılmasın diye böyle bir konu açma gereksinimi duydum

AbiR1MiO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha "16 Yzf R125
    Eğitim kurslarında ve ehliyet sınavında hatırladığım kadarıyla 125cc kalktı 11 kw limit trafikte hala 125cc 11kw limit kalkıpta trafik polisine sormanız saçma adam o an nasıl psikolojide ev de hanım napıyor çocuk sınavlarda naptı diye düşünürken sen çıkıp "Abi abi 125cc kalktımı." diye sorarsan ....
    Resmi gazetede yazıyor kalktı diye "eğitim aracı olarak" trafikte hala 125cc 11kw duruyor.

Hubalahubhub - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Caponord 1200 adv
    Mondial in motorlarını alsin a1 suruculeri gnelde ruhsattaki ccden farkli oluyor kafalari rahat olur .

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı chopper125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar çoğu facebook'taki motosiklet grupları a1 ehliyetin 125 cc sınırın kalktığını söylüyor 11 kw sadece diyor bazı arkadaşlarımız inanıp boşuna 125 cc den yüksek 11 kw geçmeyen motor alıyor yada almayı düşünüyor ceza yemesin diye açtım konuyu bazı youtube kanallarında falan da var polislere soruyorlar kalktı diyorlar çoğu polis farklı cevap veriyor onu bende anlamadım bazen çevirilince bende soruyorum bana da bazısı kalktı falan diyor tabiki en doğrusu resmi gazete olarak düşünüyorum http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/03/20170307-5.htm bu linkte madde 1 de görebilirsiniz sadece sürücü kursları 11 kw geçmiyecek şekilde cc kısıtlaması kalktı.Bu linkte de a1 ehliyet alıp da veya almayı düşünüp motosiklet alacak arkadaşlar için http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/04/20150417-3.htm bu linkte de madde 75 e a1 ehliyet bakarsanız sürücü kursları hariç 125 cc 11 kw geçmiyecek şekilde motosiklet kullanabilir diyor.Daha yüksek cc yada kw kulanıldığında yetersiz ehliyeten ceza kesiliyor diye biliyorum.

Arkadaşlar biraz uzun ve karmaşık oldu sanırsam ama yeni alıcak arkadaşlar boşuna yüksek cc motosiklet alıp ceza yememesi için paylaştım a1 ehliyet için 125 cc sınırın kalktığını duyuran resmi gazete varsa linkini paylaşırsanız herkes bilgilenmiş olur.Buraya kadar okuduysanız teşekkürler
    Genel olarak doğru, 125cc sınırının kalktığı falan yok ama doğrusunu da vermek lazım. Sizin verdiğiniz link Milli Eğitim Bakanlığının kurs yönetmeliği, oysa geçerli olan İçişleri Bakanlığının Karayolları Trafik Yönetmeliğidir.
    http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20150417-3.htm
    Trafikte geçerli olan yönetmelik budur.
    MADDE8 b) A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

MotoRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -YOK-
    Trafik polisleriyle yemeğe gittik hepsine sordum 125cc gerekmiyo 11kw geçmesin yeterli dediler.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    yahu kanunu trafik polisi mi yazıyo da polise soruyonuz? kanunu uygulamak keyfi bi iş; kimisi gevşetir kimisi sıkı tutar. gevşeğe güvenip rahat/tedbirsiz davranırsanız sıkıya denk gelince sezerciğe dönersiniz
    AbiR1MiO bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı MotoRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafik polisleriyle yemeğe gittik hepsine sordum 125cc gerekmiyo 11kw geçmesin yeterli dediler.
    Peki sen bildiğin gibi yap, A1 in varsa 150cc kullan sonra sana ceza yazacak bir polise denk geldiğinde bunu söylersin "ama biz beraber yemek yemiştik de orda sormuştum polis amcalara" diye.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    DanielPaxTF
    benim sorma amacım bazen devriye gezen polisler durduruyo 2 3 kere denk geldim ve şansıma 2 sinde sistem yok diye ort. 20 dk bekledim o sırada polis amcalar benle muhabbet ediyo falan ne iş yapıyosun diye bende muhabbet olsun diye soruyorum yoksa cc kalktı kalkmadı demesi resmi gazete de yayınlanmadığı sürece benimde umrumda olmaz

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)